Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ αναρωτιέμαι το άλλο, άντε καθόμαστε μέσα ένα μήνα, δύο όσο είναι μετά τι; αν χαλαρώσουν τα μέτρα και επανέλθουμε στην κανονικότητα ποιος μας λέει ότι πάλι ένα κρούσμα δεν θα έχει ξεφύγει και δεν θα ξαναγίνει χαμός; θα ξανακλεινόμαστε μέσα κάθε λίγο και λιγάκι; 

Μπορει να γινει ή να ξαναγινει ανα πασα ωρα και στιγμη. Οπως εγινε αλλωστε. Απλα ειναι θεμα χρονου και πιθανοτήτων. Χρονου για την ιαση και το εμβολιο και πυθανοτητων για να κολλησει καποιος που δεν εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προσωπικα ανησυχώ για τα άτομα στο περιβάλλον μου που είναι μεγάλης ηλικίας ή έχουν κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας. Για τον εαυτό μου δεν ανησυχώ ακόμη κι αν κολλήσω τον ιό μιας και δεν έχω κάποιο ιστορικό με προβλήματα κλπ. Απλά προσέχω όσο μπορώ χωρίς υπερβολές. 

Πρεπει να ανησυχουμε και για εμας (εγω ειμαι στα 37 χωρις προβληματα ).
Το τελευταιο που θα ηθελα ειναι να χρειαστω την βοηθεια του συστηματος υγειας αυτη την περιοδο για οποιονδηποτε λογο.
Μεχρι και με την μηχανη που συνηθως οδηγω λιγακι επιθετικα, πιανω τον εαυτο μου να δινω προτεραιοτητα μεχρι και σε αμαξι με κοκκινο στο απεναντι φαναρι. 
Ασε που αν κολλησουν ανθρωποι στο περιβαλλον μας πρεπει να ειμαστε δυνατοι να τους προσφερουμε την οποια βοηθεια μπορουμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, auron12 είπε

Δεν είπε κάτι εξωπραγματικο ο άνθρωπος. 

Κοινή λογική είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Malthador είπε

Πώς θα γίνει καθολική απαγόρευση εξόδου από το σπίτι; Ποιός θα παρασκευάζει τα τρόφιμα του S/M; Ποιός θα τα μεταφέρει στο S/M; Ποιός θα τα τοποθετεί στο ράφι;

Να θυμήσω στον πρώτο που θα πει «ο στρατός», ότι αυτή τη στιγμή είναι λίγο busy ο στρατός. 

 

Οχι φιλε μου στρατος, καμια σχέση, οι εργαζόμενοι θα τα παρασκευάζουν και θα μας τα φέρνουν !

Είπαμε εξω απο το σπιτι μονο για σοβαρούς λογούς υγείας και για  επαγγελματικούς σε όσους εργάζονται σε αυτους τους τομείς  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, OneWaySystem είπε

Οχι φιλε μου στρατος, καμια σχέση, οι εργαζόμενοι θα τα παρασκευάζουν και θα μας τα φέρνουν !

Είπαμε εξω απο το σπιτι μονο για σοβαρούς λογούς υγείας και για  επαγγελματικούς σε όσους εργάζονται σε αυτους τους τομείς  .

και πώς θα πληρώνονται όλα αυτά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coronavirus-Krise: Nach erstem Toten in Bayern - Söder stellt nun ungewöhnliche Forderung

Update, 14. März, 10.15 Uhr: Im Kampf gegen die Coronavirus-Pandemie fordert Bayerns Ministerpräsident Markus Söder (CSU) nun eine stärkere Einbindung der Bundeswehr. „Wir sollten überlegen, die Bundeswehr stärker einzubinden", sagt der CSU-Chef. Die Bundeswehr solle „mit Pflegepersonal, Ärzten, Laboreinrichtungen und Kapazitäten in ihren Krankenhäusern mithelfen". Das sei "angesichts dieser Krise unabdingbar". Dabei handelt es sich um eine ungewöhnliche Forderung - die Bundeswehr greift im großen Stil nur in speziellen Situationen ein. Jedes Amtshilfeersuchen an die Bundeswehr wird zuerst von den zuständigen zivilen Behörden über die jeweiligen Landeskommandos an das Kommando „Territoriale Aufgaben der Bundeswehr“ in Berlin weitergeleitet. Dort erfolgt dann erst einmal  eine rechtliche Prüfung und Bewertung. Über jeden Amtshilfeantrag wird im Einzelfall beraten und entschieden.

Die Bundeswehr hilft nach eigenen Angaben bereits Kreisen und Kommunen in der Corona-Krise. „Im Wesentlichen geht es zur Zeit um Bereitstellung von Laborkapazitäten, medizinischer Schutzausrüstung wie Masken und Kittel sowie Unterstützung mit medizinischem Fachpersonal", sagte ein Sprecher der Bundeswehr

Με λίγα λόγια ο πρωθυπουργός της Βαυαρίας ζήτησε την ανάμειξη του στρατού με γιατρούς και νοσοκομους αλλα και με στρατιωτικά νοσοκομεία και εργαστήρια για την καταπολέμηση του Κορωναϊού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, akpe είπε

Το remdesivir είναι ακόμα σε πειραματικό στάδιο. Δεν μιλάμε δηλαδή για άμεσα διαθέσιμη -πιθανή- λύση. Πρέπει να γίνουν κλινικές δοκιμές πρώτα, αν και κάπου είδα πως η Κορέα ήδη βρίσκεται στην τρίτη και τελευταία φάση, σε κάθε περίπτωση μάλλον μιλάμε για μήνες. Μέσα στο ίδιο διάστημα έχουμε σε ανάπτυξη ή σε στάδιο δοκιμών τουλάχιστον δύο εμβόλια (από Καναδά και Ισραήλ), οπότε η πιθανότητα να έχουμε φάρμακο ή εμβόλιο πριν το νέο κύμα (από φθινόπωρο δηλαδή) ίσως είναι εφικτή. 

