Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [HBO, 2023]


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, firewalker είπε

Φετινή post apocalyptic; Π.χ. To Silo.

Δεν το έχω δει, αλλά θα έλεγα ότι μοιάζει περισσότερο με το The 100 παρά με το TLOU βάση trailler και περιγραφής.

Θα έλεγα ότι το TLOU δεν είναι καν Zombie Apocalypse σειρά. Οι Infected όπως αποκαλούνται είναι στο περιβάλλον είναι γεγονός είναι απειλή αλλά στην σειρά η μεγαλύτερη απειλή για τον άνθρωπο παραμένει ο ίδιος ο άνθρωπος.

Αυτό είναι θεωρώ που την κάνει και αρκετά ρεαλιστική και μπορεί να δεθεί εύκολα ο θεατής μαζί της. Στο Silo απ΄ την άλλη έχουμε κάποιους ανθρώπους που τους έχωσαν μέσα σε ένα καταφύγιο και τους είπαν ότι η ζωή έξω δεν υφίσταται πλέον, χωρίς να εξηγήσουν το γιατί και πως αυτοί που τους έκλεισαν. Εμένα αυτό ήδη με κάνει να αναρωτιέμαι. Μα καλά όλη αυτή η υποδομή διοικείτε από 1 με 2 άτομα; Όλα αυτά βάση περιγραφής, αλλά εμένα ήδη με έχει αποτρέψει απ' το να την δω ή να την αφήσω για αργότερα. 

Κάθε γνώμη φυσικά σεβαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όλες τις σειρές με ζόμπι η μεγάλη απειλή είναι οι ζωντανοί. Π.χ. The walking dead.

Αν το TLoU το κρίνεις μόνο για την υποκριτική απόδοση των ηθοποιών ίσως να πρέπει να είναι στο 8,5+

Σαν σύνολο όμως... Σε καμία περίπτωση.

Δεν δείχνει κάτι που δεν έχουμε δει σε οποιαδήποτε post apocalyptic σειρά επιβίωσης. Δεν έχει κάτι διαφορετικό. Ακόμη και το origin story που κάνει, το έχουμε δει πολλές φορές.

Ούτε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν παράδειγμα πως μίμηση. "Υπόλοιπες σειρές, δείτε πως γίνεται σωστά". Διότι δεν ξεφεύγει.

Ο μόνος λόγος της τόσο υψηλής βαθμολογίας οφείλετε κατά πάσα πιθανότητα στο γεγονός πως ήταν τίτλος παιχνιδιού.

Επεξ/σία από firewalker
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, firewalker είπε

Σε όλες τις σειρές με ζόμπι η μεγάλη απειλή είναι οι ζωντανοί. Π.χ. The walking dead.

Αν το TLoU το κρίνεις μόνο για την υποκριτική απόδοση των ηθοποιών ίσως να πρέπει να είναι στο 8,5+

Σαν σύνολο όμως... Σε καμία περίπτωση.

Δεν δείχνει κάτι που δεν έχουμε δει σε οποιαδήποτε post apocalyptic σειρά επιβίωσης. Δεν έχει κάτι διαφορετικό. Ακόμη και το origin story που κάνει, το έχουμε δει πολλές φορές.

Ούτε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν παράδειγμα πως μίμηση. "Υπόλοιπες σειρές, δείτε πως γίνεται σωστά". Διότι δεν ξεφεύγει.

Ο μόνος λόγος της τόσο υψηλής βαθμολογίας οφείλετε κατά πάσα πιθανότητα στο γεγονός πως ήταν τίτλος παιχνιδιού.

Ακριβώς αυτό. Δεν είναι πρωτότυπο το σενάριο και εντελώς πρωτότυπο σενάριο στις μέρες μας δεν υπάρχει δεν ξέρω καν αν υπήρξε και ποτέ. Πάντα πάνω σε μια ιδέα βασίζεσαι και κάνεις κάτι άλλο. Ωστόσο όπως λες το κάνει πολύ σωστά. Τώρα για το Origin story δεν ξέρω που το έχεις ξαναδεί, αλλά προσωπικά δεν έχω πουθενά καλύτερο origin story και το πως ξεκινάει όλο αυτό. Έχεις κι άλλες πρωτοτυπίες αλλά δεν θέλω να πλατειάζω ούτε να γεμίζω με spoiler.

Ωστόσο το Spoil γιατί που ανέφερες ως καλύτερο, δεν έχει απ' όσο φαίνεται καμία πρωτοτυπία. Είναι μια κανονική αντιγραφή του The 100. Εκτός βέβαια και αν δεν έχουμε δει το The 100 οπότε μας φαίνεται πρωτότυπη ιδέα. Δεν είναι μόνο το The 100 είναι και άλλη σειρά με ακριβώς ίδιο σενάριο στο Netflix, αν δεν κάνω λάθος ονομάζεται 3%.

