Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τώρα θυμήθηκαν το  Ελλαδισταν αυτοί που την είχαν κοπανησει για τις πολιτισμενες χώρες και μας κορόιδευαν. 

 

Δε φτανει που κατεβαινουμε κατω να σας κανουμε ανθρωπους, μας βγαζετε και γλωσσα ατιμουλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, unameit είπε

Δε φτανει που κατεβαινουμε κατω να σας κανουμε ανθρωπους, μας βγαζετε και γλωσσα ατιμουλικα.

Μακαρίτες θες να πεις 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, vargas είπε

Εμένα πάλι άλλος γιατρός πνευμονολογος σε νοσοκομείο στην Κω μου λέει το αντίθετο. Δεν πρόκειται να φτάσουμε στα επίπεδα της Ιταλίας.  Είναι ένας τρομερά μεταδοτικός ιός και θα υπάρχει μια εξαρση από τις 10 έως τις 15  αλλά δεν προβλέπεται να φτάσουμε στο χαλί αυτό .  Όσο κι αν ο κόσμος συμπεριφέρεται απερίσκεπτα, η καραντίνα έχει κάνει δουλειά. Αν ήμασταν και λίγο πιο σοβαροοι θα ήταν πολύ καλύτερα.

Έχει κάποιο νόημα να ακούμε προφητείες γιατρών του τύπου «έχω ένα φιλο που έχει ένα φίλο που έχει ένα φίλο που είναι στα πράγματα και λέει ότι θα πεθάνουμε όλοι» ; Ή το αντίθετο;

ΙΔΕΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ. Ας μην σπέρνουμε πανικό από αυτά που λέει ο κάθε γιατρουδάκος.

Επεξ/σία από Bomber-21
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, patclo είπε

Ειπε ο χαρδαλιας στο open οτι εφεραν 30 που ηταν για λογους υγειας στο λονδινο (χημειοθεραπειες κτλ) και οσοι δεν εχουν παρομοια θεματα και εχουν μονιμη κατοικία εκεί κόβονται και δεν εχουν δικαίωμα να γυρισουν μεχρι να λήξει η καραντινα. Υπαρχουν 2800 αιτησεις απο αγγλια. 

Καλά τα λέει. Δεν βλέπω γιατί εγώ μόνιμος κάτοικος στο νησί, να θέλω να γυρίσω πίσω. Λεφτά το κράτος δίνει για να καλυφθούν τα έξοδα μέχρι το 80% του μισθού ή μέγιστο 2600. Εκτός αν δούλευαν μαύρα που δεν δικαιούνται τίποτα............ 

Επίσης επαρχία Αγγλία είναι καλύτερα από Ελλάδα, μιας και δεν είναι ο ένας πάνω στον άλλον σε πολυκατοικίες καμιά 100άρια νοματαίοι μαζί, η Ocado & Amazon Foods δουλεύουν υπερωρίες και άμα δουλεύεις και από το σπίτι, δεν σε νοιάζει τίποτα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, adi32 είπε

Πολύς κόσμος δεν παίρνει χαμπάρι καθόλου. 

Σήμερα γινόταν χαμός έξω από κόσμο νέοι γέροι παιδιά κλπ

Άλλοι ακόμα λένε ότι δεν υπάρχει ιός και αυτά που δείχνουν είναι ψέματα. 

Αν δε γίνει αυστηρή απαγόρευση μετακινήσεων θα πηγαινουμε όλο και χειρότερα. 

Ένας γιατρός από το Σωτηρία που μίλαγε το πρωί έλεγε ότι σε 2 εβδομάδες θα φτάσουμε σε καταστάσεις Ιταλίας. 

Πως να παρει χαμπαρι αφου σου λενε κανε ενα χαρτακι και πανε οσες βολτες θελεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθε περίπτωση οποιος συμπατριωτης μας στο εξωτερικο δεν εχει οικονομικό πρόβλημα καλό ειναι να περιμένει να περάσει η καραντινα οπως και εμεις δεν σουλατσαρουμε να παμε στο χωριο μας για το Πασχα μην κολλήσουμε αλλους. Επειδή πιθανόν κάποιοι μείναν άνεργοι και μπορεί στο μέρος που βρίσκονται να μην νοιάζεται η τοπική κυβερνηση πιστευω κάποια λυση θα βρει η πρεσβεία εκεί να στεγαστουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τώρα θυμήθηκαν το  Ελλαδισταν αυτοί που την είχαν κοπανησει για τις πολιτισμενες χώρες και μας κορόιδευαν. 

