Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, ftroop είπε

Παιδια ξερετε εαν η απαγορευση απολυσης για 1 μηνα ισχυει και για τις επιχειρήσεις που λειτουργουν κανονικα;;

Ισχύει μόνο για τις επιχειρήσεις που θα κάνουν χρήση των ευεργετικών διατάξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, ftroop said:

Παιδια ξερετε εαν η απαγορευση απολυσης για 1 μηνα ισχυει και για τις επιχειρήσεις που λειτουργουν κανονικα;;

Νομίζω ότι ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις που κάνουν χρήση των ευεγερτικών διατάξεων, άσχετα με το αν είναι κλειστές ή ανοιχτές. Δεν ξέρω όμως τι ισχύει αν συντρέχει σοβαρός λόγος.

Γιατί δεν σου κάνει αναστολή της σύμβασης για ενάμιση μήνα; Και θα πάρεις €800 ενώ κάθεσαι και δεν θα χάσει τις ευεγερτικές διατάξεις ο εργοδότης.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για χθες και σήμερα δείχνει το worldmeter. Γενικώς κάθε μέρα αυξάνονται τα νέα κρούσματα 4 5 χιλιάδες και 200 νεκροί από την προηγούμενη. 

Οι νεκροί αυξάνονται κατα 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως. Αν ειναι δυνατον! Στο οχι και πολυ μακρυνο μελλον, αν με το καλο το προσπερασουμε αυτο, μιας και οι ιοι εξελισονται, ισως να βγει ενας ιος που να 'διαβαζει' αντιστοιχα το iq και το dna με βαση τις προσωπικες 'προταιρεοτητες' και 'αναγκες' τους καθενος  και την συλλογικη ευθυνη και την σπουδαιοτητα των ολων και των παντων,  και να κρινει και να δρα αναλογα. Οχι απαραιτητα να σκοτωνει , αλλα να αδρανοποει η να ενεργοποιει 'καμμενα' κυκλωματα του εγκεφαλου :) Δε θα ηταν πρωτο ασχημα βημα. Αφου δε τα καταφερνουμε απο μονοι μας. Και ας τον ονομασουμε.. το χερι του Θεου, η 'εξωγιηνη' παρεμβαση, η κατι που να περιεχει και τα δυο, για να ειναι ολοι ικανοποιημενοι!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί τόση εμμονή με το οινόπνευμα;

Αφού οι ειδικοί λένε ότι και το απλό σαπούνι, με διεξοδικό καθαρισμό κάνει δουλειά για τα χέρια.

e8pbESrTM083azcPxaa1L1jcN9uhp7ldDC72PhKx

Το οινόπνευμα ή τα πιο ισχυρά αντιβακτηριδιακά (dettol, ajax και ένα σωρό ακόμα) τα κρατάμε για καθαρισμό επιφανειών. Επίσης έχει πλάκα που πολλοί αγοράζουν μόνο dettol, λες και δεν υπάρχουν άλλες μάρκες που κάνουν αντιβακτηριδιακό καθαρισμό.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Muchacho είπε

Επειδή το είχα ρωτήσει σε κάποιον με σχετικό αντικείμενο, το αντισηπτικό για να είναι αποτελεσματικό πρέπει να είναι τουλάχιστον 60% σε περιεκτικότητα αλλά ανεξάρτητα την περιεκτικότητα δεν σκοτώνει τα πάντα (μου είχε πει ονομαστικά 2-3 αλλά δεν τα θυμάμαι). Για να είναι αποτελεσματικό πρέπει να υπάρχει μία συγκεκριμένη διάρκεια κατά την πλύση έως ότου εξατμιστεί. Το οινόπνευμα για να είναι αποτελεσματικό όντως θέλει αραίωση(δεν ρώτησα πως :( ).
 

 

Τα αντισηπτικά που είχε στο νοσοκομείο τα Χριστούγεννα που έκανε η μητέρα μου επέμβαση, ήταν διάλυμα ισοπροπυλικής αλκοόλης 85 βαθμών. Επειδή ήμουνα στο νοσοκομείο αρκετές ώρες κάθε μέρα για τρεις εβδομάδες το χρησιμοποιούσα αρκετά. Δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα στο δέρμα και στέγνωνε  σχεδόν αμέσως μόλις έτριβα τα χέρια.

Επεξ/σία από vali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το αντισηπτικό gel με οινόπνευμα το χρησιμοποιούσα μόνο όταν έβγαινα έξω για δουλειά (πριν από την απαγόρευση), για προφανείς λόγους (δεν μπορούσα να βρω σαπούνι και νερό σε εξωτερικούς χώρους!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zio10 είπε

Ο Τσιόδρας είπε ότι από το τίποτα και ένα μαντήλι καλό είναι.

