Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To bc χτίζει σχέσεις με νέους πελάτες. Γι αυτό το προωθεί τόσο πολύ η MS. Εγώ σα πελάτης που είχε μια ζωή κονσόλες σονυ, πλέον είμαι 70-30 στο series x παρά στο ps5. Ο λόγος? Δεν υπάρχει ακόμα πλάνο next gen από κανέναν. Άρα με τη νέα κονσόλα θα έχω τη δυνατότητα να παίξω παλιά διαμάντια του Xbox, αναβαθμισμένα πλέον.  Καλώς η κακώς όσο δεν υπάρχει next gen, θα στηριχτούν και οι 2 εταιρείες στο ποια θα πουλήσει καλύτερα "τα αναβαθμισμένα fps " στα παλιά παιχνίδια. Και η ΜΣ μου το πουλάει πολύ καλύτερα μέχρι στιγμής ώστε να σκάσω το 500αρικο για αρχή. Στο τέλος της γενιάς, που θα έχουμε δει τι αποκλειστικότητες θα έχει η κάθε κονσόλα θα γίνει και η τελική αποτίμηση. Αλλά στα 32 μου, είναι η πρώτη φορά που "κλονίζεται" η σχέση μου με τη ΣΟνυ. Και θα ναι κι άλλοι σα κι εμένα. 

Επεξ/σία από Edel
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενταξει δεν δικαιολογείται κανεις να λεει οτι η ms δεν ασχολειται με το next gen.. εχει φτασει τα 23 στουντιο. Εχει χωσει λεφτα που σβηνουν το χρεος της ελλαδας που λεει ο λογος.

Μην εχουμε την απαιτηση να μας δειξουν και πως κοιμονται το βραδυ..οτι εχουν να δειξουν θα τα δουμε σε διαφορα event.

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, KilliK είπε

8δις εδωσε για να παρει ενα πακετο ΑΑΑ IPs συν μερικα στουντιο. αλλα κατα τα αλλα δεν ασχολεται με το netgen? what?

Για το σήμερα μιλάω, το τώρα, μακροπρόθεσμα ναι, έχει επενδύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φανερό ότι η MS δεν ήταν έτοιμη σε θέμα παιχνιδιών όσον αφορα τη νέα γενιά..Το κερασάκι ήταν η αναβολή του halo..Μέχρι και στα κουτιά πάνω το διαφημίζουν οπότε φαντάζομαι η καθυστέρηση του αποφασίστηκε αρκετά αργά.Είμαι αισιόδοξος ότι απο τέλη του 2021-αρχές του 2022 η MS θα δείξει πολλά νέα παιχνίδια..Μην ξεχνάμε τον αριθμό των studios που έχει και την αγορά της bethesda..υπάρχουν φήμες ότι θα ανακοινώση ακόμα 1 στούντιο(Λογικά asobo).To BC είναι μια χαρα feature αν θες να παίξεις μερικά original παιχνιδακια απο 360.Η sony δεν το κανει για το προφανή λόγο οτι τα remaster της θα πουλήσουν πολύ (βλέπε demon souls).Μακροπρόθεσμα εννοείτε οτι αξίζει το game pass για όποιον δεν τρελένεται για τα exclusive της sony (πχ εγώ προτιμώ multiplayer παιχνίδια οπότε δεν καίγομαι να παίξω spiderman).

Όσοι λένε οτι όποιοι εχουν pc δεν υπαρχει λογος αγορας του xbox κάνετε μεγαλο λαθος.Πρωτον, το game pass στο xbox έχει πολλά περισσότερα παιχνίδια απο ότι στο pc και επίσης μην ξεχνάμε οτι για να φτιάξεις ενα pc ισάξιο του series x θελεις 1000-1300 ευρώ. Τώρα αν καποιος έχει τοσο δυνατο pc τοτε συμφωνώ ότι ο συνδυασμός pc με ps5 είναι καλύτερος καθαρά λογω των exclusive της sony.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Δεν κατάλαβες το point. Αγοράζεις μια τούρτα με 15 ευρώ το κιλό και για να σου την πουλήσει το κατάστημα σου εκθειάζει το κερασάκι επάνω της. Ε αυτό το θεωρώ εν μέρη παραπλάνηση. Για μένα το bc είναι κερασάκι. Για όσους είναι η γέμιση μεγεια σας με χαρά σας. Αλλά μην μας υπαγορεύουν κιόλας το τι θα φάμε. Γιατί θα πληρώσω και εγώ 500 και φυσικά έχω και εγώ απαιτήσεις, είμαι και εγώ πελάτης της. Η κριτική θα γίνεται ούτως ή άλλως. Δημοκρατία γαρ.

