Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, petran91 είπε

Θα ξενερώσω πολύ αν το στάνταρ δεν ανέβει στα 60fps και ακόμα βλέπουμε 30αρια..

30FPS και pushed visuals θέλουμε..Επιτέλους να πιαστεί η CGI ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Αυτο εννοούμε. Οτι αυτη την στιγμη θα εχουν στα χερια τους δυνατα μηχανηματα που μπορουν ανετα να στοχευσουν τα 60, χωρις να χαλασουν την ποιοτητα της εικονας

θα δουμε αρκετα περισσοτερα 60αρια σε αυτη την γενια πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, VaggD είπε

 

Πολλά exclusive της Sony που δεν θα παίξω, θα "experience" από το YouTube. 

σου εχω την λυση.

αγοραζεις PS5 και ηρεμεις.:P Το ειχα προτεινει σε ενα φιλο εδω και εχει χαθει απο τα VS για παντα(μεχρι τοτε εψαχνε επιμονα σε καθε ποστ του κατι κακο να βρει για το PS). Παρε και PSVR2 oταν βγει και thank me later. Εκει να δεις, τους πρωτους μηνες ειχα ξεχασει τι ειναι xbox και playstation. Aπλα fan, δεν σε νοιαζει τπτ αλλο.

Tι να το κανεις το YT αν χασεις το αψογο gameplay των PS exclusives. Τα production values δεν ειναι μονο για το cinematic(κυκλοφορει αυτο το αφηγημα τα τελευταια χρονια). Eχεις ολο το πακετο. To TLOUS Part 2 αποθεωνεται σε ολους τους τομεις πχ. To ιδιο εγινε με το god of war, horizon και με τα περισσοτερα.

Gameplay wise ειναι ανωτερη απο τον ανταγωνισμο αν εξαιρεσεις τα παιχνιδια της Nintendo. Απλα εχει και το κερασακι για μεγαλυτερο immersion στην εμπειρια(cinematic/γραφικα)

 

 

 

20 λεπτά πριν, petran91 είπε

Θα ξενερώσω πολύ αν το στάνταρ δεν ανέβει στα 60fps και ακόμα βλέπουμε 30αρια..

Θα ξενερωσεις πολυ :D

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Θα ξενερωσεις :D

Είχα στο μυαλό μου ότι θα σκάσω την 500άρα μεν αλλά δεν θα χρειάζομαι και τον υπολογιστή για gaming. Αν είναι να έχουμε 30αρια.... με βλέπω πάλι στο PC για τα multiplatform.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, petran91 είπε

Είχα στο μυαλό μου ότι θα σκάσω την 500άρα μεν αλλά δεν θα χρειάζομαι και τον υπολογιστή για gaming. Αν είναι να έχουμε 30αρια.... με βλέπω πάλι στο PC για τα multiplatform.

Αυτο θα γινει. Πολλα 30αρια αλλα λιγοτερα εκτιμω απο αυτη τη γενια. Το Xbox που θα βασιστει πολυ σε cross gen υλικο αρχικα, θα εχει πιθανον ανωτερα frame rates απο το PS5.

Εμενα αυτο που με χαλαει ειναι οτι πανε για Native 4K. Κατ΄'εμε δεν χρειαζεται. Θα μπορουσαν να δωσουν βαση στο frame rate σε αναλυσεις PS4 pro.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Darthvader είπε

Παιδιά τις υψηλές τιμές για τις next gen κονσολες, όπως στο λανσάρισμα του PS3, ξεχαστε τις.

στ) Αν ήταν διατεθημένοι να πουλήσουν στις τιμές που τους βόλευε θα είχαν ήδη και οι δύο τιμολογήσει.....

+1000

Αν θυμάμαι καλά και οι δύο εταιρίες έκαναν price announcement στην E3 του ίδιου έτους αρχές Ιουνίου δηλαδή τέτοια εποχή ξέραμε τιμή χωρίς να ξέρουμε πολλά για τις ίδιες τις κονσόλες.Η Sony πούλησε από την αρχή με οριακό κέρδος αφού η MS "αυτοκτόνησε" και κατάφερε με τα υποχρεωτικά 100 ευρώ plus του  Kinect και να είναι πιο ακριβό και να μπαίνει μέσα.

