Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια ερώτηση μόνο... από ποτέ τα ψώνια έγιναν αγώνας ταχύτητας???

αποι τοτε που εισαι σε καραντινα.

5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να βρίζουμε τους άλλους επειδή βγήκαν να κάνουν τα ψώνια της βδομάδας...

να κατσει να τριψει το τυρι με το χερακι της ,χρονο εχει.

11 λεπτά πριν, Snoob είπε

Kάθισε και διάβασε το άρθρο. Τα εξηγούν. 

Αν κάτι δεν καταλάβεις, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

Συνοπτικά: οι μάσκες είναι για τους αρρώστους και τους ανθρώπους που τους περιθάλπουν, εκεί όπου έχεις δεδομένη την παρουσία του ιού και έχεις ανθρώπους εκπαιδευμένους στη σωστή χρήση. Η κύρια διασπορά του ιού γίνεται με την επαφή με μολυσμένες επιφάνειες.

Πλακώνουν τα πανικόβλητα, στοκάρουν μάσκες, τις οποίες μετά φοράνε όπως να 'ναι, τις ακουμπάνε, τις ανεβοκατεβάζουν, τις χρησιμοποιούν πέντε τέρμενα, μουλιάζουν από το χνώτο και τον ιδρώτα (και πέφτει κατακόρυφα η απορροφητικότητα του υλικού) και μετά αυτοί που τις χρειάζονται πραγματικά δεν τις βρίσκουν.

τι να διαβασω αρθρο απο τις 2 Μαρτιου οταν στην Αμερικη πεταγαν αετο?

αντε να συνεχισω το διαβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Niki2 είπε

Αναρωτιέμαι πόσο καιρό θα πάρει όλο αυτό. Το να βγούμε σε 1 μήνα αποκλείεται όπως αναφερθηκε η Κίνα παλεύει από το Δεκέμβρη. Δεν ξέρω αρχίζει και με πιάνει πανικός. Όχι επειδή είμαι κλεισμένη μέσα, έτσι κι αλλιώς είμαι σπιτόγατα. Αυτή όμως η αβεβαιότητα παντού. Πριν λίγο καιρό πήγαινα γυμναστήριο, έμπαινα στα λεωφορεία χαλαρά, ταξίδευα με φίλους, τρώγαμε και πίναμε όλοι μαζί και τώρα όλα είναι μολυσμένα. Νιώθω σα να ζω σε ταινία ή πως βλέπω κάποιο όνειρο. 

reality check λεγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AtiX είπε

Και πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να βρίζουμε τους άλλους επειδή βγήκαν να κάνουν τα ψώνια της βδομάδας...

Αυτό εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Perseus1966 είπε

αποι τοτε που εισαι σε καραντινα.

να κατσει να τριψει το τυρι με το χερακι της ,χρονο εχει.

Για την ιστορία και μόνο... αχ αυτός ο ατομικός αυτοματισμός, αχ αυτό το τέρας...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γαντια που φορανε αρκετοι στα σουπερ μαρκετ αν τα φορανε για ωρα πριν (που αρκετοι αυτο κανουνε)

δεν νομιζω να εχουνε καποιο νοημα

καλυτερο λογικα ειναι να εχεις πλυνει πριν πας τα χερια σου παρα να φορουσες 1 ωρα πριν αυτο το γαντι

 

το γαντι θα ειχε νοημα αν σου δινανε καινουργια γαντια μολις εμπαινες στο καταστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι το κράτος πρέπει να δεσμεύει τις μάσκες για τους γιατρούς είναι σωστό και δεν διαφωνεί κανένας σε αυτό. Επίσης δεν διαφωνεί κανένας στο ότι αν δεν κάνει κάποιος σωστή χρήση της μάσκας καλύτερα να μην φοράει καθόλου. Όμως το γεγονός είναι ότι επίσημα κρατικά ιδρύματα στις πληγείσες περιοχές δίνουν οδηγίες για κατασκευή αυτοσχέδιων μασκών που προσφέρουν "κάποια" προστασία. Και αυτές τις οδηγίες τις διανέμουν από σάιτ εφημερίδων ευρείας κυκλοφορίας π.χ. Experts devise do-it-yourself face masks to help people battle coronavirus στην South China Morning Post του Hong Kong.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Αν θελω να παω μια βολτα με το αυτοκινητο μου χωρις να κατεβω καπου, μονος μου ή με τα παιδια μου να ξεσκασουν τι γινεται?

