Προς το περιεχόμενο

Το Netflix θα μειώσει την ποιότητα μετάδοσης του περιεχομένου του για να αποφευχθεί υπερφόρτωση του δικτύου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ετσι και αλλιως Στο 4κ σε πολλές σειρές(αν όχι σε όλες) στο πάνω /κάτω ή δεξια αριστερα  είχαν έτσι κ αλλιώς blurry fuzzy...λόγω συμπίεσης λογικα ..

29urrx5.png

22544?crop=16_9&width=660&relax=1&signat

σε λιγο θα φτασει yify ποιοτητα

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, yanc said:

τι bitrate εχετε? σε μενα εχει κλειδωσει στο 1 mbps ανεξαρτητως του τι βλεπω 

Ακόμα 15.25Mbps / 2160p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, Harris_Sp said:

Πως βλεπετε το Bitrate στο netflix ? 

Στην TV, πατώντας το Info button στο remote.

Για browser, δεν θυμάμαι. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στην tv παιζει να μην εχει..

ισως σε browser So if you do CTRL + SHIFT + ALT + D and you see a bitra

Press Ctrl+Alt+Shift+S while watching to see the available bitrates.

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2020 στις 12:13 ΜΜ, jack124 είπε

Θα κοπεί μέχρι να φτιάξουν ξανά την ποιότητα, δεν κάθομαι να βλέπω pixel στην οθόνη γιατι αυτο βλέπω όταν είναι 720p και κάτω... 

Gaming λοιπόν μέχρι να τελειώσουν όλα αυτά 

Πώς έχεις εσύ 720p δεν το έχω καταλάβει . Σημερινό τεστ στην tv . Έχω 2160p στα 11.44mbps bitrate αντί για 15.5 που ήταν κανονικά . Στην απόσταση που έχω την τηλεόραση εγώ διαφορά δεν είδα με 4 Mbps κάτω bitrate. Στο 1080p δεν υπάρχει καμία διαφορά να σημειωθεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chris_g92 είπε

Πώς έχεις εσύ 720p δεν το έχω καταλάβει . Σημερινό τεστ στην tv . Έχω 2160p στα 11.44mbps bitrate αντί για 15.5 που ήταν κανονικά . Στην απόσταση που έχω την τηλεόραση εγώ διαφορά δεν είδα με 4 Mbps κάτω bitrate. Στο 1080p δεν υπάρχει καμία διαφορά να σημειωθεί .

Ενταξει τελικά ήταν θέμα εκείνη την ώρα μετά έφτιαξε 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχισα κάποια τεστακια και τελικά στο Netflix είναι πονηροί. Στο δικό του περιεχόμενο δεν έχει κανένα περιορισμό στο bitrate. Όταν όμως βλέπεις περιεχόμενο που δεν είναι δικής του παραγωγής το έχει πετσοκοψει. Πχ flash στριμαρει 1080p 1.5 mbit. Ενώ στα δικά του έχει 4κ κανονικά με νορμάλ bitrate.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μία γρήγορη ερώτηση?

Οποιο πακέτο και αν πάρω, θα μπορώ να δώ απο τηλεόραση? Το οτι καποιο κανει για κινητα και tablets, και καποιο και τηλεορασεις το λέει ως προτροπή ανάλυσης? ή ότι αυτό που δεν κάνει για tv, δεν θα λειτουργεί και στην τηλεόραση?

Μπορώ να πάω δηλάδη ακόμα και το φθηνό 5.99€ για ανάλυση SD Και να βλέπω σε τηλεόραση?

 

netflix.png

Στις 20/3/2020 στις 11:08 ΠΜ, andreashellas είπε

Το νετφλιξ έχει πολύ μέτριο έως κακό περιεχόμενο στην Ελλάδα. Καλό θα ήταν να αρχίσουν οι ακυρώσεις μήπως βελτιωθεί λίγο.

Εγω παντως για πρωτη φορα βλεπω περιεχομενο της προκοπης. Καταπλητικες ισπανικες σειρες, νορβηγικες, φιλανδικες.

