Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, darkman είπε

50 ευρω διαφορα για να εχει η κονσολα σου και blu ray ?????? γιατι να παρεις το digital τοτε . 50 ευρω δεν το βρίσκεις εξω το blu ray drive και θα στο βαλει η sony στην full έκδοση του ps5 ? 
μην κανεις ονειρα τρελα δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμύριο .

Πρώτον δεν κάνω κανένα όνειρο.Kαι δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να σου πω πόσο κάνει ένα Blu-ray drive ή ακόμα καλύτερα πόσο θα στοιχίσει στη Sony γιατί αν το καταλάβαινες θα το είχες καταλάβει ήδη και δεν θα έγραφες ότι έγραψες.Αλλά 100,believe me δεν της κοστίζει.

Τα 100 παραπάνω ΜΟΝΟ για blu-ray drive είναι απλά πολλά όπως είπα.Αν όντως το κάνει ο μόνος πραγματικά λόγος θα είναι ότι θέλει να push-αρει το digital content για τον Χ-Ψ λόγο.Ίσως για να προετοιμάζει το έδαφος για το μέλλον όπως πολύ σωστά λένε διαφόρες φωνές στο internet.Και δεν μιλάω απαραίτητα για streaming.

Επεξ/σία από akarabamba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akarabamba είπε

Πρώτον δεν κάνω κανένα όνειρο.Kαι δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να σου πω πόσο κάνει ένα Blu-ray drive ή ακόμα καλύτερα πόσο θα στοιχίσει στη Sony γιατί αν το καταλάβαινες θα το είχες καταλάβει ήδη και δεν θα έγραφες ότι έγραψες.Αλλά 100,believe me δεν της κοστίζει.

Τα 100 παραπάνω ΜΟΝΟ για blu-ray drive είναι απλά πολλά όπως είπα.Αν όντως το κάνει ο μόνος πραγματικά λόγος θα είναι ότι θέλει να push-αρει το digital content για τον Χ-Ψ λόγο.Ίσως για να προετοιμάζει το έδαφος για το μέλλον όπως πολύ σωστά λένε διαφόρες φωνές στο internet.Και δεν μιλάω απαραίτητα για streaming.

Ουτε και εσυ απο οτι βλεπω καταλαβες τι εγραψα αρα δεν εχει νόημα να σου απαντησω . απλα το αφηνω εδω για να υπαρχει "Ουτε μια στο εκατομυριο " 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 100 να μην τα αξιζει να ξερεις οτι αυτοι που ασχολουνται με φυσικες κοπιες και κανουν αγοραπωλησιες καινουργιων παιχνιδιων αλλα και παλιων θα κανουν αποσβεση το drive σε 4 παιχνιδια το πολυ αν αναλογιστεις οτι day one τα παιχνιδια στο store θα εχουν full price και χωρις δυνατοτητα μεταπωλησης..Πχ πες αγορασες ενα παιχνιδι το last of us 2 και εντελει δε σου κανει και το πουλας μετα απο μια βδομαδα και κοψοχρονια στα 40 ευρω θα φυγει αμεσως και πες οτι το πηρες 50 θα εχεις χασουρα 10 ευρω αλλα 40 ευρω θα εχουν γυρισει στην τσεπη σου...Και παει λεγοντας και με τα μεταχειρισμενα ποσες φορες μου ετυχε να αγορασω καποιον τιτλο 10 ευρω και μετα απο μια βδομαδα τον εδωσα παλι για 10 ευρω...Με το ψηφιακο δεν παιζει τετοιο σκηνικο οποτε δεν καταλαβαινω το ζορι που τραβανε ορισμενοι.Ναι οκ ειναι σπασιμο αλλα σε βαθος χρονου με το δισκακι εισαι κερδισμενος οπως και να το δεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icenex είπε

Και τα 100 να μην τα αξιζει να ξερεις οτι αυτοι που ασχολουνται με φυσικες κοπιες και κανουν αγοραπωλησιες καινουργιων παιχνιδιων αλλα και παλιων θα κανουν αποσβεση το drive σε 4 παιχνιδια το πολυ αν αναλογιστεις οτι day one τα παιχνιδια στο store θα εχουν full price και χωρις δυνατοτητα μεταπωλησης..Πχ πες αγορασες ενα παιχνιδι το last of us 2 και εντελει δε σου κανει και το πουλας μετα απο μια βδομαδα και κοψοχρονια στα 40 ευρω θα φυγει αμεσως και πες οτι το πηρες 50 θα εχεις χασουρα 10 ευρω αλλα 40 ευρω θα εχουν γυρισει στην τσεπη σου...Και παει λεγοντας και με τα μεταχειρισμενα ποσες φορες μου ετυχε να αγορασω καποιον τιτλο 10 ευρω και μετα απο μια βδομαδα τον εδωσα παλι για 10 ευρω...Με το ψηφιακο δεν παιζει τετοιο σκηνικο οποτε δεν καταλαβαινω το ζορι που τραβανε ορισμενοι.Ναι οκ ειναι σπασιμο αλλα σε βαθος χρονου με το δισκακι εισαι κερδισμενος οπως και να το δεις.

