Προς το περιεχόμενο

Τι ? Που? Ποιός? Πότε? και άλλα FAQ...


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 751
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι και οι δύο καλές ταινίες.

Ο θάνατος του εμποράκου βασίζεται σε θεατρικό (του Arthur Miller νομίζω) και είναι ίσως χάνει κάπως στην οθόνη αλλά οι ερμηνείες (ιδιαίτερα του Dustin Hoffman) είναι πολύ καλές.

Το Amadeus βασίζεται στην ζωή του Μότσαρτ και είναι αρκετά καλή ταινία. Είχε πάρει και κάποια Όσκαρ νομίζω.

Αλλά... γούστα είναι αυτά... Δες τες και τις δύο για να σχηματίσεις την δικιά σου άποψη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai to amadeus basismeno se 8eatriko einai, kai den einai kai toso biografikh tainia oso kati ane3arthto (an kai ma8aineis kai pragmata gia ton mozart, xwris na einai kai ola alh8eia).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... τώρα που το λες είχα ακούσει ότι το έπαιζε πριν πολλά χρόνια ο Φέρτης στο θέατρο. Κατά τα άλλα νομίζω ότι η ταινία είναι βιογραφική άσχετα αν μπορεί να χαρακτηριστεί ας πούμε και ως ταινία εποχής. Φαντάζομαι όμως ότι θα έχει και αρκετά στοιχεία που δεν είναι αλήθεια. Έτσι κι αλλιώς όμως είμαι πάντα επιφυλακτική στις βιογραφικές ταινίες. Δεν πιστεύω ότι όλα όσα δείχνουν είναι αληθινά.

 

Έχουν περάσει βέβαια και αρκετά χρόνια από τότε που την είδα και μπορεί να είχα σχηματίσει λάθος εντύπωση…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας από τους λόγους που λέω ότι δεν είναι βιογραφική η ταινία, είναι γιατί ο πρωταγωνιστής είναι ο Σαλιέρι και όχι ο Μότσαρτ. Και ο ίδιος ο σκηνοθέτης πάντως έχει πει, ότι δε θα γύριζε ποτέ βιογραφική ταινία. Όταν είχε πάει να τη δει στο θέατρο, προτού πάει σκέφτηκε ότι θα βαρεθεί γιατί δε του αρέσουν οι βιογραφικές ταινίες, αλλά μετά ενθουσιάστηκε και αποφάσισε να τη γυρίσει, επειδή διαπίστωσε ότι δεν είναι βιογραφική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη' date='δεν αποδιδεται η αληθεια ετσι?

παντως θα ειναι ενδιαφερουσα ταινια το amadeus...

ναι hurin αυτην εννοω![/quote']

 

Δεν είναι ότι δεν αποδίδεται η αλήθεια, απλά η ταινία δεν προσπαθεί να την αποδώσει. Η ταινία θέλει να πει 5 πράγματα και χρησιμοποιεί δύο αληθινά πρόσωπα για να τα πει. That's about it. Φυσικό είναι να έχει ανακρίβειες και γεγονότα που δε συνέβησαν. Δεν είναι βέβαια και ΟΛΑ ψέμματα, αλλά τα περισσότερα απλά εξυπηρετούν το νόημα που θέλει να δώσει η ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω γράψει και παλιότερα, το amadeus είναι η ταινία που όταν είδα σε μικρή ηλικία είπα για πρώτη φορά "Αυτό θέλω να κάνω στη ζωή μου. Θέλω να γίνω μουσικός". Το είχα ξεχάσει αυτό, μέχρι που την ξαναείδα πριν από 3-4 μήνες και κατάλαβα πόσο πολύ με είχε χαράξει τότε αυτή η ταινία. Και να σκεφτείς ότι δεν είναι αυτό το κεντρικό της θέμα. Αλλά παραείναι καλογυρισμένη η άτιμη. Η περιγραφή ειδικά που κάνει ο Σαλιέρι σε κάποιο σημείο για ένα έργο του Mozart είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...