Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, EuphangeL είπε

~8.3ms frametime. Δεν με έχει πορώσει τίποτα άλλο στη καινούρια γεννιά όσο το 120fps . Σε συνδυασμό με το Dynamic Latency Input και το realtime update όταν είναι Wired ο controller αλλά και το FreeSync support του Xbox, μιλάμε επιτέλους για μηδαμινή αίσθηση input lag

Με τι οθόνη έχεις σκοπό να το συνδέσεις? Έλεγα για LG OLED CX λόγω hdmi v2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, aeljim είπε

Το μόνο αρνητικό που βρίσκω πάντως για το Xbox μέχρι στιγμής είναι οτι δεν σου δίνουν την δυνατότητα να περάσεις δικά σου files. Στο PES είναι deal breaker για όσους ασχολούνται. Δεν ξέρω γιατί έχουν τόσο μεγάλο πρόβλημα με αυτό και δεν το ανοίγουν. 

Ποιος ασχολείται πλέον με το PES? Ή μάλλον καλύτερα τι αριθμός ατόμων και τι άτομα ασχολούνται πλέον με το PES. Σίγουρα δεν αποτελούν παράγοντα για τέτοια "ανοίγματα"

27 λεπτά πριν, music_lover είπε

Με τι οθόνη έχεις σκοπό να το συνδέσεις? Έλεγα για LG OLED CX λόγω hdmi v2.1

Αν το προόριζα για σαλόνι, τότε δαγκωτό θα πήγαινα και εγώ σε LG CX. Έχει όλα τα καλούδια και τα performance metrics που χρειάζεται.

Τώρα που θα είμαι με monitor και ακουστικά στο γραφείο, κατέληξα στο Lenovo Legion Y27Q-20 (LG Nanoled panel)

Η τελική λίστα ήταν αυτή:

Lenovo Legion Y27Q-20 (LG Nanoled)
Dell S2721DGF (LG Nanoled)
Gigabyte Aorus FI27Q-P (Innolux M270KCJ-K7B)
TUF GAMING VG27AQL1A (Innolux M270KCJ)

Όλες με τρομερό response time σε 120hz και σε 60hz (σημαντικό), χαμηλό input lag και FreeSync support
Ο αγώνας κρίθηκε στο sRGB mode, color accuracy out-of-the-box (γιατί calibration σε κονσόλες, δεν παίζει) και QA control (γιατί όλοι τα ίδια panel φοράνε, αλλά το quality check που κάνουν για color performance, backlight bleed κλπ, αλλάζει)

Για ακουστικά κοιτάω πλέον και μάλλον θα καταλήξω στα Steelseries Arctis 7X Wireless

Στο μεταξύ τσίμπησα gaming mouse και keyboard: Razer Deathadder v2 Mini και Anne Pro 2 το οποίο απ'ότι φαίνεται είναι project προϊόν κινέζικου πανεπιστημίου. Τρελή φασάρα 🤣

Με αυτά και με αυτά μου βγαίνουν πιο ακριβά τα περιφερειακά, από την ίδια την κονσόλα, αλλά έχω φτάσει 30 χρονών και ξέρω πολύ καλά πλέον οτι τα περιφερειακά έχουν τη μέγιστη σημασία γιατί με αυτά έρχεσαι σε πραγματική επαφή με το σύστημα.

Επεξ/σία από EuphangeL
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, malias4 είπε

Απλα δεν μπορουσα καθολου το κοντρολερ του ps4 κ εκανε κ τοσο φασαρια που δεν αντεξα κ το εστειλα κακην κακως το play  😞

Πληροφοριακα μονο να πω για οποιον εχει και playstation και xbox(μεχρι και nintendo),αλλα θελει να παιζει μονο με το 1 controller,κυκλοφορουν ανταπτορες για αυτη την δουλεια.

Δεν εχω αγορασει προσωπικα μιας και δεν εχω θεμα,αλλα το αναφερω καθαρα προς ενημερωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Ποιος ασχολείται πλέον με το PES? Ή μάλλον καλύτερα τι αριθμός ατόμων και τι άτομα ασχολούνται πλέον με το PES. Σίγουρα δεν αποτελούν παράγοντα για τέτοια "ανοίγματα"

Αν το προόριζα για σαλόνι, τότε δαγκωτό θα πήγαινα και εγώ σε LG CX. Έχει όλα τα καλούδια και τα performance metrics που χρειάζεται.

