Προς το περιεχόμενο

Το Netflix θα μειώσει την ποιότητα μετάδοσης του περιεχομένου του για να αποφευχθεί υπερφόρτωση του δικτύου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντί να μειώσουν την ποιότητα σε αυτούς που πληρώνουν να κόψουν το μοίρασμα τον λογαριασμών και να δεις πως θα πέσει η κίνηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω δεν έχουν καταλάβει κάτι όλοι αυτοί...Τόσα ΔΙΣ επιδοτήσεις, τα παίρνουν οι πάροχοι για να εκσυγχρονίζουν τις υποδομές τους και να έχουν επαρκές bandwidth, τόσο για τις επιχειρήσεις όσο και για τον κόσμο που κάθεται σπίτι. Να κόψουν τον πισινό τους λοιπόν και να βρουν bandwidth και να αφήσουν τα μα-μου-σου-του!!!
Η απαίτηση δεν μεγάλωσε ξαφνικά, επειδή έκατσε κόσμος σπίτι του! Τόση ήταν, και πριν...Εκτός αν όλοι αυτοί δεν είχαν στις δουλειές τους internet, δεν το χρησιμοποιούσαν, ή το χρησιμοποιούσαν πολύ ελαφρώς, που ωστόσο τα ΔΙΣ δίνονται ακριβώς για το αντίθετο, για να μπορούν όλοι να το χρησιμοποιούν ΒΑΡΕΩΣ!

ΥΓ. ΤΟ netflix είναι που είναι ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΟ ακόμα και στο full hd σε ποιότητα, ρίχνει και το bandwidth τώρα, κλάφτα Χαράλαμπε!!!

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, kirileman said:

Προς το παρόν, δίνει 2160/15,25 Mbps.

Δεν έχει παρθεί κάτι ακόμα.

15 minutes ago, mechpanos said:

Τόσα ΔΙΣ επιδοτήσεις, τα παίρνουν οι πάροχοι για να εκσυγχρονίζουν τις υποδομές τους και να έχουν επαρκές bandwidth

Όχι τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Αντί να μειώσουν την ποιότητα σε αυτούς που πληρώνουν να κόψουν το μοίρασμα τον λογαριασμών και να δεις πως θα πέσει η κίνηση.

Ναι ρε μια οικογένεια με 2 παιδιά πχ φοιτητές . Άλλη συνδρομή οι γονείς , άλλη το ένα παιδί άλλη το άλλο. Ας δίνει πχ ένα νοικοκυριό κάνα 40αρι το μήνα στο νετφλιξ έτσι να βρίσκεται .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, CarbonFibre said:

Αντί να μειώσουν την ποιότητα σε αυτούς που πληρώνουν να κόψουν το μοίρασμα τον λογαριασμών και να δεις πως θα πέσει η κίνηση.

Αν και έχει μεγάλο προβάδισμα το Netflix, δεν ξέρω πόσο το παίρνει να κάνει κάτι τέτοιο ή να μην δώσει αποζημίωση για την όλη φάση, ενώ έχουν εμφανιστεί τόσοι ανταγωνιστές. 

Btw στις ΗΠΑ δεν θα γινόταν ΚΑΝ όλη αυτή η συζήτηση, θα ήταν αυτονόητο ότι θα έπεφτε αποζημίωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοπεί μέχρι να φτιάξουν ξανά την ποιότητα, δεν κάθομαι να βλέπω pixel στην οθόνη γιατι αυτο βλέπω όταν είναι 720p και κάτω... 

Gaming λοιπόν μέχρι να τελειώσουν όλα αυτά 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Αν και έχει μεγάλο προβάδισμα το Netflix, δεν ξέρω πόσο το παίρνει να κάνει κάτι τέτοιο ή να μην δώσει αποζημίωση για την όλη φάση, ενώ έχουν εμφανιστεί τόσοι ανταγωνιστές.

Στις ΗΠΑ δεν θα γινόταν ΚΑΝ όλη αυτή η συζήτηση, θα ήταν αυτονόητο ότι θα έπεφτε αποζημίωση...

Αποζημίωση δεν χρειάζεται να δώσει, γιατί ακολουθεί οδηγία οπότε είναι λόγος "ανωτέρας βίας"...

Όσο για τις επιδοτήσεις που έχουν λάβει οι πάροχοι, έχω την ακριβώς αντίθετη άποψη...δεν μπορώ να καθίσω να ψάξω τώρα τα κονδύλια που έχουν απορροφηθεί εντός και εκτός ΕΣΠΑ από το Υπ. Υποδομών και απευθείας από την Ε.Ε. μέσω κεντρικών προγραμμάτων, δεν είναι εκεί το θέμα μας!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, mechpanos said:

Αποζημίωση δεν χρειάζεται να δώσει, γιατί ακολουθεί οδηγία οπότε είναι λόγος "ανωτέρας βίας"...

Δεν "χρειάζεται", αλλά υπάρχουν αρκετές πιθανότητες να την δώσει για να κρατήσει ευχαριστημένους τους πελάτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, jack124 είπε

Θα κοπεί μέχρι να φτιάξουν ξανά την ποιότητα, δεν κάθομαι να βλέπω pixel στην οθόνη γιατι αυτο βλέπω όταν είναι 720p και κάτω... 

Gaming λοιπόν μέχρι να τελειώσουν όλα αυτά 

Παίζει και η άλλη "φουστιά": 1080p αλλά με χαμηλό bitrate! Εκεί να δεις πιξέλιασμα από το encoding, καλύτερα χαμηλή ανάλυση (καλύτερος λόγος bits per pixel) παρά το δήδεν FHD με χαμηλό encoding bitrate (βασικά το Netflix το κάνει ήδη, γι' αυτό και σε ποιοτικό περιεχόμενο φαίνεται "φτωχό" σε σχέση με ένα καλό torrent...αναλόγως πώς έχουν μάθει τα μάτια σου, το καταλαβαίνεις εύκολα ή δύσκολα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, tilaverboy είπε

Εγω έχω το 4K πακέτο. Δεν με πειράζει να δω σε χαμηλότερη ανάλυση και σε μέτρια ποιότητα έως και κακή ανάλυση  αν με αυτό τον τρόπο αναγκαστούν κάποιοι να κλειστούν μέσα και να μην βγουν. Καλά κάνουν από το Netflix. Δεν θέλω αποζημίωση, θέλω να ζήσουν όλοι. Αυτό με ευχαριστεί.

Όχι φίλε  αύξησαν τη συνδρομή πριν καιρό, να κάνουν έκπτωση τώρα που μετά από μια προτροπή τρίτου έσπευσαν να μειώσουν ποιότητα.

Και μη σου πω ότι θα κρατήσουν τη μείωση και μετά τα μέτρα γιατί δεν παραπονέθηκε κανείς και ούτε τους έτσουξε.

 

Επεξ/σία από sv398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...