Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική άδεια & καραντίνα (Covid19)


stratos_21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Fabricated είπε

Αν κατάλαβα καλά έχει πάρει έγκριση για το ταξίδι. Το πρόβλημα είναι οι επιπλέον μερες που θέλουν να του βάλουν 

Ε αυτο ΔΕΝ γινεται αμα δε συμφωνησουν και οι δυο οσο αφορα τη κανονικη αδεια. Αμα η εταιρεία θελει αυτοβουλως να του δωσει επιπλεον πληρωμενη αδεια ειναι αλλο θεμα

Μόλις τώρα, stratos_21 είπε

Ναι ρε παιδιά, μην το ανακυκλώνουμε συνέχεια, οι σχέσεις μου είναι άριστες και εχω θέση που εγώ ορίζω το ποτέ θα παρω άδεια, μην μπαίνουνε σε διαδικασία αφού υπέγραψες τότε πήγαινε τους επιθεώρηση, ξαναλέω δεν  είναι κανένας μαλακας, να βρεθεί λύση συζητάμε καθώς πέραν αυτής της πρότασης που κου έχουν κάνει και έχουν απαντήσει θα το δούμε, το επόμενο είναι να το αφήσουνε φλου και να δούμε τι οδηγία θα υπάρχει όταν επιστρέψω, που ούτε αυτό με ψήνει ιδιαίτερα....

Εννοειτε να μη τη δεχτεις, αν μη τι αλλο μαλακας μ ακουγεται να προτεινει να χασεις εσυ αδεια για κατι που θελει η εταιρεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, stratos_21 είπε

Ναι ρε παιδιά, μην το ανακυκλώνουμε συνέχεια, οι σχέσεις μου είναι άριστες και εχω θέση που εγώ ορίζω το ποτέ θα παρω άδεια, μην μπαίνουνε σε διαδικασία αφού υπέγραψες τότε πήγαινε τους επιθεώρηση, ξαναλέω δεν ειμαι κανένας μαλακας, να βρεθεί λύση συζητάμε καθώς πέραν αυτής της πρότασης που κου έχουν κάνει και έχουν απαντήσει θα το δούμε, το επόμενο είναι να το αφήσουνε φλου και να δούμε τι οδηγία θα υπάρχει όταν επιστρέψω, που ούτε αυτό με ψήνει ιδιαίτερα....

Εφόσον έχεις άριστες σχέσεις και όπως καταλαβαίνω δεν θες να τις χαλάσεις ή το διευκρινίζεις ή το αφήνεις φλου και όπως σου βγεί...

Δεν υπάρχει οδηγία για καραντίνα αυτή τη στιγμή οπότε είναι στην ευχέρεια του εργοδότη τι θα δεχτεί και τι όχι, εφόσον δεν είσαι διατεθημένος να έρθεις σε ρήξη.

Το να ψάχνουμε αν πρέπει να μην δεχτείς την επιπλέον άδεια ή αν δεν στην πληρώσει έξτρα να ζητήσεις τα ρέστα έχει νόημα εφόσον σκέφτεσαι να συγκρουστείς με τα «θέλω» της εταιρείας σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, stratos_21 είπε

Ενδιαφέρον αρκετά, επειδή δεν γνωρίζω, υπάρχει περίπτωση να εχω αρνητικό δείγμα και να εμφανιστεί ο ιός μετα από κάποιες μερες όποτε να μην γίνει δεκτό;

Ακόμα κι αν είσαι ασυμπτωματικός θα φανεί από την εξέταση αν είσαι φορέας του ιού ή όχι, αν βγει αρνητικό το αποτέλεσμα και μετά από μία βδομάδα π.χ. παρουσιάσεις συμπτώματα το πιθανότερο είναι πως το "κόλλησες" μετά την εξέταση.

Σε κάθε περίπτωση, πάρε πληροφορίες και κανόνισε τα σχετικά με την ιδιωτική κλινική πριν φύγεις για ταξίδι, καθώς ακόμα και εκεί αναμένεται μεγάλος αριθμός ασθενών προς εξέταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stratos_21 είπε

Είμαι σαφής το ταξίδι είναι αναψυχής και δεν άφησα να εννοηθεί τίποτα, δυστυχώς δεν αναβάλλεται καθώς έχει προπληρωθεί ένα μεγάλο ποσό.