Τώρα που θα είμαι με monitor και ακουστικά στο γραφείο, κατέληξα στο Lenovo Legion Y27Q-20 (LG Nanoled panel)

Η τελική λίστα ήταν αυτή:

Lenovo Legion Y27Q-20 (LG Nanoled)
Dell S2721DGF (LG Nanoled)
Gigabyte Aorus FI27Q-P (Innolux M270KCJ-K7B)
TUF GAMING VG27AQL1A (Innolux M270KCJ)

Όλες με τρομερό response time σε 120hz και σε 60hz (σημαντικό), χαμηλό input lag και FreeSync support
Ο αγώνας κρίθηκε στο sRGB mode και color accuracy out-of-the-box (γιατί calibration σε κονσόλες, δεν παίζει)

Για ακουστικά κοιτάω πλέον και μάλλον θα καταλήξω στα Steelseries Arctis 7X Wireless

Στο μεταξύ τσίμπησα gaming mouse και keyboard: Razer Deathadder v2 Mini και Anne Pro 2 το οποίο απ'ότι φαίνεται είναι project προϊόν κινέζικου πανεπιστημίου. Τρελή φασάρα 🤣

Με αυτά και με αυτά μου βγαίνουν πιο ακριβά τα περιφερειακά, από την ίδια την κονσόλα, αλλά έχω φτάσει 30 χρονών και ξέρω πολύ καλά πλέον οτι τα περιφερειακά έχουν τη μέγιστη σημασία γιατί με αυτά έρχεσαι σε πραγματική επαφή με το σύστημα.

Α σε βλέπω διαβασμένο! Έκανες πολύ καλή επιλογή. Το μόνο που με προβληματίζει επειδή δεν είχα ποτέ προϊόν της lenovo, είναι πως τα πάει με το service της. Κατά τα άλλα άψογο panel (ίδιο με της LG GL850, που δεν έχεις στην list). Και φυσικά πολύ σημαντικό, η απόκριση της στα 60hz λόγω κονσόλας, εκεί έπρεπε απλά να αποφύγεις ορισμένα μοντέλα της Asus το οποίο σωστά έκανες (πχ το VG27AQ το οποίο ναι μεν κορυφαίο σε κίνηση όταν είναι πολλά τα hz αλλά στα 60 υστερεί). Μόνο ένα πράγμα με αποτρέπει να συνδέσω κονσόλα σε pc monitor, η έλλειψη σωστού HDR. Θα μου αν τα θες όλα, και κορυφαία κίνηση και σωστό HDR τότε πλερουά.. όσον αφορά τα ακουστικά, τα Steelseries 7X (που δεν ξέρω αν έχουν διαφορές με τα 7) είναι σίγουρη επιλογή λόγω της γνωστή υψηλής ποιότητας της Δανέζικης εταιρίας) αν και δεν τα λες και φθηνά στα 180 ευρώ, αλλά όπως είπες, βοηθούν στην σωστή επαφή με το σύστημα. Εγώ προς το παρόν μένω με τα HyperX Cloud Flight και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Α σε βλέπω διαβασμένο! Έκανες πολύ καλή επιλογή. Το μόνο που με προβληματίζει επειδή δεν είχα ποτέ προϊόν της lenovo, είναι πως τα πάει με το service της. Κατά τα άλλα άψογο panel (ίδιο με της LG GL850, που δεν έχεις στην list)

Και μένα με προβληματίζει η εγγύηση της Lenovo, που αν και αναφέρουν 3 χρόνια, την πήρα από Γερμανία και δεν ξέρω τι κάλυψη θα μου δώσουν στην Ελλάδα. Πήρα το ρίσκο όμως γιατί η διαφορά τιμής με Ελλάδα ήταν €200+

Την GL850 δεν την έχω στη λίστα (ενώ την είχα πρώτη πρώτη) επειδή το FreeSync support της over HDMI δεν υποστηρίζει rates κάτω από 100Hz. Πολύ λεπτομέρεια που φαίνεται μόνο στα ψιλά γράμματα και σε detailed reviews που αν δεν είχα χρόνο να το ψάξω θα την είχα αγοράσει και θα έκλαιγα..

