Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, logistoulis είπε

όταν τα λέγαμε αυτά μήνες τώρα ήμασταν οι άσχετοι.. 

άλλα πέρα από την πλάκα, ας ανακοινώσουν επιτέλους τι και πώς... 

Η πλακα ειναι πως οι "αισιοδοξοι" ελεγαν για 400αρι, που ειναι τιμη οπως λεει κι ενας φιλος μου "δωσε κι εμενα μπαρμπα", και οι πιο "μαζεμενοι" ελεγαν γυρω στα 500 με μια αποκλιση +-50 ευρω.

Τελικα εστω και δια της πλαγιας οδου επεσαν μεσα και οι δυο.

 

Υπηρχε βεβαια και η ταση: "πανω απο 600 θα κανει μαγκες", αλλα οπως φαινεται μαλλο καμια σχεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, logistoulis είπε

όταν τα λέγαμε αυτά μήνες τώρα ήμασταν οι άσχετοι.. 

άλλα πέρα από την πλάκα, ας ανακοινώσουν επιτέλους τι και πώς... 

Ολοι ημασταν ασχετοι καθως δεν γνωριζαμε τιποτα.Παρα μονο τις εικασιες μας. Και το παραπανω για φημη προκειται.Περιμενουμε μεσα στο καλοκαιρι λογικα να μαθουμε περισσοτερα.Παντως καταλαβαινω την ανυπομονησια μερικων,αλλα παιδες μην προπαραγγειλεται τις νεες κονσολες.Αφηστε να περασει πρωτα ενα διαστημα να δουμε τι λενε.Πως λειτουργουν?Θα αγοραζεις κονσολα και θα χεις και νεξτ τζεν εμπειρια απο μαχητικο f16?Πολλα εχουν δει τα ματια μας ολα αυτα τα χρονια.Και αν μαθαμε κατι ειναι οτι δεν πεφτουμε στο χαιπ που υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

 

Υπηρχε βεβαια και η ταση: "πανω απο 600 θα κανει μαγκες", αλλα οπως φαινεται μαλλο καμια σχεση.

εγώ αυτή τη τάση κράζω στην ουσία τα 700+ που έλεγαν κάποιοι κάνοντας την πανηλίθια σύγκριση με τα pc, όπως επίσης επιμένω ότι οι κατασκευαστές pc parts θα αναγκαστούν να ξεκαβαλήσουν λίγο από το καλάμι τους όταν θα τους γλεντήσει η πάμφθηνη κονσόλα που θα είναι πολύ πιο ισχυρή από το 90+% των pc που κυκλοφορούν εκεί έξω 

για μένα πάντως η κονσόλα έχει 500αρι κόστος μιας και δεν ψήνομαι για την μη bluray εκδοχή , θέλω να έχω την επιλογή και ας παίζω κυρίως digital στο ps4 δεν θα τα χαλάσουμε για 100ευρώ για κάτι που θα πάρω για τα επόμενα 5+ χρόνια 

1 λεπτό πριν, alexgr21 είπε

Ολοι ημασταν ασχετοι καθως δεν γνωριζαμε τιποτα 

που το ξέρεις ότι κανείς δεν γνώριζε κάτι :P

αλλά πέρα από όλα αυτά υπάρχει και η κοινή λογική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

που το ξέρεις ότι κανείς δεν γνώριζε κάτι :P

αλλά πέρα από όλα αυτά υπάρχει και η κοινή λογική 

Ναι σιγουρα.Και γω δεν πιστευω οτι θα στοιχιζει 600-650 ευρω η κονσολα,ουτε οτι θα ξεπερναει τα 500 αλλα κραταω μικρο καλαθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 30/06/2020 at 01:00, alexgr21 said:

399 digital 499 blue ray. Για να δούμε. Έχει και τιμές για τα περιφερειακά. 

Σε αυτές τις τιμές πάντως το μικρό βγαίνει κάτω του κόστους και έχουν πει ότι δεν θα πουλήσουν κάτω του κόστους.

Just sayin'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φήμη για αποκάλυψη τιμής και ημερομηνίας κυκλοφορίας του PS5 στις 13 Ιουλίου.

https://www.notebookcheck.net/PS5-price-release-date-and-pre-order-information-to-be-revealed-all-on-the-same-July-day.478879.0.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Malthador είπε

Σε αυτές τις τιμές πάντως το μικρό βγαίνει κάτω του κόστους και έχουν πει ότι δεν θα πουλήσουν κάτω του κόστους.