Η να τα παω μακρυα σε ενα ερημο χωραφι να παιξουν

Για όσους έχετε μικρά παιδιά είναι πράγματι πιο δύσκολο.

Δεν έχετε αυλή, πυλωτή, ταράτσα;

Είχαμε κλειστεί λόγω χιονιά πριν κάτι δεκαετίες και η  μόνη διεξοδος για μία εβδομάδα ήταν η ταράτσα, η πυλωτή και η βεράντα! 
Αλλά και  μέσα στο σπίτι είχαμε μετακινήσει όλα τα έπιπλα να ανοίξουμε χώρο και το είχαμε μετατρέψει σε παιδική χαρά!
Είχαμε ξοδέψει πακέτα Α4 να ζωγραφίζουμε, να κάνουμε χαρτοκατασκευές, να λέμε παραμύθια και ιστορίες.
Για την ακρίβεια ζητούσαμε από τα παιδιά  μας, 3 και 5 χρόνων τότε. να μας πουν πώς θα ήθελαν να είναι οι ιστορίες και τα παραμύθια ή να μας πουν δικά τους.

Γενικά ήταν μια πολύ δημιουργική και καταπληκτική εβδομάδα που τη θυμούνται ακόμη και σήμερα που είναι 30+ και λυπήθηκαν όταν ξανάρχισε η ρουτίνα -εκείνα στον παιδικό σταθμό κι εμείς όλη μέρα στη δουλειά και να τα βλέπουμε μόνο το πρωί που τα ξυπνούσαμε και το βράδυ που τα βάζαμε για ύπνο.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ant_ είπε

 

το γαντι θα ειχε νοημα αν σου δινανε καινουργια γαντια μολις εμπαινες στο καταστημα

εμένα σε αυτό που πήγα είχαν γάντια λεπτά στην πόρτα και αντισηπτικό

έσκασα χωρίς γάντια , έβαλα αντισηπτικό, φόρεσα τα μιας χρήσης και έκανα τα ψώνια μου κανονικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 λεπτά πριν, ant_ είπε

Τα γαντια που φορανε αρκετοι στα σουπερ μαρκετ αν τα φορανε για ωρα πριν (που αρκετοι αυτο κανουνε)

δεν νομιζω να εχουνε καποιο νοημα

καλυτερο λογικα ειναι να εχεις πλυνει πριν πας τα χερια σου παρα να φορουσες 1 ωρα πριν αυτο το γαντι

το γαντι θα ειχε νοημα αν σου δινανε καινουργια γαντια μολις εμπαινες στο καταστημα

Κάποια σούπερ μάρκετ έχουν γάντια και δίνουν.

Όμως είναι "πακέτο" και κόβεις για να πάρεις, άρα τα ακουμπάνε μύριοι όσοι πριν έρθει η σειρά σου. Πρακτικά, δηλαδή, δεν κάνεις τίποτε έτσι.

Αντίστοιχα κι αυτοί που με ένα ζευγάρι γάντια βγάζουν όλη την ημέρα, πάνε στην τράπεζα (παρενθετικά, περιορίστηκαν κι άλλο οι τραπεζικές συναλλαγές, ενημερωθείτε), στο σούπερ μάρκετ, στο φαρμακείο. "Προστατεύονται" αυτοί και ό,τι έχουν ακουμπήσει με τα ίδια γάντια όλη μέρα, τα μεταφέρουν παντού.

Υ.Γ. Τελευταία φορά που γράφω για τις μάσκες: αν τη χρειάζεσαι, δεν πρέπει να βγαίνεις από το σπίτι. Τα βετέξ και τα πανιά δεν κάνουν τίποτε, δεν έχει το υλικό πυκνότητα τέτοια ώστε να πιάσει τα σταγονίδια που εκπνέουμε φυσιολογικά αν είμαστε ασυμπτωματικοί φορείς. Αν έχουμε συμπτώματα, δεν έχουμε καμία δουλειά να κυκλοφορούμε έξω, κι ας φοράμε μάσκα.  

