Προς το περιεχόμενο

Τι ? Που? Ποιός? Πότε? και άλλα FAQ...


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 754
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια, ξερετε μηπως πως λεγονταν μια ξενη σειρα (δεν ειναι ακριβως σειρα) σε ενα απο τα κρατικα καναλια η ετ1 η νετ η ετ3 με κατι κεφαλια απο αγαλματα που μιλουσαν και καποιους να φτιαχνουν κατασκευες με οτι υλικα εβρισκουν στο μερος το οποιο βρισκοντουσαν?σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, ξερετε μηπως πως λεγονταν μια ξενη σειρα (δεν ειναι ακριβως σειρα) σε ενα απο τα κρατικα καναλια η ετ1 η νετ η ετ3 με κατι κεφαλια απο αγαλματα που μιλουσαν και καποιους να φτιαχνουν κατασκευες με οτι υλικα εβρισκουν στο μερος το οποιο βρισκοντουσαν?σας ευχαριστω πολυ

 

Μάλλον λες το Art attack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Κάποιος να μου εξηγήσει αν υπάρχει κάποιο βαθύτερο νόημα του Detachment, πέρα από το σάπιο σύστημα, τις χαμένες οικογενειακές αξίες και εν τέλει τί σημαίνει για την ταινία η ρήση του Καμί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ti σημαίνουν αυτές οι στέγες; Τις βλέπουμε κάθε φορά που αρχίζει μια ταινία του Nolan και νόμιζα πως ήταν κάτι δικό του αλλά μόλις είδα το the fountain και ήταν και εκεί(καλή ταινία btw-να τα βλέπουν αυτά και κάποιοι άλλοι σε -ofsky).

 

Τι είναι;

 

 

post-217321-0-77374600-1352510503_thumb.png

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις στέγες τις βλέπεις κάθε φορά που αρχίζει ταινία που γυρίστηκε στα στούντιο της Warner Brothers, γιατί αυτά είναι τα στούντιο της Warner Brothers.

 

Φαίνεται και το logo τους (WB) στο μεσαίο προς τα δεξιά κτίριο στην πάνω σειρά.

 

Το ίδιο μέρος εδώ.

 

Corbis-42-25527156.jpg?size=67&uid=3a146d53-0283-43ba-8b1e-073be2c7802d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος να μου εξηγήσει αν υπάρχει κάποιο βαθύτερο νόημα του Detachment, πέρα από το σάπιο σύστημα, τις χαμένες οικογενειακές αξίες και εν τέλει τί σημαίνει για την ταινία η ρήση του Καμί?

 

περασαμε απο την εποχη του ναρκισισμου στην εποχη του εγωισμου και τα σχετικα.

επισης δεν θυμαμαι κατι για την ρηση του καμι ή τουλαχιστον δεν ειδα καποιο quote...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές τις στέγες τις βλέπεις κάθε φορά που αρχίζει ταινία που γυρίστηκε στα στούντιο της Warner Brothers, γιατί αυτά είναι τα στούντιο της Warner Brothers.

 

Φαίνεται και το logo τους (WB) στο μεσαίο προς τα δεξιά κτίριο στην πάνω σειρά.

 

Το ίδιο μέρος εδώ.

 

Thanks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τι εννοεις τι κανει ο σκηνοθετης? Περαν του να αποφασιζει για το πως ακριβως θα γυριστει μια ταινια, δλδ στην ουσια να αποφασιζει για το τελικο αποτελεσμα τι αλλο θες να κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω το θέμα, αλλά θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι.

 

Τι κάνει ο σκηνοθέτης; πώς καταλαβαίνουμε αν μια σκηνοθεσία είναι καλή ή κακή;

 

Όλες οι αποφάσεις περνάνε από τον σκηνοθέτη. Τα πάντα. Αυτός ορίζει το κλίμα, το στιλ, την κατεύθυνση που θα πάρουν οι ερμηνείες και βέβαια όλα αυτά συχνά επηρεάζουν άμεσα το σενάριο (τις λέξεις).

 

Ο καλύτερος τρόπος για να καταλάβεις τη δουλειά του σκηνοθέτη, είναι να δεις το ίδιο κείμενο/ίδια ταινία γυρισμένη από διαφορετικούς σκηνοθέτες. Κατά προτίμηση να είναι και οι δύο καλοί, απλά διαφορετικής άποψης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DKNI και Manuel, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Όλες οι αποφάσεις περνάνε από τον σκηνοθέτη. Τα πάντα. Αυτός ορίζει το κλίμα, το στιλ, την κατεύθυνση που θα πάρουν οι ερμηνείες και βέβαια όλα αυτά συχνά επηρεάζουν άμεσα το σενάριο (τις λέξεις).

 

Ο καλύτερος τρόπος για να καταλάβεις τη δουλειά του σκηνοθέτη, είναι να δεις το ίδιο κείμενο/ίδια ταινία γυρισμένη από διαφορετικούς σκηνοθέτες. Κατά προτίμηση να είναι και οι δύο καλοί, απλά διαφορετικής άποψης.

Έχεις να μου προτείνεις δύο τέτοιες ταινίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω το θέμα, αλλά θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι.

 

Τι κάνει ο σκηνοθέτης; πώς καταλαβαίνουμε αν μια σκηνοθεσία είναι καλή ή κακή;

 

Μεγάλο ρόλο παίζει, αν σκηνοθετεί από την μεριά του θεατή και για τον θεατή. Το καταλαβαίνεις αυτό, αν μετά την θέαση της όποιας ταινίας, σου άφησε την αίσθηση πως σε σεβάστηκε, πως δεν τσιγκουνεύτηκε να δώσει το κάτι παραπάνω. Δυστυχώς είναι λίγοι αυτοί οι σκηνοθέτες (π.χ. Kim Ki-duk).

 

DKNI και Manuel, ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Έχεις να μου προτείνεις δύο τέτοιες ταινίες;

 

Ένα από τα ποιο γνωστά παραδείγματα, είναι το 12 Angry Men και το 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο ρόλο παίζει, αν σκηνοθετεί από την μεριά του θεατή και για τον θεατή. Το καταλαβαίνεις αυτό, αν μετά την θέαση της όποιας ταινίας, σου άφησε την αίσθηση πως σε σεβάστηκε, πως δεν τσιγκουνεύτηκε να δώσει το κάτι παραπάνω. Δυστυχώς είναι λίγοι αυτοί οι σκηνοθέτες (π.χ. Kim Ki-duk).

 

 

Ένα από τα ποιο γνωστά παραδείγματα, είναι το 12 Angry Men και το 12.

Tι εννοείς με αυτό; μήπως εννοείς ότι αν βγάλω το σενάριο εκτός και αφήσω όλα τα υπόλοιπα, και αυτό που άφησα μου άρεσε, τότε μου έδωσε το κάτι παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εννοείς με αυτό; μήπως εννοείς ότι αν βγάλω το σενάριο εκτός και αφήσω όλα τα υπόλοιπα, και αυτό που άφησα μου άρεσε, τότε μου έδωσε το κάτι παραπάνω;

Οι περισσότεροι, "πατάνε" σε κάποια σταθερά βήματα (κλισέ), και φοβούνται να κάνουν την υπέρβαση. Η "δύναμη" που έχουν, ως σκηνοθέτες, είναι απεριόριστη. Πολλοί φοβούνται να την χρησιμοποιήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...