Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, music_lover είπε

What? Και τώρα για τι θα κράζουμε? Άντε πάλι πίσω στο bc.. 

Ποιός έκραξε για θόρυβο ρε μαν? Γενικά μου φαίνεται δεν καταλαβαίνουμε τι λέμε. Αν και εγώ προσωπικά, ενώ εχω αρκετό background στο θέμα δεν ενδιαφέρομαι τόσο πολύ για το teardown, η sony ΠΑΛΙ το παίζει μυστηριώδης ΧΑΙ ΤΕΚ ΛΙΚΟΥΙΝΤ ΚΟΥΛΙΝΓΚ ΠΡΑΟΥΝΤ ΤΙΜΖ και δεν έχει δώσει καμία πληροφορία. Αν κάποιοι ειναι σκεπτικοί, σωστά είναι σκεπτικοί με δεδομένο οτι το PS4 στις αρχές του έκανε σαν τραχτέρ.

TL;DR Φόρουμ είναι εδώ μην κατηγορείτε ανθρώπους που κράζουν για κάτι που είναι όντως σοβαρός προβληματισμός και δεν έχουν δεί τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Σε 30c room τους εβαλε η sony? Λογικα θα τους μαστιγωσαν κιολας! 😂😂😂😂

 Τους έβαλαν σε δωμάτιο με 30 βαθμούς και ο άλλος στην εικόνα μόνο μπουφάν δεν φοράει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xavier είπε

Αρκετα απο τα  παιχνιδια του xbox βγαινουν με το ιδιο δισκακι σε xsx/xbo , δλδ ειναι τα ιδια παιχνιδια(aka smart delivery), με οποιο upgrade να ειναι απλα απο το brute force του μηχανηματος...Στα παιχνιδια της sony υπαρχουν ξεχωριστες ps4 και ps5 εκδοσεις...οποτε η sony το αφηνει πανω στους developers , απο τη μια αυτο τους δινει την ανεση να προσφερουν επιπλεον παροχες με την ps5 εκδοση, και ειναι στο χερι των εκαστοτε developer αν τα επιπλεον καλουδια αυτα, θα τα χρεωνουν ή οχι...

Eδώ κάνεις λάθος φίλε μου. Το smart delivery της Microsoft είναι η παροχή στην οποία ο χρήστης παίρνει τη next Gen έκδοση του παιχνιδιού είτε είναι δισκάκι είτε digital, χωρίς regions κτλ με τα game saves και όλα τα data να μεταφέρονται και με τα 1st party παιχνίδια να είναι μέσα στο πρόγραμμα, σε πλήρη αντίθεση με το PS5. Με λίγα λόγια, το brute force που προανέφερες είναι η λύση της ms οταν ΔΕΝ είναι στο smart delivery το παιχνίδι.

Επεξ/σία από IceMatrix
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φουτουριστικό και elegant το PS5. Λίγο πιο μικρό σε διαστάσεις θα το ήθελα.

https://www.4gamer.net/games/990/G999027/20201002016/

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IceMatrix είπε

Eδώ κάνεις λάθος φίλε μου. Το smart delivery της Microsoft είναι η παροχή στην οποία ο χρήστης παίρνει τη next Gen έκδοση του παιχνιδιού είτε είναι δισκάκι είτε digital, χωρίς regions κτλ με τα game saves και όλα τα data να μεταφέρονται και με τα 1st party παιχνίδια να είναι μέσα στο πρόγραμμα, σε πλήρη αντίθεση με το PS5. Με λίγα λόγια, το brute force που προανέφερες είναι η λύση της ms οταν ΔΕΝ είναι στο smart delivery το παιχνίδι.

μπορει να εχεις δικιο...είμαι ψιλομπερδεμενος με ολες αυτες τις ταμπελες της ms, (smart delivery, play everywhere, optimized for xbox κτλ) δλδ λες οτι τα δισκακια που κυκλοφορουν με το σημα και του xbox και του xsx θα περιεχουν δυο διαφορετικες εκδοσεις παιχνιδιων μεσα? γιατι εχω την εντυπωση οτι απλα θα ειναι τα ιδια παιχνιδια με unlocked frames...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DJTaurus είπε

Αν και γενικά δεν είμαι του φουτουριστικού σε αυτά, ωραίο φαίνεται! Λίιιιιιιγο λιγότερο glossy να ήταν το μαύρο το κέντρο και νομίζω θα μου άρεσε αρκετά παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

 Τους έβαλαν σε δωμάτιο με 30 βαθμούς και ο άλλος στην εικόνα μόνο μπουφάν δεν φοράει.

