Προς το περιεχόμενο

Horizon Zero Dawn Complete Edition [PC]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ, μα πολύ βαρύ το παιχνίδι. Στην αστών δεν φαίνεται, αλλά τα πρώτα *σύννεφα" εμφανίζονται μέσα στο χωριό των Νορα, την ημέρα του proving. Καθ μετά απ πρώτο enemy camp, εκεί το πέρνει ο διάβολος. 

Η αλήθεια είναι ότι με έχω ξενερώσει το perfomance. 

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 738
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, seithan είπε

Πολύ, μα πολύ βαρύ το παιχνίδι....

Η αλήθεια είναι ότι με έχω ξενερώσει το perfomance. 

Δε λες στο περίπου specs για να καταλάβουμε γιατί είναι τόσο χάλια; Όσο για μένα, αλλά για έναν πιθανό αγοραστή, αν βλέπει ότι είναι "χάλια", είναι λίγο αποτρεπτικό να το πάρει τελικά. Αν δεν έχει όμως τα specs σου, γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, seithan είπε

Πολύ, μα πολύ βαρύ το παιχνίδι. Στην αστών δεν φαίνεται, αλλά τα πρώτα *σύννεφα" εμφανίζονται μέσα στο χωριό των Νορα, την ημέρα του proving. Καθ μετά απ πρώτο enemy camp, εκεί το πέρνει ο διάβολος. 

Η αλήθεια είναι ότι με έχω ξενερώσει το perfomance. 

Time 4 RTX3080.😁

5 ώρες πριν, Delijohn είπε

Δε λες στο περίπου specs για να καταλάβουμε γιατί είναι τόσο χάλια; Όσο για μένα, αλλά για έναν πιθανό αγοραστή, αν βλέπει ότι είναι "χάλια", είναι λίγο αποτρεπτικό να το πάρει τελικά. Αν δεν έχει όμως τα specs σου, γιατί όχι;

9900k και RTX 2080 έχει ο παλίκαρος. Δε φταίει το μηχάνημά του για την κουλαμάρα του port.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, seithan είπε

Πολύ, μα πολύ βαρύ το παιχνίδι. Στην αστών δεν φαίνεται, αλλά τα πρώτα *σύννεφα" εμφανίζονται μέσα στο χωριό των Νορα, την ημέρα του proving. Καθ μετά απ πρώτο enemy camp, εκεί το πέρνει ο διάβολος. 

Η αλήθεια είναι ότι με έχω ξενερώσει το perfomance. 

Κάποιος να το μεταφράσει στα Ελληνικά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα τρεχει μια χαρα παντως.

Ναι τρωει μια στις τοσες κανα κολλημα,αλλα θεωρω πως ειναι λογω εγκαταστασης σε hdd και οχι ssd.

Απο fps καπου στα 60 παιζει με ολα τερμα και στη πολη παει στο 40αρι.

Τρωει αβερτα ραμ ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέφτει σε αρκετά σημεία. Παίζω σε Ultra 2k, με 32g Ram @ 3200 και 2080+9900k. Επίσης στα σημεία που σπάει έχει καλύτερο framerate με κλειστό το vsync, αλλά έχει τόσο tearing τότε που είναι χάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seithan είπε

Πέφτει σε αρκετά σημεία. Παίζω σε Ultra 2k, με 32g Ram @ 3200 και 2080+9900k. Επίσης στα σημεία που σπάει έχει καλύτερο framerate με κλειστό το vsync, αλλά έχει τόσο tearing τότε που είναι χάλια.

Πάρε μια freesync οθόνη με καλό range (όχι σαν την δικιά μου που είναι και καλά 48-75, αλλά ουσιαστικά είναι 54-72 λόγω flickering 😁) και είσαι άρχοντας. Vsync πάντα ενεργοποιημένο μόνο από το nv control panel και κλειστό από game. Στο game βάζεις μόνο frame limiter αν έχει in game option, αλλιώς από το nv control panel/rivatuner. Αυτά όλα για κονσολοπαίχνιδα. Για esports κλπ που μπορεί να μη σε νοιάζει το tearing, παίζε τα με vsync off να έχεις το απόλυτο σε latency.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω δοκίμασει ήδη αυτό που προτείνεις, δεν έχει εφαρμογή. Τουλάχιστον στο HZd με vsync off, fps limit στο 59 και vsync on στο NVCP με triple buffeting, τζίφος. Τεσπα, αποκλείεται να έχει αυτή την απόδοση μόνο στο δικό μου σύστημα. 

 

 

 

Επεξ/σία από seithan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τον 7700k και 2080 μετά από άψογο τερματισμό πάνω απο 100 ώρες του Death Stranding σε locked 4k/60 με όλα ultra να μη δοκιμάσω καν το Horizon ακόμα ε?

το έχω τερματησει στο PS4 αλλά δεν ειχα πάρει το Frozen Wilds και λέω να το δω στο PC πως πάει, θα ήθελα 4k αλλά δυσκολα με 2080 ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει τρόπος για να το "δοκιμάσεις" εφόσον καίγεσαι και εάν σου τρέχει καλά.. 

Πάντως από ότι άκουσα το framerate  του DS το έχει το HZD. 

 

Low GPU utilization:

 

Horizon Zero Dawn Complete Edition Screenshot 2020.09.04 - 10.57.42.27.jpg

Επεξ/σία από seithan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται ρε παιδια στους μισους να τρεχει αξιοπρεπες και σε αλλους με ιδια σπεκ να τρεχει με προβληματα; διαβαζω καποιοι με rtx2080 και τους τρεχει με προβληματα..μηπως φταιει κατι αλλο; settings drivers κτλπ τα εχετε δοκιμασει; 

Εμενα παντος τρεχει παρα πολυ ωραια και ποτε κατω απο 60frames σε 1440p ultra. Vsync και σαχλαμαρες παντα κλειστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Πως γινεται ρε παιδια στους μισους να τρεχει αξιοπρεπες και σε αλλους με ιδια σπεκ να τρεχει με προβληματα; διαβαζω καποιοι με rtx2080 και τους τρεχει με προβληματα..μηπως φταιει κατι αλλο; settings drivers κτλπ τα εχετε δοκιμασει; 

Εμενα παντος τρεχει παρα πολυ ωραια και ποτε κατω απο 60frames σε 1440p ultra. Vsync και σαχλαμαρες παντα κλειστα

Αυτό λέμε από τότε που βγήκε το game. Δεν έχει καλό optimization γι' αυτό τρέχει έτσι ''κουλά'', άσχετα με το αν κάποιος έχει καλό ή κακό σύστημα ή αν έχει παρόμοιο σύστημα με κάποιον άλλον. Οι devs ήταν πρωτάρηδες πάνω στο pc development εξού και τα αποτέλεσμετα. Τουλάχιστον αυτό τους δίνει ένα ελαφρυντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παμε ακομα ενα patchaki. Πιστευω σε 3-4 μηνες θα εχει γινει το παιχνιδι που επρεπε να βγει day one. Να εχει πεσει και κατω απο 20αρικο οποτε θα ειναι λουκουμι να το απολαυσουμε οπως πρεπει 

https://www.dsogaming.com/news/horizon-zero-dawn-patch-1-04-released-fixes-mouse-movement-improves-cpu-performance-and-more/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...