Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Εννοείται! Με τα yellows βγαίνει έμμεσα 910€.

ναι γιαυτο το λεω και θα κοψω και τιμολογιο οποτε εχω και επιστροφη,πουλαω και αυτη που εχω κανα 200αρι με ζελατινες επανω την εχω ακομα και το κουτι της κανονικα και μου βγαινει πολυ φτηνα.Μπορει να δωσω και Ps4 pro το εχω και καθεται,και αυτο με κουτι και ολα

 

4 λεπτά πριν, privateer είπε

oled για pc monitor εγω δεν θα χρησιμοποιουσα. Εκτος και εννοεις για pc gaming Οποτε οκ. Γενικα εννοειται αξιζει να πας απο μια μετρια LED σε μια κορυφαια oled. Κοιτα και για 65 ιντσες για να δεις και μια διαφορα στο μεγεθος.

για pc gaming εννοω καμμια ταινια κτλ,το ξερω για το burn in θα βαλω οτι προστασια εχει συν κινουμενο background αναμονης στο pc.για 65 που λες παει 800ε πιο ακριβα και  η αποσταση που καθομαι ειναι 2.30μ,To rtings μεχρι 2.40 δειχνει 55 οτι ειναι ιδανικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

ναι γιαυτο το λεω και θα κοψω και τιμολογιο οποτε εχω και επιστροφη,πουλαω και αυτη που εχω κανα 200αρι με ζελατινες επανω την εχω ακομα και το κουτι της κανονικα και μου βγαινει πολυ φτηνα.Μπορει να δωσω και Ps4 pro το εχω και καθεται,και αυτο με κουτι και ολα

 

για pc gaming εννοω καμμια ταινια κτλ,το ξερω για το burn in θα βαλω οτι προστασια εχει συν κινουμενο background αναμονης στο pc.για 65 που λες παει 800ε πιο ακριβα και  η αποσταση που καθομαι ειναι 2.30μ,To rtings μεχρι 2.40 δειχνει 55 οτι ειναι ιδανικη

Φίλε επειδή θα κόψεις και τιμολόγιο όπως λες στα 2,5 μέτρα είσαι για 65αρα κανονικά.

1330€ βγαίνει έμμεσα η 65CX + το ΦΠΑ που θα γλυτώσεις.

950€ 65αρα oled είναι τιμή χώμα.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Φίλε επειδή θα κόψεις και τιμολόγιο όπως λες στα 2,5 μέτρα είσαι για 65αρα κανονικά.

1330€ βγαίνει έμμεσα η 65CX + το ΦΠΑ που θα γλυτώσεις.

λεω να βαλω και 5ετη εγγυηση που ειναι +165ε γιαυτο.θα δω για 65 η 55 γτ ειμαι στα 2.30μ αποσταση οχι στα 2.50 και με παιρνει να το παω και λιγο πιο μπροστα τον καναπε,Παντως σαν τηλεοραση αξιζει η αναβαθμιση αυτο ηθελα να ρωτησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, argipent είπε

1. Το στατιστικό προκύπτει από τα Steam Charts με πρόσφατη ανανέωση τον περασμένο μήνα (βλ. https://store.steampowered.com/hwsurvey/).

2. Ως reviewer θα σου πω πως έχω δοκιμάσει το παιχνίδι — δεν το έχω τερματίσει όμως.

3. Κανένας SSD σε PCs δεν είχε αυτές τις ταχύτητες "χρόνια πριν" όπως λες, εκτός αν μιλάμε για RAID με κάμποσους κουμπωμένους ταυτόχρονα. Αμφιβάλω αν μπήκε έστω και ένας στον κόπο για άλλους λόγους πέρα από benchmarking.

4. Κανείς, ουδέποτε δεν είπε πως η UE5 φτιάχτηκε αποκλειστικά για το PS5, αν είναι δυνατόν (άλλο ήταν το τυράκι στο demo).

5. PR talk θα υπάρχει πάντα και για ΟΛΑ.

6. Αν είναι να περιμένω modders για να δω γραφικά επιπέδου PS5 στο PC τότε κλάψτα χαράλαμπε! Εμ θα έχω δώσει τα διπλάσια (στην καλύτερη των περιπτώσεων) για το HW, εμ θα χάνω τα αποκλειστικά για μερικά χρόνια έως και για πάντα, εμ θα βλέπω την κονσόλα να ρίχνει σαγόνια κι εγώ θα κάθομαι να μετράω ποιος την είχε τελικά μεγαλύτερη...την κάρτα γραφικών.

