Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Bourdoulas είπε

Πολύ ωραίο design, αλλα στην παρουσίαση δεν φαινόταν τόσο μεγάλο. 

ε ναι ολα εχουν να κανουν με γωνία λήψης της καμερας αλλα κ ελλειψη κατι που μπορεις να συγκρινεις μεγεθος. 

Βγηκαν κ αλλα τετοια συγκριτικα μου μαλλον επιβεβαιωνουν οτι θα εχουμε μια απο τις μεγαλυτερες κονσολες ever.

image0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

 

Θα πρέπει να σταματήσεις να είσαι τσιπης και να δώσεις χρήματα για δυνατό PC αν βιάζεσαι. 

χαχαχα Εχεις πολυ πλακα πραγματικα . Ευτυχως που  εισαι παλιο μελος και ξερεις τι παιζει  με μενα αλλα πουλας τρελιτσα .Οτι σε κανει να νιωθεις χαρουμενος  εγω θα στο χαλασω ?

Επεξ/σία από Fotis13
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τι next gen μωρέ; Με τα παιδικά γραφικά; Το μόνο next gen που έχει είναι το RT Reflections αλλά και αυτό είναι κάτι που το έχουμε στο PC (έστω και σε ελάχιστα games) εδώ και ένα χρόνο. Απ' ότι δείξανε χθες τίποτα δεν ήταν καλύτερο του RDR2 σε γραφικά..

Γιατί απαγορεύεται ένα παιχνίδι με παιδικο art style  να εχει next gen γραφικά? 

Εγώ εντυπωσιάστηκα γιατί είναι πράγματι next gen με απίστευτα particles ,polygon count ,scale και reflections 

Άστο το rdr 2 δεν πιάνει μια στον τεχνικό τομέα με το ratchet and clank 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τι next gen μωρέ; Με τα παιδικά γραφικά; Το μόνο next gen που έχει είναι το RT Reflections αλλά και αυτό είναι κάτι που το έχουμε στο PC (έστω και σε ελάχιστα games) εδώ και ένα χρόνο. Απ' ότι δείξανε χθες τίποτα δεν ήταν καλύτερο του RDR2 σε γραφικά..

Αν εννοείς το Ratchet & Clank, συγκρίνεις δύο παιχνίδια με εκ διαμέτρου αντίθετο art style. Το ένα στοχεύει περισσότερο σε φωτορεαλισμό, το άλλο περισσότερο σε ταινία της Pixar. Δεν θα μπορούσαν αυτά τα δυο να είναι πιο μακριά μεταξύ τους... Το ποιο είναι περισσότερο εντυπωσιακό είναι θέμα γούστου.

Πρέπει να είμαι από τους λίγους πάντως που δεν εντυπωσιάστηκε τόσο πολύ με τα γραφικά του RDR2... Όχι ότι δεν μου άρεσαν, απλά θεωρώ ότι πολύς κόσμος επικεντρώνεται στα απέραντα λιβάδια με τον ομολογουμένως πολύ καλό φωτισμό αλλά αγνοεί τα απλοϊκά interiors και μοντέλα χαρακτήρων του παιχνιδιού. Γενικά το παιχνίδι είναι ότι πρέπει για... landscape photography αλλά μέχρι εκεί. Και μάλιστα το έχω παίξει στο PC με 2080Ti. Ούτε καν ξέρω πως είναι σε κονσόλα. 

Για μένα το Horizon 2 ήταν μακράν με διαφορά το εντυπωσιακότερο τεχνικά παιχνίδι της παρουσίασης. Αλλά δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπέρασμα αν δεν δω πρώτα πως μεταφράζεται αυτή η ποιότητα σε κανονικό gameplay. Αν διατηρηθεί αυτό το άπειρο draw distance με τόσο πυκνό folliage παράλληλα με τις λεπτομέρειες σε χαρακτήρες, τότε θα μιλάμε για νέα standards σε γραφικά.

Επίσης, για τους souls fans του forum ;), θα πω ότι είμαι από τους "τυχερούς" που δεν έπαιξαν ποτέ το Demon's Souls και θα το χαρώ για πρώτη φορά σε όλο του το συγκλονιστικό μεγαλείο :D  

 

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα, επειδη ειναι αρκετα πιθανο πολλοι απο τους τιτλους που ειδαμε χθες να ειναι cross gen (καποιοι ειναι ηδη επιβεβαιωμένοι), ειναι λογικο που δεν ειδαμε πολλα τρομερα πραγματα.

