Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Θεωρώ ότι και οι δύο εταιρείες που φτιάχνουν κονσόλες ξέρουν σε πιο κοινό απευθύνονται άρα θα πρέπει να διαλέξουν μια λογική τιμή για τις κονσόλες τους και αυτή δεν πρέπει να ξεπεράσει το φράγμα των 500 ευρώ μην ξεχνάμε μιλάμε για κουτιά τα οποία είτε κατεβάζεις το παιχνίδι από το διαδίκτυο ή το κάνεις εγκατάσταση από το δισκάκι και απλά πατάς το κουμπί PLAY και παίζεις το παιχνίδι που σου αρέσει.

αν πάνε (όποια εταιρεία το κάνει) σε πιο υψηλή τιμή θα χάσει κοινό και φυσικά πωλήσεις

γιατί μην ξεχνάμε υπάρχει ένας σοβαρός ανταγωνιστής που λέγεται ηλεκτρονικός υπολογιστής και μια σχετικά φτηνή αγορά παιχνιδιών από τις διάφορες πλατφόρμες και κλειδιά/κωδικούς που υπάρχουν.

δεν θα έχει ανάγκη κανείς τα επίσημα μαγαζιά των εταιρειών αυτών για να αγοράζει παιχνίδια από την πρώτη μέρα δίνοντας 50+ ευρώ.

αυτή είναι η δική μου γνώμη/άποψη ως κάτοχος κονσόλας από την MS (XBOX)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το XSX σύμφωνα με την M$(Που είπε ότι δεν την ενδιαφέρει αρχικά πόσα XSX θα πουλήσει) νομίζω θα έρθει με 600άρα στο νερό. Το PS5 ίσως να παίξει στα 500-550.

RTX3080/3090 για multiplatform και PS5 για exclusives θα παίξει.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες με ένα googleάρισμα βγάζει ότι το κόστος παραγωγής του PS5 είναι 450$ και του XBX γύρω στα 500$. Δε λέω ότι οι πηγές αυτές είναι ακριβείς αλλά αν είναι κοντά στη πραγματικότητα  σε ποια λογική πατάνε αυτές οι τιμές που αναφέρετε?

Υποτίθεται ότι και οι 2 θέλουν να βγάλουν λεφτά από software/υπηρεσίες και όχι τόσο από το hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα να δεις το bloomberg δεν φημιζεται οτι μεταδιδει ανακριβειες και φημες.

Εγω τα 450 (κοστος παραγωγης) τα θεωρω εγκυρη πηγη..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Microsoft την πάτησε άσχημα αυτή τη γενιά (Ps4-Xbox One) και σίγουρα θα τα δώσει όλα στη νέα γενιά . Αυτό το βλέπουμε από δύο στοιχεία:

1) Η Microsoft έφτιαξε τη δυνατότερη κονσόλα αυτή τη φορά. Η Sony εκμεταλλευτηκε στο έπακρον το γεγονός πως το Xbox one ήταν πιο αδύναμο σε σχέση με το ps4 και αυτή τη φορά ο Phil Spencer φρόντισε να μην είναι απροετοιμαστοι. Ενδιαφέρον είναι το γεγονος πως όσοι παλαιότερα τονιζαν πως το PS4 είναι πιο δυνατό από το Xbox One, είναι οι ίδιοι που τώρα κάνουν τα στραβά μάτια για το Series X. Φήμες θέλουν τη Sony να είχε σχεδιάσει το Ps5 με 9 Tera flops και αναγκαστικά να έπρεπε να το φέρει στα 10 μετά την αποκάλυψη του Series X, με πολλούς να πιστεύουν πως αυτός είναι και ο λόγος που άργησε τόσο να παρουσιαστει το Ps5. 

2) Δεν βλέπουμε ακόμα ανακοίνωση τιμής. Το ότι το Xbox One ήταν ταυτόχρονα και πιο αδύναμο αλλά και πιο ακριβό από το PS4 στο λανσάρισμα (Το Xbox One είχε 500 ευρώ και ερχόταν μαζί με το kinect είτε μας αρέσει είτε οχι), έδωσε στη Sony ένα τεράστιο πλεονέκτημα το οποίο οδήγησε την Microsoft σε μια σειρά από αλλαγές (βλ. Αχρηστευση του kinect, πακέτο Xbox One χωρίς kinect στα 400 ευρώ και αναγκαστικός σχεδιασμός του πιο δυνατού μοντέλου Xbox One X). Το τμήμα του Xbox  είναι διατεθειμένο να ρίξει τη τιμή κάτω από το PS5 https://www.extremetech.com/gaming/310381-microsoft-may-undercut-sonys-ps5-price-by-100-with-xbox-series-x, αφού έχει ήδη δηλώσει πως η κερδοφορία του Xbox οφείλεται στις υπηρεσίες του (κυρίως Game Pass πλέον) και όχι τόσο στο hardware, αλλά και επειδή έχει τις πλάτες της μαμάς εταιρείας, Microsoft. Προσωπική εκτίμηση είναι πως το Series X θα έχει την ίδια τιμή με το digital only PS5. 