καλα λες τωρα θυμηθηκαν να γυρισουν πισω αυτη η ιστορια εχει ξεκινησει τουλαχιστον εδω ελλαδα ενα μηνα τοτε που ηταν ακομα η αρχη γιατι δεν γυρναγαν και ειδικα οι φοιτητες?????αλλα βεβαια σου λεει κατσε εδω σιγα μην γυρισω πισω να κολλησω κιολας σκεφτοντουσαν,,, τους ελεγαν και οι γονεις τους καθηστε μην γυρισετε ελλαδα εκει δεν ειχε ακομα ακουστει τιποτα...και γυρνανε τωρα που εχει εκει κρουσματα στην αγγλια και ανετα τον κολλανε και τον φερνουν εδω,,,,και μαλιστα με  πτησεις απο αγγλια μσω αλλων χωρων,,κανονικα πρπει να μενουν στο εξωτερικο μεχρι να περασει αυτη η ιστορια και να μην επαναπατριζονται,,, και οταν ερχονται πτησεις κατευθειαν μολις κατεβουν απο την σκαλα του αεροπλανου να περιμενουν απ εξω οι γιατροι-νοσηλευτες-αστυνομια να γινεται ελενχος και αμεσα εγκλεισμος σε ξενοδοχειο για 15 μερες..και μετα ελενχος και αν ειναι ενταξει τοτε στα σπιτια τους,,,,οχι τωρα που τα γραφουν ολα στα π@@@@ρια τους κυκλοφορανε παντου σε ταξια-λεωφορια-μετρο-σ.μ-φαρμακεια αρκει να πανε σπιτι τους ελληναρες του εξωτερικου..

Επεξ/σία από paulks
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ κ μια εβδομάδα έπρεπε να έχουν κλείσει αεροδρόμια λιμάνια κ να μη μπαίνει ή βγαίνει κανείς από κ προς Ελλάδα . Κ το ίδιο ισχύει κ για τα νησιά εντός Ελλάδας . 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, unameit είπε

Δε φτανει που κατεβαινουμε κατω να σας κανουμε ανθρωπους, μας βγαζετε και γλωσσα ατιμουλικα.

ελπιζω να το λες για χαβαλε αυτο που εγραψες πριν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τα ελτα το ελυσε κανεις το θεμα? πηγε καποιος να παρει πακετα η τιποτα?

επισης μια ορα το μηνα πηγαινω λιντλ, και τωρα το σκεφτομαι.... αν βγαλω αιτια νο 2 θα μπορεσω να παω? 

ειμαι τουλαχιστον 5 χιλιομετρα μακρια και λογικα θα παω με παπι, ειμαι λοιπον στο δρομο και με τα σταματαει ο τροχαιος

και του λεω παω ΣΜ στο λιντλ, θα περασει το σεναριο η θα εχουμε συζητηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, totalius είπε

Εδώ κ μια εβδομάδα έπρεπε να έχουν κλείσει αεροδρόμια λιμάνια κ να μη μπαίνει ή βγαίνει κανείς από κ προς Ελλάδα . Κ το ίδιο ισχύει κ για τα νησιά εντός Ελλάδας . 

Πολύ εύκολο να το λες αν ολη η οικογένεια σου είναι σε ακτίνα 10χλμ. 

25 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τώρα θυμήθηκαν το  Ελλαδισταν αυτοί που την είχαν κοπανησει για τις πολιτισμενες χώρες και μας κορόιδευαν. 

Μια μεγάλη μερίδα όσων γύρισαν ήταν φοιτητές στο εξωτερικό που δεν έχουν μόνιμη κατοικία εκεί και επέστρεψαν στις οικογένειες τους. Πολύ χολή γενικά για τους Έλληνες του εξωτερικού. Μαζέψτε πρώτα τους γέρους που κυκλοφορούν με 5 χαρτιά ο καθένας για να κόβουν βόλτες όλη μέρα και μετά να κουνάτε το δάχτυλο για τους Έλληνες του εξωτερικού που σας μόλυναν...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tornado είπε

με τα ελτα το ελυσε κανεις το θεμα? πηγε καποιος να παρει πακετα η τιποτα?

 

Στη δικη μου περιοχη εχουν κλεισει τα ΕΛΤΑ και εχω καιρο να παρω καποιο δεμα απο εξωτερικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Έλληνας του εξωτερικού είναι εξίσου παρτάκιας (ίσως και περισσότερο) με τον Ελληνάρα του εσωτερικού...

Δεν βλέπω γιατί να σκεφτεί «μην πάω στην Ελλάδα και τους πάω τον ιό» όπως αντίστοιχα δεν σκέφτεται ο φοιτητής που γυρνάει από την μεγαλούπολη στο σπίτι του στην επαρχία ή αυτός που παίρνει τη φαμίλια και πάει από την πόλη στο χωριό/εξωχικό...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τώρα θυμήθηκαν το  Ελλαδισταν αυτοί που την είχαν κοπανησει για τις πολιτισμενες χώρες και μας κορόιδευαν. 

Τι να πούμε και κάποιοι που ήρθαμε στην Ελλάδα για λίγο, λόγω υποχρεώσεων και έχουμε κολλήσει εδώ; Και το χειρότερο είναι πως εκεί που μένω μέχρι πρότινος είχαμε κρούσματα μεν αλλά περιορισμένα και σε απόσταση. Αν και πίστευα ότι εκεί δεν μπορεί να ζήσει ιός με τέτοιες θερμοκρασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fir3fly είπε

Στη δικη μου περιοχη εχουν κλεισει τα ΕΛΤΑ και εχω καιρο να παρω καποιο δεμα απο εξωτερικο

εχω πακετα αραγμενα 15 μερες τωρα και αν τα παρω ολα καλα.... αν χαθουνε ειναι ενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...