Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, LSZ1988 είπε

Απο τα λίγα που καταννοώ επι των θεμάτων της συζήτησης εχω να παραθεσω τα εξης:

To xbox κατα πασα πιθανότητα θα κάνει καλύτερη ή πιο βαρια χρηση του ray tracing αφου εχει περισσότερα cu count 52 vs 36 σε σχεση με το ps5. τουλαχιστον αυτο ξερω απο τα pc οτι περισσοτερα cu βοηθουν σημαντικά ειδικά στο ray tracing.

Το xbox πιθανοτατα να μπορει να σπρώξει λιγο παραπάνω οσον αφορα την ανάλυση αφου εχει σχεδόν 2 tf παραπάνω αλλα οσο ανεβαίνουμε σε αναλυση τοσο μικρότερη διαφορά κανουν αυτα τα 2 tf.

To ps5 ειδικα στα first party θα μπορεί να εχει περισσότερα assets στα παιχνίδια του, να φορτώνουν πιο γρηγορα , να εχει μεγαλύτερους κόσμους, μεγαλύτερο draw distance κτλ.

Οσον αφορά τη μνημη θεωρητικά θα δώσω προβάδισμα στο ps5 , κυρίως γιατι δεν εχει split pools στη ram και ο ssd μπορει να υποβοηθήσει περισσότερο δυνητικά απελευθερώνοντας περισσότερο χωρο μεταφέροντας πχ προσωρινα καποιο κομματι του λειτουργικού  στο ssd .

τα bottleneck στο xbox πιθανοτατα να ειναι στη ram στο 6GB @ 336 GB/s κομματι ενω του ps5 ειναι 448 GB/s ενιαια.

Kαι στο ps5 δεν βλέπω καποιο πιθανό bottleneck αν και η gpu μου φαντάζει ως το πιο αδυναμο και υποπτο κομματι του συνολικού συστήματος.

Θεωρώ οτι εχουμε μια πολύ ισορροπημένη γεννιά με οσες πληροφορίες εχουμε μεχρι στιγμής και επιτέλους θα επικεντρωθουμε στα παιχνιδια και απο τις δυο πλευρες (προβαδισμα φυσικά στη sony ) και δευτερευοντως στις υπηρεσιες ( προβαδισμα φυσικα στο xbox)

Προσωπικά ειμαι πολύ ενθουσιασμένος , θεωρώ οτι συνολικά εχουμε πολύ πιο overall καλοστημένα μηχανήματα σε σχέση με την προηγούμενη γεννιά και περιμενω ή ορθοτερα θα ηθελα να επικεντρωθούμε στα frames, στην ai , animations, μεγεθος και πυκνότητα κόσμων κτλ.

Αν εχω τη δυνατότητα θα πάρω και τα δυο, αν οχι υποθετω θα στραφω στο ps5 αφου εχω πολλα παιχνίδια στο ps4.

Και εγω ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι να παρω και τις 2 κονσολες αλλα δινω ξεκαθαρη προτεραιοτητα στο PS5  λογω αποκλειστικων   που μου αρεσουν.Tα πολλα ps4   games  που εχω στην συλλογη  μου δεν θα  παιξουν ρολο στην αποφαση μου γιατι  σπανια παιζω δευτερη  φορα  το ιδιο παιχνιδι .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Και εγω ειναι η πρωτη φορα που σκεφτομαι να παρω και τις 2 κονσολες αλλα δινω ξεκαθαρη προτεραιοτητα στο PS5  λογω αποκλειστικων   που μου αρεσουν.Tα πολλα ps4   games  που εχω στην συλλογη δεν θα  παιξουν ρολο στην αποφαση μου γιατι  σπανια παιζω δευτερη  φορα  το ιδιο παιχνιδι .

Γεια σου τριφυλλάρα μου !