Σε αυτό το σημείο να αναφέρουμε οτι το Xbox είναι η μόνη κονσόλα που confirmed προσφέρει 1440p output resolution.

To Danish engineering στον ήχο και εγώ το εμπιστεύομαι, ωστόσο δεν είμαι και 10000% σίγουρος για το engineering κομμάτι στο wireless connectivity. Υπάρχουν και παράπονα τριγύρω.

Απ'την άλλη έχεις και τη Microsoft που δεν δίνει USB Audio Class στο Xbox 🤬  Να μπορεί ο καθένας μας να βάλει το audio interface του ή ένα headset που ο κατασκευαστής δεν πλήρωσε extra για Xbox compatibility. Ειδικά τώρα χωρίς Optical θύρα είναι κακή φάση. Η Sony από την άλλη έχει κανονικά USB Audio Class support, και αυτός είναι και ο λόγος που τα usb/wireless (με dongle) headsets που είναι "Designed for Xbox" δουλεύουν και σε PlayStation αν τα βάλεις σε "PC Mode". Απλά δεν έχεις extra channel support (με άλλα λόγια χάνεις το game mix που έχουν πάνω για να ρυθμίζεις game/party volume)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EuphangeL είπε

Ποιος ασχολείται πλέον με το PES? Ή μάλλον καλύτερα τι αριθμός ατόμων και τι άτομα ασχολούνται πλέον με το PES. Σίγουρα δεν αποτελούν παράγοντα για τέτοια "ανοίγματα"

Αν το προόριζα για σαλόνι, τότε δαγκωτό θα πήγαινα και εγώ σε LG CX. Έχει όλα τα καλούδια και τα performance metrics που χρειάζεται.

Τώρα που θα είμαι με monitor και ακουστικά στο γραφείο, κατέληξα στο Lenovo Legion Y27Q-20 (LG Nanoled panel)

Η τελική λίστα ήταν αυτή:

Lenovo Legion Y27Q-20 (LG Nanoled)
Dell S2721DGF (LG Nanoled)
Gigabyte Aorus FI27Q-P (Innolux M270KCJ-K7B)
TUF GAMING VG27AQL1A (Innolux M270KCJ)

Όλες με τρομερό response time σε 120hz και σε 60hz (σημαντικό), χαμηλό input lag και FreeSync support
Ο αγώνας κρίθηκε στο sRGB mode, color accuracy out-of-the-box (γιατί calibration σε κονσόλες, δεν παίζει) και QA control (γιατί όλοι τα ίδια panel φοράνε, αλλά το quality check που κάνουν για color performance, backlight bleed κλπ, αλλάζει)

Για ακουστικά κοιτάω πλέον και μάλλον θα καταλήξω στα Steelseries Arctis 7X Wireless

Στο μεταξύ τσίμπησα gaming mouse και keyboard: Razer Deathadder v2 Mini και Anne Pro 2 το οποίο απ'ότι φαίνεται είναι project προϊόν κινέζικου πανεπιστημίου. Τρελή φασάρα 🤣

Με αυτά και με αυτά μου βγαίνουν πιο ακριβά τα περιφερειακά, από την ίδια την κονσόλα, αλλά έχω φτάσει 30 χρονών και ξέρω πολύ καλά πλέον οτι τα περιφερειακά έχουν τη μέγιστη σημασία γιατί με αυτά έρχεσαι σε πραγματική επαφή με το σύστημα.

Πως και επιλέγεις οθόνη με 165hz και όχι με 144? Με δεδομένο ότι οι κονσόλες θα υποστηρίζουν μέχρι 120fps ρωτάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, broxopios είπε

Πως και επιλέγεις οθόνη με 165hz και όχι με 144? Με δεδομένο ότι οι κονσόλες θα υποστηρίζουν μέχρι 120fps ρωτάω. 

