Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Mesqal είπε

Να εχετε ετοιμο το 800αρι οσοι το θελετε day one, με τα 300αρια και τα 400αρια γελανε και τα τσιμεντα 🤑

Σιγα μην κανει και 1 δις ...

12 λεπτά πριν, kostiger είπε

Αρχίσαμε.. 

Εάν επεκταθεί αυτη τάση και στα υπόλοιπα παιχνίδια, πάμε στα 80 ευρω day one..

Δυστυχως για μας ,δεν ειναι βιωσιμο πλεον  το μοντελο μεταξυ των  60 ευρω λιανικη  τοσα χρονια  και   του μπατζετ  και του χρονου αναπτυξης που απαιτειται για εναν  triple ΑΑΑ τιτλο  .

Αν συνυπολογισεις πως  υπαρχει και μια αρκετα μεγαλη αγορα που δεν παιρνει day one τα   παιχνιδια  αλλα μετα απο αρκετο καιρο και υστερα απο σημαντικη πτωση τιμης συν τα μεταχειρισμενα ,καταλαβαινεις...

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Σιγα μην κανει και 1 δις ...

Δυστυχως για μας δεν ειναι βιωσιμο πλεον  το μοντελο μεταξυ των  60 ευρω λιανικη  τοσα χρονια  και   του μπατζετ που απαιτειται για εναν  triple ΑΑΑ .

Αν συνυπολογισεις πως  υπαρχει και μια αρκετα μεγαλη αγορα που δεν παιρνει day one τα  game  αλλα μετα απο αρκετο καιρο και υστερα απο σημαντικη πτωση τιμης συν τα μεταχειρισμενα ,καταλαβαινεις...

Χωρίς την παραμικρή διάθεση flame, φαίνεται ότι θα παίξουν γερή μπαλα οι συνδρομές σε αυτή την περίπτωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Fotis13 said:

του μπατζετ  και του χρονου αναπτυξης που απαιτειται για εναν  triple ΑΑΑ τιτλο  .

Βέβαια εδώ το παράδειγμα είναι για ένα ετήσιο μπασκετακι. 

Αν δεν βγαίνουν ούτε αυτοί που πουλάνε κάθε χρόνο το ίδιο με κάποιες λίγες βελτιώσεις τι να πουν και εταιρείες που βγάζουν παιχνίδι κάθε 5 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kostiger είπε

Χωρίς την παραμικρή διάθεση flame, φαίνεται ότι θα παίξουν γερή μπαλα οι συνδρομές σε αυτή την περίπτωση..

 

Flame μεταξυ μας δεν παιζει να κανουμε   γιατι εισαι απο τους σοβαρους :) 

Πολυ πιθανο να συμβει .

Κατα την γνωμη μου αυτο ειναι και το ζητουμενο για την βιομηχανια εν γενει .Αν και στο τελος πιστευω ακραδαντα πως θα  γυρισει boomerang  στους gamers  και θα αναπολουμε τις  στιγμες του retail  και της πραγματικης ιδιοκτησιας του αγαθου .

6 λεπτά πριν, NickTG είπε

 

 τι να πουν και εταιρείες που βγάζουν παιχνίδι κάθε 5 χρόνια. 

Κυριως σε αυτες αναφερομουν .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θεωρό πιο πιθανο να παιξει μπαλα το share account Μεταξύ φίλων ,τουλάχιστον όσον άφορα τη sony (γτ η αλλη δεν εχει κ πολύ ΑΑΑ αποκλειστικοτητα ) παρά η συνδρομή 

παντως είναι κοροϊδία οτι βγαίνει να κάνει 70 ε στο στορε.  70 ε το red ded η το cyperpunk και 70 ε το the order Κ το no mans sky ? αφού τα σκάμε βέβαια κ το επιβραβευουμε ..

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Fotis13 said:

Κυριως σε αυτες αναφερομουν .

Για αυτές δεν διαφωνώ. 

Ούτως ή άλλως τα περισσότερα παιχνίδια που θέλω να πάρω day 1 τα αγοράζω σε κάποια limited ή collector's edition οπότε μου βγαίνουν ήδη πιο ακριβά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Flame μεταξυ μας δεν παιζει να κανουμε   γιατι εισαι απο τους σοβαρους :) 

Πολυ πιθανο να συμβει .

Κατα την γνωμη μου αυτο ειναι και το ζητουμενο για την βιομηχανια εν γενει .Αν και στο τελος πιστευω ακραδαντα πως θα  γυρισει boomerang  στους gamers  και θα αναπολουμε τις  στιγμες του retail  και της πραγματικης ιδιοκτησιας του αγαθου .

Κυριως σε αυτες αναφερομουν .

Δεκτό, σεβαστό και αμοιβαίο, αλλά δεν είμαστε τα μοναδικά μέλη του φόρουμ.. 

😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπασμενα θα βγουν απο αλλου,βλεπε dlc/season pass/expansion pass/micro transactions,συνδρομητικες υπηρεσιες τυπου EA Access και παει λεγοντας.

