Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά δεν έχω θέμα ποια κονσόλα θα αγοράσω, ούτε έχω μπει ποτέ σε διαμάχη για το ποια είναι καλύτερη. Φυσικά όπως οι περισσότεροι ξεκίνησα με PS1 & PS2 και στη συνέχεια αγόρασα Xbox 360 μιας και ήταν φθηνότερο και παρόλο που έβγαλε το γνωστό πρόβλημα με το πορτοκαλί φωτάκι, αγόρασα ξανά 360 γιατί μου άρεσε (πήρα σε κάποια φάση και PS3 όπου το πέρασα custom firmware, αλλά το πούλησα). Μετά ps4.

Φέτος κλίνω προς PS5 αλλά δεν έκανα προπαραγγελία και βλέπω δύσκολα να έχω την κονσόλα το 2020. 

Έτσι σκέφτομαι για φέτος να αγοράσω το seiries S και για του χρόνου βλέπουμε. 

Έχουμε δει επιδόσεις του S? Mόνο για το Χ έχω πετύχει. Πως τα πάει με θερμοκρασίες, γραφικά κλπ? 

Να πω ότι είμαι 90% football player οπότε πιθανόν με το S να είμαι πολύ καλά για 1/2 χρόνια. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι τα ποδοσφαιράκια δεν είναι cross platform και πιθανόν σε σχέση με το PS ο κόσμος στην κοινότητα να είναι πολύ λιγότερος.

Τέλος προς το παρόν δε με συγκινεί/ενδιαφέρει το Xbox Game Pass.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, broxopios είπε

Προσωπικά δεν έχω θέμα ποια κονσόλα θα αγοράσω, ούτε έχω μπει ποτέ σε διαμάχη για το ποια είναι καλύτερη. Φυσικά όπως οι περισσότεροι ξεκίνησα με PS1 & PS2 και στη συνέχεια αγόρασα Xbox 360 μιας και ήταν φθηνότερο και παρόλο που έβγαλε το γνωστό πρόβλημα με το πορτοκαλί φωτάκι, αγόρασα ξανά 360 γιατί μου άρεσε (πήρα σε κάποια φάση και PS3 όπου το πέρασα custom firmware, αλλά το πούλησα). Μετά ps4.

Φέτος κλίνω προς PS5 αλλά δεν έκανα προπαραγγελία και βλέπω δύσκολα να έχω την κονσόλα το 2020. 

Έτσι σκέφτομαι για φέτος να αγοράσω το seiries S και για του χρόνου βλέπουμε. 

Έχουμε δει επιδόσεις του S? Mόνο για το Χ έχω πετύχει. Πως τα πάει με θερμοκρασίες, γραφικά κλπ? 

Να πω ότι είμαι 90% football player οπότε πιθανόν με το S να είμαι πολύ καλά για 1/2 χρόνια. Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι τα ποδοσφαιράκια δεν είναι cross platform και πιθανόν σε σχέση με το PS ο κόσμος στην κοινότητα να είναι πολύ λιγότερος.

Τέλος προς το παρόν δε με συγκινεί/ενδιαφέρει το Xbox Game Pass.  

Αν δεν έχεις φίλους που παίζετε μαζί, δεν θα έχει και πάρα πολύ διαφορά στην κονσόλα σου.Τα ποδοσφαιράκια θα παίζουν παντού μια χαρά και σίγουρα θα έχουν αρκετό κόσμο online για να γουστάρεις. Τώρα αν όλοι οι φίλοι σου έχουν αποφασίσει για PS5, πήγαινε προς τα εκεί ξεκάθαρα. Αυτήν η γενιά, πέρα απο τα exclusives, είναι πάρα πολύ ισορροπημένη απο άποψη επιδόσεων/vfm αν βγάλεις το gamepass απ την εξίσωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, chncynic είπε

Αν δεν έχεις φίλους που παίζετε μαζί, δεν θα έχει και πάρα πολύ διαφορά στην κονσόλα σου.Τα ποδοσφαιράκια θα παίζουν παντού μια χαρά και σίγουρα θα έχουν αρκετό κόσμο online για να γουστάρεις. Τώρα αν όλοι οι φίλοι σου έχουν αποφασίσει για PS5, πήγαινε προς τα εκεί ξεκάθαρα. Αυτήν η γενιά, πέρα απο τα exclusives, είναι πάρα πολύ ισορροπημένη απο άποψη επιδόσεων/vfm αν βγάλεις το gamepass απ την εξίσωση.