Just sayin'.

Έχουμε κάποιο link ότι δεν θα πουλήσουν κάτω του κόστους γιατί δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξαναδείτε

https://www.investopedia.com/articles/investing/080515/economics-gaming-consoles.asp

όσες κονσόλες έχουν βγει όλες ξεκίνησαν με τιμή κάτω του κόστους ή ελαφρώς πάνω από αυτό.

Επίσης, οι κονσόλες δεν είναι pc τουλάχιστον λογιστικά, όταν η Sony παραγγέλνει ένα μύριο συγκεκριμένου μοντέλου cpu για τα Ps5 θα πάρει τιμή λιανικής ή έστω pc κατασκευαστή από την AMD;

Φυσικά και όχι, το ίδιο ισχύει για όλα τα parts. Υπολογίζοντας με τιμές λιανικής με περίπου αντίστοιχα parts είναι τουλάχιστον ανόητο. 

Όταν ο supplier έχει εγγυημένη ροή πωλήσεων chip για τα επόμενα τουλάχιστον 3-5 χρόνια όχι μόνο θα δώσει καλύτερη τιμή, θα κάνει τούμπες για ένα τέτοιο deal (κοινώς θα κάνει το r&d απλά για να μπει στο ecosystem του πελάτη).

Επεξ/σία από Hazuki
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Malthador είπε

Σε αυτές τις τιμές πάντως το μικρό βγαίνει κάτω του κόστους και έχουν πει ότι δεν θα πουλήσουν κάτω του κόστους.

Just sayin'.

Εγώ με το φτωχό νου το μυαλό νομίζω πως στην Ντιτζιταλ έκδοση τους παιρνει να το κάνουν. 

Στη κονσόλα με το driver ο άλλος μπορεί να μην ξανά αγοράσει καν παιχνιδι (αν παιρνει μεταχειρισμένα) που λέει ο λόγος. 

Στο άλλο όμως τον παινεις μόνιμο πελατη. 

Εγώ το σκέφτομαι όπως με τα πολυ μηχανήματα, που σου τα δίνουν με ένα 50αρικο αλλά τα Μελάνια τα αγοράσεις 30 ευρώ ξέρω γω. 

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος εχω πολλες απορίες σχετικα με την digital ..... 
Λογικα η βιβλιοθηκη που θα εχουμε μεχρι τωρα απο το Ps4 θα πρεπει να παιζει και στο Ps5 λογο του BC η θα σου πουν μονο τα physical ????
μετα με το ps plus τι θα κανουν ?  στο 4 για αρκετο καιρο ειχε μεσα και games για το 3 καθε μηνα  .... θα κανουν παλι το ιδιο ??? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, stevenfins said:

Έχουμε κάποιο link ότι δεν θα πουλήσουν κάτω του κόστους γιατί δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι;

Δεν το βρίσκω τώρα, αλλά κόβω το χέρι μου ότι το έχουν αποκλείσει, είχα διαβάσει σχετικές δηλώσεις ενός στελέχους, ότι θα πουλήσουν πάνω του κόστους ακόμα κι αν τους μένουν ελάχιστα.

Μακάρι να πουλήσουν κάτω του κόστους, να πάρουμε PS5 με ένα 300άρι και SeX με ένα 400άρι να γίνουμε μάγκες. Αλλά δεν πρόκειται.

1 hour ago, Brazhlias said:

Εγώ με το φτωχό νου το μυαλό νομίζω πως στην Ντιτζιταλ έκδοση τους παιρνει να το κάνουν. 

Στη κονσόλα με το driver ο άλλος μπορεί να μην ξανά αγοράσει καν παιχνιδι (αν παιρνει μεταχειρισμένα) που λέει ο λόγος. 

Στο άλλο όμως τον παινεις μόνιμο πελατη. 

Εγώ το σκέφτομαι όπως με τα πολυ μηχανήματα, που σου τα δίνουν με ένα 50αρικο αλλά τα Μελάνια τα αγοράσεις 30 ευρώ ξέρω γω. 

Θα δούμε. Εγώ επιμένω ότι θα έχουν ίδια τιμή οι δύο εκδόσεις πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εικασία αλλη αναφορικά με την τιμή δεν θα κάνω, το εχω κάνει κατα κορον κατα το παρελθόν. Σε άλλα νέα τωρα:

https://www.pushsquare.com/news/2020/07/sonys_not-so_secret_new_first-party_studio_adds_more_naughty_dog_talent

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...