Τέλος το ότι είναι game κάτι ίσα ίσα σου δίνει 1000 λόγους για να σου ρίξουν μονάστερο. Πήγαινε πίσω και δες πόσοι από εδώ είχαν και έχουν πρόβλημα επειδή η Ellie δεν μοιάζει όπως το παιχνίδι και παρόλο που το acting της είναι παραπάνω απ' το "μια χαρά", ακόμη επιμένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Silo δεν είναι πρωτότυπη ιδέα. Είναι από γνωστή σειρά βιβλίων που είναι μάλλον προγενέστερα του The 100. Είναι μία κανονική post apocalyptic σειρά του 7~7,5 ακριβώς εκεί που θα έπρεπε να είναι και το TLoU.

Αν ήθελε να ξεχωρίσει λίγο

Spoiler

έπρεπε να αφήσει τους γιατρούς να κάνουν αυτό που έπρεπε.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, firewalker είπε

Αν ήθελε να ξεχωρίσει λίγο

Για να ξεχωρίσει το μονο που χρειαζόταν είναι να παραμείνει πιστη στο game και αυτό έκανε. Ποιος είπε ότι ήταν κάτι ιδιαίτερο? Μια ok σειρά ήταν, απλά σαν vg adaptation είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Για να ξεχωρίσει το μονο που χρειαζόταν είναι να παραμείνει πιστη στο game και αυτό έκανε. Ποιος είπε ότι ήταν κάτι ιδιαίτερο? Μια ok σειρά ήταν, απλά σαν vg adaptation είναι ότι καλύτερο υπάρχει.

Ακριβώς. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Το 8,8 όμως σαν βαθμολογία από ~500k άτομα σε κάνει να περιμένεις κάτι πολύ ιδιαίτερο και εξαιρετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, firewalker είπε

Ακριβώς. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Το 8,8 όμως σαν βαθμολογία από ~500k άτομα σε κάνει να περιμένεις κάτι πολύ ιδιαίτερο και εξαιρετικό.

Μιλάς για imdb έτσι?! Dude πάει καιρός που η βαθμολογία είναι ότι νάνε. Το Witcher έχει 8.1 για όνομα του θεού. Την πρώτη μέρα που ανοίγουν τα ratings βλέπεις χιλιάδες δεκαρια. Μονο από τα user reviews φαίνεται κάπως η αλήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι ρε παιδιά να της κόψεις ένα Αστέρι επειδή δεν είναι τέρμα πρωτότυπο το σενάριο; Μισό το πολύ θα έλεγα εγώ. Να της βγάλεις άλλο ένα για 2-3 λαθάκια; Αλλά 7 με τίποτα. Θεωρώ δίκαιη την βαθμολογία.

Προσωπικά είναι η μόνη σειρά αυτού του είδους που έχω καταφέρει να δω και η γυναίκα και να πούμε ότι την ευχαριστηθήκαμε. Resident evil έχω καταφέρει να ολοκληρώσω μικρότερος, αλλά τώρα δεν θα τα έβλεπα ξανά με τίποτα.

Νομίζω ότι σαν σειρά είχε ωραίες ερμηνείες, είχε πάρα πολύ όμορφο περιβάλον και γενικά οπτικά - πρακτικά εφέ. Από κει και πέρα σαν πλοκή έχει ωραίο exposition για το τι συμβαίνει στον κόσμο και σου δίνει να καταλάβεις τι παίζει και δεν μένεις με απορίες, δήθεν μυστήρια και άλλες βλακείες. Δεν είναι μόνο ξυλίκι και η κάθε μάχη μεγάλη η μικρή σετάρετε όπως πρέπει. Φυσικά και οι χαρακτήρες μας καθώς και οι σχέσεις μεταξύ τους χτίζονται πολύ σωστά.

Στις 5/8/2023 στις 1:44 ΜΜ, firewalker είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

έπρεπε να αφήσει τους γιατρούς να κάνουν αυτό που έπρεπε.

 

Spoiler

Οι γιατροί πήγαν να κάνουν την δουλειά τους αλλά τους διέκοψαν. Εσύ περίμενες ότι θα έκανε κάτι διαφορετικό ο συγκεκριμένος χαρακτήρας. 2 λάθη για μένα είναι ότι γίνεται λίγο παραπάνω "μόνος μου και όλοι σας" ενώ θα ήθελε ένα πιο stealth προσέγγιση. Επίσης δεν σετάρετε αρκετά το γιατί πρέπει να πεθάνει. Μπορώ να το δικαιολογήσω στο γεγονός ότι δεν θέλει να μπλέξει πολλούς ιατρικούς όρους και άλλες σχετικές λεπτομέρειες, αλλά θα μου άρεσε να γίνει μια καλύτερη προσπάθεια σε αυτό το κομμάτι.

