Προς το περιεχόμενο

The Last of Us [HBO, 2023]


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ δυνατή σειρά.

Ωραίο να σκάει κάτι που δε περιμένεις, δεν έχεις επαφή (δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τα games), να είναι μεταφορά παιχνιδιού οπότε έχεις τουλάχιστον χαμηλές μη πω ανύπαρκτες προσδοκίες να βλέπεται (ειδικά με τα πρόσφατα RE) και να σε απορροφά εντελώς.

Φοβερή χημεία ο Pascal με τη πιτσιρίκα. Ο οποίος Pascal είναι το father figure της εποχής! 💪

Προς τέλος με ξένισε λίγο. Μαρέσει και πάλι, απλά λέω σα να άλλαξε ύφος η σειρά με το regen του Joel και το μακέλεμα.

Βγαίνει το 1o game για pc, θα τιμηθεί οικογενειακώς. Σε κάποια χρόνια... Βέβαια δε ξέρω αν μπορώ να περιμένω. :P

Ελπίζω να μεταφέρουν και τα υπόλοιπα.

S02 βλέπω πάει για 25. Fuck...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, SalemsLot είπε

Προφανώς. Εξαρτάται όμως κατά πολύ από το ποιος είναι ο χαρακτήρας.

Για μεταφορές από βιβλία δεν τίθεται ιδιαίτερο ζήτημα αφού η «απεικόνιση» γίνεται με περιγραφές, οπότε μπορεί να μεταφερθεί με ποικίλους τρόπους στην οθόνη. Αλλά και πάλι δεν μπορεί να είναι κάτι εντελώς άσχετο.

Δεν μπορείς όμως να βάλεις οποιονδήποτε για Micheal Jordan ή Ray Charles (τουλάχιστον θα βάλεις μαύρο ηθοποιό).

Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο εμβληματικός μπορεί να είναι ένας χαρακτήρας από video game αλλά οκ μια ομοιότητα καλό θα είναι να την έχει, όσο το δυνατόν χωρίς να θυσιαστεί η ποιότητα.

Και εδώ είναι σχετικό γιατί άλλο ο Mario, που είναι εμβληματικός όμως μπορεί να τον παίξει ο οποιοσδήποτε, και άλλο ο Joel που είναι λιγότερο εμβληματικός ίσως, όμως η φύση του game στο οποίο έχει αποτυπωθεί προσδίδει ιδιαίτερη αξία στα χαρακτηριστικά του. (ένας φίλος σε προηγούμενο post είχε πει να έπαιζε μαύρος ηθοποιός τον Joel). 

Στο TLOU καλό θα ήταν να μοιάζουν οι χαρακτήρες. Όσο πιο πολύ, τόσο πιο καλά. Σαν ομοιότητα λοιπόν, ο Joel (Pascal) είναι καλός, η Ellie (Ramsey) δεν είναι, άσχετα που όντως παίζει καλά η ηθοποιός.

Βέβαια αυτή η ομοιότητα θα είναι αδιάφορη φαντάζομαι σε κάποιον που δεν ξέρει το game και τους χαρακτήρες από πριν. Αλλά τότε το ίδιο αδιάφορο θα είναι και για κάποιον το αν παίζει μαύρος ή άσπρος τον Freddie Mercury ή τον Superman, αν δεν τους γνωρίζει από πριν.

Το να μοιαζει ενας ηθοποιος με τον χαρακτηρα ειναι το ιδανικο αλλα για οποιον εχει ασχοληθει με το game στο προσωπο της Ramsey βλεπει την Ellie και πως μεγαλη μου εκπληξη αυτο δεν μου το εδωσε ο Pascal που μοιαζει πολυ περισσοτερο εμφανισιακα με τον Joel. Οχι οτι δεν ηταν καλος αλλα δεν εγινε ενα με τον Joel κατι που πιστευω εκανε η Ramsey.