Αφού δεν σε νοιάζουν τα franchise της ms και το bc το θεωρείς ανούσιο γιατί σκας για xbox  και δεν μένεις με το ps5 που θα πάρεις και θα έχεις τις παιχνιδαρες της sony έτσι και αλλιώς; Κανείς το ίδιο που κράζεις στο δίπλα θέμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, music_lover said:

Για το σήμερα μιλάω, το τώρα, μακροπρόθεσμα ναι, έχει επενδύσει.

ακομη και τωρα περα απο τα στουντιο που ειπε ο killik σου δινει μια πανισχυρη κονσολα σε εξαιρετικη τιμη. υπηρεσιες οπως το gamepass και το xcloud δεν ειναι next gen? εδω ο αλλος εβαλε το doom στο ψυγειο του 🤣  ακομη και το Bc το οτι θα μπορεις να παιζεις παιχνιδια οπως το fallout 4 στα 60fps με hdr κτλ για καποιους που ηταν μια ζωη σε κονσολα αυτο μπορει ανετα να θεωρηθει next gen εμπειρια 😁

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, primeragt είπε

Αφού δεν σε νοιάζουν τα franchise της ms και το bc το θεωρείς ανούσιο γιατί σκας για xbox  και δεν μένεις με το ps5 που θα πάρεις και θα έχεις τις παιχνιδαρες της sony έτσι και αλλιώς; Κανείς το ίδιο που κράζεις στο δίπλα θέμα...

Έχω απαντήσει σε αυτό το ερώτημα παλαιότερα, έχω σχεδόν παρατήσει το pc gaming για πολλούς και διάφορους λόγους και η αντικατάσταση του είναι το Series X. Ποιος είπε ότι δεν με ενδιαφέρουν τα franchise της ms? Τα παλιά όχι δεν με ενδιαφέρουν γιατι τα έπαιξα στο pc, τα νέα όμως ναι γιατί θέλω να τα παίξω στο X.

3 λεπτά πριν, privateer είπε

ακομη και τωρα περα απο τα στουντιο που ειπε ο killik σου δινει μια πανισχυρη κονσολα σε εξαιρετικη τιμη. υπηρεσιες οπως το gamepass και το xcloud δεν ειναι next gen? εδω ο αλλος εβαλε το doom στο ψυγειο του 🤣  ακομη και το Bc το οτι θα μπορεις να παιζεις παιχνιδια οπως το fallout 4 στα 60fps με hdr κτλ για καποιους που ηταν μια ζωη σε κονσολα αυτο μπορει ανετα να θεωρηθει next gen εμπειρια 😁

Εγώ μίλησα μόνο για το bc και την υπερδιαφήμιση του. Κάποια από τα υπόλοιπα features ναι είναι next gen. Αλλά πχ Fallout 4 έπαιζα στα 60fps, 1440p στο τέλος του 2015, σε ποια next gen εμπειρία αναφέρεσαι? Το HDR? Ναι οκ, πολύ καλή προσθήκη αλλά δεν θα με κάνει αυτό να το ξαναπαίξω. Ούτως ή άλλως ότι και να το κάνουν για μενα θα παραμείνει ένα παιχνίδι του 7/10. Δεν βλέπω τον λόγο να ασχοληθώ ξανά με αυτό. Και πόσα άλλα. Είπαμε, 60fpsgaming σε υψηλότερες αναλύσεις έχουμε στα pc μας εδώ και κάτι χρόνια. Δεν το λες και innovation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, music_lover said:

Το παιδί εννοούσε gaming pc, πόσο δύσκολο ήταν να το καταλάβεις αυτό?

Έχοντας gaming PC αν σκεφτώ πόσα θέλω τώρα για να φτάσω στις νέες κονσόλες μια χαρά αξίζει το Series X. 

