Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για αγορά και ολική ανακαίνιση


echo2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, xsterg είπε

εγω δεν μπορω να καταλαβω κατι. για ενα τοσο σοβαρο θεμα που χρειαζεται απαραιτητα και αυτοψια ζητας συμβουλες μεσα σε ενα φορουμ? τα θεματα που αναπτυσσεις ειναι πολυπλοκα και μονο ενας ειδικος με εκτιμηση στον χωρο μπορει να σου πει.

και μια συμβουλη. κρατα και το τριτο μπανιο. τα μπανια ειναι παντα χρησιμα.

Σιγά να μην χρειάζεται και τρίτο μπάνιο. Για μια φορά τον χρόνο που θα χρειαστεί. Μόνο βίλες με 4+ υπνοδωμάτια έχω δει να έχουν πάνω από 2 μπάνια.. Άντε να το δεχτώ άμα είναι τουλάχιστον τριώροφο το σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τη στιγμή που μιλάμε για σχετικά μεγάλο σπίτι τα 3 μπάνια ή βεσεδάκια τι είναι τέλος πάντων δεν είναι υπερβολή. Αν φαντάζομαι σωστά ουσιαστικά έχει ένα wc στο χωρο του ισογείου για ελαφριά χρήση κυρίως την ώρα που περνάς στο σαλόνι/τραπεζαρία/κουζίνα καθώς και για χρήση από επισκέπτες.

Και τα άλλα δυο είναι για να εξυπηρετούν τα υπνοδωμάτια, ένα για τους γονείς, ένα για τα παιδιά. 
Εμάς που είναι διώροφη μεζονέτα έτσι το έχουμε, 1 ισόγειο + 2 πάνω. 

Γενικά ένα wc σε κάθε όροφο είναι βολικό πχ στο σφουγγάρισμα, σκέψου τώρα να κουβαλάς κουβά γεμάτο πάνω κάτω σκάλες. 

Καθώς και άλλα παραδείγματα 😛
 

Επεξ/σία από zygorito
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 1:35 ΠΜ, zygorito είπε

Απο τη στιγμή που μιλάμε για σχετικά μεγάλο σπίτι τα 3 μπάνια ή βεσεδάκια τι είναι τέλος πάντων δεν είναι υπερβολή. Αν φαντάζομαι σωστά ουσιαστικά έχει ένα wc στο χωρο του ισογείου για ελαφριά χρήση κυρίως την ώρα που περνάς στο σαλόνι/τραπεζαρία/κουζίνα καθώς και για χρήση από επισκέπτες.

Και τα άλλα δυο είναι για να εξυπηρετούν τα υπνοδωμάτια, ένα για τους γονείς, ένα για τα παιδιά. 
Εμάς που είναι διώροφη μεζονέτα έτσι το έχουμε, 1 ισόγειο + 2 πάνω. 

Γενικά ένα wc σε κάθε όροφο είναι βολικό πχ στο σφουγγάρισμα, σκέψου τώρα να κουβαλάς κουβά γεμάτο πάνω κάτω σκάλες. 

Καθώς και άλλα παραδείγματα 😛
 

 

Στις 27/6/2020 στις 10:43 ΜΜ, Papakaliati είπε

Σιγά να μην χρειάζεται και τρίτο μπάνιο. Για μια φορά τον χρόνο που θα χρειαστεί. Μόνο βίλες με 4+ υπνοδωμάτια έχω δει να έχουν πάνω από 2 μπάνια.. Άντε να το δεχτώ άμα είναι τουλάχιστον τριώροφο το σπίτι. 

Είναι 3 οι όροφοι και έχει ένα με μπανιέρα στον όροφο που είναι τα υπνοδωμάτια, ένα με ντουζιέρα στο ημιυπόγειο και ένα WC στην σαλοκουζινα.

Αλλά μάλλον είναι δύσκολο να το καταργήσουμε γιατί θα ανοίξουν άλλες δουλειές και θα χρειαστούν και αρκετά πλακάκια ίδια με του υπόλοιπου ορόφου που δεν υπάρχουν. Οπότε η πρώτη και βασική δουλειά που πρέπει να γίνει είναι η σκάλα και μετά η αντικατάσταση της υπάρχουσας μεγάλης κουζίνας με μια μικρή γωνιακή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση-παρατήρηση:

Κάπου αναφέρθηκε πως το τσιμέντο έχει 80 χρόνια ζωής. Η μισή Αθήνα είναι χτισμένη την περίοδο του '60 - '70.