Επεξ/σία από mtifosi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Όταν ζήτησα την 2η σεζόν όσο πιο γρήγορα γίνεται, δεν είχα αυτό στο μυαλό μου.

 

Η ιστορία πίσω από το last of us και το cordyceps βασίζεται σε αληθινά δεδομένα στη φύση (που δεν έχουν εφαρμογή όμως σε ανθρώπους - ακόμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

Ε καλά δεν νομίζω να επηρεάζει και πολύ. Ούτως ή άλλως ξεκινούσαμε με ένα αδύναμο σενάριο και βαρετό στο μεγαλύτερό του μέρος, ανεξαρτήτως σεναριογράφου. Την ζημιά την έκανε στο game 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το λάτρεψα το σενάριο του δεύτερου μέρους, οπότε δεν έχω θέμα με την συμπερίληψη της Gross, αλλά η σημασία που έχει η προσθήκη της είναι στο πόσο θα συμβάλλει στην διαφοροποίηση από το αρχικό σενάριο, όπως έκανε και ο πρώτος κύκλος, που πρόσθεσε πράγματα. Όχι ότι έχει μικρή σημασία αυτό βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Ε καλά δεν νομίζω να επηρεάζει και πολύ. Ούτως ή άλλως ξεκινούσαμε με ένα αδύναμο σενάριο και βαρετό στο μεγαλύτερό του μέρος, ανεξαρτήτως σεναριογράφου. Την ζημιά την έκανε στο game 😜

Προσωπικά πιστεύω ότι η τύπισσα ήταν και θα είναι το πρόβλημα, γιατί το μονο που άλλαξε ήταν αυτή αναμεταξύ των δυο games. Το ίδιο πιστεύω θα γίνει και εδώ, αλλα τουλάχιστον θέλω να ελπίζω ότι ο Mazin θα φρενάρει κάπως τα πράγματα. Φυσικά μπορεί απλά ο Drunkmann να έχασε το μυαλό του, αλλα οι πιθανότητες λένε ότι η τύπισσα έκανε την ζημια. Μακάρι να μην γίνει και να διορθώσουν τα ασυγχώρητα λάθη που έκαναν στο game. Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα αλλάξουν πολλά πράγματα και θα είναι πρώτη φορα που θα σπαστώ που παρέμειναν πιστοί στο source material. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/07/2023 at 18:28, {TDi}Dj2k..infc said:

Πήραν την Gross 🤢 για να γράψει, περαστικά μας.

Διέρρευσε και σκηνή από τα γυρίσματα

Spoiler

Screenshot_2023-07-21-21-59-37-359_com.mxtech.videoplayer_ad.jpg.7a91aba5b0872ae0a1f45637317ed62a.jpg

Ο συγκεκριμένος δημιουργός είναι σαν να αλλάξει ύφος και mindset ή έπαθε πλύση σκέψεων και ιδεών 180° πράττοντας τα αντίθετα από αυτά που εκπροσωπούσε μέσα από τη δημιουργία του πρώτου παιχνιδιού (συνδημιουργία μαζί με τον Bruce Straley)

Bonus

Ο

 

rfdchwr9ol051.jpg

Πάντως εξακολουθώ να υποστηρίζω την ιδέα ότι χρειάζεται να εμπλακούν με το franchise αυτό ταλαντούχα άτομα εκτός Druckmann φτιάχνοντας ξεχωριστά spin off projects βασιζόμενα στη κεντρική ιδέα με διαφορετικούς χαρακτήρες το κάθε ένα. Ενώ θα λαμβάνουν χώρα σε περιοχές εκτός ΗΠΑ.

Spin off το οποίο θα τοποθετείται σε ένα κρουαζιερόπλοιο γύρω από την επιβίωση μιας οικογένειας ή ατόμων κατά τις πρώτες ώρες του ξεσπάσματος.

Ένα παράδειγμα ^

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...