Αν βάλουμε όμως κάτω την σειρά στο σύνολο της τα παραπάνω μοιάζουν μικρά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2023 στις 11:21 ΠΜ, firewalker είπε

Ο μόνος λόγος της τόσο υψηλής βαθμολογίας οφείλετε κατά πάσα πιθανότητα στο γεγονός πως ήταν τίτλος παιχνιδιού.

Βασικά ηταν επειδή ακολούθησε πιστά το παιχνίδι και έμειναν, εν μέρει πάντα, ευχαριστημένοι οι λάτρεις του παιχνιδιού.

Κανονικά προκειται για μια σειρά του 7,5 και αυτο λογω των 2 πολύ καλών πρωταγωνιστών και της χημείας τους, αλλιώς θα ηταν του 6,5. Ωστοσο παιρνει τα 9άρια (για την ωρα, αφου σε 2 χρονια θα ξέρουμε που θα κατασταλάξει) από όσους έχουν αγαπήσει το παιχνίδι. Αν παρέκλεινε πχ θα ειχε θαυτεί, οπως δεκάδες άλλες σειρές ή ταινίες.

 

 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Βασικά ηταν επειδή ακολούθησε πιστά το παιχνίδι και έμειναν, εν μέρει πάντα, ευχαριστημένοι οι λάτρεις του παιχνιδιού.

Κανονικά προκειται για μια σειρά του 7,5 και αυτο λογω των 2 πολύ καλών πρωταγωνιστών και της χημείας τους, αλλιώς θα ηταν του 6,5. Ωστοσο παιρνει τα 9άρια (για την ωρα, αφου σε 2 χρονια θα ξέρουμε που θα κατασταλάξει) από όσους έχουν αγαπήσει το παιχνίδι. Αν παρέκλεινε πχ θα ειχε θαυτεί, οπως δεκάδες άλλες σειρές ή ταινίες.

 

 

Είναι τόσο γνωστό παιχνίδι; Διότι έχει σχεδόν 500k αξιολογήσεις.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, firewalker είπε

Είναι τόσο γνωστό παιχνίδι; Διότι έχει σχεδόν 500k αξιολογήσεις.

Come on dude, το καταλαβαίνω να μην έχεις σχέση με gaming και να βαριέσαι να google top video games, αλλα λες το HBO να αποφάσισε έτσι να στάξει 100 μύρια και να το δώσει σε έναν από τους καλύτερους tv writers τον τελευταίο καιρό?

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, firewalker είπε

Είναι τόσο γνωστό παιχνίδι; Διότι έχει σχεδόν 500k αξιολογήσεις.

Δεν ειναι? Τι ειναι 500.000 αξιολογίσεις για ένα εκ των τοπ παιχνιδιών οπως λένε εδω οι συμφορουμίτες? Δεν ψηφιζουμε μονο οι Ελληνες υποθέτω :P 

Εν πάσει περιπτώσει υπερβολή κατά τη προσωπική μου άποψη το 8.8 που βλέπω για την ωρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωστό είναι σχετικό. Επειδή για χρόνια ήταν PlayStation exclusive, υπήρχε αρκετός κόσμος που δεν είχε ασχοληθεί, εκ των οποίων και εγώ, που το έπιασα πριν λίγα χρόνια.

Πάντως θεωρείται ένα από τα καλύτερα games όλων των εποχών ανεξαρτήτως genre, και μάλλον δικαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην ασχολούμαι με παιχνίδια, αλλά π.χ. το Halo το ήξερα που για να το ξέρω εγώ μάλλον γνωστό είναι. Και δεν έχει ούτε 100k αξιολογήσεις.

Όπως ξέρω τα GTA, Mass Effect, Resident Evil, Tomb Raider, Requiem, Sniper Elite, Commandos, CS, WoW, LoL, MGS, Doom, Half Life, CoD και άλλα πολλά γνωστά παιχνίδια που θέλοντας και μη τα ακούς.

Το TLoU το έμαθα φέτος από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, firewalker είπε

Μπορεί να μην ασχολούμαι με παιχνίδια, αλλά π.χ. το Halo το ήξερα που για να το ξέρω εγώ μάλλον γνωστό είναι. Και δεν έχει ούτε 100k αξιολογήσεις.

Όπως ξέρω τα GTA, Mass Effect, Resident Evil, Tomb Raider, Requiem, Sniper Elite, Commandos, CS, WoW, LoL, MGS, Doom, Half Life, CoD και άλλα πολλά γνωστά παιχνίδια που θέλοντας και μη τα ακούς.

Το TLoU το έμαθα φέτος από εδώ.

Fair enough, αλλα άμα google "top video games" είναι μέσα στην λίστα. Βασικά όλα αυτά που αναφέρεις είναι long running series, μάλλον για αυτό τα έχεις ακούσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...