Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ποιος απο τους πανεπιστημονες που πανε να μας πεισουν οτι θα αφανιστουμε, θα μας κανει τη χαρη να μας εξηγησει γιατι αφου ο ιος αυτος ειναι υπερμεταδοτικος και ισοπεδωτικος, στην Κινα ξαφνικα τα κρουσματα ολοενα και μειωνονται; Ενω συμφωνα με τη λογικη τους θα επρεπε καθε μερα να τριπλασιαζονται, αφου 80.000 κρουσματα μπρος στον πλυθησμο που εχουν εκει , ισον τιποτα.. Η κοινη γριπη μαλλον γνωριζει μεγαλυτερη εξαρση απο το 80.000...

Δεν χρειαζεται να σου πουν τίποτα γιατί ειναι θεμα κοινής λογικής. Στην Κινα κλείδωσαν και σφραγισαν με το στανιο τους πολίτες στις πληγήσες περιοχές μέσα στα κτίρια και τις πολυκατοικιες. Πήραν πολύ σκληρά μέτρα που κάποια εξ αυτών στον δυτικό κόσμο δεν υπάρχει περίπτωση να εφαρμοστούν. Επίσης έχουμε και τον παράγοντα της αύξησης της θερμοκρασίας καθώς φεύγουμε από τον χειμωνα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
7 minutes ago, adi32 said:

Σε όλη τη γη παίρνονται πρωτοφανή μέτρα για έναν πρακτικά άγνωστο ιό παρόλα αυτά μόνο για κάποιους υπέρ-επιστήμονες είναι αστεία η υπόθεση 

Οι αντιδράσεις του κόσμου είναι αστείες, όχι τα μέτρα που λαμβάνονται! Και φαντάσου να μην ήταν ένας άγνωστος ιός με συμπτώματα γρίπης αλλά κάτι σαν τον Ebola! Θα είχαμε σκοτωθεί μεταξύ μας πριν μας φτάσει ο ίδιος ο ιός... 

Η δίκη μου λογική λέει πως όταν ηρεμήσει η κατάσταση και κάνουμε απολογισμό σε παγκόσμιο επίπεδο, θα διαπιστώσουμε πως πολλα από αυτά τα μέτρα που εφαρμόστηκαν ήταν υπερβολικά και επηρεάστηκαν αρνητικά οι ζωές πολύ περισσότερων ανθρώπων από ότι τα συνολικά θύματα του ιού... 

Φυσικά αυτό είναι μια εντελώς προσωπική μου εκτίμηση και θεωρία. Μέχρι να επαληθευτεί ή όχι, φροντίζω να πλένω τα χέρια μου πολλές φορές στη μέρα και έμαθα να μην αγγίζω το πρόσωπο μου. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BackFromHell είπε

 Για να γινω πιο συγκεκριμενος αν σε καθε ιωση επικρατουσε αντιστοιχος πανικος και λαμβανοντουσαν τα ιδια μετρα, τοτε ο πλανητης θα ρημαζε και ερημωνε. Εχει λοιπον ουσια να περιορισουμε τον κορωνοιο την ιδια ωρα που αφηνουμε τη εποχικη γριπη να σουλατσαρει ελευθερα; 
Βαση θνησιμοτητας, μαλλον οχι, μαλλον ολα ειναι προιον υπερβολων και πανικου γυρω απο μια ιωση που δε διαφερει και πολυ απο την γριπη... 

Αυτό το λες εσύ. Έχω εξηγήσει γιατί μας ανησυχεί ο συγκεκριμένος ιός και γιατί ελήφθησαν τόσο δραστικά μέτρα. Δεν μπορείς να πεις ότι εφόσον τελικά δεν πέθαναν πολλοί (κάτσε να δούμε βέβαια) δε χρειάζονταν τα μέτρα. Είναι σα να λέμε "δεν πέθανε κανένα παιδί από ιλαρά φέτος, οπότε γιατί καθόμαστε και τα εμβολιάζουμε για ιλαρά;". Αυτό είναι το όλο νόημα των μέτρων. Και ναι, αν δεν είχαμε όλα αυτά τα εμβόλια που έχουμε σήμερα, η ζωή της ανθρωπότητας θα ήταν πολύ διαφορετική. Ο πρόωρος θάνατος από λοιμώδη νοσήματα θα ήταν μια καθημερινότητα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, BackFromHell είπε

Ποιος απο τους πανεπιστημονες που πανε να μας πεισουν οτι θα αφανιστουμε, θα μας κανει τη χαρη να μας εξηγησει γιατι αφου ο ιος αυτος ειναι υπερμεταδοτικος και ισοπεδωτικος, στην Κινα ξαφνικα τα κρουσματα ολοενα και μειωνονται; Ενω συμφωνα με τη λογικη τους θα επρεπε καθε μερα να τριπλασιαζονται, αφου 80.000 κρουσματα μπρος στον πλυθησμο που εχουν εκει , ισον τιποτα.. Η κοινη γριπη μαλλον γνωριζει μεγαλυτερη εξαρση απο το 80.000...