Μου αρεσουν και τα δυο, τι να πω. Το play το αγαπω γιατι περιμενουμε πολλα απο τα studio της sony και ξερουμε οτι θα παραδώσουν οταν ερθει η ωρα, εχουμε δει πραγματα που εγω δεν περιμενα να δω ιδιως απο το απλο ps4.Santa monica, Naughty dog, insomniac, guerilla, sucker punch (πολυ μου αρεσει το ghost of tsushima απ' οσα εχω δει), και μην ξεχναμε και τον σπουδαιο εγκέφαλο που λέγεται Hideo Kojima και που η sony οσα και να κοστιζουν τα παιχνιδια του θα του δωσει λευκη επιταγη γιατι και μονο που εχεις τον kojima συνεργατη, κερδιζεις και μονο απ αυτο

Το xbox απο την αλλη φαινεται να στρωνει σιγα σιγα , ο Phil Spencer μεχρι στιγμής κανει πολλές και καλές κινήσεις και γενικα μου φαίνεται πολυ πιο συμπαθής σε σχέση με ονόματα του μαύρου παρελθόντος, studios αγορασαν, το μηχάνημα μου αρεσει, to game pass το θεωρω φανταστική υπηρεσια που παρομοία της σε value δεν υπαρχει αυτη τη στιγμή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnypatras είπε

Η Sony είναι προφανές ότι "αγόρασε" το event για την προώθηση της νέας της κονσόλας. Μέχρι εκεί. Αν πιστεύεις κάτι άλλο πέρα από αυτό, πάσο. Το PR bullshitting είναι πολύ πολύ δυνατό, να σου θυμίσω μόνο - όσον αφορά σε αυτά που αναφέρεις

Ειναι ολα καθαρα φιλε,δεν εχει ιστοριες και φαντασιες εδω,ουτε μαρκετινγκ και φουμαρα..

Εχουν πεσει εκατομμυρια σε r&d και development και απο τους δυο..

Φανηκε καθαρα και στο demo το αποτελεσμα..

https://www.theverge.com/21256299/epic-ceo-tim-sweeney-sony-ps5-ssd-impressive-pc-gaming-future-next-gen

Αναφορά σε κείμενο

Sweeney isn’t taking Sony’s word for it, either. He and the engineers at Epic are using the console themselves. Sweeney says the two companies have been working closely together during the development of UE5 and the PS5, ensuring that Epic’s game development tool sets for developers creating next-gen titles is optimized for the hardware that software will ultimately run on.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος πάντων, δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω για το προφανές - ότι και MS και SONY συνεργάζονται στενά με την Epic για τον τρόπο λειτουργίας και τη βελτιστοποίηση της UE Engine. Μπορείς να συνεχίσεις να πιστεύεις πως συνεργάζονται ΜΟΝΟ με τη SONY και ΜΟΝΟ η SONY επενδύει στο R&D της μηχανής. Το ότι έχεις κάθε δικαίωμα να το πιστεύεις, δεν σημαίνει πως είναι και η αποτύπωση της πραγματικότητας.

Επεξ/σία από johnnypatras
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ελπιζω με την ελευση του  Ps5  ειναι να εχουμε και ενα  αντιστοιχο του  elite 2  controller  στην αγορα   απο την Sony   . Θα ηταν μια σημαντικη προσθηκη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Αυτο που ελπιζω με την ελευση του  Ps5  ειναι να εχουμε και ενα  αντιστοιχο του  elite 2  controller  στην αγορα   απο την Sony   . Θα ηταν μια σημαντικη προσθηκη .

Αρχικά ας βελτιώσουν την ποιότητα του βασικού χειριστηρίου γιατί το ds4 σε σχέση με το απλό χειριστήριο του one είναι πολύ πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, logistoulis είπε

Αρχικά ας βελτιώσουν την ποιότητα του βασικού χειριστηρίου γιατί το ds4 σε σχέση με το απλό χειριστήριο του one είναι πολύ πίσω

Με το DualSense φαίνεται ότι έχουν κάνει καλή δουλειά. Μένει να το δούμε στην πράξη. Ελπίζω να έχει πολύ καλύτερη αυτονομία από το DS4. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εικονα παντως στην παρουσιαση της ue ηταν εκπληκτικη. Εγω βεβαια ειμαι παντα καλοπροαιρετος, δεν καθομαι να βγαλω απο τη μυγα ξυγκι. Δεν κοβει και το ματι μου ισως τοσο πολυ, οποτε δεν ψαχνω λεπτομερειες.

