Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα ρε παιδιά ! Μπορεί να έχει απαντηθεί πιο πριν και να μην το έχω δει , αλλά με τρώει μια απλή απορία. Πάντα και σε όλες τις δουλειές όταν έχει ένα πρόβλημα (ιό) στην συγκεκριμένη περίπτωση για να βρεις την λύση δεν πρέπει να έχεις όσα περισσότερα δεδομένα μπορείς ;; Ώστε μα έχεις καλύτερη εικόνα του προβλήματος ;; Εμείς γιατί επιλέγουμε να ελέγχουμε μόνο τις ευπαθείς ομάδες ;; Πως θα βρούμε την λύση , πως κάνουμε προετοιμασία μονάδων ΜΕΘ αφού στην ουσία δεν ξέρουμε το μέγεθος του προβλήματος εδώ ; Έχουμε ένα μικρό δείγμα από τις ευπαθείς ομάδες και μόνο και βάζουμε στην εξίσωση μια πιθανότητα x και λέμε βάσει αυτού που έχουμε τώρα , των κρουσμάτων δηλαδή επί τόσο (άγνωστος x) άρα έχουμε 8-10 χιλιάδες κρούσματα ; Δεν μου φαίνεται πολύ σωστό. Μαθηματικό μεν μην ρεαλιστικό για την λύση δε.

Επεξ/σία από phantasmo13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μία χώρα 40 εκατομυρίων κατοίκων έχει ήδη διπλάσιους νεκρούς από μία χώρα 2 δισεκατομυρίων και ούτε κανένας ειδικός μου το έκανε λιανά.Αυτά που λένε περί εξάπλωσης τα θεωρώ μπαρούφες και δεν με πείθουν.Γιατί στην Κίνα δεν είχε εξάπλωση;;;

 

Όντως οι Κινέζοι λειτούργησαν πολύ γρήγορα και τους βοήθησε το ολοκληρωτικο καθεστος αλλά υπάρχει και ένας ακόμα λόγος που δεν εξαπλώθηκε στη χώρα. Η επαρχία της Χουμπέι όπως και οι περισσοτερες επαρχίες είναι βιομηχανικες/αγροτικες και ο πληθυσμός εκεί εκτός από ελάχιστους δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα μετακινησεων όποτε έμεινε αρκετά στα όρια της επαρχίας, αν γινόταν σε ένα μεγαλύτερο οικονομικό κέντρο πχ Πεκίνο Σανγκάη κτλ θα ήταν διαφορετικά ως προς την εξάπλωση. Από την άλλη η Ιταλία είχε την ατυχία η έξαρση να ξεκινήσει από  Βορρά που ήταν ήδη φορτωμένος με κόσμο για την εβδομάδα μόδας και το καρναβάλι της Βενετίας και αρκετοί απ αυτούς αφού αναβλήθηκαν αρκετά event συνέχισαν τον τουρισμό εντός χώρας. Αν βάλεις και τους βόρειους που άρχισαν τις μετακινήσεις προς νότο και τη διπλανή Ελβετία όταν έμαθαν ότι πάνε για κλείσιμο έχεις μια εικόνα της εξάπλωσης. Γενικα στην Ευρώπη εξαπλώθηκε περισσότερο λόγω καλύτερου βιοτικού επιπέδου των πολιτών.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, arsenal είπε

Τελικά ρε παιδιά σε τι σημείο βρισκόμαστε στην Ελλάδα ; Στην αρχή, στη μέση, στο τέλος ; Έχει απαντηθεί επιστημονικά?

έχουμε κάποια χώρα ως ουσιαστικό σημείο αναφοράς; (πέρα από την κίνα και το νόημα είναι ελεύθερο..) ξέρουμε πραγματικά τι παίζει στον πληθυσμό; 

άρα 

 

yknjsthumbnail.jpg

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, papageord είπε

Και εμενα. Λες και ενας εργοδοτης εχει ποτε του ωραριο ... 😕  Επισης αν ειναι κλειστη η επιχειρηση δια νομου, και πρεπει να μεταβει στο μαγαζι του να κανει καποια δουλεια τι κανει ? 
 