Αναφερομει προφανώς στον εργοδότη μου

Δυστυχώς δεν γίνεται να αναβληθεί λόγω προπληρωμής ενός μεγάλου ποσού, έδωσα την εναλλακτική να το ακυρώσω εάν μου τα αποζημιώσουν αλλά όπως καταλαβαίνετε αυτό αποφεύχθηκε 

Εσυ κανεις τις επιλογές σου αλλα να γνωρίζεις ότι "ουδείς αναντικατάστατος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Εσυ κανεις τις επιλογές σου αλλα να γνωρίζεις ότι "ουδείς αναντικατάστατος"

Προφανώς, είμαι ο πρώτος που το λέει αυτό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη καποιοι λενε για αδεια ανευ αποδοχων ισως δεν ξερουν οτι για καθε μερα αυτης δεν χανεις μονο το ημερομησθιο αλλα πληρωνεις και τις εργοδοτικες εισφορες και δεν μετρανε για συνταξιμες.

Περιπου χανεις το 120% του ημερομησθιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα αγνοήσω το βασικό ερώτημα καθώς πολλοί έχουν απαντήσει με απόψεις που συμφωνώ και που διαφωνώ, απλά θα κάνω αναφορά σε μια επιπλέον επιλογή που δεν έχει αναφερθεί ως τώρα. 

Ενδεχομένως  να μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση από αεροπορική/ξενοδοχείο αν το κυνηγήσεις για τα προπληρωμένα δεδομένων όσων συμβαίνουν (act of God) και ειδικότερα εάν προσκομήσεις έγγραφα που δείχνουν τις επιπτώσεις που το συγκεκριμένο act of God μπορεί να έχει σε εσένα (πχ γονέας σε ευπαθή ομάδα που δεν πρέπει να διακινδινέψεις, μικρό παιδί, εργοδότης που σου ζητάει να πάρεις 14 μερες κανονική άδεια μετά - αν και για το τελευταίο σιγά μην έχεις ποτέ έγγραφο..).

Μπορείς να σκαρφιστείς και ό,τι μπουρδολογία μπορείς να φανταστείς σε ψυχολογικό επίπεδο για να καθαρίσεις. Πως το συγκεκριμενο act of God ακόμη και να μην υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για ακυρώσεις ταξιδιών σου προκαλεί άγχος, πανικούς και ο,τι άλλο...

Επίσης κάποιες αεροπορικές έχουν ανακοινώσει ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να ακυρώσουν πτήσεις κλπ και μπορείς να αναφέρεις ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς την αβεβαιότητα που εκπέμπουν οι δηλώσεις τους (αν η αεροπορικη σου εναι σε αυτες)

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gbouros είπε

Η δικαιούμενη άδεια των μισθωτών που διανύουν το τρίτο και πλέον ημερολογιακά έτη απασχόλησης, χορηγείται ολόκληρη σε συνεχές διάστημα. Επιτρέπεται όμως κατ’ εξαίρεση η χορήγηση της άδειας σε δύο περιόδους χωρίς έγγραφη αίτηση του εργαζόμενου, όταν υπάρχει σοβαρή ή επείγουσα ανάγκη της επιχείρησης ή του εργοδότη γενικά (άρθρο 8 του Ν.549/1977). Η τμηματική χορήγηση της άδειας σε δυο περιόδους κατά τα ανωτέρω οριζόμενα, επιτρέπεται χωρίς προηγουμένως να απαιτείται έγκριση από την αρμόδια τοπική Επιθεώρηση Εργασίας, σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του Ν.4093/2012.

Θα μπορούσε να πει ο εργοδότης ότι υπάρχει σοβαρή ή επείγουσα ανάγκη της επιχείρησης να μην διακινδυνεύσει το κλείσιμο της λόγω αρρώστιας.

Φυσικά και ο εργαζόμενος θα μπορούσε να αντιτάξει ένα σωρό επιχειρήματα αλλά φαντάζομαι ότι κανείς δεν θέλει μια αντιπαράθεση μεταξύ αφεντικού-εργαζόμενου.

