Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, non-serviam είπε

...

 

Το έχουμε ξαναπεί δε μπορείς να συγκρίνεις το SeX και απλούς nvme του εμπορίου με την propertiary πατέντα της sony. Δεν έχουν ενσωματωμένο ανεξάρτητο 8κάναλο controller. Η αντίστοιχη δουλειά θα πέσει πάνω στο cpu/software (direct storage). Σε raw bandwidth νούμερα της πλάκας ιστορία είναι ο ssd του ps ~5 gb/s reads, αλλά θα δεις στους προτεινόμενους για expansion θα έχουν κάτι 980pro με 7 gb/s reads κλπ. Σε enterprise space υπάρχουν πολύ πιο ανεπτυγμένα προϊόντα (Liqid honey badger κλπ), αλλά ακόμα και αυτά σε συγκεκριμένα workloads μπορεί να είναι στα ίδια ή και πίσω από το ps5 καθώς έχουν απλά τρομερά IOPS και bandwidth. Και ο Linus τα ίδια πίστευε σε podcast και αναγκάστηκε να τα πάρει πίσω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μόνο ένα pc "game" που αξιοποιεί τους gen 4. Star Citizen. Για κάποιο λόγο σέρνεται σε απλούς sata.😁

Το πρόβλημα είναι ότι μιλάμε για κάτι που είναι 11 χρόνια kickstarter campaign. Κανένα hoax δεν έχει διαρκέσει τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, με τα saves του PS4 σε PS4 παιχνίδια τί γίνεται?? 

Θα έχω στα χέρια μου για λίγες βδομάδες το PS5 ενός φίλου από Σεπτέμβρη και θέλω να ξέρω αν μπορώ να τραβήξω τα saves του Red Dead 2 μέσω usb και να τα περάσω στο 5 (όπως γίνεται στο 4 όταν κάνεις επαναφορά back up). Παίζει κάτι τέτοιο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ParafronGR είπε

Παίδες, με τα saves του PS4 σε PS4 παιχνίδια τί γίνεται?? 

Θα έχω στα χέρια μου για λίγες βδομάδες το PS5 ενός φίλου από Σεπτέμβρη και θέλω να ξέρω αν μπορώ να τραβήξω τα saves του Red Dead 2 μέσω usb και να τα περάσω στο 5 (όπως γίνεται στο 4 όταν κάνεις επαναφορά back up). Παίζει κάτι τέτοιο?? 

Μπορείς κανονικά να κάνεις ότι θέλεις σε save files του ps4. Με του ps5 δεν μπορείς να κάνεις κάτι παρά μόνο αποθήκευση σε κονσόλα και cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, xavier είπε

console exclusive

PS4 + ps5 + PC . Exclusive θα είναι μόνο ένα multiplayer mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Οσοι εχετε στηλει το dualsense για φτιαξιμο σας ζητησαν αποδειξη;σημερα μου εμφανισε και drift. 

Ναι και μάλιστα την πρωτότυπη (σου λένε και καλά θα στη στείλουμε πίσω). Μην τυχόν και τη στείλεις δεν παιζει να την παρεις πίσω. Τόσο εγώ οσο και άλλοι που στείλαμε τα dualsense στη κομετρον πήραμε τα μ&€@€& μας πίσω. Βγάλε την μια εκτύπωση εαν γίνεται η μια καλή φωτοτυπία, πακεταρε το και στείλε τα μαζί με ένα χαρτί με την περιγραφή του/των  προβλήματος/ ων. Οι τύποι είναι κωλοχανειο ποιότητας. 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, chncynic είπε

PS4 + ps5 + PC .

Αυτο δεν εγραψε και ο συμφορουμιτη? (playstation) console exclusive αλα Street Fighter V.

Εκτος εαν εννοουσες οτι θα βγει και σε ps4 και σε ps5,αρα λαθος μου.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
40 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αυτο δεν εγραψε και ο συμφορουμιτη? (playstation) console exclusive αλα Street Fighter V.

Εκτος εαν εννοουσες οτι θα βγει και σε ps4 και σε ps5,αρα λαθος μου.

Νόμιζα οτι console exclusive σημαίνει οτι είναι exclusive στην κονσόλα, αλλα βγαίνει και για PC γι αυτό το είπα. Μάλλον σημαίνει οτι δεν βγαίνει σε άλλες κονσόλες?  Μπαρδόν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chncynic είπε

Νόμιζα οτι console exclusive σημαίνει οτι είναι exclusive στην κονσόλα, αλλα βγαίνει και για PC γι αυτό το είπα. Μάλλον σημαίνει οτι δεν βγαίνει σε άλλες κονσόλες?  Μπαρδόν

Υποτιθεται οτι υπαρχουν 3 ειδων exclusives.

α)exclusive. Κυκλοφορει σε μια μονο πλατφορμα(κονσολα ή pc)

β)timed exclusive. Κυκλοφορει σε μια μονο πλατφορμα για περιορισμενο διαστημα και μετα και σε αλλες

γ)platform(καποιες κονσολες και/ή PC)exclusive. Κυκλοφορει σε μερικες πλατφορμες. Κατι μεταξυ exclusive και multiplatform.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
33 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Υποτιθεται οτι υπαρχουν 3 ειδων exclusives.

α)exclusive. Κυκλοφορει σε μια μονο πλατφορμα(κονσολα ή pc)

β)timed exclusive. Κυκλοφορει σε μια μονο πλατφορμα για περιορισμενο διαστημα και μετα και σε αλλες

γ)platform(καποιες κονσολες και/ή PC)exclusive. Κυκλοφορει σε μερικες πλατφορμες. Κατι μεταξυ exclusive και multiplatform.

 

Exclusive: Αμιγώς αποκλειστικό σε μια πλατφόρμα.

Console Exclusive: Αποκλειστικό σε μια κονσόλα + κυκλοφορία σε PC.

Timed Exclusive: Αποκλειστικό σε μια πλατφόρμα + ύστερη κυκλοφορία σε κάποια άλλη (ή κάποιες άλλες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το απόγευμα τα "έπαιξε" το HDMI 2.1 cable που είχε στη συσκευασία το PS5.

Γνωρίζει κανείς αν το καλύπτει η εγγύηση? Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα σε περίπου 7 μήνες να χαλάσει. Στην αρχή νόμιζα πως κάτι τρέχει με την κονσόλα γιατί δεν είχε εικόνα. Ωστόσο, όταν έβαλα ένα 1.4 cable που είχα εύκαιρο, διαπίστωσα πως ήταν το καλώδιο.

Είχε κανείς αντίστοιχη εμπειρία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...