Οτιδήποτε ρίχνει την πιθανότητα να κολλήσεις καλό είναι με την προϋπόθεση ότι το χρησιμοποιείς σωστά και δεν το πασπατεύεις με τα χέρια σου γιατί τότε καλύτερα να μην το φοράς καθόλου. Πολλές φορές η δήλωση το τάδε δεν σε προστατεύει σημαίνει ότι το τάδε δεν σου εξασφαλίζει 90% πιθανότητα να μην κολλήσεις. Αν όμως πας στο σούπερ και σου έρθει το σταγονίδιο από κάποιον που έβηξε σχετικά κοντά σου και το μαντηλάκι ρίξει 30% την πιθανότητα μια χαρά έκανε την δουλειά του. Αν εξαπλωθεί ο ιός σε σημαντικό ποσοστό του πληθυσμού θα δεις πόσοι γενναίοι θα βάζουν όχι μαντήλια αλλά και σώβρακα για να προστατευθούν αν δεν βρίσκουν κανονικές μάσκες.  

Επεξ/σία από patclo
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Γιατί τόση εμμονή με το οινόπνευμα;

Αφού οι ειδικοί λένε ότι και το απλό σαπούνι, με διεξοδικό καθαρισμό κάνει δουλειά για τα χέρια.

e8pbESrTM083azcPxaa1L1jcN9uhp7ldDC72PhKx

Το οινόπνευμα ή τα πιο ισχυρά αντιβακτηριδιακά (dettol, ajax και ένα σωρό ακόμα) τα κρατάμε για καθαρισμό επιφανειών. Επίσης έχει πλάκα που πολλοί αγοράζουν μόνο dettol, λες και δεν υπάρχουν άλλες μάρκες που κάνουν αντιβακτηριδιακό καθαρισμό.

Νομίζω το οινόπνευμα βολεύει όταν είσαι έξω και μέχρι να πας σπίτι να πλυθείς.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, zio10 είπε

Νομίζω το οινόπνευμα βολεύει όταν είσαι έξω και μέχρι να πας σπίτι να πλυθείς.

Ναι το έγραψα και πιο πάνω. 

Επίσης βοηθάει αυτόν που αναγκάζεται να έχει επαφή με κοινό και δεν μπορεί να πηγαίνει κάθε 5 λεπτά για πλύσιμο χεριών.

Απλά εμείς φτάσαμε στο σημείο λόγω πανικού να παίρνουμε με το κιλό αντισηπτικό για το σπίτι και να μην έχουν αυτοί που το χρειάζονται (γιατροί, εργαζόμενοι κλπ.).

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, cupra20vt είπε

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα :

https://ckastamonitis.com/2020/03/26/pandimia-quot-modi-sars-quot-tis-anastasias-papadaki/

Ενα σοβαρό κράτος πάντα κάνει τέτοιου είδους εξομοιώσεις και αναλύσεις. Θα πρέπει να υπάρχει πάντα επιχειρησιακό πλάνο για πανδημία-πόλεμο κλπ! Δεν κάθονται επί τόπου σε ένα τραπέζι 4-5 άτομα για να κάνουν του κεφαλιού τους

Δεν είναι περίεργο. Το περίεργο είναι αυτό που κάνουν ΗΠΑ-UK-Σουηδία.

Αλλωστε μετά από τον SARS θα έπρεπε να είμαστε υποψιασμένοι.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/989691/koronoios-georgiadis-i-apagoreusi-kukloforias-tha-paratathei-kai-meta-tis-6-apriliou/

Η  καραντίνα θα συνεχίστει και πολύ μετά τις 6 Απριλίου λέει ο Γεωργιάδης.Εγω πιστεύω θα πάει μέχρι μέσα Μαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, Malthador είπε

Νομίζω ότι ισχύει για όλες τις επιχειρήσεις που κάνουν χρήση των ευεγερτικών διατάξεων, άσχετα με το αν είναι κλειστές ή ανοιχτές. Δεν ξέρω όμως τι ισχύει αν συντρέχει σοβαρός λόγος.

Γιατί δεν σου κάνει αναστολή της σύμβασης για ενάμιση μήνα; Και θα πάρεις €800 ενώ κάθεσαι και δεν θα χάσει τις ευεγερτικές διατάξεις ο εργοδότης.

Αυτό που γίνεται τώρα είναι αναστολή σύμβασης; Δηλαδή μια σύμβαση που έληγε Απρίλη με την αναστολή θα πάρει παράταση άρα αν έχουμε τα ίδια μέτρα το Μάιο θα ισχύει και θα δικαιούται το επίδομα; 

@logistoulis μήπως εσύ το ξέρεις αυτό;

Επεξ/σία από zio10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...