Άρα σε 20-30 χρόνια τα κτίρια θα βγουν off; Τι θα κάνουμε θα αρχίζουμε να γκρεμίζουμε πολυκατοικίες; Ή θα χρειάζονται εργασίες αναστύλωσης;

Επίσης πολλά κτίρια σε μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις μπορεί να έχουν ηλικία 150+ έτη. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

Ήρεμα ρωτάω, χωρίς να είμαι σχετικός του χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, red7genius είπε

Μια ερώτηση-παρατήρηση:

Κάπου αναφέρθηκε πως το τσιμέντο έχει 80 χρόνια ζωής. Η μισή Αθήνα είναι χτισμένη την περίοδο του '60 - '70.

Άρα σε 20-30 χρόνια τα κτίρια θα βγουν off; Τι θα κάνουμε θα αρχίζουμε να γκρεμίζουμε πολυκατοικίες; Ή θα χρειάζονται εργασίες αναστύλωσης;

Επίσης πολλά κτίρια σε μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις μπορεί να έχουν ηλικία 150+ έτη. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

Ήρεμα ρωτάω, χωρίς να είμαι σχετικός του χώρου.

χωρις ναειμαι και εγω σχετικος, θεωρω οτι κανουν μια Χ συντηρηση και δεν ειναι σαν εμας που ειτε ψεμματα ειτε αληθεια κανεις δεν εχει να δωσει λεφτα για συντηρηση ή κανουν τον αλεκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 12:29 ΜΜ, denthnpalevw είπε

Ίδιο πρόβλημα με σκάλα. Ανοίχθηκε πλάκα για να βγει μια νορμάλ σκάλα.

Ναι και μας έτσι μας είπαν ότι πρέπει να ανοιχτεί πλάκα.. αλλά δεν υπάρχουν και μεγάλα περιθώρια . Τώρα είναι ενας κύκλος με διάμετρο 140cm και αν μικρύνει το χωλ ίσως μπορεί να γίνει ένα ορθογώνιο 140x180.. 

Έμεινες ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα; Πάλι σπιράλ σκάλα κάνατε αλλά φαρδύτερη ή έβγαινε και άλλο είδος με πλατυσκαλο; Το τελικό κόστος; Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικός κόστος δεν ξέρω να σου πω ακόμα. Ήμαστε στην φάση που μόλις ανοίξαμε πλάκα. Ακόμα μικρότερο άνοιγμα από το δικό σας. 

110*170

Αλλά θα βγει σκάλα νορμάλ. Που δεν θα χρειάζεσαι κάπου να σκιβεις η να είσαι στο πλάι όπως ήταν τώρα.

3 σκαλοπάτια θα είναι εκτός φρεατίου.

Γ θα βγει η σκάλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2020 στις 7:29 ΠΜ, denthnpalevw είπε

Τελικός κόστος δεν ξέρω να σου πω ακόμα. Ήμαστε στην φάση που μόλις ανοίξαμε πλάκα. Ακόμα μικρότερο άνοιγμα από το δικό σας. 

110*170

Αλλά θα βγει σκάλα νορμάλ. Που δεν θα χρειάζεσαι κάπου να σκιβεις η να είσαι στο πλάι όπως ήταν τώρα.

3 σκαλοπάτια θα είναι εκτός φρεατίου.

Γ θα βγει η σκάλα.

Εμάς δε σκύβεις κάπου αλλά είναι αρκετά στενή και επίσης με το σπιράλ σχήμα σε κάποια σκαλιά τα χέρια σου πιάνουν τα πιο πάνω σκαλιά, δε ξέρω αν το περιγράφω καλά.. Αλλά έτσι όπως είναι δε μπορεί να την κατέβει παιδί, ούτε εμείς με το μωρό στην αγκαλιά. 

Μόνο για το άνοιγμα πλάκας μας είπε ένας γνωστός ότι μπορεί να μας παρουν πάνω από 1000 ευρώ.. Αν βάλεις και τη σκάλα και την εγκατάσταση της ξεφεύγει πολύ.. Είπε οτι θέλει μηχανικό και αρκετά άτομα και ίσως και καποια άδεια..Ισχύουν αυτά;

Επεξ/σία από echo2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδεια κανονικά ναι.

2 άτομα την άνοιξαν σε μας.

Μηχανικός το επιβλέψε.

Σκέψου ότι θα θες και νέα κατασκευή ταράτσα για φρεάτιο. Υπολόγισε κόστος και εκείνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, denthnpalevw είπε

Άδεια κανονικά ναι.

2 άτομα την άνοιξαν σε μας.

Μηχανικός το επιβλέψε.

Σκέψου ότι θα θες και νέα κατασκευή ταράτσα για φρεάτιο. Υπολόγισε κόστος και εκείνου.