 

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

δεν καταλάβατε τον νόμο που διαβάσατε βασικά.. 

 

Για βοηθησε μας λίγο, γιατι εγω αυτο που διαβάζω δεν είναι και τόσο δυσνόητο. Τι ακριβώς δεν έχουμε καταλάβει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Εγώ θα αγνοήσω το βασικό ερώτημα καθώς πολλοί έχουν απαντήσει με απόψεις που συμφωνώ και που διαφωνώ, απλά θα κάνω αναφορά σε μια επιπλέον επιλογή που δεν έχει αναφερθεί ως τώρα. 

Ενδεχομένως  να μπορείς να ζητήσεις αποζημίωση από αεροπορική/ξενοδοχείο αν το κυνηγήσεις για τα προπληρωμένα δεδομένων όσων συμβαίνουν (act of God) και ειδικότερα εάν προσκομήσεις έγγραφα που δείχνουν τις επιπτώσεις που το συγκεκριμένο act of God μπορεί να έχει σε εσένα (πχ γονέας σε ευπαθή ομάδα που δεν πρέπει να διακινδινέψεις, μικρό παιδί, εργοδότης που σου ζητάει να πάρεις 14 μερες κανονική άδεια μετά - αν και για το τελευταίο σιγά μην έχεις ποτέ έγγραφο..).

Μπορείς να σκαρφιστείς και ό,τι μπουρδολογία μπορείς να φανταστείς σε ψυχολογικό επίπεδο για να καθαρίσεις. Πως το συγκεκριμενο act of God ακόμη και να μην υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για ακυρώσεις ταξιδιών σου προκαλεί άγχος, πανικούς και ο,τι άλλο...

Επίσης κάποιες αεροπορικές έχουν ανακοινώσει ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να ακυρώσουν πτήσεις κλπ και μπορείς να αναφέρεις ότι δεν μπορείς να διαχειριστείς την αβεβαιότητα που εκπέμπουν οι δηλώσεις τους (αν η αεροπορικη σου εναι σε αυτες)

Επειδή έψαχνε κάτι αντίστοιχο και κάποιο κοντινό μου πρόσωπο υπάρχουν ρήτρες που προβλέπουν λοιμούς, σεισμούς και καταποντισμούς και καλύπτουν ως ένα βαθμό τους παρόχους της υπηρεσίας ωστέ να μην κάνουν εύκολα επιστροφή χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Επειδή έψαχνε κάτι αντίστοιχο και κάποιο κοντινό μου πρόσωπο υπάρχουν ρήτρες που προβλέπουν λοιμούς, σεισμούς και καταποντισμούς και καλύπτουν ως ένα βαθμό τους παρόχους της υπηρεσίας ωστέ να μην κάνουν εύκολα επιστροφή χρημάτων.

Παντως, χωρίς φυσικά να είμαι γνώστης, τις περισσότερες φορές ο καταναλωτής προστατεύεται παραπάνω από τον παρόχο. Επίσης, εδώ δεν μιλάμε για υπηρεσίες που έχουν ήδη προσφερθεί αλλά για υπηρεσίες για τις οποίες έχει συμφωνηθεί μια ημερομηνία στο μέλλον και έχει προπληρωθεί ένα ποσό για να αποτρέψει τον καταναλωτή από το να ακυρώσει την συμφωνία χωρίς σοβαρό λόγο και να επιτρέψει στον πάροχο να προγραμματίσει. Αλλά ένας τέτοιος ιός που έχει παραλύσει όλο τον κόσμο και τις αγορές γενικότερα και ο οποιός αποτελεί μη-προβλέψιμο γεγονός 1) αποτελεί σοβαρό λόγο και 2) προφανώς πάροχοι/εταιρίες θα αναγκαστούν να αλλάξουν το πρόγραμμά τους. 

Γενικότερα νομίζω η όλη κατάσταση βρίσκεται σε ένα gray area που σίγουρα είναι worth fighting for. 