Ναι ξεκάθαρα για online. Με φίλους έτσι κι αλλιώς όταν βρισκόμαστε θα παίζουμε στην κονσόλα που υπάρχει σπίτι. Δεν παίζουμε online αλλά offline. 

Έτσι το σκέφτηκα κι εγώ και συνδιασμό που ακόμη δεν υπάρχουν και μόνιτορ με 4k/120hz/2.1 hdmi, νομίζω το Series S θα είναι vfm επιλογή. 

Ωστόσο έχουν βγει αναλύσεις για θερμοκρασίες, θόρυβο, επιδόσεις σε βίντεο; Μόνο για το Χ έχω δει. 

Επεξ/σία από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, broxopios είπε

Ναι ξεκάθαρα για online. Με φίλους έτσι κι αλλιώς όταν βρισκόμαστε θα παίζουμε στην κονσόλα που υπάρχει σπίτι. Δεν παίζουμε online αλλά offline. 

Έτσι το σκέφτηκα κι εγώ και συνδιασμό που ακόμη δεν υπάρχουν και μόνιτορ με 4k/120hz/2.1 hdmi, νομίζω το Series S θα είναι vfm επιλογή. 

Ωστόσο έχουν βγει αναλύσεις για θερμοκρασίες, θόρυβο, επιδόσεις σε βίντεο. Μόνο για το Χ έχω δει. 

Καλά οι τύποι στην MS έχουν κάνει τρομερή δουλειά απ' ότι φαίνεται σε θέμα engineering. Προσωπικά θα εμπιστευόμουν άνετα το S σε θέματα θερμοκρασίας/θορύβου βασιζόμενος στα του X. Δεν κάναν μπακαλοδουλειά όπως φαίνετα


Το θέμα σπίτι και το άν έχετε όλοι μοχλούς κτλ είναι το μόνο που θα σκεφτόμουνα. Αν πάτε για 4άδες, θέλετε 4pad για play και άλλα 4 για xbox/pc. Δεν φαίνονται πολλά λεφτά, αλλα είναι :P Anyhow, για online μόνο, προσωπικά θα πήγαινα για S + Gamepass όσο μπορέσεις να topάρεις και είσαι για 2-3 χρόνια αρχηγός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, broxopios είπε

Ναι ξεκάθαρα για online. Με φίλους έτσι κι αλλιώς όταν βρισκόμαστε θα παίζουμε στην κονσόλα που υπάρχει σπίτι. Δεν παίζουμε online αλλά offline. 

Έτσι το σκέφτηκα κι εγώ και συνδιασμό που ακόμη δεν υπάρχουν και μόνιτορ με 4k/120hz/2.1 hdmi, νομίζω το Series S θα είναι vfm επιλογή. 

Ωστόσο έχουν βγει αναλύσεις για θερμοκρασίες, θόρυβο, επιδόσεις σε βίντεο; Μόνο για το Χ έχω δει. 

Για θερμοκρασιες θορυβο κτλ μη σε νοιαζει γιατι η ms κανει τρομερη δουλεια τα τελευταια χρονια οποτε σε αυτο σιγουρα δεν θα εχει θεμα. Απλα αν παιζεις pes κ οχι fifa τοτε τρωμε ητα γιατι το pes δεν καιρνει πατσακι οπως στο play. Υπαρχει μια μικρη ελπιδα μπας κ φετος το αφησει η ms σε series s και x αλλα χλομο το βλεπω 😢

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, KilliK είπε

πραγματικο next gen σε κανα δυο χρονια θα δεις. αυτο ισχυε ανεκαθεν σε ολες τις γενιες/κονσολες. ισως στην σημερινη γενια να γινει πιο γρηγορα, αφου στην ουσια μιλαμε για upgraded PCs πλεον.

και ειδαμε και τι εγινε με το Infinite που κανονικα ηταν να βγει τωρα. μονο ως nextgen τιτλο δεν το ειδε η κοινοτητα, ποσο μαλλον ως system seller. και ηταν σωστο που πηρε αναβολη μεχρι να βγει οπως πρεπει ωστε να δικαιολογει την αγορα μιας νεας κονσολας.