Υ.Γ. Και για να μην μπω στα τεχνικά γιατί πραγματικά δεν έχει νόημα να πλατειάσουμε το θέμα, τσέκαρε την πρώτη ανάλυση του DF (https://www.youtube.com/watch?v=NdPaUCgB14Q&ab_channel=DigitalFoundry)

 

1. Δεν βλέπω κάτι σε ποσοστό για όσους τρέχουν GPU με πάνω από 10TF και 8 cores και πάνω. Προσδιόρισε.

2. Θα περιμένω να δω ουδέτερους reviewers, ευχαριστώ.

3. Αυτή την ταχύτητα, προφανώς. Είχε όμως τραγικά μεγαλύτερες από την νόρμα των κονσολών. Επίσης η ταχύτητα αυτού καθεαυτού του SSD δεν λέει κάτι. Είναι και άλλα πράγματα που μετράνε στο υλικό για το τελικό αποτέλεσμα.

4. Πάμε πάλι. Κανείς δεν το είπε, σου πούλησαν παπά όμως για το πόσο γαμάτα τρέχει στο PS5 μόνο. Έλα που δεν ισχύει.

5. Για αυτό και δεν πιστεύουμε τίποτα, πλην από τα μάτια μας.

6. Μου ζήτησες παράδειγμα, σε παρέπεμψα σχετικά. Σημασία είναι ότι υπάρχουν, έστω και έτσι, παραδείγματα. Τώρα βέβαια θα γίνει η τεχνολογία/υλικό mainstream, τώρα θα γίνει και η νόρμα. Το PC επίσης είναι εργαλείο, οπότε τα λεφτά που θα δώσεις μια χαρά δικαιολογούνται ανάλογα το τι κάνεις. Όσο για τις παραπάνω επιλογές που θα δώσει, δεν έχει νόημα καν να τις συζητήσουμε.

Υ.Γ. Το DF τρώει μόνιμα κράξιμο για το πόσο fanboys είναι και για το πόσο μεροληπτούν. Οπότε η γνώμη τους μάλλον δεν έχει καμία αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Παιδια εχω την Samsung UE55NU7472,αξιζει να παρω την lg 55 cx με εkπτωση που την εχει στα media markt?

Για Oled/ρυθμισεις που ρωτας(και για το μοντελο σου)

https://www.insomnia.gr/forums/forum/64-τηλεoράσεις/

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, non-serviam είπε

1. Δεν βλέπω κάτι σε ποσοστό για όσους τρέχουν GPU με πάνω από 10TF και 8 cores και πάνω. Προσδιόρισε.

2. Θα περιμένω να δω ουδέτερους reviewers, ευχαριστώ.

3. Αυτή την ταχύτητα, προφανώς. Είχε όμως τραγικά μεγαλύτερες από την νόρμα των κονσολών. Επίσης η ταχύτητα αυτού καθεαυτού του SSD δεν λέει κάτι. Είναι και άλλα πράγματα που μετράνε στο υλικό για το τελικό αποτέλεσμα.

4. Πάμε πάλι. Κανείς δεν το είπε, σου πούλησαν παπά όμως για το πόσο γαμάτα τρέχει στο PS5 μόνο. Έλα που δεν ισχύει.

5. Για αυτό και δεν πιστεύουμε τίποτα, πλην από τα μάτια μας.

6. Μου ζήτησες παράδειγμα, σε παρέπεμψα σχετικά. Σημασία είναι ότι υπάρχουν, έστω και έτσι, παραδείγματα. Τώρα βέβαια θα γίνει η τεχνολογία/υλικό mainstream, τώρα θα γίνει και η νόρμα. Το PC επίσης είναι εργαλείο, οπότε τα λεφτά που θα δώσεις μια χαρά δικαιολογούνται ανάλογα το τι κάνεις. Όσο για τις παραπάνω επιλογές που θα δώσει, δεν έχει νόημα καν να τις συζητήσουμε.

Υ.Γ. Το DF τρώει μόνιμα κράξιμο για το πόσο fanboys είναι και για το πόσο μεροληπτούν. Οπότε η γνώμη τους μάλλον δεν έχει καμία αξία.

