Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Δεν καταλαβα. H συζητηση αναμεσα σε εναν  φωτογραφο και εναν της MS εξεθεσαν τον sweeney. Το λες σοβαρα αυτο? :P  

D.Luffy Οταν λεω επρεπε να τρεξει στο pc δεν εννοω την τεχνολογια προφανως, αλλα στα pc αυτων που εχουν μια συγκεκριμενη τεχνολογια. Η αποφαση του στουντιο δεν εχει να κανει με το αν μπορει να τρεξει ενα παιχνιδι στο high end pc, αλλα ποσοι θα το τρεξουν. Και αν οι περισσοτεροι δεν εχουν πχ SSD, μπορει να μην υπαρξει ποτε καποιο fast sequence μεσα στο παιχνιδι, και αυτο θα ισχυει για ολες τις πλατφορμες(ενα ας πουμε παραδειγμα).

Tεσπα σε καποια σημεια διαφωνουμε ετσι και αλλιως απο  οτι φαινεται. Δεν νομιζω οτι εχω να προσθεσω κατι αλλο :)

Ρε συ, κανεις οτι δεν καταλαβαινεις τι σου λεει. Τι εμποδιζει εναν developer να φτιαξει ενα παιχνιδι κανονικα οπως θα το εφτιαχνε για το PS5. Με τον superfast ssd in mind. Και μετα να το μεταφερει στο PC, και οποιος εχει PC να το τρεξει ας το τρεξει. Δεν χανουν κατι απο οικονομικης αποψης, αφου έστω και 200.000 πωλήσεις να κανει, ειναι 200.000 πωλήσεις που ΔΕΝ θα έκανε. 

Δηλαδη το zero dawn ας πουμε δεν φτιαχτηκε με το ps4 in mind? Φανταζομαι ναι. Ε τι θα αλλαζε αν γινοταν port στο PC πριν 3 χρονια ας πουμε?

Οχι οτι συμφωνω μμε την πολιτικη αυτη, δεν ξερω αν θα βγει κερδισμενη η Sony, απλα λεω απο τεχνικης πλευρας δεν βλεπω καποιο εμποδιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PDS13 είπε

Ακριβως. Ελπιζω η MS να κανει την σωστη επιλογη.:)

Κάτι μου λέει ότι θα είναι από τα πρώτα features που θα παρουσιάσουν ;)

Τέλος πάντων. Το αναλύσαμε καλα το θέμα πιστεύω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ρε συ, κανεις οτι δεν καταλαβαινεις τι σου λεει. Τι εμποδιζει εναν developer να φτιαξει ενα παιχνιδι κανονικα οπως θα το εφτιαχνε για το PS5. Με τον superfast ssd in mind. Και μετα να το μεταφερει στο PC, και οποιος εχει PC να το τρεξει ας το τρεξει. Δεν χανουν κατι απο οικονομικης αποψης, αφου έστω και 200.000 πωλήσεις να κανει, ειναι 200.000 πωλήσεις που ΔΕΝ θα έκανε. 

Δηλαδη το zero dawn ας πουμε δεν φτιαχτηκε με το ps4 in mind? Φανταζομαι ναι. Ε τι θα αλλαζε αν γινοταν port στο PC πριν 3 χρονια ας πουμε?

Οχι οτι συμφωνω μμε την πολιτικη αυτη, δεν ξερω αν θα βγει κερδισμενη η Sony, απλα λεω απο τεχνικης πλευρας δεν βλεπω καποιο εμποδιο

Ολα εχουν συζητηθει/απαντηθει. Βαριεμαι. Το bold ξανασκεψου μονο. Αν συνεχιζεις να εχεις απορια. PM.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις καμια διαθεση vs, τα γραφικα τους gears 5, προσωπικα δε με εντυπωσιασαν...το επαιξα το παιχνιδι στο pc, οκ συμπαθητικο αλλα σε καμια περιπτωση κατι wow...