το προβλημα οπως το βλεπω εγω, εχει να κανει περισσοτερο με το γεγονος οτι τα τελευταια χρονια εχει καλλιεργηθει, το πως το εξηγει ωραια η Pearce στο σχετικο βιντεο της, μια συγκεκριμενη νοοτροπια απεναντι στο τι οριζεται ως ΑΑΑ τιτλος και δη αριστουργηματικος. μην πας μακρια, εδω στο τοπικ πιο πανω, καποιος δεν αναγνώριζε το FS2020, ενα απο τα πρωτα τεχνικα nextgen παιχνιδια με υψηλη κριτικη βαθμολογια, ως ΑΑΑ παιχνιδι.  επειδη παιζεις με αεροπλανακια, αντι να παρακολουθεις ενα "συναισθηματικο στορυ".

για μενα αυτο αποτελει και το μεγαλυτερο εμποδιο που πρεπει να υπερβει η ΜΣ. οχι απλως να μας δωσει καλους τιτλους, αλλα τιτλους που θα τους εκτιμησει το ευρυτερο κοινο. εγω προσωπικα αυτο που θελω και περιμενω απο αυτα τα στουντιο, ειναι να μας προσφερουν μια καλη ποικιλια παιχνιδιων. υψηλης ποιοτητας τιτλοι  απο διαφορετικα ειδη για διαφορετικα γουστα. αν το κανουν, θαμαι απολυτα ευχαριστημενος. και αν μεσα σε αυτα υπαρξουν και καποια αριστουργηματα, ακομη καλυτερα.

αλλα το θεμα ειναι να πεισει και τον υπολοιπο κοσμο, κυριως αυτον που εχει χασει, οτι οριστε, εχω και εγω πλεον τα δικα μου δυνατα ΙP που δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τον ανταγωνισμο. θα δουμε σε δυο χρονια περιπου, οταν αρχιζει να ξεφουρνιζει τους πρωτους in-house τιτλους, αν θα καταφερει να το κανει αυτο. παντως το φιασκο με το Infinite δεν ηταν καλη αρχη, αλλα τουλαχιστον αντιδρασανε σωστα. ιδωμεν.

H MS αυτο που πρεπει να κανει ειναι να δωσει λεφτα στα στουντιο που εχει να βγαλουν οτι παιχνιδι θελουν, το να ακολουθησει μοδες και να επιβαλλει στις ομαδες της συγκεκριμενες τασεις μονο κακο θα ειναι. Το οτι ο μεσος παιχτης σημερα θεωρει παιχνιδαρες παιχνιδια ρηχα, αψυχα και focus tested μεχρι αηδιας εμενα δεν με αφορα και ελπιζω ουτε και τη ΜS, δεν θελω να δω την Αrkane να φτιαχνει κλωνους Uncharted ή Assassin's Creed ουτε την id κλωνο του Destiny 2. Η MS πρεπει να δωσει το επομενο Halo, Gears of War ή Resident Evil και αυτο θα γινει με μεγαλα budgets και δημιουργικη ελευθερια και οχι με το να αντιγραφει τον ανταγωνισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malias4 είπε

Για θερμοκρασιες θορυβο κτλ μη σε νοιαζει γιατι η ms κανει τρομερη δουλεια τα τελευταια χρονια οποτε σε αυτο σιγουρα δεν θα εχει θεμα. Απλα αν παιζεις pes κ οχι fifa τοτε τρωμε ητα γιατι το pes δεν καιρνει πατσακι οπως στο play. Υπαρχει μια μικρη ελπιδα μπας κ φετος το αφησει η ms σε series s και x αλλα χλομο το βλεπω 😢

Προς το παρόν είμαι fifa μεριά. Περιμένω του χρόνου το νέο pes να δω τι θα βγάλουν. Ναι είναι ένα θέμα τα OF, αλλά μιας και παίζω πλέον σχεδόν αποκλειστικά FUT/MyClub, δεν είναι προτεραιότητα. Μακάρι όμως να το αλλάξει αυτό φέτος η MS. 

To Series S έχει κάποια 3.5 υποδοχή για ακουστικά; Ή το χειριστήριο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ms αφησει το option file του pes2021 και στο Χ εχω φυγει για series x και οχι ps5. Ειναι το μονο που με κραταει πλεον στην σονυ. Δεν με ενδιαφερουν τα exclusives προσωπικα...Δεν καταλαβαινουν στην ms οτι θα κερδισουν αρκετες πωλησεις με το pes; Δεν τους νοιαζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς το παρόν το Dashboard του Series X είναι στα 1080p, ξέρουμε αν μέχρι την κυκλοφορία της κονσόλας στις αρχές Νοεμβρίου αλλάξει σε 4k?

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...