Δεν το επέλεξα συγκεκριμένα γιατί, δεν υπάρχουν εναλλακτικές επιλογές. Δεν βρήκα δλδ κάποια 144Hz που να καλύπτει τα χαρακτηριστικά που έθεσα και έφαγε Χ λόγω 144Hz. Και να υπήρχαν δηλαδή δεν νομίζω να είχαν τρομερή διαφορά στις τιμές οπότε γιατί να μην έχεις ένα monitor ικανό για περισσότερα hertz? (μεταπωλητική αξία / μελλοντική χρήση).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια εντυπωση και ισως ειναι λαθος αυτο αλλα θα το πω.

Οτι τα 60 frames πιο smooth τα παιζει μια 60 hz οθονη παρα μια 144hz.

Δεν ξερω αλλα εχω ενα καλο μονιτορ 2κ 144αρι και δεν μου πολυ αρεσουν τα 60frames σε θεμα κινησης. Αν πεσουν τα frames σε 56 58 πχ νομιζω οτι παιζω 30αρι

Για να δω το απολυτο smooth σε ενα shooter πρεπει να βαρησει 100frames +. Στα 60 δεν μαρεσει.

Ενω αν δω στο  youtube πχ  call of duty στα 60 frames φενεται smooth

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Εχω μια εντυπωση και ισως ειναι λαθος αυτο αλλα θα το πω.

Οτι τα 60 frames πιο smooth τα παιζει μια 60 hz οθονη παρα μια 144hz.

Δεν ξερω αλλα εχω ενα καλο μονιτορ 2κ 144αρι και δεν μου πολυ αρεσουν τα 60frames σε θεμα κινησης. Αν πεσουν τα frames σε 56 58 πχ νομιζω οτι παιζω 30αρι

Για να δω το απολυτο smooth σε ενα shooter πρεπει να βαρησει 100frames +. Στα 60 δεν μαρεσει.

Ενω αν δω στο  youtube πχ  call of duty στα 60 frames φενεται smooth

Με freesync/gsync/vrr  ή χωρίς;

Αν όχι, μια 144ρα που έχει ρυθμιστεί με refresh rate 60 είναι το ίδιο πράγμα με μια 60ρα, εκτός αν διάφορα βελτιώτικά (τύπου overdrive) τα έχει στήσει ο κατασκευαστής με μέριμνα αποκλειστικά στα 144.

Για το 56-58 ->30ρι μπορεί απλά να είναι το vsync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Με freesync/gsync/vrr  ή χωρίς;

Αν όχι, μια 144ρα που έχει ρυθμιστεί με refresh rate 60 είναι το ίδιο πράγμα με μια 60ρα, εκτός αν διάφορα βελτιώτικά (τύπου overdrive) τα έχει στήσει ο κατασκευαστής με μέριμνα αποκλειστικά στα 144.

Για το 56-58 ->30ρι μπορεί απλά να είναι το vsync.

Freesync ειναι και την βλεπει gsync compability. 

Asus xg32vq.

Δεν ειναι οτι δεν ειναι smooth αλλα το 60αρι που βλεπω σε video YouTube οταν παιζουν αλλοι δεν το βλεπω οταν παιζω εγω. Ισως επειδη το βλεπω στο κινητο σε μικρη οθονη.

Αλλα τωρα που το λες δεν εχω δοκιμασει να δω να την κατεβασω 60hz και να παιξω 60 locked

+ οτι θυμηθηκα το overdrive που το μελετησες οτι το εχω καπου στην μεση και δεν εχω δοκιμασει να το κλεισω και να δω.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Απ'την άλλη έχεις και τη Microsoft που δεν δίνει USB Audio Class στο Xbox 🤬  Να μπορεί ο καθένας μας να βάλει το audio interface του ή ένα headset που ο κατασκευαστής δεν πλήρωσε extra για Xbox compatibility. Ειδικά τώρα χωρίς Optical θύρα είναι κακή φάση.