ε καλα δεν ισχυει πως ολοι μπαινουν στη διαδικασια να πουλησουν τα παιχνιδια τους...και φυσικα δεν μπορεις να βγαζεις το gamesharing απο την εξισωση...οπως και να χει, αφου δινουν επιλογη δεν ειναι κακο...ο καθενας αναλογα με τις συνηθειες του...Για μενα ο λογος που η σονι κυκλοφορει τη ψηφιακη εκδοση, ειναι οτι καταλαβε πως πρεπει να εχει μια next gen κονσολα στα 400 ευρω...ξερει οτι και η ms θα ειναι ανταγωνιστικη στην τιμη και δεν μπορουσε να βγει ακριβοτερη στην αγορα...ποσο μαλλον αν η κονσολα ειναι πιο αδυναμη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H σελίδα πάντως του amazon.fr, στην οποία βασίζεται η φήμη είναι εδώ:

https://www.amazon.fr/Playstation-Sony-Console/dp/B07SDFL84P/ref=sr_1_1?__mk_fr_FR=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=ps5&qid=1592508091&sr=8-1

Φυσικά δεν υπάρχει τιμή και η amazon.fr λέει ότι η εικόνα με την τιμή είναι fake.

https://www.techradar.com/news/that-ps5-price-and-release-date-leak-on-amazon-is-fake-heres-proof

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@icenex Ότι είπε ο φίλος @xavier παραπάνω.Δεν πουλάνε όλοι τα παιχνίδια που αγοράζουν και δεν νομίζω επειδή κάποιοι μπορεί να το κάνουν αυτό,να είναι σωστός λόγος από πλευράς εταιρείας ώστε να με χρεώσει εμένα παραπάνω.Δε στέκει.

Και δεν τραβάει κανένας κανά ζόρι ρε φίλος.Την αποψή μας είπαμε.Απλά είπα ότι 100 πάνω για το blu-ray δεν δικαιολογούνται.Αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι +100 η έκδοση με το bluray. Eίναι -100 η digital.

Η 'νορμαλ' τιμή είναι αυτή του full πακέτου αλλά επειδή θέλουν να αγοράσεις την digital κόβουν όσο περισσότερο μπορούν απ την τιμή της για να την κάνουν πιο ελκυστική.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι δε κάνει 100 ευρώ πάνω το blue ray μόνο. Κάνει πες 50 και άλλα 50 τουλάχιστον που περιμένει η sony ότι θα έχει χασούρα γιατί δεν θα είσαι αναγκασμένος να αγοράζεις τα πάντα από το ps store. Για αυτό δίνει το digital pretty much κάτω του κόστους, αν ισχύουν οι τιμές.

Εγώ προσωπικά και μισή τιμή να είχε το digital, πάλι δε θα το έπαιρνα μόνο και μόνο λόγω ps4 backwards compatibility (ότι έχω είναι physical). Και μόνο που θα μπορώ ίσως να παίξω gow/bloodborne/lastofus2 κλειδωμένο 60ρι αρκεί αν πουν να τα βγάλουν enhanced/boosted.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@aggelos87 Κι έτσι να'ναι το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο.

@ilos Δεν διαφωνώ,αντιθέτως μάλιστα...αλλά και πάλι να με χρεώνει παραπάνω για τον οποιοδήποτε λόγο πέρα του κόστους εγώ δεν το βρίσκω τίμιο(τη διαφορά ανάμεσα σε blu-ray και driveless εννοώ).Επίσης κι εγώ αγοράζω αποκλειστικά psysical γιατί δεν πουλάω τίποτα παρά μόνο αν έχω δύο και πάνω κομμάτια.Αν ποτέ φτάσει ο καιρός του digital only απλά θα συνεχίζω και θα παίζω με ότι έχω.Να σημειώσω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με το digital από τη στιγμή που μου δίνεται η επιλογή του psysical.

Με τη λογική μερικών όμως πραγματικά θα μπορούσα να πω κι εγώ ότι πρέπει να πέσει η τιμή στην έκδοση με το drive γιατί χρεώνομαι βενζίνες μέχρι να πάω στο κατάστημα να πάρω το game.Μη το γελάτε,κάπως έτσι είναι τα επιχειρηματά σας.

Επεξ/σία από akarabamba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, akarabamba είπε

@ilos Δεν διαφωνώ,αντιθέτως μάλιστα...αλλά και πάλι να με χρεώνει παραπάνω για τον οποιοδήποτε λόγο πέρα του κόστους εγώ δεν το βρίσκω τίμιο.