Y.Γ.2 People wearing surgical masks should dispose of them after each use, the CDC added

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Snoob είπε

Κάποια σούπερ μάρκετ έχουν γάντια και δίνουν.

Όμως είναι "πακέτο" και κόβεις για να πάρεις, άρα τα ακουμπάνε μύριοι όσοι πριν έρθει η σειρά σου. Πρακτικά, δηλαδή, δεν κάνεις τίποτε έτσι.

Αντίστοιχα κι αυτοί που με ένα ζευγάρι γάντια βγάζουν όλη την ημέρα, πάνε στην τράπεζα (παρενθετικά, περιορίστηκαν κι άλλο οι τραπεζικές συναλλαγές, ενημερωθείτε), στο σούπερ μάρκετ, στο φαρμακείο. "Προστατεύονται" αυτοί και ό,τι έχουν ακουμπήσει με τα ίδια γάντια όλη μέρα, τα μεταφέρουν παντού.

Υ.Γ. Τελευταία φορά που γράφω για τις μάσκες: αν τη χρειάζεσαι, δεν πρέπει να βγαίνεις από το σπίτι. Τα βετέξ και τα πανιά δεν κάνουν τίποτε, δεν έχει το υλικό πυκνότητα τέτοια ώστε να πιάσει τα σταγονίδια που εκπνέουμε φυσιολογικά αν είμαστε ασυμπτωματικοί φορείς. Αν έχουμε συμπτώματα, δεν έχουμε καμία δουλειά να κυκλοφορούμε έξω, κι ας φοράμε μάσκα.  

δηλαδη εσενα δεν σου εχει ερθει να βηξεις η να φταρνιστεις? πρεπει να εισα αρρωστος για να το κανεις?

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2762694?utm_source=twitter&utm_campaign=content-shareicons&utm_content=article_engagement&utm_medium=social&utm_term=030520#.XmDrcm6qPKE.twitter

τελος παντως το σωστο θα ηταν να υπηρχαν μασκες σε υπερεπαρκεια και οχι να τις ψαχνουν με το κυαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Strigla είπε

Η κυβέρνηση έχει κάνει παρά πολλά μέχρι τώρα και της αξίζει ένα μεγάλο ευχαριστώ από όλους μας!Επιτελους δηλαδή.

Η αληθεια ειναι καπου στην μεση...

Τι εννοω... Ειμαι ενας απο αυτους που φωναζουν πως η αντιμετωπιση της κυβερνησης ειναι υποδειγμα, πραγμα που δεν περιμενα.

Αλλα.... Η δουλεια μου απαιτει να ειμαι σε ενα αεροπλανο πανω απο τον μισο χρονο που σημαινει πως μπορω να εχω αποψη για αεροδρομιαανα τον πλανητη και διαδικασιες. Και σας επιβεβαιωνω πως πραγματι οχι τα μετρα στο Βενιζελος δεν ηταν επαρκη αλλα δεν υπηρχαν καν ! Μεχρι και πριν απο 3 εβδομαδες περιπου που επεστρεψα απο το τελευταιο μου ταξιδι απο χωρα της μεσης ανατολης δεν μας ελεγξε κανενας ! Περασαμε αερα ...

Βεβαια το οτι θα εψαχναν για πυρετο μετα την εξοδο απο το αεροπλανο δεν θα βοηθουσε ιδιαιτερα για να ειμαστε ειλικρινεις. Οταν εχεις εκδηλωσει πυρετο ειναι λιγο αργα μιας και απ οσο βλεπουμε μπορει να εισαι ασυμπτωματικος για πολλες μερες πριν εκδηλωσεις οτιδηποτε.

Τωρα σε οτι αφορα τα μετρα ειναι απαραιτητα ! Χωρες που το πηγαν χαλαρα βλεπετε πως πανε. Ισως θα επρεπε να σφιξουν και λιγο ακομα αλλα δεν ειμαι ειδικος οποτε να χαμε να λεγαμε.