H Ms ακόμη δεν έχει πει ξεκάθαρα για το θέμα του USB audio. Συμφωνώ ότι θα είναι λάθος να μην το υποστηρίξει. Ελπιδοφόρα μια ανάρτηση της Astro ότι ετοιμάζει firmware update για το Α50 έτσι ώστε "to deliver game surround sound & voice chat via USB" κατά λέξη.
https://gr.ign.com/xbox-scarlet-xbox-4/77851/news/xbox-series-x-sunergasia-ton-astro-kai-microsoft-gia-te-sumbatoteta-ton-headsets-ste-nea-konsola
Οπότε θέλω να πιστεύω ότι το Usb audio θα έρθει και στο Series X/S (για αυτό άλλωστε καταργήθηκε το SP/DIF).
Πάντως θα το γνωρίζουμε στο launch της κονσόλας, και όχι νωρίτερα, για να μην δημιουργήσουν "αναστάτωση" και "market disrupt" των εταιριών που έχουν από παλιότερα άδεια για περιφερειακά "Xbox official".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Ποιος ασχολείται πλέον με το PES? Ή μάλλον καλύτερα τι αριθμός ατόμων και τι άτομα ασχολούνται πλέον με το PES. Σίγουρα δεν αποτελούν παράγοντα για τέτοια "ανοίγματα"

Αν το προόριζα για σαλόνι, τότε δαγκωτό θα πήγαινα και εγώ σε LG CX. Έχει όλα τα καλούδια και τα performance metrics που χρειάζεται.

Τώρα που θα είμαι με monitor και ακουστικά στο γραφείο, κατέληξα στο Lenovo Legion Y27Q-20 (LG Nanoled panel)

Η τελική λίστα ήταν αυτή:

Lenovo Legion Y27Q-20 (LG Nanoled)
Dell S2721DGF (LG Nanoled)
Gigabyte Aorus FI27Q-P (Innolux M270KCJ-K7B)
TUF GAMING VG27AQL1A (Innolux M270KCJ)

Όλες με τρομερό response time σε 120hz και σε 60hz (σημαντικό), χαμηλό input lag και FreeSync support
Ο αγώνας κρίθηκε στο sRGB mode, color accuracy out-of-the-box (γιατί calibration σε κονσόλες, δεν παίζει) και QA control (γιατί όλοι τα ίδια panel φοράνε, αλλά το quality check που κάνουν για color performance, backlight bleed κλπ, αλλάζει)

Για ακουστικά κοιτάω πλέον και μάλλον θα καταλήξω στα Steelseries Arctis 7X Wireless

Στο μεταξύ τσίμπησα gaming mouse και keyboard: Razer Deathadder v2 Mini και Anne Pro 2 το οποίο απ'ότι φαίνεται είναι project προϊόν κινέζικου πανεπιστημίου. Τρελή φασάρα 🤣

Με αυτά και με αυτά μου βγαίνουν πιο ακριβά τα περιφερειακά, από την ίδια την κονσόλα, αλλά έχω φτάσει 30 χρονών και ξέρω πολύ καλά πλέον οτι τα περιφερειακά έχουν τη μέγιστη σημασία γιατί με αυτά έρχεσαι σε πραγματική επαφή με το σύστημα.

Προσωπικά επειδή πριν 3 μέρες παρέλαβα τα Arctis 9x θα σου πρότεινα να δώσεις ένα 20αρι-30αρι παραπάνω και να πας γι'αυτά. Έχουν και bluetooth και μπορείς να τα χρησιμοποιείς σαν απλά ακουστικά για τη μουσικούλα σου από οποιαδήποτε bluetooth enabled συσκευή. Π.χ. ήμασταν χθες Warzone Quad, με παίρνει πελάτης στο κινητό, το σηκώνω και μιλάω απευθείας με τα Arctis 9x χωρίς να με ακούν φυσικά οι συνgamers. Επίσης δουλεύουν απευθείας με το Xbox λόγω πρωτοκόλλου όπως τα official controllers.

Τα Arctis 7x θέλουν το adapter για να συνδεθούν ασύρματα με το Xbox. Σιχαίνομαι ότι έχει καλώδιο. Συν ότι δεν έχουν bluetooth.

Όποια και να διαλέξεις δώσε τα 18.5€ να βάλεις το Dolby Atmos, έχω μείνει speechless, ακούω βήματα π.χ. στο Warzone και ξέρω ακριβώς από που έρχονται λόγω του Atmos.
Με το Windows Sonic απλά άκουγα ότι από κάπου πλησιάζουν χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω το που ακριβώς.

Επεξ/σία από bill_viper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Freesync ειναι και την βλεπει gsync compability. 

Asus xg32vq.

