Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, Stathis Diles είπε

Oled? μάλλον qled θες να πεις γιατί το burn in παραμονεύει να στα φάει τα λεφτουδακια σου...κρίμα ειναι

Oled k burn in πάνε μαζί...έχε το νου σου

Έχει βελτιωθεί αρκετά το θέμα με το burn-in στις oled tv, το λέω επειδή και εγώ τα ίδια ήξερα μέχρι πριν λίγους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγνωμη ρε παιδια, αλλα κανω τοσο λαθος σε αυτο π θα πω??? Νομιζα πως η Qled, ειναι η Oled "των φτωχων". Δηλαδη πανε να μιμηθουν το πως δουλευουν οι Oled αλλα δεν το κανουν ακριβως (γ αυτο ειναι κ πιο φθηνες). Αρα το Burn in, δε θα εμφανιζεται ΚΑΙ στις Qled???? Ευλογα μου γεννηθηκε αυτο το ερωτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Obiwan88 said:

Συγνωμη ρε παιδια, αλλα κανω τοσο λαθος σε αυτο π θα πω??? Νομιζα πως η Qled, ειναι η Oled "των φτωχων". Δηλαδη πανε να μιμηθουν το πως δουλευουν οι Oled αλλα δεν το κανουν ακριβως (γ αυτο ειναι κ πιο φθηνες). Αρα το Burn in, δε θα εμφανιζεται ΚΑΙ στις Qled???? Ευλογα μου γεννηθηκε αυτο το ερωτημα

TLDL:

Οι Oled αν και υπέροχες, BUT έχουν πολλά θέματα γι' αυτό και πέθανε πρόωρα, το qled είναι upgraded led, με ελάχιστα θέματα τα οποία μάλιστα θα εξαλειφθουν οσο περνάει ο καιρός και θα μπει σε κινητά , laptop κτλπ.. Ηρθε για να μείνει για τα επόμενα 3-4 χρονια! Τουλάχιστον μεχρι η microLed τεχνολογία να γίνει mainstream.

Σε πραγματικές συνθήκες οι διάφορες ανάμεσα σε καλή qled & oled είναι μικρές. Εξαιρούνται αυτοί που έχουν βιονικά μάτια...

 

Επεξ/σία από VaggD
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.  Εγω πάντως είχα πάρει day1 την 65Q9FN και δεν έχω μετανιώσει δευτερόλεπτο. Όμως επειδή προτεραιότητα έχει και η οικογένεια πρόσφατα πήρα ένα Μόνιτορ 32αρι μιας και η απόσταση είναι λιγότερο από μέτρο και το χρησιμοποιώ και στο PS4 pro και στο PC. Εννοείται 4Κ και HDR και αυτό. Απλά όποτε θελήσω αλλάζω το καλώδιο για την TV αν και μετά την αγορά του Monitor δεν το εχω κάνει ακόμα. Όμως η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη τηλεόραση είναι χάρμα οφθαλμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, VaggD said:

TLDL:

Οι Oled αν και υπέροχες, BUT έχουν πολλά θέματα γι' αυτό και πέθανε πρόωρα, το qled είναι upgraded led, με ελάχιστα θέματα τα οποία μάλιστα θα εξαλειφθουν οσο περνάει ο καιρός και θα μπει σε κινητά , laptop κτλπ.. Ηρθε για να μείνει για τα επόμενα 3-4 χρονια! Τουλάχιστον μεχρι η microLed τεχνολογία να γίνει mainstream.

Σε πραγματικές συνθήκες οι διάφορες ανάμεσα σε καλή qled & oled είναι μικρές. Εξαιρούνται αυτοί που έχουν βιονικά μάτια...