νομιζω τα παιχνιδια που φωναζαν next gen ήταν το Rachet το οποιο εδειχνε πανεμορφο και το Horizon. Θα ελεγα κ το GT7 αλλα απο τετοια βρουμ βρουμ trailer σπανια βγαζεις ακρη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα παρουσιαση ηταν κ αναλυω :

1)Design περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ,εμενα δε με χαλαει δεν το θεωρω αντιαισθητικο οπως του xbox(σαν να μου εφερες Mini tower mid 00's),σιγουρα θα ηθελα κατι μικροτερο σε ογκο.

2)Παρουσιαση παιχνιδιων μια χαρα ,αρκετα αποκλειστικα και γνωστα franchise της σονυ(ειχε κατι για ολους).

3)Τεχνολογικα φαινεται να ειναι οκ με μεγαλο στοιχημα το δισκο μαζι με τον controller κτλ και κατα το ποσο θα αξιοποιηθει κ απο αλλους και οχι μονο απο τα αποκλειστικα παιχνιδια της sony.

4)Δυο επιλογες για κονσολα με drive κ χωρις,οπου αμφιταλαντευομαι στο ποια θα παρω ,θα εξαρτηθει απο τη τιμη και απο αν εχουν κ διαφορα στο δισκο.

Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:

1)Τιμες και για τα δυο μοντελα.

2)Συμβατοτητα με τις προηγουμενες γενεες(με σημαντικοτερο το Ps4) και αν θα απολαυσω κατι παραπανω παιζοντας τα παιχνιδια που εχω για ps4 στο ps5.Επισης τι παιζει εαν παρω ενα παιχνιδι για ps4 πχ τον Αυγουστο?Θα παιξει στην αντιστοιχη εκδοση για το ps5(αν υπαρχει κ οταν βγει) η απλα σε ενα εξτρα σουπερ ντουπερ μοντ πχ σαν να ειχα ps4 pro?

3)Εξτρα κινητρο για χρηστες ps4 που θα μεταβουν στο ps5 αμεσα.

4)Παιχνιδια που θα ειναι διαθεσιμα κατα την ημερομηνια που θα βγει και σε διαστημα 6 μηνων με 1 χρονο.

Αυτα προς το παρον ελπιζω να μην σας κουρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να προσθεσω πως θελω να δω τι γινεται με το UI και το PSN.

το PSN εχει νευραλγικα, πολυ πολυ σοβαρα προβληματα στο στήσιμο του (εξου κ το τρομερο προβλημα με αλλαγες ονοματων, το loading των trophies κ διαφορα αλλα). παρομοιο θεμα εχει κ το EA origin. κ για να στρωσει, θελει χτισιμο απο το μηδεν. μια νεα γενια ειναι η μονη ευκαιρια για κατι τετοιο, ελπιζω να επενδύσαν σε αυτο επιτελους γιατι ειναι αναγκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλημέρα, πιστεύω πως όποιος έχει συλλογή από παιχνίδια των προηγούμενων κονσολών να πηγαίνει στην έκδοση με το drive. Μάλλον είναι η δεύτερη φορά που θα πάρω κονσόλα, η πρώτη είναι η 360. Και θα την πάρω με το drive, backwards compatibility λιώσιμο με gt2 ( είχα λιώσει με emulator) και πόσα ακόμα παιχνίδια του ps2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
33 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Γιατί απαγορεύεται ένα παιχνίδι με παιδικο art style  να εχει next gen γραφικά? 

Εγώ εντυπωσιάστηκα γιατί είναι πράγματι next gen με απίστευτα particles ,polygon count ,scale και reflections 

Άστο το rdr 2 δεν πιάνει μια στον τεχνικό τομέα με το ratchet and clank 

Όχι δεν απαγορεύεται αλλά αυτό δεν είχε. Τι ήταν next gen στο Ratchet and Clank; Τι καινούργιο είχε που δεν μπορούμε τώρα; Αυτό εννοώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Όχι δεν απαγορεύεται αλλά αυτό δεν είχε. Τι ήταν next gen στο Ratchet and Clank; Τι καινούργιο είχε που δεν μπορούμε τώρα; Αυτό εννοώ..