Δεν ειναι οτι δεν ειναι smooth αλλα το 60αρι που βλεπω σε video YouTube οταν παιζουν αλλοι δεν το βλεπω οταν παιζω εγω. Ισως επειδη το βλεπω στο κινητο σε μικρη οθονη.

Αλλα τωρα που το λες δεν εχω δοκιμασει να δω να την κατεβασω 60hz και να παιξω 60 locked

+ οτι θυμηθηκα το overdrive που το μελετησες οτι το εχω καπου στην μεση και δεν εχω δοκιμασει να το κλεισω και να δω.

Σίγουρα αυτό που παρατηρείς είναι το κακό response time της οθόνης, ειδικά σε 60Hz

Τα νούμερα δεν είναι τέλεια ούτε σε 144Hz https://youtu.be/gJqgWkRMiwY?t=223

Σε 60hz mode το response time γίνεται χειρότερο. Όταν όμως είσαι σε 144Hz mode και βλέπεις 60fps content, έχεις το response time των 144Hz γιαυτό και παρατηρείς πιο smooth εικόνα σε "desktop" mode βλέποντας YouTube. Κάτι που δηλαδή δεν έχεις ούτε με Gsync (τα Hz πέφτουν) ούτε με το να βάλεις την οθόνη locked σε 60Hz. 

Τι επιλογές έχεις λοιπόν; 

Είτε καρφωμένο 144Hz με GSync Off και Vsync On (με το input lag του και τα stutters αν πέσεις χαμηλά FPS) ή Vsync Off (με screen tearing)
Είτε GSync On και optimize να μην πέφτουν τα FPS σου κάτω από 120 (αλλά και να μην πηγαίνουν πάνω από ~140-142 με in-game FPS limiter)

Είτε σε κονσόλα καρφωμένο 120Hz output refresh (μόνο Xbox μέχρι στιγμής, η Sony θα το δώσει τώρα με το PS5 αλλά δεν ξέρουμε αν θα δώσει 1440p) με FreeSync Off και Vsync (με το input lag του)
Είτε σε κονσόλα αγοράζεις άλλο monitor με καλό response time σε 60Hz και παίζεις με FreeSync On

2 ώρες πριν, NewGascp είπε

H Ms ακόμη δεν έχει πει ξεκάθαρα για το θέμα του USB audio. Συμφωνώ ότι θα είναι λάθος να μην το υποστηρίξει. Ελπιδοφόρα μια ανάρτηση της Astro ότι ετοιμάζει firmware update για το Α50 έτσι ώστε "to deliver game surround sound & voice chat via USB" κατά λέξη.
https://gr.ign.com/xbox-scarlet-xbox-4/77851/news/xbox-series-x-sunergasia-ton-astro-kai-microsoft-gia-te-sumbatoteta-ton-headsets-ste-nea-konsola
Οπότε θέλω να πιστεύω ότι το Usb audio θα έρθει και στο Series X/S (για αυτό άλλωστε καταργήθηκε το SP/DIF).
Πάντως θα το γνωρίζουμε στο launch της κονσόλας, και όχι νωρίτερα, για να μην δημιουργήσουν "αναστάτωση" και "market disrupt" των εταιριών που έχουν από παλιότερα άδεια για περιφερειακά "Xbox official".

Ναι, αυτός είναι ο λόγος που μάλλον το ψιλοείπε ξεκάθαρα οτι το ατόφιο USB Audio Class τρώει άκυρο. Αν έπαιζε με USB Audio Class δεν θα ήθελε firmware update. Θα έπαιζαν με το PC Mode τα πάντα. Είτε ήταν headsets για PS4 είτε ήταν headsets για PC είτε ήταν επαγγελματικά audio interfaces. Θα έβλεπε σε όλα 2 output channels που θα μπορούσε το Xbox να στείλει game audio & chat audio. Το οτι θέλανε firmware update με extra code από Microsoft μεριά, σημαίνει οτι δεν παίζει USB Audio Class support, δυστυχώς.

