Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, totalius είπε

Εδώ κ μια εβδομάδα έπρεπε να έχουν κλείσει αεροδρόμια λιμάνια κ να μη μπαίνει ή βγαίνει κανείς από κ προς Ελλάδα . Κ το ίδιο ισχύει κ για τα νησιά εντός Ελλάδας . 

Οχι εδω και μια εβδομάδα εδώ και ένα μήνα+ τουλάχιστον,τι ιστορία είναι αυτή με τον επαναπατρισμό χιλιάδων ? όταν έχουμε απαγόρευση κυκλοφορίας ? και τι ακόμη πιο απίθανη ιστορία η μεταφορά Χιλιάδων μεταναστών απο νησιά κλπ στο εσωτερικό της Χώρας,σε τέτοιες στιγμές και να ανοίγουν μέσα στο Κέντρο και αλλού νέα Hot Spot που είναι υγειονομικές βόμβες στα μουλοχτά (μέσα στήν νύχτα τους έστειλαν email άκουσα σε βουλευτές..)? 😮 αν είχαν πάρει σοβαρές αποφάσεις και σταματήσει οι πτήσεις και πλοία απο Κίνα από όταν είδαμε τι γινόταν στήν τηλεόραση και πως τους έπιαναν με τις απόχες κλπ θα είχαμε αποφύγει σε τεράστιο ποσοστό αυτή την μόλυνση,ούτε θα χρειαζόμασταν και τέτοια μέτρα,το βέβαια θα έπρεπε να κάνουν και για πτήσεις απο Ιταλία και άλλες χώρες μόλις είδαν οτι έχουν αυξημένα κρούσματα και είναι επικίνδυνες,θα έρχονταν μόνο πίσω Ελληνες που μένουν Εδώ και θα έμεναν τις 14 μέρες σε καραντίνα,σε κάποιο ξενοδοχείο υπο παρακολούθηση αστυνομίας και ιατρού,αυτό είναι πραγματικό μέτρο πρόληψης οχι να περιμένουμε να αυξηθούν σε μεγάλο βαθμό τα κρούσματα και οι Θάνατοι και να αφήνουμε ανοικτά τα σύνορα να μπαινοβγαίνουν χωρίς κανέναν Ελενχο ολοι και να μεταδίδουν τον ιό και στούς υπόλειπους.

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, tornado είπε

εχω πακετα αραγμενα 15 μερες τωρα και αν τα παρω ολα καλα.... αν χαθουνε ειναι ενα θεμα.

Και εγω εχω πακετα αραγμενα αλλα δεν νομιζω να χαθουν ή να γυρισουν πισω, ειχαν βγαλει ανακοινωση πως λογω εκατκτων συνθηκων θα παραμενουν τα δεματα στα ΕΛΤΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tornado είπε

με τα ελτα το ελυσε κανεις το θεμα? πηγε καποιος να παρει πακετα η τιποτα?

επισης μια ορα το μηνα πηγαινω λιντλ, και τωρα το σκεφτομαι.... αν βγαλω αιτια νο 2 θα μπορεσω να παω? 

ειμαι τουλαχιστον 5 χιλιομετρα μακρια και λογικα θα παω με παπι, ειμαι λοιπον στο δρομο και με τα σταματαει ο τροχαιος

και του λεω παω ΣΜ στο λιντλ, θα περασει το σεναριο η θα εχουμε συζητηση?

εγω πηγα εχθες και εστειλα ενα δεμα,,,, αλλα ειναι διπλα μου 5 λεπτα τα ελτα  κολλητα γερμανος και σ.μ. περπατημα ,,,απλα εγραψα στο χαρτι ελτα και σουπερ μαρκετ ταδε ωρα..κανε και εσυ το ιδιο με το παπι,,, γραφεις κανονικα σ.μ. η ελτα η γερμανος βαλε μια ωρα ταδε με περιθωριο μισαωρου και πηγαινε ,,,,,δηλαδη τι πρεπει να γινει δεν θα πας να ψωνισεις για φαι π.χ. λογω 5 χιλιομετρων??μηπως σε σταματησουν??δεν εχουν απαγορευτει οι μετακινησεις με μηχανακι η αμαξι...Μην ξεχνας οτι και το delivery super market δεν υπαρχει σε ολες τις περιοχες,,εγω που ειμαι εδω δεν εχει delivery super market οποτε ποδαρατο...Αλλα και να ειχε ,,,ακουσει σε αλλες περιπτωσεις οχι εδω που ειμαι εγω λιγοτερη παραγγελια 30 ευρω...και στην τελικη μπορει εγω να εχω πανω μου 10 ευρω λογω ανεργιας,,,να θελω 2-3-4 πραγματα μονο...και οχι νταβατζιλικη 30 ευρω....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, agnostos13 said:

Ο Έλληνας του εξωτερικού είναι εξίσου παρτάκιας (ίσως και περισσότερο) με τον Ελληνάρα του εσωτερικού...