Sorry για το offtopic

Μια φορά έτυχε να δω oled δίπλα σε qled σε έκθεση και έπαθα πλάκα με την διαφορά και όλα αυτά σε συνθήκες με πολύ φωτισμό οπότε φαντάζομαι σε σκοτεινό δωμάτιο τι θα γίνεται. Δεν έχω βιονικό μάτι (καλά καλά δεν μπορώ να διακρίνω το 4k) και  ούτε είμαι κάτοχος oled και αυτό γιατί δεν μπορώ να έχω το άγχος πότε θα κλείσω την τηλεόραση μην προκαλέσει το στατικό HUD του παιχνιδιού burn-in κτλ αλλά η διαφορά για μένα σε σύκριση με qled ή οποιαδήποτε άλλη τηλεόραση είναι μεγάλη. Γνώμη μου πάντα...

Αλήθεια που ακούστηκε qled σε κινητά και laptop; Αξίζει το extra βάρος και ο όγκος σε φορητές συσκευές; Πρώτη φορά το διαβάζω αυτό.

Επεξ/σία από gRim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eχω 3 oled εδω και 4 χρονια,ολες εχουν χρησιμοποιηθει κυριως σαν μονιτορ για το pc.

Δεν εχει παθει καμια burn in ουτε image retention εως τωρα.

Εαν καποιος θελει να παρει tv και εχει τα λεφτα,μην κανει το λαθος και παρει qled.

Θα το μετανοιωσει..

Aυτα που λετε οτι οι διαφορες ειναι μικρες,ουτε καν παιδια.

Μιλαμε για αλλο επιπεδο το ενα πανελ με το αλλο..

 

Επεξ/σία από optimus prime
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Αυτό λέγεται δύο μέτρα και δύο σταθμά. Δεν σε ενδιαφέρει να παίξεις παλαιότερα παιχνίδια γιατί δεν θα έχεις χρόνο πάρα να ασχοληθείς με τα νέας γενιάς, αλλά θα έχεις χρόνο για τα παιχνίδια του PS4 που είναι πλεονέκτημα να τα υποστηρίζει. 

Γιατί να πάρει κάποιος PS5 για να παίζει παιχνίδια PS4; Για τα 60 fps; Οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι είναι αυτό και τους είναι αδιάφορο.

Για να παίζεις (όχι εσύ προσωπικά, γενικά) PS4 παιχνίδια όσο δεν θα έχει τίτλους το PS5; Εμμ, τότε πάρε το PS5 όταν θα έχει αρκετούς τίτλους που θα σε ενδιαφέρουν. 

ισως με παρεξηγησες...Δε διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που γραφεις...Αν δε βγει καποιο πολυ must exlusive next gen  παιχνιδι στο ps5 στο 1ο χρονο , δε θα παρω ps5 στο 1ο χρονο...

το bc για μενα δεν ειναι καθολου προτεραιοτητα...αμα σε 2 χρονια απο το launch του ps5 μου δωσουν το spiderman  του ps4 (που δεν το αγορασα)στο ps plus, θα με χαλαει? Θα εχω στη κονσολα ενα μεγαλο καταλογο παιχνιδιων (οτι εδινε το pls plus τοσα χρονια) για τα ανιψακια, ασχετως αν ειναι παιχνιδια που στην πλειοψηφια τους προσωπικα δε θα ασχολιομουν ποτε...

για μενα οι κονσολες ειναι τα exclusives τους...

 

@malthador αυτο που εγραψα για τα remaster γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο? Ας πουμε το day of the tentacle, αν δεν ειχε βγει το remaster λογω γραφικων δεν θα το παιζα ποτε...το 1o baldurs gate, αν δεν ειχε βγει η ee  δε θα το παιζα ποτε...Επιλεγμενα παιχνιδια που παντοτε ηθελα να παιξω, αλλα δεν μπορουσα να ασχοληθω λογω παροχημενων γραφικων....Παιχνιδι που ειχα ασχοληθει  στην εποχη του, πολυ δυσκολα θα ασχολιομουν πάλι εκτός αν μιλαμε για ενα full remake αντιστοιχο με αυτο του res.evil 2...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Stathis Diles είπε