Για αρχή το επι τόπου φόρτωμα νέων περιοχών με τα rifts. Αυτό κανονικά θα απαιτούσε loading screen σήμερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη βλεπω αρκετους να λενε για γραφικα οτι δεν ειδαν κατι νεο...δεν θα δειτε ποτε κατι νεο οσοι εχετε οθονες FHD, για να δειτε αγοραστε 4κ οθονη και βαλτε τα βιντεο στο youtube σε αυτην την ποιοτητα, αλλα και παλι ειναι συμπιεσμενο βιντεο, οταν το δειτε μπροστα στα ματια σας κατευθειαν απο το ps5 θα δειτε την πραγματικη διαφορα...υπαρχει διαφορα, ναι οχι τεραστια οπως εποχες ps2 σε ps3, αλλα υπαρχει, πιστευω τουλαχιστον 40% καλυτερη οπτικη στα παντα.

  • Like 3
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για μενα με διαφορα το πιο εντυπωσιακο τεχνικα ηταν το Ηorizon 2 και το resi 8.

Το demons souls πολυ δυνατο αλλα θα προτιμουσα να μας εδειχναν eldin ring 😀

Τωρα οσο αφορα τα "παιδικα" γραφικα που αναφερετε μερικοι δεν μπορω να σας καταλαβω.Δηλαδη μονο αν εχει αιμα-βια-motion cap θεωρειται next gen και "κανονικα" γραφικα???Τωρα αν δεν σας αρεσαν αυτα που εδειξαν δεκτο αλλα μην τα κατηγορειτε επειδη ειναι  "παιδικα" οπως λετε.Μια χαρα παιχνιδαρες και next gen ειναι και αυτα.

Για μενα το αρνητικο ηταν κλασσικα που δεν ειδαμε σχεδον καθολου gameplay απο τα περισσοτερα παιχνιδια.

Τωρα στο σχεδιασμο της κονσολας καπως παλευεται το digital only αλλα οπτικα μου αρεσει τελικα το xbox series x περισσοτερο.

Τελος μενει το πιο βασικο,γιαυτο και καμια απο τις δυο δεν το εχει αναφερει ακομα,η οποια ειναι η  τιμη.Αυτο θα καθορισει τα παντα.

Αυτα που γραφεται μερικοι οτι τελος κερδισε η sony ή αντιστοιχα η microsoft ειναι πολυ νωρις.

Το εχω ξαναγραψει αλλα προβλεπω την Microsoft τερμα επιθετικη στην τιμη.

Εγω πριν ενα χρονο ελεγα θα παρω μαλλον ps5 για τα multiplatform και οχι xbox.Αν οντως παιζουν καλυτερα τα multipltform στο xbox και ειναι και πιο οικονομικο ή ιδια τιμη με το ps5 τοτε γιατι να μην παω στην microsoft???Αν βαλω και το gamepass τοτε κερδισμενος θα ειμαι.Βασικα κερδισμενοι θα ειμαστε ολοι οι gamers αν και οι 3 του χωρου ειναι υγιης πραγμα που ισχυει τωρα.

Και προσεξτε θα ειναι πολυς κοσμος που θα σκεφτεται ετσι γιατι τα νουμερα ξεκαθαρα δειχνουν οτι τα multiplatform ειναι που κανουν τις πωλησεις και οχι τοσο τα exclusives που λετε μερικοι(εκτος απο τις nintendo φυσικα που βεβαια δεν εχει σχεδον καθολου multiplatform παιχνιδια)

Τελοσπαντων υπομονη μεχρι να μαθουμε τις τιμες επιτελους και μετα ξανασυζηταμε ποιος κερδισε κτλπ.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, markoliaz είπε

επειδη βλεπω αρκετους να λενε για γραφικα οτι δεν ειδαν κατι νεο...δεν θα δειτε ποτε κατι νεο οσοι εχετε οθονες FHD, για να δειτε αγοραστε 4κ οθονη και βαλτε τα βιντεο στο youtube σε αυτην την ποιοτητα, αλλα και παλι ειναι συμπιεσμενο βιντεο, οταν το δειτε μπροστα στα ματια σας κατευθειαν απο το ps5 θα δειτε την πραγματικη διαφορα...υπαρχει διαφορα, ναι οχι τεραστια οπως εποχες ps2 σε ps3, αλλα υπαρχει, πιστευω τουλαχιστον 40% καλυτερη οπτικη στα παντα.

Καμία σχέση. Το Hellblade 2 ακόμα και στο monitor της δουλειάς να το δω που είναι 23άρι 1080P, κάνει μπαμ ότι είναι πάνω από οτιδήποτε έδειξε η Sony χτες. Το Resident Evil 8 ίσως ξέφυγε λίγο οπτικά για μένα, το Horizon έχει ένα μικρό visual upgrade σε σχέση με το τωρινό, σίγουρα δεν εκμεταλλεύεται πλήρως τα specs του PS5.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...