Η ρημάδα η Αμερική τι κάνει ρε; Έχουν ατελείωτα κονδύλια, υπερσύγχρονα μέσα, τι κάνουν με πειραματικά φάρμακα αυτοί; Γαμώτο τον πλανήτη μου γαμώ, δεν γίνεται να μην πέσουν τεράστια ποσά στην έρευνα αυτή την περίοδο. Κουνηθείτε ρε γιατί μας πιάσαν με τα βρακιά κατεβασμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Η ρημάδα η Αμερική τι κάνει ρε; Έχουν ατελείωτα κονδύλια, υπερσύγχρονα μέσα, τι κάνουν με πειραματικά φάρμακα αυτοί; Γαμώτο τον πλανήτη μου γαμώ, δεν γίνεται να μην πέσουν τεράστια ποσά στην έρευνα αυτή την περίοδο. Κουνηθείτε ρε γιατί μας πιάσαν με τα βρακιά κατεβασμένα!

Φτιάχνουν διαστημόπλοια για τουρισμό στον Άρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ αναρωτιέμαι το άλλο, άντε καθόμαστε μέσα ένα μήνα, δύο όσο είναι μετά τι; αν χαλαρώσουν τα μέτρα και επανέλθουμε στην κανονικότητα ποιος μας λέει ότι πάλι ένα κρούσμα δεν θα έχει ξεφύγει και δεν θα ξαναγίνει χαμός; θα ξανακλεινόμαστε μέσα κάθε λίγο και λιγάκι; 

εννοείται πως θα συνεχίσουν μετα αν περασει αυτο το κυμα να πηγαινουν Ιταλια και σε ξενες χωρες λες και δεν τρεχει ΤΙΠΟΤΑ! Οποτε φυσικα και τα ιδια θα εχουμε. Ποιος μας φταιει μετα. 

Εγω απορω δεν ντρεπονται καθολου οσοι αδειαζουν τα σουπερ δηλαδη οσοι εχουμε μονο ενα γαλα και ενα γιαουρτι στο σπιτι πρεπει να πεθανουμε γιατι αυτοι αγορασαν ολο το σουπερ;

Επεξ/σία από artist1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, artist1 είπε

εννοείται πως θα συνεχίσουν μετα αν περασει αυτο το κυμα να πηγαινουν Ιταλια και σε ξενες χωρες λες και δεν τρεχει ΤΙΠΟΤΑ! Οποτε φυσικα και τα ιδια θα εχουμε. Ποιος μας φταιει μετα. 

Εγω απορω δεν ντρεπονται καθολου οσοι αδειαζουν τα σουπερ δηλαδη οσοι εχουμε μονο ενα γαλα και ενα γιαουρτι στο σπιτι πρεπει να πεθανουμε γιατι αυτοι αγορασαν ολο το σουπερ;

Τα σούπερ δεν αδειάζουν, ανεφοδιάζονται κανονικά κάθε μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
43 minutes ago, neosstoforum said:

Η Ισπανία σήμερα έχει 58 θανάτους και πιστεύω θα ξεπεράσουν τους 60 μέχρι το βράδυ. Φοβάμαι ότι σύντομα θα γίνει η Ιταλία νούμερο 2.

https://www.gazzetta.gr/plus/diethni/article/1456020/synagermos-stin-ispania-logo-koronoioy-1500-nea-kroysmata136-nekroi

121 νεκροί χθες, 136 σήμερα...

  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άλλοι μαζεύτηκαν για πικ Νικ σε πλατείες και πάρκα και στη θάλασσα.

ειπαμε ΒΛΥΡΔΟΥΛΑΣ. Θα μπούμε ολοι σε υποχρεωτική καραντίνα σπίτια μας κι οποίος κυκλοφορεί θα συλλαμβάνεται. Αφού δε καταλαβαίνουν αλλιώς τα ΒΟΔΙΑ.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Οι άλλοι μαζεύτηκαν για πικ Νικ σε πλατείες και πάρκα και στη θάλασσα.

ειπαμε ΒΛΥΡΔΟΥΛΑΣ. Θα μπούμε ολοι σε υποχρεωτική καραντίνα σπίτια μας κι οποίος κυκλοφορεί θα συλλαμβάνεται. Αφού δε καταλαβαίνουν αλλιώς τα ΒΟΔΙΑ.

καποιοι Ελληνες  ειναι για μπανιο σημερα :) ποια Πικ Νικ εδω που ειμαι εγω βουτανε και μεσα.

με το νερο δεν ξερουμε αν μεταδιδεται δεν εχει προβλευτει η Ελληνικη παρανοια :) 

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...