Περιεχόμενο που ποτέ μέχρι σήμερα δεν είχα δει. Τα μόνα που έβλεπα ήταν "μπαμ μπουμ" του Hollywood.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 hours ago, chris_g92 said:

Συνέχισα κάποια τεστακια και τελικά στο Netflix είναι πονηροί. Στο δικό του περιεχόμενο δεν έχει κανένα περιορισμό στο bitrate. Όταν όμως βλέπεις περιεχόμενο που δεν είναι δικής του παραγωγής το έχει πετσοκοψει. Πχ flash στριμαρει 1080p 1.5 mbit. Ενώ στα δικά του έχει 4κ κανονικά με νορμάλ bitrate.

Πράγματι!  Έβαλα να δοκιμάσω το Amazing Spiderman 2 που είναι 4Κ αλλά όχι παραγωγή Netflix και δεν ανεβαίνει πάνω από 7.62Mbps / 2160p.  Αντιθέτως σε ταινίες 4Κ παραγωγής Netflix παίζει κανονικά στα 15.25Mbps/2160p. Το έριξαν στο μισό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/3/2020 στις 11:17 ΜΜ, startrekdiscovery είπε

Αν θέλουν να μειώσουν το bitrate στο Netflix, ας μεταβούν στο HEVC με μειωμένο bitrate χωρίς να είναι αισθητή η μείωση της ποιότητας του βίντεο. Δεν τους παίρνει όμως να πληρώσουν τα πανάκριβα licensing fees του HEVC, οπότε χαλάνε υποχρεωτικά την εμπειρία θέασης μειώνοντας το bitrate και παραμένοντας, υποθέτω, στο ίδιο codec. Να έκαναν τη μετάβαση στο AV1 αμφιβάλλω καθώς δεν υποστηρίζεται ακόμα από όλες τις συσκευές ενώ πολλές μπορεί να μην το σηκώνουν. Το HEVC, αντίθετα υποστηρίζεται (παίζει δηλαδή) τουλάχιστον στην πλειοψηφία των PC/laptops της τελευταίας δεκαετίας και σε κινητά των τελευταίων ~3-4 χρόνων. Πράγματι είναι άδικο κάποιος που πληρώνει το ακριβό πακέτο για UHD/4K, να υποστεί αυτή τη μείωση του bitrate.

Το PC/laptop δεκαετίας είναι το πρόβλημα, πολλοί βλέπουν απο υπολογιστές παλιότερους (όπως και εγω), και σκέψου επίσης και τις smart tv, αυτές μπορούν να τρέξουν το HEVC.

Στις 20/3/2020 στις 2:03 ΠΜ, Ihavetheanswers είπε

Οκ αλλά να μην την βγάλουν καθαρή οι πάροχοι... Ας γίνει μια επένδυση να αυξηθεί η χωρητικότητα των δικτύων.

Αντιφατικό το να ζητάνε οι αρχές απ'τους παρόχους να μας δώσουν δωρεάν mobile data και ταυτόχρονα να γίνονται τέτοια. 

Καλύτερα φτιάξτε τις υποδομές για να μην πέσει το δίκτυο.

Αυτό ακριβώς, οι πάροχοι έχουν το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης, τόσα χρόνια και απο επενδύσεις κάτι ψιλά, ενώ οι απαιτήσεις των πελατών όλο και ανεβαίνουν (το ίδιο και οι τιμές τους).

Στις 20/3/2020 στις 12:00 ΜΜ, ThReSh είπε

Δεν έχει παρθεί κάτι ακόμα.

Όχι τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Και όμως έχουν πάρει πολλά λεφτά για ελάχιστες υποδομές τις οποίες τις κάνανε/κανουνε με αργούς ρυθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 hours ago, tsioulak said:

Και όμως έχουν πάρει πολλά λεφτά για ελάχιστες υποδομές τις οποίες τις κάνανε/κανουνε με αργούς ρυθμούς.

Πέρα από RURAL τι έχει πάρει? Link plz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...