εγω παντως συμφωνω με το d.luffy. δεν υπαρχει παιχνιδι της sony , που να μην μπορουν να το κανουν να παιξει σε pc...εμενα δε θα με χαλουσε καθολου...οποτε εχω τη δυνατοτητα, προτιμω να παιζω τα παιχνιδια στο pc... εκει που διαφωνω ξεκαθαρα ειναι στο αν συμφερει τη σονι να το κανει...

o λογος που βγαζει η ms τα παιχνιδια της στα pc, είναι γιατι  η κονσολα δε πουλαει...ενω και οι προσφορες στο gamepass μειωνουν ακομα περισοτερο τα εσοδα απο τις πωλησεις των παιχνδιων...Αν δεν τα βγαζαν στα pc, θα σημαινε οτι ακομα και τα ΑΑΑ παιχνιδια της ms,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, xavier είπε

εγω παντως συμφωνω με το d.luffy. δεν υπαρχει παιχνιδι της sony , που να μην μπορουν να το κανουν να παιξει σε pc

Ποιος διαφωνησε με αυτο?

Συμφωνω και στα υπολοιπα, αλλα ειπα να μην το πω για το Gears και ξεφυγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
44 minutes ago, xavier said:

για ποιο λογο  η σονι να ασχοληθει με συνδρομητικες υπηρεσιες για τις νεες κυκλοφοριες?

Θα σου απαντήσω σε ένα με δύο χρόνια. Αν δεν έχει ασχοληθεί θα έχεις δίκιο, αν έχει ασχοληθεί και κάνει expand το PS Now χώνοντας μέσα PS5 games θα έχω δίκιο εγώ.

Εγώ είμαι σίγουρος πως θα ασχοληθεί με συνδρομητικές υπηρεσίες σε πολύ μεγάλη έκσταση, θα δούμε.

38 minutes ago, PDS13 said:

Τα δυο πρωτα που λες ουσιαστικα συμφωνουν με την αποψη για τις  δυσκολιες που βιωνει το gaming.

Και το τελευταιο ειναι wishful thinking(το οποιο πρωτος θα πανηγυριζα αν γινοταν). Ξαφνικα πιστευεις οτι στην επομενη γενια θα πουληθουν 300-500εκ κονσολες επειδη θα γινουν πιο οικονομικα τα παιχνιδια μεσω των συνδρομων? Εγω προσωπικα δεν το πιστευω αυτο, αν και θα το ηθελα. 

Άρα ενώ βλέπουμε ήδη games με 60 ευρώ να είναι κυκλοφορούν ημιτελή και πήχτρα στα mtx's (άρα το μοντέλο είναι ήδη οριακά βιώσιμο), υποστηρίζεις ότι θα εξακολουθήσει η ίδια τιμολογιακή πολιτική όταν τα ΑΑΑ games θα έχουν διπλάσιο κόστος παραγωγής ξέρω 'γω;

Εγώ λέω ότι είτε τα ΑΑΑ games θα πωλούνται για €100 στο launch, είτε το μοντέλο θα αλλάξει (θα γίνει συνδρομητικό για παράδειγμα).

Ή θα δούμε μια μίξη των δύο μοντέλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, optimus prime είπε

Τι να σου πω τωρα και απο που να αρχισω..

Εαν θες επισημη πηγη σημαινει οτι δεν εχεις καταλαβει τι ειδες στο demo η δεν ακουσες καθολου το commentary.

Και μονο που σε real time μπηκε η κουκλιτσα σε μια αιθουσα με 16.000.000.0000 τριγωνα μονο απο τα αγαλματα και ολα εγιναν render αστραπιαια χωρις να κανει το παραμικρο stutter η να πεσει το framerate και επειτα ολα αυτα φωτισμενα με GI αυτο θελει εναν δισκο που τροφοδοτει την gpu με supersonic ταχυτητες ..