Δεν έχουν όλοι φρέσκο gaming PC ενώ μέχρι τώρα αρκούσε επεξεργαστής 10ετιας ρίχνοντας το κόστος στο ελάχιστο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχοντας gaming PC αν σκεφτώ πόσα θέλω τώρα για να φτάσω στις νέες κονσόλες μια χαρά αξίζει το Series X. 

Δεν έχουν όλοι φρέσκο gaming PC ενώ μέχρι τώρα αρκούσε επεξεργαστής 10ετιας ρίχνοντας το κόστος στο ελάχιστο. 

Ναι φυσικά, εγώ μιλάω ως κάτοχος 2080. Την RX580 έχεις, δεν την λες και άσχημη. Είναι ικανή για 60fps/1440p. Με υποχωρήσεις φυσικά.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, music_lover said:

Ναι φυσικά, εγώ μιλάω ως κάτοχος 2080. Την RX580 έχεις, δεν την λες και άσχημη. Είναι ικανή για 60fps/1440p.

Άσχημη, ειδικά για τα 180€ που την πήρα με 3 παιχνίδια, δεν είναι αλλά δεν φτάνει το Series X. 

Επίσης πλέον θα χρειαστεί αλλαγή και ο 6600Κ άρα μαζί και η μητρική, ο SSD με πιο γρήγορο καθώς και αύξηση της RAM. 

Αντί για όλα αυτά αγοράζω τώρα ένα Series X και σε 2-3 χρόνια κάνω και αναβάθμιση σε κάτι πολύ δυνατότερο στο PC. 

Άρα ακόμα και για κάποιον που έχει gaming PC ανά περίπτωση πιθανότατα αξίζει η αγορά του X. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Άσχημη, ειδικά για τα 180€ που την πήρα με 3 παιχνίδια, δεν είναι αλλά δεν φτάνει το Series X. 

Επίσης πλέον θα χρειαστεί αλλαγή και ο 6600Κ άρα μαζί και η μητρική, ο SSD με πιο γρήγορο καθώς και αύξηση της RAM. 

Αντί για όλα αυτά αγοράζω τώρα ένα Series X και σε 2-3 χρόνια κάνω και αναβάθμιση σε κάτι πολύ δυνατότερο στο PC. 

Άρα ακόμα και για κάποιον που έχει gaming PC ανά περίπτωση πιθανότατα αξίζει η αγορά του X. 

Για σένα ναι, αξίζει, το να αναβαθμίσεις το pc σου για να παίζεις μόνο games θα κοστίσει περισσότερο από την αγορά ενός X.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το βλέπετε κάποιοι ανταγωνιστικά το xbox με το PC. Συνεργατικά δεν μπορεί να δουλέψει δηλαδή μέσω play anywhere , cross-save/buy κτλ?

Ξεκινάς π.χ το Starfield στην 4Κ σου, τρώς bullying από την φαμίλια που θέλει να δει big brother και κάνεις hasty retreat στο mancave σου. Εκεί σου σκάει ο μεγάλος γιος που πρέπει υποτίθεται να παραδόσει σημαντική εργασία την επόμενη (χρονιά) και παίζει Dota.

Ε εκεί έχεις και το τελευταίο ανάχωμα και λες αει σηχτίρ, τσιμπάς και ένα xbox controller και κάνεις cloud/console streaming, με το ίδιο save. 🤣

Next?

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Ρε μάγκες υπάρχει κάποιο ενημερωμένο link με το ποια παιχνίδια έχει παραπάνω το Gamepass σε XBOX σε σχέση με pc;

 

Κατέβασε το app. Είναι πολύ πιο χρηστικό από το αντίστοιχο της Nintendo π.χ. για το online.

Θα κάνεις και remote install ότι θες από το Game Pass (αν το αγοράσεις).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Ρε μάγκες υπάρχει κάποιο ενημερωμένο link με το ποια παιχνίδια έχει παραπάνω το Gamepass σε XBOX σε σχέση με pc;

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1kspw-4paT-eE5-mrCrc4R9tg70lH2ZTFrJOUmOtOytg/edit#gid=0

δες αυτο αν σε βολευει...συγκρινε τα 2 tabs pc vs xbox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...