Oled k burn in πάνε μαζί...έχε το νου σου

Όχι, δεν χρειάζεται να έχει το νου του για burn-in αν κάνει normal χρήση, αυτά ίσχυαν στις πρώτες γενιές των OLED. Για να μην λέγονται ανακρίβειες δείτε εδώ multi-year tests :

https://www.rtings.com/tv/learn/real-life-oled-burn-in-test

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

Επεξ/σία από iSpO_fAcTo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gRim said:

Sorry για το offtopic

Μια φορά έτυχε να δω oled δίπλα σε qled σε έκθεση και έπαθα πλάκα με την διαφορά και όλα αυτά σε συνθήκες με πολύ φωτισμό οπότε φαντάζομαι σε σκοτεινό δωμάτιο τι θα γίνεται. Δεν έχω βιονικό μάτι (καλά καλά δεν μπορώ να διακρίνω το 4k) και  ούτε είμαι κάτοχος oled και αυτό γιατί δεν μπορώ να έχω το άγχος πότε θα κλείσω την τηλεόραση μην προκαλέσει το στατικό HUD του παιχνιδιού burn-in κτλ αλλά η διαφορά για μένα σε σύκριση με qled ή οποιαδήποτε άλλη τηλεόραση είναι μεγάλη. Γνώμη μου πάντα...

Αλήθεια που ακούστηκε qled σε κινητά και laptop; Αξίζει το extra βάρος και ο όγκος σε φορητές συσκευές; Πρώτη φορά το διαβάζω αυτό.

Κάθε άποψη σεβαστή, και τα γούστα και ανάγκες είναι διαφορετικά. Σίγουρα οι Oled ειναι καλύτερες, αλλα δεν κατάφεραν να μειώσουν το κόστος, λύσουν τα γνωστά θέματα και να εδρεύουν στην αγορά!  H Σαμσουγκ εχει παρουσιασει laptop με qled, και θα ακολουθήσουν και τα smartphones. Μην ξεχνάμε οτι σταματάει η παραγωγή LCD. Ας το αφήσουμε εδω γιατι βγαίνουμε off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2,5 προτερήματα εχουν οι qled σε σχεση με τις oled. 

Mεγιστη φωτεινοτητα που δινει παραπανω σε hdr η οταν υπαρχει θεαση σε περιβαλλον με πολυ φως 

Πιο φθηνες στις ιδιες ιντσες 

Και το μισο παει στο burn in που εχει βελτιωθει παρα πολυ με τις τελευταιες αλλα δεν παυει να υπαρχει σαν πιθανοτητα , κατι που δεν θα γινει ποτε στις qled 

Kατα αλλα εαν εβρισκα σε 65 ιντσες οled στην ιδια τιμη η λιγο παραπανω  δεν υπηρχε περιπτωση να αγορασω qled.

Οχι οτι εχουν ασχημη εικονα , ειδικα το contrast ειναι πουσαρισμενο παρα πολυ για lcd ( η q70 εχει 1:8.500) απλα οι oled ειναι κορυφη . 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Stathis Diles είπε

Oled? μάλλον qled θες να πεις γιατί το burn in παραμονεύει να στα φάει τα λεφτουδακια σου...κρίμα ειναι

Oled k burn in πάνε μαζί...έχε το νου σου

Once upon a time.....

Περιμένω τη C9 από ώρα σε ώρα.Καθε 4 ώρες κλείσιμο για να κάνει το CC και μετά ανοίγεις ξανά αν θες να είσαι 100% καλυμμένος.Και να μη τη κλείσεις δε τρέχει τίποτα.Η ποιότητα εικόνας των Oled είναι χαοτική με τις άλλες.Η C9 εχει και hdmi 2.1 οπότε είναι ταμάμ και για τις νέες κονσόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fotis13 είπε

Ποιον μηνα εκτιματε πως θα ανοιξουν οι προπαραγγελιες για Ελλαδα?

Aμεσως μολις δειξουν την κονσολα. Τωρα το ποτε θα ειναι αυτο θα δειξει. Τον Ιουνιο ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...