Δεν βλέπω γιατί να σκεφτεί «μην πάω στην Ελλάδα και τους πάω τον ιό» όπως αντίστοιχα δεν σκέφτεται ο φοιτητής που γυρνάει από την μεγαλούπολη στο σπίτι του στην επαρχία ή αυτός που παίρνει τη φαμίλια και πάει από την πόλη στο χωριό/εξωχικό...

Εγω φίλε ήταν να γυρισω Ελλάδα 2 εβδομάδες ,16-03 με 30-03,αλλά απο την μία η σύζυγος ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου καθότι είναι διαβητική  απο την άλλη δεν θα μπορούσα να επιστρέψω Αγγλία για δουλειά οπότε δεν θα είχαμε εισόδημα ,με αέρα μόνο δεν ζεις.Οπότε έκατσα Αγγλία.Η δουλεία μου έχει απομόνωση ούτως ή άλλως οπότε δεν μου λέει και τίποτα η καραντίνα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, masteripper είπε

Ήταν προβληματική η συγκεκριμένη παρτίδα που έστειλαν στην Ισπανία. Τα απέσυραν και θα στείλει άλλα η Κινέζικη εταιρεία προς αντικατάσταση.

Η Κίνα είπε ότι ο συγκεκριμένος προμηθευτής των τεστ δεν είναι στην λίστα με τους εγκεκριμένους προμηθευτές του κράτους. 

Εστάλη μια προβληματική παρτίδα διαγνωστικών τεστ στην Ισπανία από μια εταιρεία στην Κίνα. Αυτό έχει τεράστια διαφορά από το να λέμε ότι τα τεστ στην Κίνα είχαν/έχουν αξιοπιστία 30%...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, adi32 είπε

Τώρα θυμήθηκαν το  Ελλαδισταν αυτοί που την είχαν κοπανησει για τις πολιτισμενες χώρες και μας κορόιδευαν. 

οσο τους πληρώνουν και περνάνε καλα ειναι πολιτισμένες. ετσι ειναι αυτα...

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εν τ μεταξύ σε πολύ πολύ γνωστό e-market τροφίμων κτλπ 

Αναμονή αν θέλεις να στα φέρουν,μονο 40+ μέρες... 

Πραγματικα τώρα, περιμένετε και έχετε ρίξει παραγγελία να λάβετε πράγματα αρχές Μαΐου; 

Μωρέ μπράβο υπομονή που έχετε μερικοί.... 

😋

Screenshot_20200328_162637.jpg

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Πολύ εύκολο να το λες αν ολη η οικογένεια σου είναι σε ακτίνα 10χλμ. 

Μια μεγάλη μερίδα όσων γύρισαν ήταν φοιτητές στο εξωτερικό που δεν έχουν μόνιμη κατοικία εκεί και επέστρεψαν στις οικογένειες τους. Πολύ χολή γενικά για τους Έλληνες του εξωτερικού. Μαζέψτε πρώτα τους γέρους που κυκλοφορούν με 5 χαρτιά ο καθένας για να κόβουν βόλτες όλη μέρα και μετά να κουνάτε το δάχτυλο για τους Έλληνες του εξωτερικού που σας μόλυναν...

λαθος φιλε,, και γιατι δεν γυρναγαν οταν ηταν ακομα στις αρχες??? αλλα ειπαμε σου λεει κατσε εδω σιγα μην γυρισω πισω να κολλησω κιολας σκεφτοντουσαν ζωαρα εδω δεν με ελεγχει κανεις αν θα γυρισω θα εχω γκρινιες μην βγεις εξω δεν βλεπεις τι γινεται κ.τ.λ.π   και τωρα που ηρθε το μεγαλο ζορι γυρνανε πισω,,, τους ελεγαν και οι γονεις τους καθηστε μην γυρισετε ελλαδα εκει δεν ειχε ακομα ακουστει τιποτα...και γυρνανε τωρα που εχει εκει κρουσματα στην αγγλια και ανετα τον κολλανε και τον φερνουν εδω...και βεβαιως κακως αν ισχυει αυτο που λες για τους γερους..

Επεξ/σία από paulks
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelios18120 είπε

Εν τ μεταξύ σε πολύ πολύ γνωστό e-market τροφίμων κτλπ 

Αναμονή αν θέλεις να στα φέρουν,μονο 40+ μέρες... 