Καλα δεν σου λεω για την τελευταια σκηνη που διεσχισε πετωντας μεχρι την πυλη χωρις το παραμικρο ψεγαδι...

Ακομα και αλλα 5 τεραφλοπ να ειχε το xbox αντι για βραχους θα εβλεπες ενα απεραντο κενο εσυ..

Το πολυ πολυ να εβλεπες την πυλη μονο και τον ηλιο..

Tσιτα τα γκαζια..

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Άρα είναι δικιά σου άποψη αυτή.Πραγματικα πιστεύεις,ότι κανένα άλλο μηχάνημα δε μπορεί να τρέξει αυτό το demo εκτός από το Ps5 και αυτό λόγω ssd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Malthador

Το streaming που λες ειναι το μελλον. Δεν εχουμε φτασει εκει ομως. Μιλαμε με βαση τα σημερινα δεδομενα. Επιβαλεται φυσικα να μεγαλωσει η δυναμικη του gaming και ολοι αυτο θελουμε. Πολυ καλο αυτο που γινεται με το gamepass, αλλα τουλαχιστον με τους σημερινους αριθμους δεν φαινεται να εχει φερει επαναστατικα καινουριο κοσμο, οπως δεν το εκανε και το plus παλιοτερα. Δεν μιλαω για μικρους αριθμους.

Ευχομαι να αλλαξει αυτο την επομενη γενια και να φερει 100δες χιλιαδες νεου κοσμου. Γιατι αν με ρωτας τι προτιμω, ειναι ναι υπηρεσιες τυπου gamepass και 500εκ πωλησεις κονσολων :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, PDS13 said:

Το streaming που λες ειναι το μελλον.

Αν λες για εμένα, δεν μίλησα για streaming. Το PS Now δεν είναι μόνο streaming, είναι το ίδιο με το Game Pass σε ότι αφορά PS4 games. Τα κατεβάζεις και τα παίζεις locally (αν θέλεις, αν δεν θέλεις τα streamάρεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xavier είπε

o λογος που βγαζει η ms τα παιχνιδια της στα pc, είναι γιατι  η κονσολα δε πουλαει...ενω και οι προσφορες στο gamepass μειωνουν ακομα περισοτερο τα εσοδα απο τις πωλησεις των παιχνδιων...Αν δεν τα βγαζαν στα pc, θα σημαινε οτι ακομα και τα ΑΑΑ παιχνιδια της ms,

Ίσως ένας από τους λόγους να είναι όντως ότι το One μετά το εντελώς καταστροφικό marketing, έχασε μια μεγάλη μερίδα παικτών.

Δεν βλέπω όμως την κυκλοφορία παιχνιδιών στο PC ως κίνηση απελπισίας της MS. Είμαστε σε μια κρίσιμη αλλαγή στο πως ο κόσμος θέλει να διαχειρίζεται το περιεχόμενο του. Και το PC είναι η ουδέτερη πλατφόρμα όπου ο καθένας μπορεί να κυκλοφορήσει ό,τι θέλει και να έχει πρόσβαση από τον οποιονδήποτε.

Γενικά δεν αλλάζουν μόνο τα γραφικά αλλά και οι εποχές και η αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Malthador

Οκ καταλαβα τι λες. Εκανα και λιγο edit το προηγουμενο ποστ για να γινω πιο κατανοητος. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 minutes ago, Spawn13 said:

Άρα είναι δικιά σου άποψη αυτή.Πραγματικα πιστεύεις,ότι κανένα άλλο μηχάνημα δε μπορεί να τρέξει αυτό το demo εκτός από το Ps5 και αυτό λόγω ssd;

O Sweeney είπε ότι η Unreal θα τρέχει μέχρι και σε κινητά πάντως. Το είπε και live κιόλας. Σιγά μην άφηναν τα fortnite $$$.

 

12 minutes ago, Malthador said:

Θα σου απαντήσω σε ένα με δύο χρόνια. Αν δεν έχει ασχοληθεί θα έχεις δίκιο, αν έχει ασχοληθεί και κάνει expand το PS Now χώνοντας μέσα PS5 games θα έχω δίκιο εγώ.