Με τη λογική μερικών όμως πραγματικά θα μπορούσα να πω κι εγώ ότι πρέπει να πέσει η τιμή στην έκδοση με το drive γιατί χρεώνομαι βενζίνες μέχρι να πάω στο κατάστημα να πάρω το game.Μη το γελάτε,κάπως έτσι είναι τα επιχειρηματά σας.

Αν δεν είναι "τίμιο" να σε χρεώνει πάνω από το κόστος γιατί είναι τίμιο να πουλάει κάτι κάτω από το κόστος όπως φημολογείται ότι θα γίνει?

Όσο θέλει πουλάει και ειδικά από τη στιγμή που θα δώσει επιλογή, το ζυγίζεις και παίρνεις αυτό που θέλεις.

Προσωπικά και 100 και 150€ θα έδινα για να έχω την επιλογή του physical αλλά δόξα τω θεώ υπάρχουν άλλοι που σκέφτονται διαφορετικά και γι'αυτό υπάρχουν 2 εκδόσεις.

edit: Αν και το πλατιάσαμε αρκετά το θέμα με το blue-ray, πέρα από το κόστος του blue-ray σαν σκέτο hardware ίσως θα είχε αξία να βλέπαμε και πόσο έχει ένα blue-ray player στην αγορά.

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mitroglou7 Φυσικά και δεν είναι τίμιο να με χρεώσει παραπάνω από το κόστος μόνο και μόνο επειδή φοβάται μήπως και χάσει κέρδος ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο.Από την άλλη αν θέλει να πουλήσει κάτω του κόστους δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω γιατί μπορεί να το χαρακτηρίσεις "μη τίμιο".Παρακαλώ βοήθησε με να καταλάβω το σκεπτικό σου.

Σίγουρα ο καθένας μπορεί να πουλήσει όσο θέλει.Σε αυτό δε διαφωνεί κανείς απλά αυτός που πουλάει όσο θέλει δεν μπορεί να περιμένει να έχει και όσες πωλήσεις θέλει.Εγώ άλλο είπα.

Επίσης εσύ καλά κάνεις στη τελική και θα έδινες και 150 πάνω για να έχεις και drive.Εμένα γιατί να με απασχολεί όμως αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κόστος του PS5 είναι 450$ χωρίς blue ray και 475$ ας πούμε με blue-ray δε καταλαβαίνω την κάψα σου αν το ένα πουληθεί 400 με χασούρα 50$ και το άλλο 500 με κέρδος 25$.

Γιατί σου φαίνεται νορμάλ να χάνει 50$ και παράλογο να βγάζει 25$? 

Το πόσο θα έδινα για blueray όντως προφανώς και δε σε απασχολεί αλλά ποιον ακριβώς απασχολεί με την ίδια λογική τι βρίσκεις εσύ τίμιο και τι όχι? Forum είναι κουβέντα κάνουμε.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Mitroglou7 Ρε φίλος μάθετε να καταλαβαίνετε πραγματικά τι λέει ο άλλος.Για ποιά κάψα μιλάς?Τι λες?Επίσης φυσικά και κουβέντα κάνουμε.Δεν εννοούσα να μην πεις την αποψή σου (οκ δεκτό,μπορεί να φάνηκε έτσι) απλά για ποιόν λόγο να βάλουν εμένα  (και στον καθένα) καπέλο στη τιμή επειδή εσύ π.χ. δεν σε νοιάζει να δώσεις +150 όπως είπες.Το αποτέλεσμα της πράξης σου δηλαδή.Τέτοια βλέπουν και οι εταιρείες και μας ξεζουμίζουν.

Επεξ/σία από akarabamba
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δε θα καθίσω να διαφωνήσω για υποθετικές τιμές που δεν ανακοινώθηκαν για 2 version που το μόνο που ξέρουμε είναι ότι η μία έχει τρύπα και η άλλη όχι.

Το μόνο που μπορώ να πω σαν forum χρήστης είναι πόσο θα πλήρωνα εγώ παραπάνω και αντίστοιχα πόσο θα πλήρωνες εσύ. Όσο και να το συζητάμε θα έρθει η στιγμή που θα βγούμε αγορά και εσύ θα πάρεις τη version που θες και γω τη version που θέλω και τέλος.

Όταν μας χρεώνουν εδώ και χρόνια για τη δυνατότητα να παίζουμε online μου φαίνεται αστείο να μιλάμε για αυτό που συζητάμε τώρα ως ξεζούμισμα. Ας βγάλουν τη blue-ray version στα 500€ και το τελευταίο που θα μας απασχολεί θα είναι αν μας ξεζουμίζουν ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...