Προς το περιεχόμενο

Υποχρεωτική άδεια & καραντίνα (Covid19)


stratos_21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορισμένοι αρέσκεστε να παίζετε με τις λέξεις μου φαίνεται.

Εφόσον η διάταξη ορίζει συμφωνία και των δύο μερών για την άδεια πρέπει θεωρητικά να υπάρχει συνενόηση.

Το το τι είναι ηθικό είναι ξέχωρο από τις οριζόμενες διατάξεις.

Στην περίπτωση μας υπάρχει αίτημα για άδεια (λόγω ταξιδίου) και ο εργοδότης προτείνει στον εργαζόμενο να πάρει +14 ημερολογιακές λόγω «καραντίνας».

Φυσικά ο εργαζόμενος μπορεί να αρνηθεί τις παραπάνω ημέρες και φυσικά ο εργοδότης μπορεί να αρνηθεί την άδεια αντίστοιχα.

Το ποιός θα ήταν το σωστό να κάνει πίσω στην πράξη μικρή σημασία έχει συνήθως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πάρε μία μέρα άδεια επιπλέον μετά την ημερομηνία που θα επιστρέψεις και πήγαινε σε ιδωτική κλινική να σου πάρουν δείγμα για εξέταση. Αν είσαι αρνητικός για COVID-19 δείξε τα αποτελέσματα στο HR της εταιρείας, αν είσαι θετικός παίρνεις αναρρωτική.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Narayan είπε

Πάρε μία μέρα άδεια επιπλέον μετά την ημερομηνία που θα επιστρέψεις και πήγαινε σε ιδωτική κλινική να σου πάρουν δείγμα για εξέταση. Αν είσαι αρνητικός για COVID-19 δείξε τα αποτελέσματα στο HR της εταιρείας, αν είσαι θετικός παίρνεις αναρρωτική.

Ενδιαφέρον αρκετά, επειδή δεν γνωρίζω, υπάρχει περίπτωση να εχω αρνητικό δείγμα και να εμφανιστεί ο ιός μετα από κάποιες μερες όποτε να μην γίνει δεκτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, stratos_21 είπε

Ενδιαφέρον αρκετά, επειδή δεν γνωρίζω, υπάρχει περίπτωση να εχω αρνητικό δείγμα και να εμφανιστεί ο ιός μετα από κάποιες μερες όποτε να μην γίνει δεκτό;

Πράγματι σωστή σκέψη , πάρε 2-3 μέρες άδεια. Πιθανόν το τεστ τον πιάνει τον ιό ακόμη και αν δεν έχεις συμπτώματα. Εγώ προσωπικά θα το συζητούσα με τον εργοδότη να έκανα τεστ μετά το ταξίδι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ορισμένοι αρέσκεστε να παίζετε με τις λέξεις μου φαίνεται.

Εφόσον η διάταξη ορίζει συμφωνία και των δύο μερών για την άδεια πρέπει θεωρητικά να υπάρχει συνενόηση.

Το το τι είναι ηθικό είναι ξέχωρο από τις οριζόμενες διατάξεις.

Στην περίπτωση μας υπάρχει αίτημα για άδεια (λόγω ταξιδίου) και ο εργοδότης προτείνει στον εργαζόμενο να πάρει +14 ημερολογιακές λόγω «καραντίνας».

Φυσικά ο εργαζόμενος μπορεί να αρνηθεί τις παραπάνω ημέρες και φυσικά ο εργοδότης μπορεί να αρνηθεί την άδεια αντίστοιχα.

Το ποιός θα ήταν το σωστό να κάνει πίσω στην πράξη μικρή σημασία έχει συνήθως.

Μα ΕΧΕΙ ηδη κανονιστρι η αδεια, αμα τωρα ο εργοδοτης θελει για τον α ή β λογο να την αναιρεσει πρεπει να αποζημιωσει, οχι να δοκιμαζει παρανομιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratos_21 είπε

Να αναφέρω ότι το πιο εύκολο είναι να πω ότι ξεχάστε το, δεν πάω πουθενά, θα πάω Λαμία στην θεία νου, να πάω κανονικά και να μην μου πει κανεις τίποτε αλλά δεν θελω να φερθώ έτσι.

Δεν θες να φερθείς έτσι αλλά θες να σου φέρονται έτσι. Ενημερωτικά και σε άλλες μεγάλες ελληνικές εταιρίες έχουν παρθεί αντίστοιχες αποφάσεις, με κανονική πληρωμή των ημερών που απουσιάζεις για λόγους ασφαλείας από τη δουλειά σου. Τώρα εσύ κρατάς το μαχαίρι εσύ και το καρπούζι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, jgeorgiou είπε

Πράγματι σωστή σκέψη , πάρε 2-3 μέρες άδεια. Πιθανόν το τεστ τον πιάνει τον ιό ακόμη και αν δεν έχεις συμπτώματα.

Πρεπει να το ρωτησει καποιον που ξερει να απαντησει υπευθυνα. Ισωε το τεστ δε δειχνει θετικο σε πολυ μικρο διαστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Μα ΕΧΕΙ ηδη κανονιστρι η αδεια, αμα τωρα ο εργοδοτης θελει για τον α ή β λογο να την αναιρεσει πρεπει να αποζημιωσει, οχι να δοκιμαζει παρανομιες

Το «έχει κανονιστεί» πως ορίζεται ρητά δηλαδή στο μυαλό σου;

Αφού μας γράφει ο άνθρωπος οτι ο εργοδότης του ζητάει να συμφωνήσει για παραπάνω ημέρες.