Αυτό με την ταράτσα δε το κατάλαβα.. τι φρεάτιο θα χρειαστεί; άδεια μικρής κλίμακας βγάλατε; Πάντως λίγο που έψαξα στο ίντερνετ έχει αρκετές εταιρείες που κάνουν αδιατάρακτη κοπή. Φαντάζομαι έχουν και αυτοί μηχανικό που συνεργάζονται για να επιβλέπει.

Εμάς η σκάλα θα είναι στο ισόγειο και θα ανεβαινει στον πρώτο. Την συνέχεια της που πάει από το ισόγειο στο ημιυπόγειο λογικά θα την κρατήσουμε (αν γίνεται κατασκευαστικά  και χωράει κανονικα η καινούρια) γιατί δε θα τη χρησιμοποιούμε τόσο συχνά.

 

Επεξ/σία από echo2020
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 1:32 ΜΜ, red7genius είπε

Μια ερώτηση-παρατήρηση:

Κάπου αναφέρθηκε πως το τσιμέντο έχει 80 χρόνια ζωής. Η μισή Αθήνα είναι χτισμένη την περίοδο του '60 - '70.

Άρα σε 20-30 χρόνια τα κτίρια θα βγουν off; Τι θα κάνουμε θα αρχίζουμε να γκρεμίζουμε πολυκατοικίες; Ή θα χρειάζονται εργασίες αναστύλωσης;

Επίσης πολλά κτίρια σε μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις μπορεί να έχουν ηλικία 150+ έτη. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

Ήρεμα ρωτάω, χωρίς να είμαι σχετικός του χώρου.

Δεν υπάρχει χρονος ζωης ακριβως. Απλα ειναι θεωρητικη αντοχη μεχρι να αρχισει να μειωνεται. Στη πράξη αντεχει και σεισμους κτλ. Βεβαια οι παλιες πολυκατοκιες εχουν διαφορα θεματα υγρασίες/υδραυλικά/ηλεκτρολογικα κυριως στον τελευταιο οροφο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φιλους με σπιτια με σκαλες διαφορων τυπων .....καποια στιγμη μετακομισαν στο ισογειο και δεν ανεβαινουν πια.....οι πανω οροφοι επιασαν αραχνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2020 στις 1:32 ΜΜ, red7genius είπε

Μια ερώτηση-παρατήρηση:

Κάπου αναφέρθηκε πως το τσιμέντο έχει 80 χρόνια ζωής. Η μισή Αθήνα είναι χτισμένη την περίοδο του '60 - '70.

Άρα σε 20-30 χρόνια τα κτίρια θα βγουν off; Τι θα κάνουμε θα αρχίζουμε να γκρεμίζουμε πολυκατοικίες; Ή θα χρειάζονται εργασίες αναστύλωσης;

Επίσης πολλά κτίρια σε μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις μπορεί να έχουν ηλικία 150+ έτη. Τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις;

Ήρεμα ρωτάω, χωρίς να είμαι σχετικός του χώρου.

Η θεωρητική διάρκεια ζωής του σκυροδέματος είναι περί τα 80 χρόνια. Στην πράξη, αυτό την υπερβαίνει, άλλωστε πολλές κατασκευές από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα στέκουν ακόμα (120 χρόνια). Ωστόσο δεν σημαίνει ότι η αντοχή τους, είναι αυτή που πρέπει. Για να έχει αντοχή η κατασκευή που θα την καθιστά ασφαλή έναντι σεισμών, πρέπει μετά την πάροδο αυτών των ετών (στην καλύτερη περίπτωση!) να γίνονται σοβαρές μετρήσεις και επισκευές, οι οποίες απαιτούν σημαντικό κόστος.

Σε πολλές περιπτώσεις θα κριθεί περισσότερο συμφέρον όντως, να γκρεμιστεί μια κατασκευή για να κατασκευαστεί καινούργια. Ή θα μείνει έτσι, κι ο θεός βοηθός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

για να μην ανοιγω νεο θεμα, ενδιαφερομαι για στεγαστικο δανειο περιπου στις 60000 ευρω (να μπορω να το ξεχρεωσω σε μια 20ετια μαξ 25ετια) με εισοδημα οικογενειακο περιπου 17.700 το χρονο να εχω ελπιδες η τσαμπα ασχολουμε? απλα επειδη μπορω και πληρωνω εδω και 8 χρονια το ενοικιο στην ωρα μου και μου εχουν φυγει ηδη κοντα στις 18000 σε ενοικια σκεφτομαι να παω σε κατι δικο μου και σιγα σιγα να το ξοφλησω.για πειτε γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...