Επεξ/σία από Babis_allos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, great είπε

Για βοηθησε μας λίγο, γιατι εγω αυτο που διαβάζω δεν είναι και τόσο δυσνόητο. Τι ακριβώς δεν έχουμε καταλάβει;

πρώτα από όλα να ξέρουμε πώς δουλεύουν οι άδειες 

 

στην πραγματικότητα η άδεια πρέπει να δίνεται ΟΛΗ μαζεμένη (από πολύ αρχαίο νόμο ) , άλλο αν αυτό στην πράξη δεν συμβαίνει για αυτονόητους λόγους

σε έλεγχο της επιθεώρησης μπορεί να στην πούνε αν τη δίνεις κομμάτια κομμάτια

για να την πάρει τμηματική κάποιος θα πρέπει να κάνει αίτηση ο ίδιος ο εργαζόμενος 

στην πράξη το παραπάνω δεν συμβαίνει (αν και ξέρω περίπτωση που συμβαίνει) επειδή δεν βολεύει κανέναν ούτε τον εργαζόμενο ούτε τον εργοδότη, όλοι παίρνουμε κάποιες μέρες τη φορά και σχεδόν ποτέ όλη μαζεμένη όπως προβλέπεται 

η παραπάνω διάταξη στην ουσία σε αφήνει να την δώσεις σε 2 κομμάτια χωρίς να πρέπει να γίνει η ανούσια αίτηση και φυσικά θα πρέπει να είναι "για σπουδαίο λόγο" τρία πουλάκια κάθονταν.. 

άρα το μόνο που λέει είναι η εξαίρεση από το κανονικό (και όπως είπα πρέπει να ξέρουμε το κανονικό) και τίποτα πάραπάνω , δεν έχει και πολλή σχέση με το θέμα μας 

 

στην περίπτωση του ts θα μπορούσε να του πει ο εργοδότης του πάρε όλη την  άδειά σου τώρα γιατί έτσι πρέπει να γίνει και να μην του μείνει τίποτα για την υπόλοιπη χρονιά και να υπερκαλυφθεί στο θέμα της καραντίνας του 

το να του την σπάσει στα 2 εννοείται ότι του την σπάει γιατί κανένας εργοδότης δεν θέλει να λείπεις όλο το μήνα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

στην πραγματικότητα οι άδεια πρέπει να δίνεται ΟΛΗ μαζεμένη (από πολύ αρχαίο νόμο) , άλλο αν αυτό στην πράξη δεν συμβαίνει 

Δεν ξέρω αν αυτός ο νόμος όντως υπάρχει αλλά πραγματικά δεν βγάζει κανένα νόημα για κανέναν. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Babis_allos είπε

Δεν ξέρω αν αυτός ο νόμος όντως υπάρχει αλλά πραγματικά δεν βγάζει κανένα νόημα για κανέναν. 

δεν έχει σημασία αν τον ξέρεις, σημασία έχει ότι ισχύει  και ας μην βγάζει νόημα 

δεν είναι και η πρώτη φορά άλλωστε 

 

αλλά αν διαβασεις προσεκτικά αυτό που ποσταρε ο άλλος λέει στην αρχή

Αναφορά σε κείμενο

.......χορηγείται ολόκληρη σε συνεχές διάστημα. 

αυτό είναι το κανονικό, αν δε το ξέρετε ποιο ειναι το κανονικό ως εργαζόμενοι δε μπορώ να κάνω κάτι 

 

και στη συνέχεια απλά αναφέρει ότι με νεότερη διατάξη υπάρχει εξαίρεση στο κανονικό για σπουδαίο λόγο

 

στην πράξη απλά προσπερνάει την ανούσια διαδικασία της αίτησης, αλλά και το να αποφύγει  κάποιος εργοδότης να του πει ο υπάλληλος φεύγω 22 μέρες σερί γιατί έτσι πρέπει κανονικά (εφόσον γνωρίζει το κανονικό) , τα λέγαμε 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν δεν σε αποζημιώσουν αεροπορική και ξενοδοχείο, τους λες ότι μόλις γύρισες από Κίνα και έχεις πυρετό, αλλά θα ταξιδέψεις αναγκαστικά αφού δεν σε αποζημιώνουν. 

Θα σε πληρώσουν κιόλας για να μην έρθεις σε επαφή μαζί τους. 

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...