Δεν θα αφανιστούμε αλλά αν εξαπλωθεί τα θύματα θα είναι πολλά.Καλό είναι να μην υπερβάλλουμε αλλά να μην το παίρνουμε και αψήφιστα γιατί βάζουμε τους συνανθρώπους μας που ανήκουν σε ευαίσθητες ομάδες σε κίνδυνο.Δεν μεταδίδεται τόσο εύκολα όπως τη γρίπη και έχουν πάρει τα μέτρα τους στην Κίνα.

PRI_127633969.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως παρακολοουθω με ενδιαφερον πως μπορει να εξελιχθει η περιοδος αρνησης της πραγματικοτητας στον ανθρωπο. Τι επιχειρηματα ειναι αυτα που δικαολογουν την αρνηση και πως αυτη η αρνηση αρνειται να φυγει. Ασχημα παιχνιδια του εγκεφαλου. 

Επεξ/σία από Curtis76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, bmwXR είπε

Δεν θα αφανιστούμε αλλά αν εξαπλωθεί τα θύματα θα είναι πολλά.Καλό είναι να μην υπερβάλλουμε αλλά να μην το παίρνουμε και αψήφιστα γιατί βάζουμε τους συνανθρώπους μας που ανήκουν σε ευαίσθητες ομάδες σε κίνδυνο.Δεν μεταδίδεται τόσο εύκολα όπως τη γρίπη και έχουν πάρει τα μέτρα τους στην Κίνα.

PRI_127633969.jpg

Βασικά, αν δεν κάνω λάθος, η μεταδοτικότητα είναι εφάμιλλη ή και μεγαλύτερη από ότι της γρίπης. Κυρίως λόγω του ότι είναι ένας νέος ιός για τον οποίο δεν έχουμε αντισώματα και για τον οποίο δεν υπάρχει εμβόλιο.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι καλό είναι να κρατάμε μια ισορροπία. Μη θεωρούμε ότι πρόκειται να... αποδημήσουμε άπαντες, αλλά μη θεωρούμε ταυτόχρονα ότι πρόκειται περί... συναχακίου.

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, CleanthisD είπε

Εν τω μεταξύ για τι να πρωτοαγχωθείς αυτόν τον καιρό;

Για την κατάσταση των συνόρων ή για τον ιό; 

Για τίποτα από τα δύο.

Πολλοί είναι τρομοκρατημένοι. Νομίζουν ή ότι θα κολλήσουν τον ιό και θα πεθάνουν (τη στιγμή που και οι πέτρες ξέρουν ποιοί έχουν φόβο να πεθάνουν) ή ότι θα γίνει πόλεμος... Θεωρώ ότι έψαχναν αφορμή με κάτι να αγχωθούν περισσότερο από την ίδια τους την καθημερινότητα. Είναι πλέον πολύ άσχημη η καθημερινότητα αρκετών και "ανακουφίζονται" να ξέρουν ότι υπάρχει ένα μεγαλύτερο κακό που "αφορά" όλους.

Το θέμα είναι να αγχωνόμαστε μόνο για προσωπικά μας ζητήματα και αν δεν έχουμε, τότε να μην αγχωνόμαστε για τίποτα. Πάντως σίγουρα όχι για μια ίωση με πυρετό εκτός αν είμαστε στις ευπαθείς ομάδες....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, FCastor είπε

Βασικά, αν δεν κάνω λάθος, η μεταδοτικότητα είναι εφάμιλλη ή και μεγαλύτερη από ότι της γρίπης. Κυρίως λόγω του ότι είναι ένας νέος ιός για τον οποίο δεν έχουμε αντισώματα και για τον οποίο δεν υπάρχει εμβόλιο.

έχει δίκιο είναι εφάμιλλη της γρίπης δεν το διατύπωσα σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Curtis76 said:

Εγω παντως παρακολοουθω με ενδιαφερον πως μπορει να εξελιχθει η περιοδος αρνησης της πραγματικοτητας στον ανθρωπο. Τι επιχειρηματα ειναι αυτα που δικαολογουν την αρνηση και πως αυτη η αρνηση αρνειται να φυγει. Ασχημα παιχνιδια του εγκεφαλου. 

