Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία στο ΣΕΠΕ;


Next34

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 minutes ago, Next34 said:

Εγώ γιατί παρανομω; Νομίζω είναι ευθύνη του εργοδότη το πόσες μέρες κ ώρες θα με βάλει να δουλέψω εφόσον εγώ έχω υπογράψει για 2 ημέρες την εβδομάδα

Αν έχεις υπογράψει για 2 εξαωρα την εβδομάδα και δουλεύεις 4 8ωρα (και τα 30 λεπτά έξτρα, είδες σέβομαι την ευαισθησία σου) και πληρώνεσαι γι αυτά, μαύρα προφανώς, εν γνώσει σου όλα αυτά πως ακριβώς πιστεύεις ότι ΔΕΝ παρανομείς; 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Και δηλωνεις οτι παιρνεις 140€ το μηνα να υποθεσω ....

Αφού με βάζει 400 το μήνα στη τράπεζα...απλά ίσως δεν καταλάβατε σωστα έχω υπογράψει ότι δουλεύω 2 φορές την εβδομάδα 6ωρα αλλά στο πρόγραμμα που έχει στο μαγαζί που το δείχνεις σε περίπτωση ελέγχου με έχει κανονικά 4 φορές την εβδομάδα όλα 6ωρα ώστε να δικαιολογεί και τα 400€ 

Αλλα για να τελειώνει το θέμα..Οπότε αξίζει να ασχοληθώ με τα 30 λεπτά υπερωρία που με κλέβει και δεν έχω συμφωνήσει ποτέ;

 

Επεξ/σία από Next34
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Next34 είπε

Αφού με βάζει 400 το μήνα στη τράπεζα...απλά ίσως δεν καταλάβατε σωστα έχω υπογράψει ότι δουλεύω 2 φορές την εβδομάδα 6ωρα αλλά στο πρόγραμμα που έχει στο μαγαζί που το δείχνεις σε περίπτωση ελέγχου με έχει κανονικά 4 φορές την εβδομάδα όλα 6ωρα ώστε να δικαιολογεί και τα 400€ 

Αλλα για να τελειώνει το θέμα..Οπότε αξίζει να ασχοληθώ με τα 30 λεπτά υπερωρία που με κλέβει και δεν έχω συμφωνήσει ποτέ;

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν θες να πας με το γράμμα του νόμου (και εσύ παρανόμησες εν γνώση σου) , τότε απλά πας κάνεις καταγγελία και θα υπάρξουν οι ανάλογες συνέπειες (σίγουρα θα χάσεις την δουλειά σου)

Αν δεν θες με το γράμμα του νόμου , πας στον εργοδότη και του λες.

Εγώ δεν συμφώνησα το έξτρα ΜΙΣΑΩΡΟ , ή μου το βγάζεις ή μου το πληρώνεις ή φεύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Next34 είπε

Αφού με βάζει 400 το μήνα στη τράπεζα...απλά ίσως δεν καταλάβατε σωστα έχω υπογράψει ότι δουλεύω 2 φορές την εβδομάδα 6ωρα αλλά στο πρόγραμμα που έχει στο μαγαζί που το δείχνεις σε περίπτωση ελέγχου με έχει κανονικά 4 φορές την εβδομάδα όλα 6ωρα ώστε να δικαιολογεί και τα 400€ 

Αλλα για να τελειώνει το θέμα..Οπότε αξίζει να ασχοληθώ με τα 30 λεπτά υπερωρία που με κλέβει και δεν έχω συμφωνήσει ποτέ;

Σου βαζει και τα 400 στην τραπεζα ενω σε δηλωνει 2 φορες την εβδομαδα απο 6 ωρες...?

Στο χαρτι μισθωσιας σου λογικα θα γραφει 150€ με 160€

Ετσι οπως τα εχεις κανει και δωρα Πασχα,Χριστουγέννων επιδομα αδειας να μην σου δωσει παλι καλυμμένος ειναι.. 

Μπορει να ισχυριστει οτι στα εβαζε αναλογικα στον μισθο σου....

Κοιτα μην βγεις να του χρωστας στο τελος ....

Οταν κανεις τετοιες συμφωνιες ειναι συνηθως 200€ τραπεζα και 200€ στο χερι....

Επεξ/σία από k_w_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται με δυο εξαωρα, να παιρνει 400Ε επισημα (στην τραπεζα). δε το καταλαβαινω.
Απορω πως πατε και μπλεκετε.
Πανω σε τι κλαδο δουλευεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Πως γινεται με δυο εξαωρα, να παιρνει 400Ε επισημα (στην τραπεζα). δε το καταλαβαινω.
Απορω πως πατε και μπλεκετε.
Πανω σε τι κλαδο δουλευεις; 

Πώς να στο εξηγήσω...έχω σύμβαση 2 6ωρα αλλά αυτός με δηλώνει στο ΙΚΑ 4 6ωρα κάπως έτσι είναι λίγο περίεργο το όλο θέμα...κλάδος εστίασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη συμβαση, αλλα δηλωνει, αλλα παιρνεις, αλλες ωρες δουλευεις..
Οτι να ναι πραγματικα. 
Η ανανεωνεις συμβαση με το αφεντικο σου, ολα καθαρα και επισημα, η φευγεις.
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Next34 είπε

Οπότε καταγγελία δεν αξίζει;

Τι καταγγελια ρε φιλε ? Μας δουλευεις ?

Στην συμβαση θα φαινεται οτι ο μισθος σου ειναι γυρω στα 150€ και αυτος σου βαζει 400€ στην τραπεζα..

Σου βαζει πολλα περισσοτερα οχι μονο για υπερωριες ειναι καλυμμενος αλλα για πολλα .

Μεχρι οτι εχεις παρει προκαταβολη ολα τα δωρα και να στα ζηταει πισω μπορει να ισχυριστει ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...