Πραγματικα τώρα, περιμένετε και έχετε ρίξει παραγγελία να λάβετε πράγματα αρχές Μαΐου; 

😋

Screenshot_20200328_162637.jpg

Ρίξε και εσύ παραγγελία τώρα, πότε δεν ξέρεις πως θα πάνε τα πράγματα... 🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Ρίξε και εσύ παραγγελία τώρα, πότε δεν ξέρεις πως θα πάνε τα πράγματα... 🤣🤣🤣

Ναι να παραλάβω αρχές Ιουνίου, λες και δεν μπορώ να πάω σουπερμάρκετ αν θέλω 😁

Αυτό το πράγμα που στοκαρουν τρόφιμα για 1-2 μήνες μερικοί δεν το καταλαβαίνω. 

Κατοχικό σύνδρομο και έτσι; 

Aν έχω δηλαδή 200 πακέτα μακαρόνια και 300 χαρτιά υγείας σώθηκα ε; 😂

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ryu_hadouken είπε

Επειδή τυχαίνει να είμαι στο γκρουπ Ελλήνων στο Λονδίνο στο Facebook αυτά που βλέπω εκεί από τη στιγμή που γράφτηκα είναι μία συνεχής υποτίμηση της Ελλάδας και των Ελλήνων.

....

Αν ισχύουν όλα αυτά να κάτσουν εκεί που βρίσκονται και να μην ζητούν και τα ρέστα απο πάνω. Δεν μπορείς να γλύφεις εκεί που φτύνεις.

Το μόνο πρόβλημα είναι πως ξεχωρίζεις αυτά τα .... από τους υπόλοιπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sloban είπε

Καρφωτή στον Άδωνη σε όσους αισχροκερδούν. Καμία λύπηση σε τύπους όπως αυτόν με το αντισηπτικό.

Σοβαρα που κανουμε καταγγελια ? Σε πληρωμενη παραγγελια απο  2,5 μου ζητανε 4 για ενα αντισηπτικο ενα μηνα μετα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gordonas είπε

Ήταν προβληματική η συγκεκριμένη παρτίδα που έστειλαν στην Ισπανία. Τα απέσυραν και θα στείλει άλλα η Κινέζικη εταιρεία προς αντικατάσταση.

Η Κίνα είπε ότι ο συγκεκριμένος προμηθευτής των τεστ δεν είναι στην λίστα με τους εγκεκριμένους προμηθευτές του κράτους. 

Εστάλη μια προβληματική παρτίδα διαγνωστικών τεστ στην Ισπανία από μια εταιρεία στην Κίνα. Αυτό έχει τεράστια διαφορά από το να λέμε ότι τα τεστ στην Κίνα είχαν/έχουν αξιοπιστία 30%...

Νομίζω ότι δεν διαβάζεις ιδιαίτερα τα νέα...αν μπεις σήμερα στα ειδησιογραφικά site θα δεις ότι το μεγάλο ερώτημα είναι πως η 16χρονη κοπελίτσα που "έφυγε" έκανε 3 τεστ μέχρι να φανεί ότι είναι θετική (1/3 =33%)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paulks είπε

λαθος φιλε,, και γιατι δεν γυρναγαν οταν ηταν ακομα στις αρχες αλλα ειπαμε 

Οι περισσότεροι είχαν κανονικά μαθήματα πριν ξεκινήσουν τα αυστηρά μέτρα ενώ άλλοι είχαν επιστρέψει νωρίτερα, οι φοιτητές απο Γερμανία είχαν κατέβει Ελλάδα απο πριν καν τον περιορισμό κυκλοφορίας γιατί είχαν ανοιξιάτικες διακοπές. Οι φοιτητές απο Βρετανία κατέβηκαν αργότερα γιατί τότε ξεκίνησε το δικό τους spring break, όσο είχαν μαθήματα δε μπορούσαν να φύγουν. 

Γενικά, υπάρχει μια έντονη διάθεση για ανθρωποφαγία. Στην αρχή τον ιό τον διέδιδαν όσοι πέρασαν τα διόδια, τώρα που σταμάτησε αυτή η κυκλοφορία πρέπει να βρούμε νέο εχθρό και τι καλύτερο απο τους Έλληνες του εξωτερικού. Άμα κλείσει και τα αεροδρόμια, μετά θα βρουν κάποιον άλλο, όσους πάνε για τζοκινγκ π.χ. Σημασία έχει να βρούμε κάποιον να ρίχνουμε το ανάθεμα...

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...