Τώρα έχουν αποκαλυφθεί τα περισσότερα και παίζουν τη γάτα με το ποντίκι ποιος θα αποκαλύψει πρώτος την τιμή.

Η Sony εύχεται να μην είναι επιθετική η Microsoft ώστε να μην την αναγκάσει να πουλάει στο κόστος.Η ΜS πέρα του ότι έχει το πορτοφόλι να το κάνει , έχει και πολύ πιο δυνατή και εύρωστη υπηρεσία στο digital contribution να το στηρίξει.

Όπως και να έχει νομίζω θα έχουμε κέρδος όλοι με αυτό.

Επεξ/σία από ryu_hadouken
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κατάσταση είναι απλή για τον απαιτητικό gamer. You just have to buy everything (except xbox)😁. Τώρα αν είναι να αρχίσουμε τις εκπτώσεις το πρώτο που θα έκοβα είναι τις 1000+ msrp gpu που ξεφτιλίζονται μέσα σε 2-3 χρόνια, μετά το switch και τελευταίο το playstation. Από την άλλη είναι και κοροϊδία να πάρεις playstation στο launch αν δεν υπάρχει έστω ένα system seller. Αυτό φέτος όμως δε θα ισχύει για μένα γιατί μάλλον θα βγει παρέα με το DeS.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, petran91 είπε

Θα ξενερώσω πολύ αν το στάνταρ δεν ανέβει στα 60fps και ακόμα βλέπουμε 30αρια..

Πιστεύω θα βλέπουμε περισσότερα games σε native 2160p(8.4 Mpixels) η εκεί  κοντά στα 30fps, με επιλογές για framerate modes στα 60fps σε 1440p (3,7 Mpixels = 55% λιγότερα πιξελς σε σχέση με 2160p) και ίσως με μειωμένα rays per pixel στα games τα οποία χρησιμοποιούνε ray tracing η και εντελώς raytracing off για να μειώσουμε το load. Η δυνατότητα πάντως για 1440p checkerboard στα 60 fps υπάρχει. Τουλάχιστον στα games που είδα μέχρι στιγμής, εφόσον ισχύουν βέβαια τα pixel counts του DF που κάνουν αναφορά για native 4k

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι και μετά από αυτές τις τελευταίες δηλώσεις το range τις τιμής θα είναι μεταξύ 500-600 ευρώ

https://comicbook.com/gaming/news/playstation-boss-addresses-ps5-price/

για να κάνω ένα bet νομίζω ότι η απλή έκδοση θα είναι 520-540 ευρώ. Aυτή με το blue ray θα φτάνει κοντά στα 600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, chek2fire είπε

νομίζω ότι και μετά από αυτές τις τελευταίες δηλώσεις το range τις τιμής θα είναι μεταξύ 500-600 ευρώ

https://comicbook.com/gaming/news/playstation-boss-addresses-ps5-price/

για να κάνω ένα bet νομίζω ότι η απλή έκδοση θα είναι 520-540 ευρώ. Aυτή με το blue ray θα φτάνει κοντά στα 600

Και εγω το ίδιο πιστεύω , δεν νομιζω να δουμε το 6 μπροστά απο την εκδοση με το blu ray, απλα δεν ξερω αν το digital θα το δωσουν ποιο φθηνά η θα βαλουν τιποτα εχτρα GB και θα  παει και αυτο κοντα στο αλλο :)

Επεξ/σία από darkman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PDS13 είπε

Εχω γινει γραφικος, αλλα παμε ξανα.

30 fps games θα εβλεπες οτι hardware και να σου εδιναν(ακομα και 15-20tf). Με μια μικρη αυξηση σε καθε νεα γενια των 60fps παιχνιδιων.

Εγω θα διαφωνήσω εδω οπως και εχω κανει στο παρελθον, εσυ ο ιδιος ειπες για diminishing returns και συγκρινες 600 με 6000 τριγωνα κατι τετοιο σε προηγουμενο post. Αρα για ποιο λογο να προτιμηθεί μια αμελητεα διαφορα στα γραφικά (εφοσον ισχυει το παραπάνω) και 30fps και οχι χαμηλότερο polygon count που οπως και εσυ ειπες πλεον εχουμε χτυπησει diminishing returns αλλα 60fps τα οποια ειναι τεράστια διαφορα και μπορουν να τη δουν ολοι??

