Προς το περιεχόμενο

Horizon Zero Dawn Complete Edition [PC]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το expansion πάντως έχει πιο "πυκνό" και ενδιαφέρον κόσμο, και προσωπικά μου άρεσε περισσότερο το scenery με τα χιόνια και αυτά. 

Έχω καταφέρει να μην spoilαριστω καθόλου για το story του Forbidden West. Άντε να δούμε, λίγο έμεινε. Απλά ελπίζω να μην θέλει 15 patch για να γίνει playable και φτάσουμε καλοκαίρι :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 738
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Το expansion πάντως έχει πιο "πυκνό" και ενδιαφέρον κόσμο, και προσωπικά μου άρεσε περισσότερο το scenery με τα χιόνια και αυτά. 

Έχω καταφέρει να μην spoilαριστω καθόλου για το story του Forbidden West. Άντε να δούμε, λίγο έμεινε. Απλά ελπίζω να μην θέλει 15 patch για να γίνει playable και φτάσουμε καλοκαίρι :P 

δε ξέρω αν θα μπορέσω να το παίξω αν δε περάσει κάνας χρόνος τουλάχιστον γιατί είμαι σίγουρος ότι από θέμα gameplay θα είναι 99% ίδιο οποτε να αφιερώσω 40+ ώρες να παίξω το ίδιο παιχνίδι με άλλο story θα κάνω χαρακίρι

άσχετο οποιος θέλει και νομίζει ότι έχει χάσει κάτι από την ιστορία το έχει δοσμένο σε ένα πολύ ωραίο video μονο το main story όπως πρέπει

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2024 στις 9:29 ΜΜ, just_a_dude είπε

Έχω καταφέρει να μην spoilαριστω καθόλου για το story του Forbidden West. Άντε να δούμε, λίγο έμεινε. Απλά ελπίζω να μην θέλει 15 patch για να γίνει playable και φτάσουμε καλοκαίρι :P 

Το μονο που αλλαζει ειναι η δυσκολια, που για εμενα αυξανεται. Εχεις πιο δυσκολο crafting system και περιορισμενο inventory  και καποιες αλλαγες στα οπλα. Αν θυμαμαι καλα τα tearblast στο 1ο περα οτι πετανε καποιο component, κανουν συγχρονως και dmg. Αυτο αλλαζει στο hfw σε ελαχιστο dmg. Αυτα χρησιμοποιουσα σχεδον μονιμα μαζι με sharpshot (?) bow

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας, είμαι μια techno-πρωτόγονη κοκκινομάλλα με τζίβες που δέρνει ΡΟΜΠΟΤ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ.

Κοινώς αποφάσισα να το ξεκινήσω και πιστεύω θα περάσω πολύ καλά. Έχω κάτι χρόνια να παίξω open world action. Θα ξαναγίνω 10χρονο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχέμ. Ξεκίνησα πρώτο playthrough σε Ultra Hard. Περίμενα ότι θα τρώω ξύλο αλλά όχι ότι θα με έκανε one-shot ο πρώτος Seeker που βρήκα. Θεωρείται πολύ υψηλή δυσκολία για πρώτο playthrough? Δεν είναι προβοκατόρικη ερώτηση.

Υπάρχει τρόπος να κλείσω τα κίτρινα quest trackers και το highlighting των φυτών? Έχω αλλάξει κάποια σχετικά settings αλλά ακόμα εκεί.

Πρώτες εντυπώσεις πολύ θετικές. Οπτικά το παιχνίδι είναι να το πιεις στο ποτήρι, το animation είναι πολύ ομαλό αλλά δυσκολεύομαι λίγο με το χειρισμό, που έχει τις κλασσικές ασθένειες προσαρμογής controller σε mouse+keyboard. Θα το βρω όμως. Δε μπορώ να μιλήσω πολύ για τα τεχνικά γιατί παίζω συνήθως παιχνίδια με pixels, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι γύρω στις 10 ώρες που έπαιξα στο Normal το βρήκα όντως δύσκολο. Φαντάζομαι εκεί που το έβαλες θα δίνει πόνο..

Κυρίως με κούρασε η συνεχής παρουσία εχθρών-μάχης. Όταν το ξαναπιάσω λέω να το βάλω στο story για να είμαι πιο χαλαρός.

Με mouse+kb το έπαιζα, θέλει συνήθεια αλλά παλεύεται θεωρώ. Δεν ξέρω κάτι για τα settings αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tobajara said:

Αχέμ. Ξεκίνησα πρώτο playthrough σε Ultra Hard. Περίμενα ότι θα τρώω ξύλο αλλά όχι ότι θα με έκανε one-shot ο πρώτος Seeker που βρήκα. Θεωρείται πολύ υψηλή δυσκολία για πρώτο playthrough? Δεν είναι προβοκατόρικη ερώτηση.

Εγώ είμαι στη δεύτερη πιο δύσκολη ρύθμιση (δεν θυμάμαι πώς λέγεται). Όντως είναι φτιαγμένο για να είναι δύσκολο, γιατί οκ δεν γίνεται να σε χτυπάνε μηχανές 10 φορές το μέγεθος σου και να μην πεθαίνεις.

Είναι όμως σε λογικά πλαίσια. Απλά δεν σου κρατάει το χέρι. Δεν θα σου πει ποια mechanics να χρησιμοποιήσεις πού και πότε, πρέπει μόνος σου να κοιτάζεις να αγοράζεις όπλα, να τους βάζεις mods, να κάνεις έξυπνες επιλογές στα skills στην αρχή.