Εγώ είμαι σίγουρος πως θα ασχοληθεί με συνδρομητικές υπηρεσίες σε πολύ μεγάλη έκσταση, θα δούμε.

Εγώ το θεωρώ δεδομένο ότι θα ασχοληθεί. 
 https://www.businessinsider.com/xbox-game-pass-is-much-bigger-than-playstation-now-2020-5

Επεξ/σία από DJTaurus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, xavier είπε

χωρις καμια διαθεση vs, τα γραφικα τους gears 5, προσωπικα δε με εντυπωσιασαν...το επαιξα το παιχνιδι στο pc, οκ συμπαθητικο αλλα σε καμια περιπτωση κατι wow...

 

12 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Συμφωνω και στα υπολοιπα, αλλα ειπα να μην το πω για το Gears και ξεφυγουμε.

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και σε αυτό. Εμένα το Gears 5 με εντυπωσίασε πολύ με τα γραφικά του (και το 4Κ/60fps target στο Χ)  εκτός φυσικά των ανοιχτών περιοχών με το όχημα που δεν ήταν τεχνικό το θέμα αλλά πρόβλημα έμπνευσης. Ελπίζω να το αποφύγουν στο 6 γιατί δείχνουν ότι δεν το έχουν καθόλου το open world...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο περνουν τα χρονια τοσο περισσοτερο θα ασχοληθει με συνδρομητικες υπηρεσιες η Sony. Αυτο ειναι δεδομενο. Αυτη δεν τις αρχισε αλλωστε? PS NOW, PLUS. Η κανω λαθος?

Αυτο που λεει ο xavier εχει νοημα ομως. Η MS εχει aggressive πολιτικη στην συνδρομιτικη, ακριβως γιατι τα παιχνιδια της ετσι και αλλιως δεν πουλανε σαν τρελα σε αυτη τη γενια.

Αντε τωρα ως sony τρεχα και πες στην rockstar, ''ξερεις κατι? Το παιχνιδι σου θελω να το βαλω free στο PSNOW οταν το βαλει και η MS στο gamepass''.

Ενταξει μπορει να γινει. Αλλα το επομενο RDR3 θα ειναι indie(που λεει ο λογος :P)

10 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και σε αυτό. Εμένα το Gears 5 με εντυπωσίασε πολύ με τα γραφικά του (και το 4Κ/60fps target στο Χ)  εκτός φυσικά των ανοιχτών περιοχών με το όχημα που δεν ήταν τεχνικό το θέμα αλλά πρόβλημα έμπνευσης. Ελπίζω να το αποφύγουν στο 6 γιατί δείχνουν ότι δεν το έχουν καθόλου το open world...

Δεκτο, θα κανω μια εκτιμηση ομως και θα σου πω οτι αν ηταν exclusive καθαρο θα καταφερνε να ειχε το impact που ειχε το πρωτο Gears of War. Aκομα και η επιλογη για 60 στο xbox εχει τον λογο της κατ'εμε. Κατι που θα αρχισουμε να βλεπουμε πιο συχνα απο την MS, αλλα οχι απαραιτητα για τους λογους που φανταζομαστε.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Δεκτο, θα κανω μια υποθεση ομως και θα σου πω οτι αν ηταν exclusive καθαρο θα καταφερνε να ειχε το impact που ειχε το πρωτο Gears of War. 

Δέχομαι ότι σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε να είχε απλώς λίγο καλύτερα γραφικά εδώ κι εκεί. Το πρώτο έκανε impact επειδή ήταν από τους πρώτους τίτλους που έδειξε τι μπορεί να κάνει η νέα γενιά. Το Gears 5 βγήκε στη λήξη ζωής της κονσόλας με πολλούς ανταγωνιστές στον τεχνικό τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...