Μου αρκει που βλεπω και καταλαβαινω την σαφη διαφορα που υπαρχει και τις επιπλεον δυνατοτητες σε σχεση με την προηγουμενη γενια. Αυτο ειμαι σιγουρος πως θα ισχυει και στις δυο κονσολες. Τωρα αν στο ενα εχουμε λιγο ταχυτερα loading και στο αλλο η σκια στο γκαζον φαινεται καλυτερα, μικρο το κακο.

Μην τρελαινομαστε χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2020 στις 6:31 ΜΜ, logistoulis είπε

Αρχικά ας βελτιώσουν την ποιότητα του βασικού χειριστηρίου γιατί το ds4 σε σχέση με το απλό χειριστήριο του one είναι πολύ πίσω

Βρε ας βελτιωσουν το default  και να δωσουν και την επιλογη σε καποιον που θελει premium αισθηση  απο την  επισημη εταιρεια.Σιγουρα υπαρχει αγοραστικο κοινο για κατι τετοιο που μεχρι τωρα εβρισκε λυσεις σε  αλλες εταιρειες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Βρε ας βελτιωσουν το default  και να δωσουν και την επιλογη σε καποιον που θελει premium αισθηση  απο την  επισημη εταιρεια.Σιγουρα υπαρχει αγοραστικο κοινο για κατι τετοιο που μεχρι τωρα εβρισκε λυσεις σε  αλλες εταιρειες .

μου κάνει παράξενα το ένα από τα δύο ds4 μου και τα έχω πάρει κρανίο 

του xbox από την άλλη ποτέ κανένα δεν έκανε κιχ, έχω ακόμα πλήρως λειτουργικά χειριστήρια 360 και του one και τα 2 που έχω επίσης σκυλιά και από μόνα τους είναι πολύ πιο premium σαν αίσθηση (παρότι μου αρέσουν πολλά πράγματα στο ds4 και μάλλον προτιμω κάποια πράγματα όπως σταυρό ή και θέση μοχλών μη σου πω)  , όλα άψογα και μπορώ και βάζω και τις επαναφορτιζόμενες μου eneloop μέσα που βγάζουν κάνα 30ωρο παιχνιδιού

στο ds4 πλέον έχω παίξει στο 6ωρο (και για αυτό με χάλασε που το ένα θέλει πέταμα, γιατί όσο τα είχα εναλλαξ δεν καταλάβαινα αυτό το μειονέκτημα και τώρα που η κονσόλα είναι στο τέλος της ζωή της δεν με ψήνει να της πάρω νέο χειριστήριο) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

μου κάνει παράξενα το ένα από τα δύο ds4 μου και τα έχω πάρει κρανίο 

του xbox από την άλλη ποτέ κανένα δεν έκανε κιχ, έχω ακόμα πλήρως λειτουργικά χειριστήρια 360 και του one και τα 2 που έχω επίσης σκυλιά και από μόνα τους είναι πολύ πιο premium σαν αίσθηση (παρότι μου αρέσουν πολλά πράγματα στο ds4 και μάλλον προτιμω κάποια πράγματα όπως σταυρό ή και θέση μοχλών μη σου πω)  , όλα άψογα και μπορώ και βάζω και τις επαναφορτιζόμενες μου eneloop μέσα που βγάζουν κάνα 30ωρο παιχνιδιού

στο ds4 πλέον έχω παίξει στο 6ωρο (και για αυτό με χάλασε που το ένα θέλει πέταμα, γιατί όσο τα είχα εναλλαξ δεν καταλάβαινα αυτό το μειονέκτημα και τώρα που η κονσόλα είναι στο τέλος της ζωή της δεν με ψήνει να της πάρω νέο χειριστήριο) 

Τι σου κάνει ακριβώς; Στις περισσότερες περιπτώσεις τα χειριστήρια επισκευάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Grim Ripper είπε

Τι σου κάνει ακριβώς; Στις περισσότερες περιπτώσεις τα χειριστήρια επισκευάζονται.