Κράτα αυτή την πρόταση για να τη συζητήσουμε κάποια στιγμή μετά από μερικούς μήνες. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όλα είναι μάταια αφού #thapethanoumeoloi 

😊

Παντως οι αγγελοπουλοι του ολυμπιακου στο μπασκετ, οταν ελεγαν #mexritelous τον κορωνοιο ειχαν στο μυαλο τους.

Πλακα πλακα δε βλεπω να τελειωνουν τα  ευρωπαικα πρωταθληματα

πηγη https://www.facebook.com/pages/category/Sports-Event/Mexritelous-2747620778597840/

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κράτα αυτή την πρόταση για να τη συζητήσουμε κάποια στιγμή μετά από μερικούς μήνες. :) 

Αν ζουμε θα μου εχεις κλειδωσει τον λογαριασμο μεχρι τοτε οποτε ας τα πουμε σημερα. Μια δυο ωρες πιστευω να μου τις διαθεσεις

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Curtis76 said:

Παντως οι αγγελοπουλοι του ολυμπιακου στο μπασκετ, οταν ελεγαν #mexritelous τον κορωνοιο ειχαν στο μυαλο τους.

Πλακα πλακα δε βλεπω να τελειωνουν τα  ευρωπαικα πρωταθληματα

Αν ζουμε θα μου εχεις κλειδωσει τον λογαριασμο μεχρι τοτε οποτε ας τα πουμε σημερα. Μια δυο ωρες πιστευω να μου τις διαθεσεις

Για να περιμένεις απενεργοποίηση λογαριασμού, πάει να πει πως γνωρίζεις πως κάπου κάνεις κάτι λάθος. Είναι και αυτό ένα πρώτο βήμα! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, billdanos είπε

Οι αντιδράσεις του κόσμου είναι αστείες, όχι τα μέτρα που λαμβάνονται! Και φαντάσου να μην ήταν ένας άγνωστος ιός με συμπτώματα γρίπης αλλά κάτι σαν τον Ebola! Θα είχαμε σκοτωθεί μεταξύ μας πριν μας φτάσει ο ίδιος ο ιός... 

Η δίκη μου λογική λέει πως όταν ηρεμήσει η κατάσταση και κάνουμε απολογισμό σε παγκόσμιο επίπεδο, θα διαπιστώσουμε πως πολλα από αυτά τα μέτρα που εφαρμόστηκαν ήταν υπερβολικά και επηρεάστηκαν αρνητικά οι ζωές πολύ περισσότερων ανθρώπων από ότι τα συνολικά θύματα του ιού... 

Φυσικά αυτό είναι μια εντελώς προσωπική μου εκτίμηση και θεωρία. Μέχρι να επαληθευτεί ή όχι, φροντίζω να πλένω τα χέρια μου πολλές φορές στη μέρα και έμαθα να μην αγγίζω το πρόσωπο μου. :) 

Αν έπαιρναν αντίστοιχα μέτρα για τς τροχαία, θα ήμαστε καλύτεροι ως κοινωνία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, privateer είπε

Αυτό εξηγεί και γιατί υπάρχουν βίντεο που δείχνουν τον κόσμο να πέφτει στο έδαφος απότομα. Δείχνει ότι επιτήθεται στο κεντρικό νευρικό σύστημα με τον ίδιο τρόπο όπως η ελονοσία. Όταν ο εγκέφαλος πρήζεται, το πίσω μέρος του εγκεφάλου θα προσκρούσει στο στέλεχος του κρανίου διακόπτοντας την αυτόνομη αναπνοή. 

Επίσης υπάρχουν και 2 μεταλλάξεις και μπορεί κάποιος να έχει και τις 2 ταυτόχρονα. 
https://www.globaltimes.cn/content/1181612.shtml

https://www.thetimes.co.uk/article/coronavirus-has-an-aggressive-and-a-milder-strain-scientists-find-qfmfsl9jf

https://www.thesun.co.uk/news/11096171/coronavirus-mutated-two-strains-aggressive/

 

6 λεπτά πριν, agamoi-thytai είπε

Αν έπαιρναν αντίστοιχα μέτρα για τς τροχαία, θα ήμαστε καλύτεροι ως κοινωνία. 

Αν οι οδηγοί ακολουθούσαν τον ΚΟΚ και γενικά όλους τους νόμους, η Ελλάδα θα ήταν καλύτερη ως κοινωνία. 

Επεξ/σία από Apoll
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...