Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η αποψη μου ειναι (και πιστευω συμφωνουν αρκετοι) οτι αν δεν βρεθει εμβολιο δεν θα επανελθουμε 100% σε προτερους ρυθμους.

Αν ειναι να αρθουν τα μετρα και να ξανακολλας και να μην υπαρχει τυπικη αντιμετωπιση, θα ειμαστε στα ιδια συν πλην

Αρα ασχετως ποσο καλα η κακα παμε, πριν τον Σεπτεμβρη δεν βλεπω προκοπη γιατι μεχρι τοτε δεν ακουγεται να υπαρχει εμβολιο.

 

 

Καλημερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
2 hours ago, adi32 said:

Εσύ πιστευες ότι τελείωσε το θέμα κορονοϊός στην Κίνα? 

Πως δια μαγείας ή με τις κολονιες του Τούρκου? 

Πουθενά δεν τελειώνει ο ιός. Απλά είναι διαχειρίσιμος και δεν έχουμε πολλούς νεκρούς κλπ. Σκοπός είναι να καταλήξει σε κάτι όπως η εποχική γρίπη. Απλά η τρομολαγνεία "ερεθίζει" πολλούς με το να χρησιμοποιούν τίτλους όπως "επέστρεψε ο ιός στην Κίνα"... :)

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας παραθέσω και εγώ τον προβληματισμό μου.Πριν 2 εβδομάδες κατέβηκα στον Πύργο , κάθισα σπίτι 2 μέρες και μετά ανέβασα τα παιδιά Αθήνα πιο πολύ για να έχουμε πρόσβαση στην υγεία πιο εύκολα. Ο γιος μου έχει αλλεργίες γενικά και διαβήτη εδώ και 3 μισή χρόνια. Δουλειά μου έχουν δώσει άδεια 14 μέρες επειδή πήγα στον Πύργο αλλά κάποιες φορές πάω και κάνω εξωτερικες δουλειές στην αποθήκη που έχουμε σε εταιρία logistics στο Μοσχάτο. 

Η κόρη μου επειδή της λείπει η γυναίκα μου θέλει να πάει πίσω . Το θέμα είναι ότι ο τόπος κατοικίας μου βάση νόμου είναι στον Πύργο. Μπορώ άνετα ένα πρωί με το Ε1 να κατέβω και να την αφήσω κάτω. Το θέμα είναι πως γυρνάω από κει μιας και η εργασία μου είναι Αθήνα. Έχω χαρτί από την εταιρία για μετακίνηση εντός Αττικής μόνο. Μπορούν να κάνουν καινούργια αίτηση που να αναφέρει εντός Ελλάδας πχ; Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Άσε που όταν γυρίσω θα μου δώσουν σίγουρα άλλες 14 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tornado είπε

η αποψη μου ειναι (και πιστευω συμφωνουν αρκετοι) οτι αν δεν βρεθει εμβολιο δεν θα επανελθουμε 100% σε προτερους ρυθμους.

Αν ειναι να αρθουν τα μετρα και να ξανακολλας και να μην υπαρχει τυπικη αντιμετωπιση, θα ειμαστε στα ιδια συν πλην

Αρα ασχετως ποσο καλα η κακα παμε, πριν τον Σεπτεμβρη δεν βλεπω προκοπη γιατι μεχρι τοτε δεν ακουγεται να υπαρχει εμβολιο.

Καλημερα

Εγώ πάντως συνεχίζω και κοιτάω πώς θα εξελιχθεί το πράγμα στις μεγάλες και σημαντικές οικονομίες

Αν για παράδειγμα εδώ δεν έχουμε νεκρούς και γίνεται χαμός στην Αμερική τι συζητάμε; Θα συμπαρασύρει τα πάντα

Αν το κοντρολαρουν σε Αμερική Γερμανίες κτλ κι εμείς συνεχίζουμε να παραμένουμε κλεισμένοι θα είμαστε γραφικοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Ας παραθέσω και εγώ τον προβληματισμό μου.Πριν 2 εβδομάδες κατέβηκα στον Πύργο , κάθισα σπίτι 2 μέρες και μετά ανέβασα τα παιδιά Αθήνα πιο πολύ για να έχουμε πρόσβαση στην υγεία πιο εύκολα. Ο γιος μου έχει αλλεργίες γενικά και διαβήτη εδώ και 3 μισή χρόνια. Δουλειά μου έχουν δώσει άδεια 14 μέρες επειδή πήγα στον Πύργο αλλά κάποιες φορές πάω και κάνω εξωτερικες δουλειές στην αποθήκη που έχουμε σε εταιρία logistics στο Μοσχάτο. 