32 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Προσωπικά επειδή πριν 3 μέρες παρέλαβα τα Arctis 9x θα σου πρότεινα να δώσεις ένα 20αρι-30αρι παραπάνω και να πας γι'αυτά. Έχουν και bluetooth και μπορείς να τα χρησιμοποιείς σαν απλά ακουστικά για τη μουσικούλα σου από οποιαδήποτε bluetooth enabled συσκευή. Π.χ. ήμασταν χθες Warzone Quad, με παίρνει πελάτης στο κινητό, το σηκώνω και μιλάω απευθείας με τα Arctis 9x χωρίς να με ακούν φυσικά οι συνgamers. Επίσης δουλεύουν απευθείας με το Xbox λόγω πρωτοκόλλου όπως τα official controllers.

Τα Arctis 7x θέλουν το adapter για να συνδεθούν ασύρματα με το Xbox. Σιχαίνομαι ότι έχει καλώδιο. Συν ότι δεν έχουν bluetooth.

Όποια και να διαλέξεις δώσε τα 18.5€ να βάλεις το Dolby Atmos, έχω μείνει speechless, ακούω βήματα π.χ. στο Warzone και ξέρω ακριβώς από που έρχονται λόγω του Atmos.
Με το Windows Sonic απλά άκουγα ότι από κάπου πλησιάζουν χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω το που ακριβώς.

Τα concerns μου για 9X είναι τα connectivity issues που διαβάζω και το οτι δεν έχουν PlayStation compatibility. Τα 7X έχουν, μέσω PC mode (χωρίς ξεχωριστό έλεγχο volume game/chat audio, αλλά κλάιν). Αυτό που με καίει είναι τα connectivity issues και κάτι quality issues όπως αυτά:

https://www.reddit.com/r/steelseries/comments/jdrwy9/my_actris_headset_broke_on_my_head_and_i_only_had/

Πέρα από αυτό, κοιτώντας τα νούμερα σε latency βλέπω κάτι 86ms και ανυσηχώ.. @bill_viper Νιώθεις delay σε impulse noise τύπου gunfire σε αυτό που βλέπεις σε σχέση με αυτό που ακούς;

 Για το Dolby Atmos, όλα έχουν να κάνουμε με το authoring του κάθε developer. Αν έχει κάνει implement "3D Audio" σε Atmos, θα ακούσεις την διαφορά σε Atmos. Αν δεν έχουν κάνει ούτε σε Atmos ούτε σε Windows Sonic τότε θα είναι το ίδιο. Η κατάσταση τώρα είναι οτι όλοι θα επιλέγουν ένα ή περισσότερα implementation για "3D Audio". Το Xbox είχε ήδη Dolby Atmos support για αυτό και Windows Sonic. H Sony δεν είχε τίποτα. Πλέον έχει το Tempest Engine που έρχεται free με το SDK της, όπως και το Windows Sonic της Microsoft. Άρα ο Developer πλέον σίγουρα θα επιλέγει 1 ή περισσότερα. Μένει να δούμε εαν

Θα επιλέγει Windows Sonic & Tempest Engine
Θα επιλέγει Dolby Atmos & Windows Sonic & Tempest Engine
Θα επιλέγει μόνο Dolby Atmos
Θα επιλέγει Dolby Atmos & Tempest Engine (αφήνοντας το Windows Sonic απ'έξω, χλωμό)

Με τον καιρό προβλέπω να εκλείπει το Atmos, προς χάρην των free Windows Sonic και Tempest Engine

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και ξερετε ρε παιδες απο tv για τις κονσολες. Ειχα προβλημα σε μια sony xf9005  που την πηρα πριν 2 χρονια.και μου στελνουν καινουργια μου ειπε το service μια kd55 xh9505. Θα παιζουμε 120hz και τα λοιπα που εχουν οι νεες κονσολες;

 

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως η οθονη σου μπορει να παιζει μονο 1080P+ 120fps, και οχι 1440P ή 4Κ στα 120fps.

1080p @ 60 Hz @ 4:4:4  Yes

1080p @ 120 Hz  Yes (native support)

1440p @ 60 Hz  Yes (forced resolution required)

1440p @ 120 Hz  No

4k @ 60 Hz  Yes

4k @ 60 Hz @ 4:4:4  Yes

4k @ 120 Hz  No

8k @ 30 Hz or 24 Hz  No

8k @ 60 Hz  No

Even though the Sony X950H has a 120Hz refresh rate, it can only achieve it at a 1080p resolution, so 1440p and 4k content are limited to 60Hz. 

Πηγη: Rtings.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...