Άρα πως «κανονίστηκε» όπως γράφεις;

Επεξ/σία από agnostos13
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Λεμε οτι θελουμε.. ΔΕΝ μπορει ο εργοδοτης να σε αναγκασει να παρεις κανονικη αδεια. Αν δεν θελει να παει μπορει να χρεωθει η εταιρεία να του επιστρεψει τα εξοδα του ταξιδιου και καθεται σπιτι του να παιζει καραβακια στη μπανιερα. Ή αν θελει ας του δωσει αδεια να την πληρωθει ομως.

Καταλαβαινω πως το λες, η εταιρεια κοιταει την υγεια των υπαλληλων και καλα κανει, δε μπορεις να βγαζεις αποφαση με τη τσεπη του αλλου. Δε θεε να παω? Δε παω. Πλερωνε ομως

Το έγραψα και στο ΥΓ ότι δε μπορεί να σε υποχρεώσει. Το ίδιο λέμε. Το θέμα είναι ηθικό και σε επίπεδο σχέσεως με τον εργοδότη. Σου λέει "μη πας ή μπες σε καραντίνα". Εσύ του λες "πάω και δε μπαίνω σε καμία καραντίνα. Άμα θες πλήρωσέ μου τα";

Είναι άδικο να σε υποχρεώσει, αλλά δε μπορεί να το κάνει βάση νομοθεσίας εάν το τραβήξεις μέχρι την επιθεώρηση! Ξανά συζήτησε το με ορισμένες εναλλακτικές εφόσον έχετε καλές σχέσεις. Θα βρείτε κάτι άλλο. Ίσως και αυτή εξέταση που έγραψε ο @Narayan είναι μία λύση, αν είναι εφικτό.

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agnostos13 είπε

Το «έχει κανονιστεί» πως ορίζεται ρητά δηλαδή στο μυαλό σου;

Αφού μας γράφει ο άνθρωπος οτι ο εργοδότης του ζητάει να συμφωνήσει για παραπάνω ημέρες.

Άρα πως κανονίστηκε όπως γράφεις;

Προφανως εννοεί ότι εχω υπογράψει χαρτί για Χ μερες, κι ο εργοδότης μου ζητάει να υπογράψω για Ψ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pral13 είπε

2ον γιατί να μάθει ο εργοδότης σου τι θα κάνεις στην κανονική άδεια σου;

Να απαντήσω εγώ σε αυτό.

Όταν δουλεύεις σε μια ομάδα, υπάρχει αυτό που λέμε "προγραμματισμός αδειών".

Όταν ζητάς άδεια συγκεκριμένες ημερομηνίες πρέπει να δώσεις και μια δικαιολογία, διαφορετικά η απάντηση θα ειναι η στάνταρ "Περίμενε τον προγραμματισμό αδειών".

Τώρα οι αποδεκτοί λόγοι του να πάρεις μελλοντική άδεια εκτός προγραμματισμού συνήθως ειναι:

- Εγω γάμο, βάπτιση (ή γαμοβάπτιση combo)

- Θέλω να ταξιδέψω εξωτερικό και θέλω να κλεισω εισιτήρια (σε λογική τιμή)

- Τότε εδώσαν άδεια και στον/στην σύντροφό μου

- Ο συγγενής μου έχει προγραμματίσει μια επέμβαση

κτλ

Τώρα ο TS, ήταν η δεύτερη περίπτωση και που να φανταζόταν ότι η κατάσταση λίγους μήνες μετά θα ήταν αυτή που ζούμε σήμερα.

Σε όλα τα παραπάνω, αποκαλύπτεις στοιχεια από την προσωπική σου ζωή, αλλά όταν δουλεύεις ομαδικά, θα πρέπει να αιτιολογηθεί γιατι δεσμεύεις όλους τους υπόλοιπους να μη μπορούν να πάρουν άδεια για να πάρεις εσύ.

Επεξ/σία από GeorgeKatz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, agnostos13 είπε

Το «έχει κανονιστεί» πως ορίζεται ρητά δηλαδή στο μυαλό σου;

Αφού μας γράφει ο άνθρωπος οτι ο εργοδότης του ζητάει να συμφωνήσει για παραπάνω ημέρες.

Άρα πως «κανονίστηκε» όπως γράφεις;

Δλδ εσυ κανονιζεις και πληρωνεις διακοπες ΠΡΟΤΟΥ εχεις παρει εγκριση για την αδεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratos_21 είπε

Προφανως εννοεί ότι εχω υπογράψει χαρτί για Χ μερες, κι ο εργοδότης μου ζητάει να υπογράψω για Ψ

Έχεις υπογράψει την άδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Δλδ εσυ κανονιζεις και πληρωνεις διακοπες ΠΡΟΤΟΥ εχεις παρει εγκριση για την αδεια?

Αν κατάλαβα καλά έχει πάρει έγκριση για το ταξίδι. Το πρόβλημα είναι οι επιπλέον μερες που θέλουν να του βάλουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Έχεις υπογράψει την άδεια;

Ναι ρε παιδιά, μην το ανακυκλώνουμε συνέχεια, οι σχέσεις μου είναι άριστες και εχω θέση που εγώ ορίζω το ποτέ θα παρω άδεια, μην μπαίνουνε σε διαδικασία αφού υπέγραψες τότε πήγαινε τους επιθεώρηση, ξαναλέω δεν ειμαι κανένας μαλακας, να βρεθεί λύση συζητάμε καθώς πέραν αυτής της πρότασης που κου έχουν κάνει και έχουν απαντήσει θα το δούμε, το επόμενο είναι να το αφήσουνε φλου και να δούμε τι οδηγία θα υπάρχει όταν επιστρέψω, που ούτε αυτό με ψήνει ιδιαίτερα....

Επεξ/σία από stratos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...