Η κόρη μου επειδή της λείπει η γυναίκα μου θέλει να πάει πίσω . Το θέμα είναι ότι ο τόπος κατοικίας μου βάση νόμου είναι στον Πύργο. Μπορώ άνετα ένα πρωί με το Ε1 να κατέβω και να την αφήσω κάτω. Το θέμα είναι πως γυρνάω από κει μιας και η εργασία μου είναι Αθήνα. Έχω χαρτί από την εταιρία για μετακίνηση εντός Αττικής μόνο. Μπορούν να κάνουν καινούργια αίτηση που να αναφέρει εντός Ελλάδας πχ; Έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Άσε που όταν γυρίσω θα μου δώσουν σίγουρα άλλες 14 μερες

δυσκολη η περιπτωση σου.. Αλλα υπαρχει η επιλογη να παει η κορη σου με το ΚΤΕΛ (με τα καταλληλα αναλωσιμα προστασιας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Εγώ πάντως συνεχίζω και κοιτάω πώς θα εξελιχθεί το πράγμα στις μεγάλες και σημαντικές οικονομίες

Αν για παράδειγμα εδώ δεν έχουμε νεκρούς και γίνεται χαμός στην Αμερική τι συζητάμε; Θα συμπαρασύρει τα πάντα

Αν το κοντρολαρουν σε Αμερική Γερμανίες κτλ κι εμείς συνεχίζουμε να παραμένουμε κλεισμένοι θα είμαστε γραφικοί

Μου έκανε επίσης τρομερή εντύπωση η θέση του προέδρου των ΗΠΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gbsam είπε

Όχι ακόμα αλλά σε αδύναμα κράτη στο θέμα δημόσιας υγείας αυτά τα μέτρα προτείνονται γιατί είναι αδύνατο να γίνει υποδομή στην δημόσια υγεία τόσο γρήγορα. 

σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, από την άλλη και η οποιαδήποτε άλλη υποδομή θέλει @@ όχι μόνο η υγεία 

 

τεσπά θα δείξει, η οποιαδήποτε διαδικασία από μόνης της πάντως είναι αποτρεπτικό στην πράξη για πολλούς

 

επίσης ένα άλλο πράγμα που έφερε η επιπλέον απαγόρευση είναι και το κλείσιμο επιπλέον επιχειρήσεων

εγώ δεν πιστεύω πάντως ότι υπάρχουν πολλά περιθώρια από μεριάς πολιτών, το λόγο έχει πλέον το κράτος , αν αυτό βρεθεί απροετοίμαστο δε μπορεί να το ρίξει πλέον στους πολίτες 

ακόμη και αν δεν είμαστε στο 100% εμείς οι υπόλοιποι, είμαστε στο 95% (τυχαίο νουμερο) των ορίων μας και των παραχωρήσεών μας

 

το κράτος όμως πού βρίσκεται;

6 λεπτά πριν, gbsam είπε

Μου έκανε επίσης τρομερή εντύπωση η θέση του προέδρου των ΗΠΑ 

δεν παρακολούθησα πολύ πρόσφατα, τι άλλο νέο υπήρξε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Αν το κοντρολαρουν σε Αμερική Γερμανίες κτλ κι εμείς συνεχίζουμε να παραμένουμε κλεισμένοι θα είμαστε γραφικοί

Το σύστημα υγείας των παραπάνω χωρών απέχει κατά πολύ του Ελληνικού.

Τα περιοριστικά μέτρα επεβλήθησαν περισσότερο γιατί δεν υπάρχει εμπιστοσύνη στις δυνατότητες τόσο των εγκαταστασεων όσο και στις ικανότητες, και την εφαρμογή αυστηρών κανόνων εκ μέρους του προσωπικού. ( Που δεν θα το πούνε ποτέ ανοιχτά για προφανείς λόγους.....)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Morgan Stanley προβλέπει ύφεση 5,3% για την Ελλάδα το 2020 και ανάπτυξη 6,3% το 2021 (προφανώς λόγω επαναλειτουργίας της οικονομίας από το επόμενο έτος ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ).
Ειδικότερα, η ύφεση για ολόκληρη την Ευρωζώνη τοποθετείται στο 5% για το 2020, για τη Γαλλία στο 4,8%, τη Γερμανία στο 4,5%, την Ιταλία στο 5,8%, την Πορτογαλία στο 5,3% και την Ισπανία στο 5,5%.

https://www.pronews.gr/oikonomia/elliniki-oikonomia/860931_provlepseis-poy-prokaloyn-lygmoys-53-i-yfesi-stin-ellada-logo

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tornado είπε

η αποψη μου ειναι (και πιστευω συμφωνουν αρκετοι) οτι αν δεν βρεθει εμβολιο δεν θα επανελθουμε 100% σε προτερους ρυθμους.

Αν ειναι να αρθουν τα μετρα και να ξανακολλας και να μην υπαρχει τυπικη αντιμετωπιση, θα ειμαστε στα ιδια συν πλην

Αρα ασχετως ποσο καλα η κακα παμε, πριν τον Σεπτεμβρη δεν βλεπω προκοπη γιατι μεχρι τοτε δεν ακουγεται να υπαρχει εμβολιο.

Καλημερα

Πάνω κάτω αυτό πιστεύω κι εγώ. Με την κίνα να έχει νέα κρούσματα που αν αυξηθούν θα πρέπει να διατηρεί τα μέτρα έως ότου βρεθεί ένα εμβόλιο και είναι πολύ λογικό. Κανένα κράτος δεν θα έχει απαλλαγεί από τα μέτρα στο 100% έως ότου βρεθεί το εμβόλιο. Ακόμα και αν αυτό έρθει το 2021. Αλλά μέσα καλοκαιριού για εμένα είναι δύσκολο να περάσει όλο αυτό. Φθινόπωρο θα έχουμε πάλι καμία έξαρση λόγο χαμηλής θερμοκρασίας που ευνοεί την μετάδοση, καλό 2021

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...