Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Κρούσμα και στην Αλεξανδρούπολη. 

Παντού υπάρχουν, πλέον δεν έχει νόημα να τα αναζητάμε ή να τα μετράμε 

Τα κρεβάτια των ΜΕΘ πρέπει να μετράμε και τις φιάλες ιατρικού οξυγόνου 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, guzel είπε

Παντού υπάρχουν, πλέον δεν έχει νόημα να τα αναζητάμε ή να τα μετράμε 

Τα κρεβάτια των ΜΕΘ πρέπει να μετράμε και τις φιάλες ιατρικού οξυγόνου 

350 κρεβάτια στις ΜΕΘ 

Μόλις είναι έτοιμο το ΑΤΤΙΚΑ (Ελευσίνα) θα έχουμε άλλες 900. (θα δεχθει όλα τα κρούσματα που θα έχουμε από τον ιό) 

Φιάλες άφθονες. 

Τα έχω μετρήσει και αυτά. 💪

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ε εντάξει, μπορεί να είναι κάτι πιο Light και να σωθείς. 

Δεν ξέρεις την μοίρα σου. 

Στον πόλεμο; 

Τη ξέρω ήδη, θα εμφανίστω εγώ με το πράσινο φύλλο μου και άλλα 10 θύματα (οι άλλοι έχουν καριέρα στο εξωτερικό) και θα πεθάνω από τις κακουχίες στη βδομάδα αν δε πεθάνω στη μάχη στο  3λεπτό

Τελοσπαντων αυτά που σκανε τώρα υποθέτω ότι απευθύνονται σε όσους ζουν χωρίς τηλεόραση και ίντερνετ, από την άλλη θα ήταν παράλογο τα ίδια άτομα να έχουν smartphone γενικά

Επεξ/σία από logistoulis
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Μου εστειλαν αυτο στο FB. Καποια αποψη;

Η κοσμική ακτινοβολία δεν περνάει κοντά από την γη αλλα την βομβαρδίζει όλη την ώρα. Το βόρειο σέλας είναι το αποτέλεσμα της μάχης που δινει η γη με την κοσμική ακτινοβολία. Χάρη στο μαγνητικό πεδίο της γης είμαστε ασφαλής. Άλλη ακτινοβολία εκπέμπουν οι ηλεκτρικές συσκευές και άλλη ο ήλιος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προπονηση παντως στο Call of Duty Warzone δε παει καλα. Εχω σκουριασει..ειμαι περιεργος οι ψεκασμενοι κατα των εμβολιων τι εχουν να πουν αυτες τις μερες. Αν καναμε ολοι οτι και αυτοι μονιμα με κατι σαν κορωνοιο θα ασχολουμασταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ενα καλο νεο,

4 παικτες των Νετς θετικοι ο ενας με συμπτωματα ,τελευταιο ματς που επαιξαν ηταν με λεικερς ,εχουμε εξοντωσει ολους τους αντιπαλους μας

Ραπτορς Σέλτικς Λέικερς ολοι σε καραντινα

Επεξ/σία από Perseus1966
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eri77 είπε

Ερώτηση προς τους γνώστες... Η Merkel μίλησε για 60-70 % απλώσεις τού virus.... Αυτό το 30-40 % τι γίνεται?? Απλά δεν κολλάνε?? Η κολλάνε αλλά δεν έχουν συμπτώματα??? 

Δεν είμαι ειδικός αλλά από τα λίγα που ξέρω χρησιμοποιούν τον τύπο  1 - 1/R όπου R είναι η μεταδοτικότητα του ιού για να υπολογίσουν στατιστικά πόσοι θα τον πιάσουν. Για R = 2,5 που έχει αυτός ο ιός δίνει ότι θα νοσήσει το 1 - 1/2,5 = 1 - 0,4 = 0,6 δηλαδή το 60% του πληθυσμού. Αλλά αυτό είναι το χειρότερο σενάριο αν δεν πάρεις καμιά προφύλαξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, patclo είπε

Δεν είμαι ειδικός αλλά από τα λίγα που ξέρω χρησιμοποιούν τον τύπο  1 - 1/R όπου R είναι η μεταδοτικότητα του ιού για να υπολογίσουν στατιστικά πόσοι θα τον πιάσουν. Για R = 2,5 που έχει αυτός ο ιός δίνει ότι θα νοσήσει το 1 - 1/2,5 = 1 - 0,4 = 0,6 δηλαδή το 60% του πληθυσμού. Αλλά αυτό είναι το χειρότερο σενάριο αν δεν πάρεις καμιά προφύλαξη.

Ευχαριστώ για την εξήγηση... Αν και να πω την αλήθεια εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μην κολλάει αυτό το 40 %.. Από τι έχω καταλάβει αυτό το R=2,5 είναι η ταχύτητα μεταδόσεις και βάση υπολογισμού ίσως μπορείς να καταλάβεις πόσο χρόνο θα χρειαστεί ο ιός να εξαπλωθεί... Ωστόσο μπορεί να έχεις και δίκιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.newsbomb.gr/kosmos/story/1063714/koronaios-italia-asthenis-etoimazotan-na-parei-exitirio-bgike-xana-thetikos-sto-test

Κοροναϊός Ιταλία: Ασθενής ετοιμαζόταν να πάρει εξιτήριο - Bγήκε ξανά θετικός στο τεστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, eri77 είπε

Ευχαριστώ για την εξήγηση... Αν και να πω την αλήθεια εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μην κολλάει αυτό το 40 %.. Από τι έχω καταλάβει αυτό το R=2,5 είναι η ταχύτητα μεταδόσεις και βάση υπολογισμού ίσως μπορείς να καταλάβεις πόσο χρόνο θα χρειαστεί ο ιός να εξαπλωθεί... Ωστόσο μπορεί να έχεις και δίκιο 

έχει πιο αναλυτικά πως δουλεύει το πράγμα εδώ https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30567-5/fulltext

A simple calculation gives the fraction likely to be infected without mitigation. This fraction is roughly 1–1/R0. With R0 values for COVID-19 in China around 2·5 in the early stages of the epidemic, we calculate that approximately 60% of the population would become infected. This is a very worst-case scenario for a number of reasons. We are uncertain about transmission in children, some communities are remote and unlikely to be exposed, voluntary social distancing by individuals and communities will have an impact, and mitigation efforts, such as the measures put in place in China, greatly reduce transmission.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...