κλαίω λέμε.. εντωμεταξύ review με το τουμπανο παιχνιδι astroPlayroom  :P 

 

 

 

Επεξ/σία από dream21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

 Τους έβαλαν σε δωμάτιο με 30 βαθμούς και ο άλλος στην εικόνα μόνο μπουφάν δεν φοράει.

Χαχα σωστος..η μια παπατζα πισω απο την αλλη.

Συνεχιζει να μου βρωμαει κατι στην ολη κατασταση με το ps5.σε καμια περιπτωση δεν ειναι σταρατοι απεναντι στο κοινο..οι ιδιοι εχουν καταφερει πολυ κοσμο να εχει επιφυλαξεις.και οπως φενεται δεν θα εχουμε καμια καθαρη τεχνολογικα παρουσιαση πριν το λανσαρισμα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xavier είπε

μπορει να εχεις δικιο...είμαι ψιλομπερδεμενος με ολες αυτες τις ταμπελες της ms, (smart delivery, play everywhere, optimized for xbox κτλ) δλδ λες οτι τα δισκακια που κυκλοφορουν με το σημα και του xbox και του xsx θα περιεχουν δυο διαφορετικες εκδοσεις παιχνιδιων μεσα? γιατι εχω την εντυπωση οτι απλα θα ειναι τα ιδια παιχνιδια με unlocked frames...

Γενικά οι 2 εκδόσεις θα έχουν διαφορετικά assets ανάλογα την κονσόλα/cloud (4K) . Όταν θα βάλεις ένα δισκάκι, το σύστημα θα αναγνωρίζει σε τί κονσόλα έιναι και θα κατεβάζει τα έξτρα assets και θα αλλάζει τα settings του παιχνιδιού αυτόματα. Αυτό νομίζω είναι το smart delivery. To play everywhere σημαίνει οτι τα saves θα είναι στο cloud. Το optimized for xbox ουσιαστικά σημαίνει οτι θα οι devs έχουν σετάρει το παιχνίδι για να έχει μαξιμουμ απόδοση/fidelity για το hardware

Edit: Sorry για το offtopic, xavier νομίζω έχει αρκετή πληροφορία στο Xbox thread αν ψάξεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Σοζ οφτοπικ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xavier είπε

μπορει να εχεις δικιο...είμαι ψιλομπερδεμενος με ολες αυτες τις ταμπελες της ms, (smart delivery, play everywhere, optimized for xbox κτλ) δλδ λες οτι τα δισκακια που κυκλοφορουν με το σημα και του xbox και του xsx θα περιεχουν δυο διαφορετικες εκδοσεις παιχνιδιων μεσα? γιατι εχω την εντυπωση οτι απλα θα ειναι τα ιδια παιχνιδια με unlocked frames...

 Τα δύο σήματα επάνω στα δισκάκια είναι ξεκάθαρα για να καταλάβει ο κόσμος ότι όλα τα παιχνίδια που βλέπει μπροστά του παίζουν στην νέα κονσόλα, δηλαδή είναι forward compatible. Όλα από αυτά θα τρέχουν καλύτερα λόγω brute force, αλλά όσα έχουν το σήμα του smart delivery θα παίρνουν δωρεάν upgrade στην next gen έκδοση. Όταν θα σταματήσουν να βγαίνουν για το One τα παιχνίδια ή στα αποκλειστικά next gen, θα υπάρχει μόνο το Series X logo. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να έχει διαφορετικό κουτί το next gen παιχνίδι, αλλά παίρνω τηλέφωνο τον Φιλ και δεν απαντάει. 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το PS5 χρησιμοποιεί liquid metal στο σύστημα ψύξης, δεν θα εχει θεματα θορύβου σαν το ps4 pro. Δεν ξερω γιατί έχουν κολλήσει ολοι με αυτό, επειδη τα έκαναν σαλάτα με την ψυξη στο ps4 pro δεν σημαίνει ότι θα ειναι έτσι σε κάθε νέο Playstation.

Επεξ/σία από Raiden5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xavier είπε

εχει αλλα οπως και με τα παιχνιδια της MS , δεν ειναι υποχρεωτικο απο τους developers να το υιοθετησουν...η ms παντως το κυνηγησε περισσοτερο...

στα παιχνιδια που θα παιζεις με bc , θα παιζεις κανονικα με τα saves σου...

