Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Κίνα πήρα ότνος "απίθανα" μέτρα αν και αργησαν, σύμφωνα με αρκετούς και έτσι τελικά κατάφερε να το περιορίσει ως τώρα που ήταν κάτι ως τότε ΄"άγνωστο",δεν συγκρίνεται φυσικά το δυναμικό τους και η οργάνωση τους εδώ κτίσανε 2 νοσοκομεία σε λίγες μέρες μεταξύ άλλων !  

Οι Ιταλοί κοιμήθηκαν όρθιοι και ενώ ήξεραν τον κίνδυνο,άφησαν και τους "ξέφυγε"μέσα απο τα νοσοκομεία ...

Εδω σε μας κυρίως ενημερωτικά ήταν τα μέτρα και για το θεαθήναι όμως κατ εμέ και λίγα μέτρα πήραν ως τώρα,εφόσον θέλουν πρόληψη που είναι πάντα το καλύτερο,τα μέτρα που έπρεπε να πάρουν αφορούσαν κυρίως σε ταξίδια και αφίξεις απο χώρες υψηλού κινδύνου και έλενχους που δεν έγιναν ποτέ για όσους ερχόντουσταν απο εκεί.

Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο έχουν προετοιμαστεί νοσοκομεία και οι κλινικές,σε μάς υπάρχει έτσι και αλλιώς θέμα τον περισσότερο καιρό και γίνεται επι χρόνια χαμός με τα εφημερεύοντα τα ασθενοφόρα το προσωπικό τις πρώτες ύλες που λείπουν κλπ Βασικό μέτρο είναι εφόσον υπάρχει επιδημία,να βρίσκονται σε ετοιμότητα και με διαχωρισμένες και αποκλειστικές "πτέρυγες"η Και κτήρια αποκλειστικά για ασθενείς με επιβεβαιωμένα κρούσματα,αλλιώς όπως έγινε στίς αρχές πήγαινε ο καθένας που είχε γρίππη και πυρετό στα νοσοκομεία,απο "φόβο" με κίνδυνο να κολλήσουν όλοι που έχουν το οτιδήποτε άλλο στούς άλλους,Πρέπει να υπάρχει διαχωρισμός γιατί δεν γίνεται ο άλλος που έχει πάει πχ με σπασμένο πόδι θα βρεθεί με ιό...

Το μεγάλο σίγουρα κακό το έκαναν τα ΜΜΕ ιδιαίτερα στήν Ιταλία που το "τερμάτισαν" και Αδειαζαν σουπερμάρκετ ενώ ανθούσε η αισχροκέρδια σε λοσιόν απολύμανσης που έφταναν σε απίθανες τιμές, μάσκες κλπ και εδώ βέβαια δεν πάμε και τόσο πίσω,αν και για την ώρα είμαστε σχετικά καλά,πρίν λίγες μέρες τους έβαλαν λίγο χέρι και "φρένο" ώστε να μην πανικοβάλλουν τόσο τον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
6 hours ago, billdanos said:

Οι αντιδράσεις του κόσμου είναι αστείες, όχι τα μέτρα που λαμβάνονται! Και φαντάσου να μην ήταν ένας άγνωστος ιός με συμπτώματα γρίπης αλλά κάτι σαν τον Ebola! Θα είχαμε σκοτωθεί μεταξύ μας πριν μας φτάσει ο ίδιος ο ιός... 

Η δίκη μου λογική λέει πως όταν ηρεμήσει η κατάσταση και κάνουμε απολογισμό σε παγκόσμιο επίπεδο, θα διαπιστώσουμε πως πολλα από αυτά τα μέτρα που εφαρμόστηκαν ήταν υπερβολικά και επηρεάστηκαν αρνητικά οι ζωές πολύ περισσότερων ανθρώπων από ότι τα συνολικά θύματα του ιού... 