Το statement "οτι hw να σου δωσουν 30fps θα βγαζουν" για εμενα ειναι εντελώς άκυρο, τα fps ειναι μερος της εμπειρίας για ποιο λογο να μεινουμε για παντα σε ενα target το οποιο δεν τους ικανοποιεί όλους??

Εγω πιστευω μετα απο 1-2 χρονια παρουσιας του ps5 σχεδον ολα τα παιχνιδια θα εχουν 60fps "action mode" η οπως αλλιως θα το πουν και τα 30fps ολο και θα λιγοστεύουν ισως σε παιχνιδια τυπου TLOU 1 που βγηκε στο τελος της γενιας και pushare το ps3 στο max, μεχρι στο τελος να περασουν στο χρονοντουλαπο της ιστορίας. :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ikorolis είπε

Θεωρώ ότι και οι δύο εταιρείες που φτιάχνουν κονσόλες ξέρουν σε πιο κοινό απευθύνονται άρα θα πρέπει να διαλέξουν μια λογική τιμή για τις κονσόλες τους και αυτή δεν πρέπει να ξεπεράσει το φράγμα των 500 ευρώ μην ξεχνάμε μιλάμε για κουτιά τα οποία είτε κατεβάζεις το παιχνίδι από το διαδίκτυο ή το κάνεις εγκατάσταση από το δισκάκι και απλά πατάς το κουμπί PLAY και παίζεις το παιχνίδι που σου αρέσει.

αν πάνε (όποια εταιρεία το κάνει) σε πιο υψηλή τιμή θα χάσει κοινό και φυσικά πωλήσεις

γιατί μην ξεχνάμε υπάρχει ένας σοβαρός ανταγωνιστής που λέγεται ηλεκτρονικός υπολογιστής και μια σχετικά φτηνή αγορά παιχνιδιών από τις διάφορες πλατφόρμες και κλειδιά/κωδικούς που υπάρχουν.

δεν θα έχει ανάγκη κανείς τα επίσημα μαγαζιά των εταιρειών αυτών για να αγοράζει παιχνίδια από την πρώτη μέρα δίνοντας 50+ ευρώ.

αυτή είναι η δική μου γνώμη/άποψη ως κάτοχος κονσόλας από την MS (XBOX)

Μια πρώτη ένδειξη για τις τιμές, αν και προσωπικά πιστεύω, ότι θα κυμανθούν αρκετά χαμηλότερα, στο φράγμα 500 με 550 ευρώ

(Αν και δεν πρόκειται από τα ''εντιμότερα site'' παρόλαυτα . . . )

https://wccftech.com/one-retailer-may-have-just-confirmed-playstation-5-launch-price/

Επεξ/σία από aret1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, aret1 είπε

Μια πρώτη ένδειξη για τις τιμές, αν και προσωπικά πιστεύω, ότι θα κυμανθούν αρκετά χαμηλότερα, στο φράγμα 500 με 550 ευρώ

(Αν και δεν πρόκειται από τα ''εντιμότερα site'' παρόλαυτα . . . )

https://wccftech.com/one-retailer-may-have-just-confirmed-playstation-5-launch-price/

όποιος ξεπεράσει το φράγμα των 500+ ευρώ αυτός θα είναι ο χαμένος ειδικά αν ισχύουν οι φήμες και το XBOX Series X παραμείνει η τιμή στα ίδια με πλήρη συμβατότητα προς τα πίσω (όλες τις γενιές) καθώς ούτε σε αυτό το PS5 τα κατάφερε έδωσε μόνο προς το PS4 γιατί να μην έβαζαν και το PS3 και γιατί όχι το PS2

η αγορά των υπολογιστών έχει φτηνή αγορά παιχνιδιών

έτσι θα χάσουν τα επίσημα μαγαζιά τους από τις πωλήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μικρές ατέλειες συγχωρούνται αν δεν είσαι first party και με μεγάλο κύκλο ανάπτυξης. Light&shadow pop gate 😛

 

color editor 

Επεξ/σία από DJTaurus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...