Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας γινει τουλαχιστον μαθημα ο κυριος Μαλακας απο Αγγλια που πηγε για διακοπες στην Ικαρια να ξεσκασει,καλως να γυρισουν οι Ελληνες απο εξωτερικο αλλα κλειδαμπαρωμα για 15μερες σε ξενοδοχεια με ευθυνη του κρατους,οχι καραντινα στο σπιτι που ειναι λαθος για πολλους λογους....

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, DjTony είπε

Ξέρουμε με το ΚΤΕΟ τι γίνεται; έχουν παγώσει οι έλεγχοι που έπρεπε να γίνουν αυτές τις ημέρες; 

Τα κλείσανε από Δευτέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Federacion said:

30% αύξηση της ενδοοικογενειακής βίας και στην Ελλάδα. Πέφτει ξύλο, δυστυχώς, σε γυναίκες και παιδιά...

Και οι άντρες τρωνε ξυλο 

 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, d_gkal είπε

Και οι άντρες τρωνε ξυλο 

ίσως. Η μεγάλη, τεράστια, πλειοψηφία είναι γυναίκες και παιδιά. Ας μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας.

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Test εγώ δεν είπα να κάνουμε για να δούμε πόσοι έχουμε αλλά ποιοι έχουμε ώστε να τους απομονώσουμε απ'τον υπόλοιπο πληθυσμό.

Το πρόβλημα με τα τεστ είναι:

1ον Δεν υπάρχουν τεστ για όλο τον πληθυσμό!

2ον Το τεστ δεν ανιχνεύει αυτόν που κόλλησε αμέσως, αφού όπως λένε χρειάζονται 5-6 μέρες για να φανεί ότι έχεις τον ιό!

3ον Αν αληθεύει το 2ο σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε τεστ κάθε εβδομάδα!

4ον Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να παραχθούν δισεκατομμύρια τεστ και εκατοντάδες νοσηλευτές να ασχολούνται σε μόνιμη βάση να κάνουν τεστ επαναλαμβανόμενα, πράγμα ανέφικτο!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Η Αμερική είναι μια ολόκληρη Ευρώπη

Φυσικά και είναι ελάχιστοι όχι απλά λίγοι

ειναι ομως και μια χωρα οσο η ευρωπη. η διασπορα του ιου σε ολες τις πολιτειες ολοκληρωθηκε την περασμενη βδομαδα. και ειναι πισω δυο τουλαχιστον βδομαδες απο την Ιταλια. ο Fauci (o δικος τους Tσιορδας) προβλεπει να φτανει η χωρα εκατομμυρια μολυσμενους και πανω απο 100 χιλιαδες θανατους, αν δεν ελεγξουν την επιδημια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ggiorgos7 είπε

Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή καφέ για το σπίτι αλλά το κόστος της είναι απαγορευτικό και θέλει skillz και χρόνο.Επομένως φραπεδούμπα.

Τρέξιμο στο βουνό , εργασία ,διάβασμα ,άσκηση στο σπίτι ,ενημέρωση από το ραδιόφωνο κτλ τα γνωστά.Να ειναι καλα κ το xbox μας κρατάει παρέα τα βράδια του σουκου πλέον.

47 ευρώ έκανε μία arielli που πήρα από e-shop και την έχω καταβρεί εδώ και μία βδομάδα. Κάνω τσάμπα / πάμφθηνο καφέ σπίτι, τον βάζω σε θερμός και πάω στη δουλειά κύριος και ασφαλής.

Από αύριο και τοστ άψητο από το σπίτι , καθώς έχουμε και τοστιέρα εκεί. :)

Τέρμα τα κυλικεία, τα περίπτερα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, KilliK είπε

ειναι ομως και μια χωρα οσο η ευρωπη. η διασπορα του ιου σε ολες τις πολιτειες ολοκληρωθηκε την περασμενη βδομαδα. και ειναι πισω δυο τουλαχιστον βδομαδες απο την Ιταλια. ο Fauci (o δικος τους Tσιορδας) προβλεπει να φτανει η χωρα εκατομμυρια μολυσμενους και πανω απο 100 χιλιαδες θανατους, αν δεν ελεγξουν την επιδημια.

Παρόλα αυτά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω γιατί στην Ιταλία έχουν τόσο καιρό πρόβλημα και στην Αμερική δεν έχουν τόσο καιρό πρόβλημα

Δεν πρόκειται για κάποια απομονωμένη χώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Federacion είπε

ίσως. Η μεγάλη, τεράστια, πλειοψηφία είναι γυναίκες και παιδιά. Ας μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας.

Νιώθω, απ'τις εμπειρίες που έχω στη ζωή μου, πως η δυνατότητα του να φύγει κάποιος όποτε γουστάρει απ'το σπίτι ήταν σημαντική λεπτομέρεια που βοηθούσε στην αποκλιμάκωση αυτών των καταστάσεων. :/ 

2 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Το πρόβλημα με τα τεστ είναι

https://www.insomnia.gr/forums/topic/734299-κορωνοϊός-στην-ελλάδα-2/?do=findComment&comment=57806347

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ από μέσα μου λέω και πάλι καλά γιατί σκέφτομαι το χειρότερο. Ξέρετε ποίο είναι; Από άνθρωπο σε άνθρωπο να μεταλλαχθεί ο ιός και να κινδυνεύουν όλοι να πεθάνουν. Τώρα λέμε ας πεθάνουν οι 70χρονοι και όσοι έχουν αδύναμο ανοσοποιητικό γιατί μπορούμε. Είμαστε έξω από τον χορό. Αν όμως τον αφήσουμε ελεύθερο να πάρει XP και να κάνει level up να δω τι θα λέμε. Ας βγούμε όλοι έξω και όποιος ζήσει;

Ο λόγος του lockdown εκτός των άλλων που έχουν ειπωθεί είναι γιατί όσο περισσότερο κυκλοφορεί ο ιός τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να μεταλλαχθεί σε κάτι πολύ πιο επικίνδυνο από αυτό που είναι σήμερα. Υπερβολικό σενάριο; Εγώ λέω έτσι όπως μας έχει μπει αυτή η χρονιά της ταιριάζει απόλυτα ο νόμος του Μέρφυ. Το 2020 ότι μπορεί να πάει στραβά θα πάει.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Federacion said:

ίσως. Η μεγάλη, τεράστια, πλειοψηφία είναι γυναίκες και παιδιά. Ας μην κρυβόμαστε πίσω απ' το δάχτυλό μας.

Δε κρυβόμαστε. Την αλήθεια λέμε. Όλοι τρώνε ξύλο, ασχέτως ποσοστού. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...