Φυσικά αυτό είναι μια εντελώς προσωπική μου εκτίμηση και θεωρία. Μέχρι να επαληθευτεί ή όχι, φροντίζω να πλένω τα χέρια μου πολλές φορές στη μέρα και έμαθα να μην αγγίζω το πρόσωπο μου. :) 

Γενικά χρειάζεται ψυχραιμία, αλλά όπως και να έχει ζούμε καταστάσεις που δεν έχουμε ζήσει ποτέ στο παρελθόν. Προσωπικά, αποφάσισα ότι θα ακολουθώ τη γραμμή που χαράζει ο ΠΟΥ, χωρίς πολλά πολλά. Πλύσιμο χεριών περίπου 129 φορές τη μέρα, όχι δάχτυλα σε οπές του σώματος, όχι σαλιαρίσματα, όχι συναθροίσεις σε κλειστούς χώρους. Μέχρι και τα παιδιά τα στέλνω σχολείο τελικά, όχι τόσο γιατί πιστεύω ότι είναι σωστό να μένουν ανοιχτά τα σχολεία στην παρούσα φάση, αλλά περισσότερο γιατί δεν έχει νόημα να εφαρμόζεται από individuals κάτι τέτοιο, νόημα θα είχε η καθολική απαγόρευση. Μάσκες, στολές κλπ τα βρίσκω αστεία και που τα συζητάμε. Κανένας στην Ελλάδα που δεν ανήκει σε νοσηλευτικό/ιατρικό προσωπικό δεν ξέρει πως φοριούνται οι μάσκες (ή και να ξέρει, δεν μπαίνει στη διαδικασία).

Κατά τ' άλλα δεν ξέρω αν τα μέτρα είναι υπερβολικά ή όχι, αλλά σε κάθε περίπτωση better safe than sorry, δεν θα το μάθουμε ποτέ και καλύτερα να μην το μάθουμε ποτέ. Ίσως και στο μεσαίωνα άμα είχαν internet και ΠΟΥ να είχαν γλυτώσει από την βουβωνική πανώλη.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγο προσοχή παιδιά και με τα αντισηπτικά. Η υπερβολική χρήση τους ίσως τελικά να αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό και του χρόνου το χειμώνα, αν έχουμε ζήσει απο τον κορονοϊό (😱) ίσως και να είμαστε πιο ευάλωτοι. Το επισημαίνω γιατί όλοι γνωρίζουμε άτομα που μόνο στον καφέ τους δε βάζουν αντισηπτικά αυτόν τον καιρό.

Σαπούνι με νερό κατά βάση, αντισηπτικό σε κάποιες περιπτώσεις ,αποφυγή (όσο είναι εφικτό) συνωστισμών και να λέμε 3 φορές συνεχόμενες, πρωί και βράδυ,  μή μας τύχει. Τα υπόλοιπα τα θεωρώ υπερβολές.

https://www.huffingtonpost.gr/2015/10/19/mikrovia-xrhsh-sapouniou_n_8332094.html

https://www.ereportaz.gr/pios-ipe-pos-ta-antisiptika-cherion-ine-asfali/

Επεξ/σία από eliashadow
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O παπάς έβγαλε τη μάσκα (το ίδιο και ο συνοδηγός, μεγάλος σε ηλικία) για να κάνει δηλώσεις πως είχαν "δεκατάκια και βήχα", με το μικρόφωνο μπροστά στο στόμα του και τους δημοσιογράφους YOLO χωρίς προστασία!

Και πολύ αντέξαμε μία εβδομάδα χωρίς ένα outbreak!!!

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, afragorn said:

O παπάς έβγαλε τη μάσκα (το ίδιο και ο συνοδηγός, μεγάλος σε ηλικία) για να κάνει δηλώσεις πως είχαν "δεκατάκια και βήχα", με το μικρόφωνο μπροστά στο στόμα του και τους δημοσιογράφους YOLO χωρίς προστασία!

Και πολύ αντέξαμε μία εβδομάδα χωρίς ένα outbreak!!!

Άρα φαντάζομαι πως αν ο παπάς βγει θετικός, θα μπουν σε καραντίνα και η δημοσιογράφος, το τηλεοπτικό συνεργείο, το κανάλι, οι οικογένειες τους κλπ κλπ? Τι... όχι? 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, Jason13 said:

Ξερει κανεις ποιο ή αν προτινει κανενα θερμομετρο απο αυτα που εχουν στα αεροδρομια, που σε ελεγχουν στο κουτελο;

Υπάρχουν άπειρα τέτοια και σε φαρμακεία κλπ. Από τη δική μου εμπειρία πάντως, έχουν μια μικρή απόκλιση στη μέτρηση σε σχέση με αυτά που βάζεις στο στόμα/μασχάλη κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Άρα φαντάζομαι πως αν ο παπάς βγει θετικός, θα μπουν σε καραντίνα και η δημοσιογράφος, το τηλεοπτικό συνεργείο, το κανάλι, οι οικογένειες τους κλπ κλπ? Τι... όχι? 😛

Άνετα! Θα τρέχει όλο το ποίμνιο για εξετάσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, eliashadow είπε

Λίγο προσοχή παιδιά και με τα αντισηπτικά. Η υπερβολική χρήση τους ίσως τελικά να αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό και του χρόνου το χειμώνα, αν έχουμε ζήσει απο τον κορονοϊό (😱) ίσως και να είμαστε πιο ευάλωτοι. Το επισημαίνω γιατί όλοι γνωρίζουμε άτομα που μόνο στον καφέ τους δε βάζουν αντισηπτικά αυτόν τον καιρό.