1. Που κολλάνε τα TF και οι πυρήνες. Οι κάρτες γραφικών (και δε στα παιχνίδια) δεν πρόκειται να κάνουν έναν συγκεκριμένο υπολογισμό κινητής υποδιαστολής — είναι αστείο να μιλήσουμε για TF. Όσο για τους πυρήνες, πάλι, τι νόημα έχει η σύγκριση πυρήνων διαφορετικών αρχιτεκτονικών; Σε real-world usage βρες ποιες κάρτες χτυπάνε πάνω από PS5/XSX και δες το ποσοστό χρήσης τους στον πίνακα του Steam.

2. Κανένα πρόβλημα, λήγει το embargo σε λίγες μέρες.

3. Όταν αναφέρομαι στην ταχύτητα δεν μιλάω αποκλειστικά για το υλικό καθεαυτό, μιλάω ΚΑΙ για τη συμπίεση/αποσυμπίεση (βλ. Kraken σε PS5, Velocity Architecture σε XSX) μεταξύ άλλων.

4. Πούλησαν μάπα όπως πουλάνε όλες οι εταιρίες στις παρουσιάσεις τους — αυτός είναι ο σκοπός του PR. Το πως την εξέλαβε ο καθένας έχει να κάνει με το γνωστικό του επίπεδο στο θέμα. Ξαναλέω, το τυράκι της παρουσίασης τους ήταν άλλο και εξυπηρετούσε άλλους σκοπούς, ουδέποτε είπαν πως η μηχανή τρέχει ΜΟΝΟ εκεί.

5. Δεν με ενδιαφέρει το "εργαλειακό" κομμάτι του PC. Εδώ συγκρίνονται και οι δύο πλατφόρμες ως παιχνιδομηχανές. Έγραψα και πιο πάνω, έχω PC, έχω κάνει περισσότερα build απ' όσα καλήμερα έχω πει (αυτό μπορεί βέβαια να σημαίνει πως είμαι και κοινωνικά απροσάρμοστος) αλλά έχω μάθει να ξεχωρίζω πως το PC building είναι διαφορετικό χόμπι από το gaming (τυχαίνει να συγκλίνουν). Τα τούμπανο PCs προέρχονται στο σύνολο των περιπτώσεων από το πρώτο χόμπι και όχι από εκείνο των βίντεο-παιχνιδιών.

Το DF τρώει κράξιμο από αυτό που ονομάζεται vocal minority και σε κάθε βίντεο ανάλογα με την άποψη του τρώει κράξιμο άλλοτε από τους PC-άδες, άλλοτε από τους Xbox-άδες και άλλοτε από τους PlayStation-άδες. Από μόνο του αυτό είναι αρκετό για να καταλάβει κανείς πως δε φταίει το δημοσιογραφικό αλλά το ηχηρό μέρος του κοινού. 

Επεξ/σία από argipent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, argipent είπε

Δεν βλέπεις next-gen σε ένα game που φορτώνει έναν ολόκληρο κόσμο (και δε τόσο πυκνό) μέσα σε μερικά δεύτερα του δευτερολέπτου; Δεν βλέπεις next-gen σε ένα game που έχει το character complexity παραγωγών Pixar (και δε real time vs. pre-render); Δεν βλέπεις next-gen σε ένα game που έχει ΥΠΕΡ-desnity σε κάθε level που μας έχει δείξει;

Grammar Nazi detected

Μιας και είσαι και reviewer, το σωστό είναι "και δη". 😉

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Vlad27 είπε

Grammar Nazi detected

Μιας και είσαι και reviewer, το σωστό είναι "και δη". 😉

Έχεις απόλυτο δίκιο!

Επεξ/σία από argipent
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

λεω να βαλω και 5ετη εγγυηση που ειναι +165ε γιαυτο.θα δω για 65 η 55 γτ ειμαι στα 2.30μ αποσταση οχι στα 2.50 και με παιρνει να το παω και λιγο πιο μπροστα τον καναπε,Παντως σαν τηλεοραση αξιζει η αναβαθμιση αυτο ηθελα να ρωτησω

Αν εισαι στα τοσο κοντα μην παρεις 65", αυτη η αποσταση ειναι οριακα για 55". Εγω ειμαι στα ~2,4μ με 50" και ερχεται ακριβως στο να μην κουραζει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι η insomniac games δεν θα παραδώσει ένα υψηλής ποιότητας γραφικών παιχνίδι, όταν προηγουμένως έχει δώσει δείγματα γραφής με το spider man miles morales. Μάντης δεν είμαι φυσικά, αλλά η κοινή λογική λέει ότι θα είναι AAA όσον αφορά το οπτικό αποτέλεσμα.