Πολύ σημαντικό να διαβάζεις τα notes για την κάθε μηχανή για να βλέπεις με τι effect πρέπει να χτυπάς το κάθε weak spot.

Επίσης είναι παιχνίδι που θέλει να είσαι όντως σχετικά προετοιμασμένος πριν από κάθε μεγάλη μάχη. Θέλει δηλαδή να στήνεις παγίδες, να εναλλάσσεις μεταξύ των όπλων σου και να πηγαίνεις όσο σε παίρνει stealth.

Είμαι στις 20 ώρες και τώρα έχω πιάσει το νόημα και νιώθω "άνετος" με το combat. Αλλά γενικά από άποψη προετοιμασίας στο combat είναι ό,τι θα έπρεπε να είναι το Witcher 3, στο οποίο απλά μπαίνεις σε ένα γκρουπ πατάς whirl και πέφτουν όλα σε death march. Εκεί δεν νιώθεις κυνηγός τεράτων αρκετά. Ε στο hzd, το πέτυχαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυσκολο στην αρχη αλλα μολις αναβαθμιστητε και μαθετε και τα τρωτα σημεια του καθε ρομποτ θα τα ριχνετε για πλακα κυριολεκτικα. Το θεωρω πιο ευκολο απο το jedi fallen order το οποιο επαιξα στη δευτερη πιο δυσκολη δυσκολια και τα βρηκα λιγο σκουρα στην αρχη που και σε αυτο οσο προχωρουσα και μαθαινα τα κολπα τοσο πιο ευκολα αντιμετωπιζα πολυ δυσκολους εχθρους. Ολα learning curve ειναι και οι μαχες στο zero dawn ειναι αρκετα δυνατες μιας και το καθε ρομποτ θελει την δικη του αντιμετωπιση. Δεν πατε απλα και βαρατε οπου να ναι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ εγώ που δεν είχα ξανά συναντήσει gameplay έτσι όπως το έχουν κάνει εδώ, και επειδή θέλει πολύ aiming μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο από το fallen order 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, just getting started είπε

Εντωμεταξύ εγώ που δεν είχα ξανά συναντήσει gameplay έτσι όπως το έχουν κάνει εδώ, και επειδή θέλει πολύ aiming μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο από το fallen order 😂

Με ποντικι εισαι ετσι? Με controller πιστευω θα ειναι οντως πολυ δυσκολο με την ακριβεια που θελει αλλα με ποντικακι μολις μαθεις τα τρωτα σημεια φευγουν πολυ γρηγορα ακομα και τα μεγαλυτερα ρομποτ. Το fallen order το επαιξα στην Jedi Master δυσκολια και στην αρχη ο χαρακτηρας επεφτε για πλακα. Μετα τη μεση κυριως ομως ενιωθα πραγματικος Jedi δεν φοβομουν τιποτα μαθαινεις και την μαχη που ειναι κατι σαν αλα Sekiro και απλα γουσταρεις και δινεις πονο. Παλι με mouse/keyboard και αυτο. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα εγώ fallen order ξεκίνησα με ποντίκι και το γύρισα σε χειριστήριο, θεωρώ πολύ ανώτερη εμπειρία.

Αλλά hzd εννοείται ποντίκι, δεν μπορώ να το φανταστώ αυτό με χειριστήριο ακόμα και με όλο το aim assist του κόσμου. Θα το σπάσω στο τέλος κρίμα είναι 😂

Spoiler

Επειδή τώρα παίζω και Jedi survivor. Θεωρώ έχει κάνει σε κάποιους τομείς βήματα πίσω σε σχέση με το προηγούμενο. Επειδή έχει πολλά stances τώρα, το κάθε stance έχει πολύ λιγότερες κινήσεις σε σχέση με το πρώτο. Σε φάση που το single lightsaber είναι λίγο άχρηστο. Έβγαλαν και το roll. Κρίμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, just getting started είπε

Μπα εγώ fallen order ξεκίνησα με ποντίκι και το γύρισα σε χειριστήριο, θεωρώ πολύ ανώτερη εμπειρία.

Αλλά hzd εννοείται ποντίκι, δεν μπορώ να το φανταστώ αυτό με χειριστήριο ακόμα και με όλο το aim assist του κόσμου. Θα το σπάσω στο τέλος κρίμα είναι 😂

  Απόκρυψη περιεχομένων

Επειδή τώρα παίζω και Jedi survivor. Θεωρώ έχει κάνει σε κάποιους τομείς βήματα πίσω σε σχέση με το προηγούμενο. Επειδή έχει πολλά stances τώρα, το κάθε stance έχει πολύ λιγότερες κινήσεις σε σχέση με το πρώτο. Σε φάση που το single lightsaber είναι λίγο άχρηστο. Έβγαλαν και το roll. Κρίμα.

 

Spoiler

Fallen Order με ποντίκι, Survivor με controller. Έτσι τα τελείωσα. Δεν παλευόταν το Survivor με ποντίκι.

Υπομονή με τα stances, έχει 5 σύνολο. Το single γενικά δεν αξίζει. Dual-wield και Crossguard κατά τη γνώμη μου, άντε και το Blaster σε μερικές περιπτώσεις.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...