Προς το περιεχόμενο

Horizon Zero Dawn Complete Edition [PC]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

σε 2160p όλα ULTRA εκτός απο Antialing OFF έχω 70-85fps (τουλάχιστον στην σπηλιά που είμαι)

Δηλαδή έχεις Reflections στο Ultra και πιάνεις 70-85fps σε 4Κ μέσα στη σπηλιά? Το ίδιο build με εσένα έχω και με αυτά τα settings ήταν κάπου στα 40άρια. Τι στο καλό γίνεται? 

Μήπως όσοι έχουμε τους 451.85 (Hotfix) αντιμετωπίζουμε αυτά τα προβλήματα?

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 745
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δηλαδή έχεις Reflections στο Ultra και πιάνεις 70-85fps σε 4Κ μέσα στη σπηλιά? Το ίδιο build με εσένα έχω και με αυτά τα settings ήταν κάπου στα 40άρια. Τι στο καλό γίνεται? 

Μήπως όσοι έχουμε τους 451.85 (Hotfix) αντιμετωπίζουμε αυτά τα προβλήματα?

Μια χαρα εισαι. Σε 4Κ/Ultimate η RTX2080Ti κυμαινεται σε 40-55fps και σε μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, john2gr είπε

Μια χαρα εισαι. Σε 4Κ/Ultimate η RTX2080Ti κυμαινεται σε 40-55fps και σε μενα.

Απλά είναι περίεργο να ακούω ότι άλλοι πιάνουν τέτοια framerates με το ίδιο build... Το παιχνίδι αναμφισβήτητα είναι βαρύ και δικαιολογείται κιόλας βλέποντας τον πολύ καλό οπτικό τομέα. 

Σίγουρα δεν θα έπρεπε να περιμένουμε τρελά νούμερα αλλά και πάλι αυτή η διαφορά που φαίνεται να έχουν παρόμοια builds είναι αξιοσημείωτη και περίεργη. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2020 στις 7:52 ΜΜ, D.Luffy είπε

Εδώ πάντως με 2080 Ti σε 4Κ στην εισαγωγή μέσα στη σπηλιά, δεν πιάνει τα 60 fps ούτε για αστείο με όλα στο Low!! :P

Δεν προχώρησα παρακάτω σε ανοιχτή περιοχή να δω τι γίνεται.

sta  50 δινει εμενα σε  4κ , μολις δοκιμαστηκε και στην tv

horizon  4k----.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ανεβάσουμε benchmarks όσοι μπορούμε. Θα τρέξω ένα σε λίγο. 

Ιδού τα δικά μου αποτελέσματα.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι αυτό το benchmark τρέχει σκηνές μέσα σε πόλη με σχετικά απλή γεωμετρία και όχι στις δασώδεις εκτάσεις (το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού) που έχουν μπόλικο foliage και είναι προφανώς πιο απαιτητικές... Δώρο άδωρον λοιπόν καθώς δεν είναι πολύ αντιπροσωπευτικό του τι θα πάρεις μέσα στο παιχνίδι.

 

1.jpg.937282be37fcfd05592ca11a748c0c84.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Ας ανεβάσουμε benchmarks όσοι μπορούμε. Θα τρέξω ένα σε λίγο. 

Ιδού τα δικά μου αποτελέσματα.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι αυτό το benchmark τρέχει σκηνές μέσα σε πόλη με σχετικά απλή γεωμετρία και όχι στις δασώδεις εκτάσεις (το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού) που έχουν μπόλικο foliage και είναι προφανώς πιο απαιτητικές... Δώρο άδωρον λοιπόν καθώς δεν είναι πολύ αντιπροσωπευτικό του τι θα πάρεις μέσα στο παιχνίδι.