οντως μερικοί έχουν ξεφύγει αλλά πιστεύω είναι ελάχιστοι.

Έχω φίλο που συμπεριφέρεται έτσι. Αντισηπτικό συνέχεια, εκεί που καθόμαστε βγάζει ανα διαστήματα το μπουκαλάκι και ρίχνει. Μου έσκασε μύτη και με μάσκα πριν λίγες μέρες.... χερούλια πόρτας δεν αγγίζει για να τις ανοίξει. Ή με τον αγκώνα ή θα περιμένει να την ανοίξει άλλος. Και γενικά διάφορα τέτοια κουφά σε σημείο παράνοιας.

Δεν παλεύεται. Τον ξεγράφω και θα τα ξαναπούμε όταν περάσει η μπόρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, billdanos said:

Υπάρχουν άπειρα τέτοια και σε φαρμακεία κλπ. Από τη δική μου εμπειρία πάντως, έχουν μια μικρή απόκλιση στη μέτρηση σε σχέση με αυτά που βάζεις στο στόμα/μασχάλη κλπ. 

σκρουτζομαγαζα ηθελα να ψαξω. 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jason13 είπε

σκρουτζομαγαζα ηθελα να ψαξω. 😕

Συνήθως έχουν μικρή έως μεγάλη απόκλιση από την πραγματική θερμοκρασία. Μπορείς να δοκιμάσεις μάρκες που κατασκευάζουν ιατρικά είδη όπως Omron και Microlife αν έχουν. Ωστόσο τα απλά ηλεκτρονικά θερμόμετρα μασχάλης από κάποια αξιόπιστη εταιρία είναι αρκετά πιο ακριβή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, afragorn said:

Άνετα! Θα τρέχει όλο το ποίμνιο για εξετάσεις!

Βασικά μόνο αν θα έχουμε tests που θα βγάζουν άμεσα ένα πρώτο αποτέλεσμα θα έχουν νόημα όλα τα μέτρα προστασίας... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Εγω παντως παρακολοουθω με ενδιαφερον πως μπορει να εξελιχθει η περιοδος αρνησης της πραγματικοτητας στον ανθρωπο. Τι επιχειρηματα ειναι αυτα που δικαολογουν την αρνηση και πως αυτη η αρνηση αρνειται να φυγει. Ασχημα παιχνιδια του εγκεφαλου. 

Είναι θέμα ψυχολογίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

οντως μερικοί έχουν ξεφύγει αλλά πιστεύω είναι ελάχιστοι.

Έχω φίλο που συμπεριφέρεται έτσι. Αντισηπτικό συνέχεια, εκεί που καθόμαστε βγάζει ανα διαστήματα το μπουκαλάκι και ρίχνει. Μου έσκασε μύτη και με μάσκα πριν λίγες μέρες.... χερούλια πόρτας δεν αγγίζει για να τις ανοίξει. Ή με τον αγκώνα ή θα περιμένει να την ανοίξει άλλος. Και γενικά διάφορα τέτοια κουφά σε σημείο παράνοιας.

Δεν παλεύεται. Τον ξεγράφω και θα τα ξαναπούμε όταν περάσει η μπόρα.

Εγώ πάντως εδώ και χρόνια τα κοινόχρηστα χερούλια, κουμπιά σε ασανσέρ, σε δημόσιες υπηρεσίες, τράπεζες κ.λπ. αποφεύγω να τα πιάνω άμεσα γιατί μετά μπορεί να ακουμπήσω το πρόσωπό μου ή να αγοράσω κάτι να φάω.

Εάν τα πιάσω αναγκαστικά, μετά που θα φύγω από την υπηρεσία (όχι συνέχεια), σκουπίζω τα χέρια μου με αντισηπτικό μαντηλάκι.

Δε θεωρώ υπερβολή αυτά τα μέτρα, ειδικά όταν γνωρίζεις ότι το 90% του πληθυσμού θα φτερνιστεί ή θα βήξει στη παλάμη του και μετά θα κάνει τις δουλειές του. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...