Επεξ/σία από SolidSnake12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, SolidSnake12 είπε

Η Microsoft την πάτησε άσχημα αυτή τη γενιά (Ps4-Xbox One) και σίγουρα θα τα δώσει όλα στη νέα γενιά . Αυτό το βλέπουμε από δύο στοιχεία:

1) Η Microsoft έφτιαξε τη δυνατότερη κονσόλα αυτή τη φορά. Η Sony εκμεταλλευτηκε στο έπακρον το γεγονός πως το Xbox one ήταν πιο αδύναμο σε σχέση με το ps4 και αυτή τη φορά ο Phil Spencer φρόντισε να μην είναι απροετοιμαστοι. Ενδιαφέρον είναι το γεγονος πως όσοι παλαιότερα τονιζαν πως το PS4 είναι πιο δυνατό από το Xbox One, είναι οι ίδιοι που τώρα κάνουν τα στραβά μάτια για το Series X. Φήμες θέλουν τη Sony να είχε σχεδιάσει το Ps5 με 9 Tera flops και αναγκαστικά να έπρεπε να το φέρει στα 10 μετά την αποκάλυψη του Series X, με πολλούς να πιστεύουν πως αυτός είναι και ο λόγος που άργησε τόσο να παρουσιαστει το Ps5. 

2) Δεν βλέπουμε ακόμα ανακοίνωση τιμής. Το ότι το Xbox One ήταν ταυτόχρονα και πιο αδύναμο αλλά και πιο ακριβό από το PS4 στο λανσάρισμα (Το Xbox One είχε 500 ευρώ και ερχόταν μαζί με το kinect είτε μας αρέσει είτε οχι), έδωσε στη Sony ένα τεράστιο πλεονέκτημα το οποίο οδήγησε την Microsoft σε μια σειρά από αλλαγές (βλ. Αχρηστευση του kinect, πακέτο Xbox One χωρίς kinect στα 400 ευρώ και αναγκαστικός σχεδιασμός του πιο δυνατού μοντέλου Xbox One X). Το τμήμα του Xbox  είναι διατεθειμένο να ρίξει τη τιμή κάτω από το PS5 https://www.extremetech.com/gaming/310381-microsoft-may-undercut-sonys-ps5-price-by-100-with-xbox-series-x, αφού έχει ήδη δηλώσει πως η κερδοφορία του Xbox οφείλεται στις υπηρεσίες του (κυρίως Game Pass πλέον) και όχι τόσο στο hardware, αλλά και επειδή έχει τις πλάτες της μαμάς εταιρείας, Microsoft. Προσωπική εκτίμηση είναι πως το Series X θα έχει την ίδια τιμή με το digital only PS5. 

Κοιτα εγω πιστευω σαυτην την γενια θα σφαχτουνε,και μαντεψε ποιοι θα ειναι οι κερδισμενοι.πιστευω ακομα οτι το xbox και πιο δυνατο θα ειναι και ποιοτικα καλητερο και θα βγαλει και παιχνιδακια ωραια και εκει θα πεσει το σφαξιμο..υπαρχει μια μεριδα ατομων ομως οπως εγω που δεν το κοιταζω καν λογω pc και περιμενω το ps5

Γουσταρω ομως τετια κοντρα και να τους δω να παιζουν τις γροθιες..υπαρχουν και ατομα ομως που δεν θελουν να κοντραρει η ms την sony για τους x ψ λογους.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο που ορισμενοι κοπανιουνται οτι η τιμη δεν θα ξεπερασει το Χ ποσο , επειδη αυτοι θεωρουνε οτι αν γινει θα πατωσουνε οι πωλησεις με ξεπερναει πραγματικα.

ΔΕΝ θα μας ρωτησει κανενας ή μαλλον να το θεσω απλα δεν θα μας ρωτησει ΠΟΤΕ κανενας ποσο θα πουλησει το προιον του.

η εταιρια απευθυνεται ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ στην κυριολεξια., 

το να λεω εγω ο σταθεστερ ψαλτονε απο τα γκραβαρα και την κατω περδικουλα οτι θα αναβαθμισω μονο το κοντρολερ μου αν βαλει η σονυ ή ή μαικροσοφτ την τιμη πανω απο εκει που ειμαι διατεθημενος να δωσω εγω το μονο που προκαλει ειναι γελωτα.

οι τιμες θα ειναι αγριες διοτι τα μηχανηματα ειναι αγρια.

τωρα αν θα παει στα 500-600-700 αυτο δεν εχει σημασια.

διοτι μπορει να σου δωσει κονσολα στα 300 και να σου βαλει τα παιχνιδια στα 100!!!

στα κανει και ολα Digital και τελος. τι θα κανεις δηλαδη? θα την μαλωσεις?