1.jpg.937282be37fcfd05592ca11a748c0c84.jpg

Εκεί είμαι μην ανεβάζω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα θα πω, πολλά bugs..!
και visually και game breaking-βασικά δεν το έσπασαν, αλλά ο Rost κάνει κάτι tp στην αρχή με αποτέλεσμα να trigαρει τους διαλόγους πριν φτάσω.Και λίγο τα cutscenes έχαναν το lipsync τους. Μέχρι τον μισό πρόλογο, που μεγαλώνει η Aloy, το έπαιξα και το άφησα, υπομονή να το στρώσουν.
Αλλά όσο έπαιξα, smooth έπαιζε, μόνο σε ένα animation με την γριά, γονάτισαν τα fps για λίγο και παραμορφώθηκε το μωρό. Είχα κλειστό το overlay οπότε δεν είδα με πόσα fps έπαιζα, ούτε έτρεξα benchmark.

ryzen 5 3600 3.6
32GB ddr4 3600
RX580 8GB (δεν έχω περάσει του 20.8.1, με τους 20.7.2 είμαι)

Να ξέρετε ότι το παιχνίδι στο ps4 pro σε 4K HDR, δείχνει απλά μαγικό! Όσοι θα το παίξουμε σε FHD στο pc με τα συμβατικά χρώματα, θα χάσουμε πολύ από την οπτική του μαγεία στα τοπία που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδώ τσάμπα ο κόπος του download, τα χάλια του τα μαύρα έχει το παιχνίδι κ γονατίζει κ όλο τον υπολογιστή για κάποιο λόγο. Για το τραγικό optimizing στην αρχή που παίρνει μια ώρα κ για τα loading times τι να πει κανείς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ChrisN.S. είπε

Και εδώ τσάμπα ο κόπος του download, τα χάλια του τα μαύρα έχει το παιχνίδι κ γονατίζει κ όλο τον υπολογιστή για κάποιο λόγο. Για το τραγικό optimizing στην αρχή που παίρνει μια ώρα κ για τα loading times τι να πει κανείς 

Εγω επιμενω δεν εχω παρατηρησει κανενα ιδιαιτερο θεμα εκτος απο καποια frame drops  σε καποια λιγα σημεια που εκει δειχνει οτι ακομα θελει και αλλο πατς αλλα οχι και εχει χαλια μαυρα το παιχνιδι κλπ.. Ειναι αρκετα βαρυ οντως αλλα ειναι και πανεμορφο .. Επισης δεν εχω παρει χαμπαρι για loading times issue  αλλα ισως επειδη το εχω στον nmve ssd μου που ειναι αρκετα γρηγορος παιζει να ειναι και αυτο , και το παιχνιδι δειχνει οτι θελει cpu + threads ..  

Το ξαναλεω ισως τωρα βλεπουμε ολοι τι μπορει να ερχεται με τις νεες κονσολες που ολα θα ειναι optimized  για γρηγορους σκληρους και καλυτερη cpu...οτι και καλα γκρινιαζαν τοσα χρονια οι pc gamers για τις μουφες κονσολες που κρατανε τα παιχνιδια πισω...

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Το ξαναλεω ισως τωρα βλεπουμε ολοι τι μπορει να ερχεται με τις νεες κονσολες που ολα θα ειναι optimized  για γρηγορους σκληρους και καλυτερη cpu...οτι και καλα γκρινιαζαν τοσα χρονια οι pc gamers για τις μουφες κονσολες που κρατανε τα παιχνιδια πισω...

Καλά για να μη λέμε και υπερβολές, αυτο έως ένα βαθμό δεν ειναι ψέματα και αυτο ειναι πασιφανές οταν κυκλοφορούν παιχνιδια ας πούμε σαν το Half Life Alyx. Kαλό και πολύ όμορφο οπτικά το Horizon αλλά δεν ειναι και επιπέδου Crysis ή Half Life 2 για την εποχή μας.

Επεξ/σία από Anuminas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις με το original preset, που αν δεν κάνω λάθος είναι τα settings του PS4 Pro, έχει πιο σταθερό performance; Και έχει επί της ουσίας διαφορά στο image quality ή απλά εμείς του μαστερ ρέις δεν "ανεχόμαστε" να ρίξουμε καμία ρύθμιση κάτω από ultra απλά για να έχουμε να το λέμε; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...