Πάει στο μαγαζί του και την κάνει με βεβαιωση τυπου Α. Γιατί ρε παιδιά τόσο μπλέξιμο; 

3 ώρες πριν, kOzanitisV είπε

ακομα και να τελειωσει αυτη η κατασταση τιποτα δεν θα ειναι οπως πριν..

Ο ήλιος θα είναι μπλε και η θάλασσα πράσινη; Χαλαρώστε, θα περάσει και μετά όλοι Αργυρό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε νωρις το πηραν χαμπαρι οι κινεζοι ουτε ενηργησαν γρηγορα ,εκρυψαν τους νεκρους και την πατησαν οι ανοητοι ευρωπαιοι,πρεπει να εισαι αφελης αν πιστευεις οτι στην επαρχια της κινα δεν εχει πεσει τρελλο θανατικο.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παρότι είναι βέβαιο πως θα χαθεί σε ελάχιστη ώρα μέσα στον καταιγισμό μηνυμάτων, αφήνω το σύνδεσμο εδώ. Και ένας από τους ανθρώπους που έκαναν ντου στη χλωροκίνη να το διαβάσει, και ένας από αυτούς που προτείνουν αυτοσχέδιες μάσκες ή περνάει από το νοσοκομείο για να πάρει αναρρωτική για αλεργία μέσα στην τούρλα του ιού, κέρδος θα είναι. 

Κατά τα λοιπά, χαιρετισμούς από το Θείο Δαρβίνο:

https://edition.cnn.com/2020/03/23/health/arizona-coronavirus-chloroquine-death/index.html

ΔΜΜΜΔΕΜΤΠ (Δεν Μπορώ, Μάνα Μου, Δεν Έχει Μπαταρία Το Ποντίκι):

Άντρας στην Αριζόνα κατέληξε αφού κατανάλωσε χλωροκίνη, κι η σύζυγός του νοσηλεύεται σε κρίσιμη κατάσταση.

Μην παίρνετε φάρμακα από μόνοι σας, αφήστε κατά μέρος τα ματζούνια, τα μαγικά σκόρδα και τις αυτοσχέδιες μάσκες, τηρείτε ευλαβικά τις οδηγίες των γιατρών και δείξτε αυτοσυγκράτηση. 

  • Like 16
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελω να παω μια βολτα με το αυτοκινητο μου χωρις να κατεβω καπου, μονος μου ή με τα παιδια μου να ξεσκασουν τι γινεται?

Η να τα παω μακρυα σε ενα ερημο χωραφι να παιξουν

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Αν θελω να παω μια βολτα με το αυτοκινητο μου χωρις να κατεβω καπου, μονος μου ή με τα παιδια μου να ξεσκασουν τι γινεται?

Η να τα παω μακρυα σε ενα ερημο χωραφι να παιξουν

Δεν πηγαίνεις.

Επεξ/σία από Koeman
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, adi32 said:

Αν θελω να παω μια βολτα με το αυτοκινητο μου χωρις να κατεβω καπου, μονος μου ή με τα παιδια μου να ξεσκασουν τι γινεται?

Η να τα παω μακρυα σε ενα ερημο χωραφι να παιξουν

Δεν μπορείς να πας με το αυτοκίνητο έξω χωρίς χαρτί με τους λόγους που αναγράφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καταλάβει ότι από την στιγμή που στους χώρους εργασίας (εργοστάσια, S/M, εργοτάξια, μεγάλες εταιρείες κλπ) δεν τηρούνται αυστηρά μέτρα για τους εργαζόμενους (όπως γινόταν επί εβδομάδες στην Ιταλία) θα ζήσουμε ίδιες στιγμές;;;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...