ετσι για να ξερουμε τι λεμε. εδω η αππλε πουλαει ροδακια 700 ευρω , κινητα 1500, θηκες για κινητα 150 και απευθυνεται σε ΠΟΛΥ πιο μικρο κομματι του αγοραστικου κοινου. Οι κονσολες που απευθυνοται σε ολους λετε να ψαρωσουνε.

υ.γ ολοι τις ιδιες κονσολες θα αγορασουμε. και αυτοι που ξερουνε για τα φλοπς και τα τεραφλοπς και αυτοι που δεν τα ξερουνε.

για την εταιρια ειμαστε ολοι πελατες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gergios.boussias είπε

το να λεω εγω ο σταθεστερ ψαλτονε απο τα γκραβαρα και την κατω περδικουλα οτι θα αναβαθμισω μονο το κοντρολερ μου αν βαλει η σονυ ή ή μαικροσοφτ την τιμη πανω απο εκει που ειμαι διατεθημενος να δωσω εγω το μονο που προκαλει ειναι γελωτα.

Κοιτα σαν ευσυνειδητος καταναλωτης εγω αυτο θα κανω.

Δεν θα παω να δωσω 700 ευρω για κονσολα ενω με αυτα τα λεφτα μπορω να φτιαξω η 2ο pc η να αναβαθμισω αυτο που ηδη εχω.

Εσυ μπορει να θεωρεις τα 700 ευρω ικανοποιητικη τιμη και να το παρεις,εγω απο την αλλη θα παρω μονο το κοντρολακι..

Τωρα εσενα σου προκαλει γελωτα αυτο,εμενα απο την αλλη μου φαινεται σαν την πιο λογικη καταληξη.

Θελω να δω ποσοι θα αγορασουν με τετοια τιμη παντως,σιγουρα οχι τoσοι οσοι αγορασαν το ps4.

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, optimus prime είπε

Κοιτα σαν ευσυνειδητος καταναλωτης εγω αυτο θα κανω.

Δεν θα παω να δωσω 700 ευρω για κονσολα ενω με αυτα τα λεφτα μπορω να φτιαξω η 2ο pc η να αναβαθμισω αυτο που ηδη εχω.

Εσυ μπορει να θεωρεις τα 700 ευρω ικανοποιητικη τιμη και να το παρεις,εγω απο την αλλη θα παρω μονο το κοντρολακι..

Τωρα εσενα σου προκαλει γελωτα αυτο,εμενα απο την αλλη μου φαινεται σαν την πιο λογικη καταληξη.

ναι φιλε μου, θα εισαι 1 στους Χ (οπου χ το αγοραστικο κοινο) , ε, και? μπιγκ ντηλ.

παντα φιλικα , μην παρεξηγηθουμε δεν θα το ηθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, gergios.boussias είπε

ναι φιλε μου, θα εισαι 1 στους Χ (οπου χ το αγοραστικο κοινο) , ε, και? μπιγκ ντηλ.

παντα φιλικα , μην παρεξηγηθουμε δεν θα το ηθελα.

Kαθολου δεν παρεξηγουμαι,ετσι και αλλιως η ιστορια των 2 κονσολων περι του θεματος εχει δειξει τι γινεται σε τετοιες περιπτωσεις.

Μην ξεχνας οτι περιμενει και η Nintendo στην γωνια...

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια χωρις πλακα τωρα αλλα αν οι τιμες παιξουν στα 450 σε τετια μηχανηματα μιλαμε θα ειναι τιμες απο αλλο πλανητη.

Γιατι ειναι βαρβατα μηχανηματα δεν ειναι αστεια αυτην την φορα.πιστευω και 600 να μπουν δεν πρεπει να παραπονεθει κανεις με τετιο hardware.

Εδω πειραμε τα παρταλια 400 και 500 με loading που πας και φτιαχνεις καφε και με cpu για να κανεις αριθμιτικη στο δημοτικο.

Τα εργαλεια ειναι κτηνη.να ειμαστε διαθετιμενοι να πληρωσουμε 100 παραπανω γιατι θα το αξιζουν

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μεγαλες αγορες που προερχονται κυριως οι πωλησεις των κονσολων αφορουν την Αμερικη,την Ευρωπη(κυριως τις μεγαλες οικονομικα χωρες/αγορες)και την Ιαπωνια.

Τσαμπα καθεστε ορισμενοι και κανετε προβλεψεις για τις τιμες,ειδικα απο την στιγμη που στην Ελλαδα μπορει να εχουμε διαφορετικη,οπως ειχαμε με το ps4pro που ηταν 10ευρω ακριβοτερα.

Ενα μεγαλο ερωτηματικο παραμενει και σε ποιο κυμα κυκλοφοριων βρισκεται η χωρα μας και ποσα κομματια θα ειναι διαθεσιμα για μας οταν κυκλοφορησει.

Τελος,για το Θεο ρε παιδια,φτανει πια με το τι πρεπει να κανει και τι δεν πρεπει να κανει η Microsoft στην επομενη γενια.

Σε θεμα του ps5 ειμαστε,μην πατε γυρευοντας να ξανακλειδωσει το θεμα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...