Αρκετα απο τα  παιχνιδια του xbox βγαινουν με το ιδιο δισκακι σε xsx/xbo , δλδ ειναι τα ιδια παιχνιδια(aka smart delivery), με οποιο upgrade να ειναι απλα απο το brute force του μηχανηματος...Στα παιχνιδια της sony υπαρχουν ξεχωριστες ps4 και ps5 εκδοσεις...οποτε η sony το αφηνει πανω στους developers , απο τη μια αυτο τους δινει την ανεση να προσφερουν επιπλεον παροχες με την ps5 εκδοση, και ειναι στο χερι των εκαστοτε developer αν τα επιπλεον καλουδια αυτα, θα τα χρεωνουν ή οχι...

Προφανως η σταση της MS ειναι πιο τιμια, αν και εκει σιγουρα δεν υποχρεωνονται ολοι οι publishers να υιοθετησουν το smart delivery....Οπότε θα πρεπει να φανει στην πραξη...

Πρεπει να σταθμιστει επισης οτι στο μεταβατικο σταδιο του πρωτου χρονου, η ms δεν κυκλοφορει κανενα παιχνιδι , ενώ η sony εχει σχεδον ολα τα δυνατα της χαρτια στο τραπεζι...

τον Απρίλη ο cerny ειχε πει οτι είχαν δοκιμάσει 100 παιχνιδια, τον προηγουμενο μηνα ο Ryan, μίλησε για χιλιαδες...Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι δεν προκειται να δώσουν ακριβή λίστα στο bc. Θέλει απειρο beta testing αυτο το πραγμα ωστε να βγουν και να εγγυηθουν οτι τα ταδε τα παιχνιδια θα ειναι συμβατα, γιατι μπορει να προκυψουν απειρα bugs και νομικα να ειναι εκθετοι...

Ας ελπισουμε σε 3 ωρες  να μαθουμε περισοτερα πραγματα, γιατι οντως η κατασταση ειναι αρκετα θολη...

Δηλαδή πιστεύεις ότι θα κάτσει ο Dev που δίνει free upgrade να φάει ΤΟ κράξιμο για να μην ασχοληθεί 2 μέρες παραπάνω να φτιάξει το save system? Και όταν πέσει αυτο ΤΟ κράξιμο τότε θα πει άντε οκ θα το φτιάξω παιδιά.... 

Εδώ το spiderman first party και δεν έχει cross - save

Το αν το σύστημα το βλέπει σαν δύο διαφορετικές εκδόσεις πάλι μπορεί να υποστηρίξει το save....

Το μόνο που φαντάζομαι και πιστεύω ότι εκεί έκανε η sony την βλακεία είναι στο file system.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Raiden5 είπε

Το PS5 χρησιμοποιεί liquid metal στο σύστημα ψύξης, δεν θα εχει θεματα θορύβου σαν το ps4 pro. Δεν ξερω γιατί έχουν κολλήσει ολοι με αυτό, επειδη τα έκαναν σαλάτα με την ψυξη στο ps4 pro δεν σημαίνει ότι θα ειναι έτσι κάθε νέο Playstation.

Ρε παιδιά δεν βλέπω καλώδια στη κονσόλα, έχει ανοίξει μια συζήτηση ότι δεν ήταν καν ανοιχτή κι απλά έτρεχε από πίσω κρυφά ένα devkit.

6A432508-A9E9-4E13-8A2A-8F6AB96B08B9.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, IceMatrix είπε

Ρε παιδιά δεν βλέπω καλώδια στη κονσόλα, έχει ανοίξει μια συζήτηση ότι δεν ήταν καν ανοιχτή κι απλά έτρεχε από πίσω κρυφά ένα devkit.

6A432508-A9E9-4E13-8A2A-8F6AB96B08B9.jpeg

Είσαι λάθος έχουν τρυπήσει το τραπέζι  :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IceMatrix είπε

Ρε παιδιά δεν βλέπω καλώδια στη κονσόλα, έχει ανοίξει μια συζήτηση ότι δεν ήταν καν ανοιχτή κι απλά έτρεχε από πίσω κρυφά ένα devkit.

6A432508-A9E9-4E13-8A2A-8F6AB96B08B9.jpeg

Ρε συ πλάκα κάνεις; Τα καλώδια είναι λογικό να μην φαίνονται. Φεύγουν πίσω από την κονσόλα και πάνε κάτω από το έπιπλο. Στα περισσότερα showcases αν όχι όλα έτσι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...