Για ολους αυτους που διαβαζω για ψυχολογικα εξαιτειας του μενουμε σπιτι , ρε παιδια , ΕΛΕΟΣ ! Οσοι εργαζομαστε ξερουμε πως φτανωντας σπιτι το μονο που θες ειναι να αραξεις και οχι να κοβεις βολτες εξω σαν χελιδονακι. Εισαι σπιτι , οι περισοτεροι επι πληρωμη, εχετε Νετφλιξ και ενα σκασμο αλλα πραγματα να ψυχαγωγηθειτε (ps4 κοκ) . Θα γεννησουμε νεα ψυχολογικη εννοια παλι για τους μενουμε σπιτι λογω πανδημιας. Θα τρελλαθουμε δηλαδη ! Πως κανετε ετσι πια? Δευτερη μερα σημερα και ηδη κελαηδατε? Μας επιασε ξαφνικα ο εξωστρεφισμος αμεσως μολις μας ειπαν μεινετε σπιτι σας.

Μενουμε σπιτι λοιπον χωρις γκρινια. Δεν σκαβετε , καθεστε...

  • Like 18
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μόλις τώρα, Perseus1966 είπε

δηλαδη εσενα δεν σου εχει ερθει να βηξεις η να φταρνιστεις? πρεπει να εισα αρρωστος για να το κανεις?

https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2762694?utm_source=twitter&utm_campaign=content-shareicons&utm_content=article_engagement&utm_medium=social&utm_term=030520#.XmDrcm6qPKE.twitter

τελος παντως το σωστο θα ηταν να υπηρχαν μασκες σε υπερεπαρκεια και οχι να τις ψαχνουν με το κυαλι.

Πώς δεν μου έχει έρθει. Και μου έχει έρθει, και το έχω κάνει.

Σύμφωνα με τις οδηγίες των ειδικών, όχι στο χέρι, στον αγκώνα εσωτερικά. Σιγά μη φοράμε μάσκα ώστε αν μας έρθει να φταρνιστούμε ή να βήξουμε, να υπάρχει "προστασία". Αυτά είναι ψυχολογικά αποκούμπια.

Τα εξήγησα και με τα γάντια νωρίτερα που μοιράζουν τα σούπερ μάρκετ.

Υ.Γ. Όσες μάσκες και να υπήρχαν, θα τις είχαν κατεβάσει. Όπως κατέβασαν και ό,τι άλλο, σχετικό και άσχετο (στον ΑΒ εξαφάνισαν μέχρι και τα υγρά πανάκια για το σπίτι, δεν υπήρχε πουθενά, γιατί, λέει "απολυμαίνουν". Απόγνωση με τα μυαλά των ανθρώπων). Επάρκεια υπήρχε, αλλά καμία επάρκεια δεν μπορεί να ανταποκριθεί στον πανικό και τη βλακεία.

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ, πόσο χαζά είναι μερικά πράγματα. 

Κανονικά, θα πρέπει να φτερνιζόμαστε στο εσωτερικό του αγκώνα μας, ούτως ή άλλως, όχι τώρα που προέκυψε η πανδημία. Πλένουμε τακτικά τα χέρια μας, ούτως ή άλλως. Δεν σκαλίζουμε την μύτη μας, ούτως ή άλλως. Κανόνες καθημερινής ατομικής υγιεινής που μαθαίνει κάθε παιδάκι. 

Απλά πράγματα ρε πο@στη μου, που τα έχουμε αναγάγει σε ολόκληρο Ανατολικό. Έλεος πια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, stiflerakos είπε

Η αληθεια ειναι καπου στην μεση...

Οταν με το καλο περασει οοοοολο αυτο θα πρεπει να δουμε και τις ευθυνες του κρατους(σε ολες τις χωρες).

Εβγαινε και ελεγε ο Κικιλιας οτι ειμαστε θωρακισμενοι και δεν εχουμε κανενα προβλημα κλπ...

Οταν δεν γνωριζουμε δεν μιλαμε, τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουν;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...