δεν κάνει sync από μόνο του πουθενά αφού σβήσει

 

δηλαδή το συγχρονίζω είτε με ps4 είτε με switch είτε με κινητό και δουλεύουν όλα μια χαρά

 

άπαξ και σβήσει χάνει το συγχρονισμό κάθε φορά, πχ δεν μπορώ να ξυπνήσω τη κονσόλα με αυτό πρέπει να την ανοίξω από το κουμπί να βάλω το χειριστήριο στο καλώδιο και να συγχρονίσει ξανά

 

όσα reset και να του έκανα τίποτα, φαντάζομαι ότι το πρόβλημα πλέον θα είναι χαρντγουερικό δεν υπάρχει σωτηρία 

 

άπαξ και συγχρονίσει όμως δουλεύει κανονικά με τα όλα του χωρίς κανένα θέμα, αυτό είναι που μου τη σπάει δεν έχει αχρηστευτεί τελείως ώστε να πρέπει να το αλλάξω αλλά δεν δουλεύει και σωστά ώστε να μην με ενοχλεί 

και να σημειώσω ότι αυτό είναι το νεώτερο χειριστήριο που πήρα επιπλέον από κώτσοβολο με μια δωροεπιταγή που είχα, όχι το αρχικό που είχε η συσκευασία το οποίο αν και έχει περισσότερη χρήση παραμένει απροβλημάτιστο 

(αν και επειδή τα έπαιζα εναλλάξ για κάποια χρόνια πλέον ίδια περίπου χρήση πες ότι έχουν ) 

δεν θέλω να πιστεύω ότι ο συγχρονισμός επί μήνες με τον αντάπτορα του switch (γιατί για αρκετούς μήνες είχε γίνει αποκλειστικά χειριστηρίο switch και το ps4 μάζεψε σκόνη) το έκανε να τα παίξει, τώρα που χρησιμοποιώ το άλλο στο switch (γιατί ο συγχρονισμός εκ νέου στο switch είναι πιο χρονοβόρος σε σχέση με το καλώδιο στο ps4, άρα το προβληματικό το έχω για το ps4 και το πλήρως λειτουργικό στο switch) δεν φαίνεται να έχει θέμα 

αν μου παρουσιάσει πρόβλημα και το καλό χειριστήριο τότε ναι ίσως φταίει ο αντάπτορας (της 8bitdo ) , αλλά δεν πολυβρίσκω λογική σε αυτό 

πάντως το χειριστήριο του ps4 είναι υπέροχο για switch και είναι μια καλή ευκαιρία να χρησιμοποιούνται και τα motion control του που στο ps4 είναι διακοσμητική η όλη φάση , πχ σημαδεύεις στο zelda με το τόξο και κάνεις μικροδιορθώσεις με το motion control, απλό και υπέροχο και η sony δεν το κάνει καν στα δικά της παιχνίδια (γιατι στα μουλτιπλάτφορμ οκ δεν περιμένω κάτι τέτοιο) , έχει φοβερή ακρίβεια το ds4 για τέτοιες λεπτοδουλειές και την πληρώνουμε ως τεχνολογία και πάει ανεκμετάλλευτη...

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, kostiger said:

Δεν είναι εύκολο να πετάξεις στα σκουπίδια 100Μ εν δυνάμει αγοραστές, το ίδιο συμβαίνει κάθε φορά, τα 2 πρώτα χρόνια είναι μεταβατικα.. Ας ελπίσουμε ότι porting θα γίνει ευκολότερα! Πχ όλα τα παιχνίδια σε un4 μπορούν να γίνουν porting στην UE5. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, VaggD είπε

Δεν είναι εύκολο να πετάξεις στα σκουπίδια 100Μ εν δυνάμει αγοραστές, το ίδιο συμβαίνει κάθε φορά, τα 2 πρώτα χρόνια είναι μεταβατικα.. Ας ελπίσουμε ότι porting θα γίνει ευκολότερα! Πχ όλα τα παιχνίδια σε un4 μπορούν να γίνουν porting στην UE5. 

Θεωρώ δεδομένο πως το porting θα ειναι πιο ευκολο. Προτιμώ δε την τακτική του baseline reset με την έλευση της καθε γενιάς. Αυτή η μακροσυρτη μετάβαση στη νέα γενιά ειναι πολυ σπαστική. Θέλουμε πραγματικά next-gen games. Ta last gen θα τρέχουν με βελτιώσεις στις νέες κονσολες. Αυτο θα ήταν μια ωραιότατη win win συνθήκη για τα δίδυμα. Αλλά δεν προβλέπεται οπως φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...