Επισης θα μεγαλωσει ακομα περισσοτερο η λιστα των multiplatform παιχνιδιων.

Α και φυσικα δεν θα μου εκανε εντυπωση αν συνεχισουμε να βλεπουμε remake και remaster τιτλους(οπως ειδαμε με το demons souls).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 

Α και φυσικα δεν θα μου εκανε εντυπωση αν συνεχισουμε να βλεπουμε remake και remaster τιτλους(οπως ειδαμε με το demons souls).

Κατω τα χερια απο το  DS  ! Ειναι το ιερο τοτεμ  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το θέμα των τιμών πρόκειται να γίνει πονεμένη ιστορία σε αυτήν την γενιά. Οσο υπάρχει φυσικό μέσο όμως τουλάχιστον θα μπορεί να παίζει μια πιο χωνευτή τιμή για τα παιχνίδια μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Νομίζω ότι η βιομηχανία το έχει βρει πάνω κάτω στο θέμα των πρακτικών του να σε κάνουν να το πάρεις day one ή να το προπαραγγείλεις με διάφορα pre-order bonus και έχω την εντύπωση ότι αυτά θα αυξηθούν κατά πολύ σε αυτήν την γενιά. 

Η πιο σωστή κίνηση περί αυτού για εμένα παραμένει το πρώτο Dark Souls που αν το έκανες προπαραγγελία έπαιρνες αυτόματα special edition του παιχνιδιού με CD OST και μικρό artbook με εξωτερικό 3D sleeve στο κουτί. Δεν κόστιζε επιπλέον λεφτά. Μακάρι να δούμε πολλά τέτοια, θα έχει νόημα τουλάχιστον να σκάσεις την 80άρα πλέον όπως φαίνεται ότι θα διαμορφωθούν οι τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Καλά το θέμα των τιμών πρόκειται να γίνει πονεμένη ιστορία σε αυτήν την γενιά. Οσο υπάρχει φυσικό μέσο όμως τουλάχιστον θα μπορεί να παίζει μια πιο χωνευτή τιμή για τα παιχνίδια μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Νομίζω ότι η βιομηχανία το έχει βρει πάνω κάτω στο θέμα των πρακτικών του να σε κάνουν να το πάρεις day one ή να το προπαραγγείλεις με διάφορα pre-order bonus και έχω την εντύπωση ότι αυτά θα αυξηθούν κατά πολύ σε αυτήν την γενιά. 

Δεν ισχύει αυτό όσο υπάρχει το πρακτικό παράδειγμα της Nintendo.

Το ότι επιλέγουν/δεν επιλέγουν αλλά happens στο φυσικό μέσο να καταρακώνεται η τιμή, δεν είναι βιώσιμη λύση. Και δεν ξέρω αν είναι και το τυράκι της τιμής (-100) ευρώ του DD PS5, τόσο δελεαστικό για το ευρύ κοινό για να ξεπεραστεί ο σκόπελος της απαξίωσης των exclusive των twins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Venerable είπε

Δεν ισχύει αυτό όσο υπάρχει το πρακτικό παράδειγμα της Nintendo.

Σωστό αλλά η Nintendo είναι άλλης φιλοσοφίας γενικότερα και υπάρχει και το πρακτικό του θέματος ότι η Nintendo είναι αποκλειστικά gaming εταιρία. 

Η Sony είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας σε όλα. Δεν είναι gaming brand αποκλειστικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

Σωστό αλλά η Nintendo είναι άλλης φιλοσοφίας γενικότερα και υπάρχει και το πρακτικό του θέματος ότι η Nintendo είναι αποκλειστικά gaming εταιρία. 

Η Sony είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας σε όλα. Δεν είναι gaming brand αποκλειστικά. 

Και εγώ συμφωνώ μαζί σου και κακώς σε παρέθεσα αλλά το θεώρησα καλή πάσα να αναφερθώ στα παραπάνω σχόλια περί συνδρομών. 

Δηλαδή αν βγάζεις υπερπαραγωγές και δεν πουλάνε ή γίνονται abused αλλάζοντας χέρια (μεταχειρισμένο) ή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα η τιμή τους ως φυσικό μέσο είναι απαξιωτική εντελώς για αυτό που είναι, το συνδρομητικό μοντέλο ως ψηφιακό συγκρούεται με το μοντέλο θέλξης για το φυσικό μέσο (κονσόλα) με αυτό του συνδρομητικού. 

Αν σε μπέρδεψα δεν φταις εσύ - και εγώ μπερδεύτηκα με αυτό που έγραψα :D 

H Nintendo είναι άλλη ιστορία μιας και το μεταχειρισμένο μηνών της αξίζει συνήθως πιο πολύ από το 1st party των twins ακόμα και ημερών να είναι..

Αφού τα κατάφερε να το κάνει αυτό - δεν έχει (ακόμα) ανάγκη κάποιου συνδρομητικού μοντέλου. Για την θελκτικότητα των exclusive της δεν αναφέρομαι καν. Είναι top στο brand. 

Επεξ/σία από Venerable
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...