Υπάρχει φυσικά και το παράδειγμα κακοδιαχείρισης που έκανε η CD project Red με το cyberpunk, αλλά πλέον αυτή αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγήν και λειτουργεί προστατευτικά απέναντι σε όλους όσους developers τολμούν να σκεφτούν όπως έκανε αυτή.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν είναι δυνατόν να πιστεύεις ότι η insomniac games δεν θα παραδώσει ένα υψηλής ποιότητας γραφικών παιχνίδι, όταν προηγουμένως έχει δώσει δείγματα γραφής με το spider man miles morales. Μάντης δεν είμαι φυσικά, αλλά η κοινή λογική λέει ότι θα είναι AAA όσον αφορά το οπτικό αποτέλεσμα.

Υπάρχει φυσικά και το παράδειγμα κακοδιαχείρισης που έκανε η CD project Red με το cyberpunk, αλλά πλέον αυτή αποτελεί παράδειγμα προς αποφυγήν και λειτουργεί προστατευτικά απέναντι σε όλους όσους developers τολμούν να σκεφτούν όπως έκανε αυτή.

Οι devs δεν φταίνε σε τίποτα. Τα κεφάλια πάνω φταίνε, και της CDPR τα κάνανε σκατά. Το ανησυχητικό είναι ότι και η Σονυ δεν δίνει καλά δείγματα το τελευταίο διάστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κονσόλα που παρέλαβα πριν καμία 1Ο μέρες,και με άλλους που συζήτησα οι παθογένειες με το κοντρόλ δεν υπάρχει  και τον θορυβώ της κονσόλας είναι μηδαμινές .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Αν τα επερχομενα GoW, Horizon και GT 7, εβγαιναν ακριβως (μα ακριβως) ιδια, αλλα ως exclusives στο ps5 και τα πλασαραν ως "next-gen", που "δεν μπορει να τα τρεξει η προηγουμενη γενια", ολοι θα παραμιλουσαν.

"Τι παιχνιδαρες ειναι αυτες" και "τι εχουμε να δουμε ακομα" κλπ κλπ. Ειναι ολα λιγο σχετικα λοιπον.

Θεωρω 100% πως ακομα και τα Demon's Souls, Returnal και Ratchet, θα μπορουσαν με μικρες, ανεπαισθητες παραχωρισεις να παιζουν κι αυτα στο ps4. Δεν το εκαναν για να "εχουν τα μουτρα" να σου πουν να αγορασεις ps5.

Αυτο δεν αλλαζει πως η Σονυ κοροιδεψε ξεκαθαρα τον κοσμο περσι, που παρουσιαζε παιχνιδια ως exclusive του ps5 ενω δεν ηταν. Ετερον εκατερον.

Το ιδιο και οταν ειπαν πως το 2021 θα βγει GoW, ενω και η κουτση Μαρια ηξερε, απο την πρωτη μερα, πως θα φαει delay. Στο βωμο του PR και του hypαρισματος, εριξαν λιγο σοτο παραπανω.

Τεραστιο φαουλ κατα τη γνωμη μου, παρολο που δεν πιστευω πως θα βλεπαμε αλλου επιπεδου παιχνιδια, αν ηταν exclulsives. Μικρες διαφορες, αλλα σημασια εχει η κοροιδια.

Μα ούτε τα Demons και Returnal λες ότι έχουν next gen visuals. Το Demons πχ δεν έχει καν RT, ενώ το Returnal είναι τόσο λιτό που δεν έχει απολύτως τίποτα να εντυπωσιάσει σε σχέση με last gen games, πλην των particle effects. To μόνο game που δείχνει να έχει next gen visuals είναι το R+C και αυτό στο 30 fps mode, γιατί το συγκρίνω με το προηγούμενο και είναι η μέρα με την νύχτα παντού.

Δε ξέρουμε αν από την αρχή δεν ήταν xgen στο σχεδιασμό an τα games θα ήταν παρόμοια. Το να έχεις σαπάκι cpu και καρβουνιάρη δίσκο είναι τρελός περιορισμός ακόμα και την ανάλυση να πετσοκόψεις και κάποια εφέ για να παίζει στο ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...