Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, DjTony είπε

Ξέρουμε με το ΚΤΕΟ τι γίνεται; έχουν παγώσει οι έλεγχοι που έπρεπε να γίνουν αυτές τις ημέρες; 

ναι, κτεο μονο για φορτηγα διεθνων μεταφορων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστή μου γιατρός στην Ελβετία είπε οτι έκαναν δυο φορές τεστ σε ασθενή που βγήκαν αρνητικά. Κι ομως επέμειναν στο ψάξιμο και τελικά μετά απο λίγες μέρες τρίτο τεστ βγήκε θετικό.

Το θεμα ειναι οι έλεγχοι να γίνονται κατ οίκον ή σε κέντρα εκτός νοσοκομείων. Εκει ειναι το ζουμί. Ουτε να πάω εγώ με τον ιο στα επείγοντα να κολλήσω κι άλλους, ουτε να πάω και τελικά να κολλήσω απο εκει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Strigla είπε

Έχει φάει κανεις από εσάς το πρόστιμο;Πείτε μας την εμπειρία σας και πως νιώσατε...

Εγω σημερα πηγα να φαω προστιμο γιατι ειχα την ταυτοτητα σε ηλεκτρονικη μορφη στο κινητο σκαναρισμενη, σαφως και φαινοταν και η φωτογραφια και τα στοιχεια για ταυτοποιηση αλλα 'επεμενε οτι μου την χαρισε' και επρεπε να την εχω σαν φυσικο εγγραφο πανω μου. Για 10λεπτη βολτα με φορμες 400 μετρα απο το σπιτι σε ενα αδειο νησι που ακομα και οι πετρες μας ξερουν.

 

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Strigla είπε

Έχει φάει κανεις από εσάς το πρόστιμο;Πείτε μας την εμπειρία σας και πως νιώσατε...

Ειναι γελιο να φαει κανεις προστιμο, το θεμα ειναι να καταλαβουμε ολοι οτι πρεπει να τηρουμε τα μετρα για το καλο ολων και οχι να ψαχνουμε δικαιολογιες να βολταρουμε, καιρο για βολτες θα εχουμε απειρο οταν με το καλο τελειωσει αυτη η ιστορια.

Ακομη πιο τραγικοι ειναι ατομα που ειναι σε καραντινα 2 εβδομαδων για λογος ασφαλειας (πχ γυρισμος απο εξωτερικο) και σπανε την καραντινα για να σουλατσαρουν λες και θα παθουν κατι αν καθησουν 2 βδομαδες αυστηρα σπιτι.

Επεξ/σία από Pwpwpw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Strigla είπε

Έχει φάει κανεις από εσάς το πρόστιμο;Πείτε μας την εμπειρία σας και πως νιώσατε...

Πρόστιμο όχι. Έλεγχο μόνο την πρώτη μέρα. Μου είπαν να βάζω και την ώρα που θα επιστρέψω, τους είπα πως είδα κάτι δικούς τους να αράζουν 10 μαζί κολλημένοι ο ένας πάνω στον άλλο σε ένα εμπορικό κέντρο. Από τότε δεν έχω ξαναδεί ποτέ αστυνομικό. Όχι να με σταματήσει, ούτε καν έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ant_ είπε

Εχεις φαει κολλημα με την "Ενδοικογενειακη βια"

και τον καιρο να σε ρωτησουν αυτο θα απαντησεις

δεν υπαρχει κανενα τετοιο στοιχειο περα απο κατι αστειοτητες απο "Ακτιβιστες" 

Zησε στο κοσμο εσυ.Ψαξε και θα σεις τη γινεται στην Ιταλια.Μαλιστα  σημερα το απογευμα, φευγαλεα ειδα οτι μιλουσε ενας ψυχολογος σε ενα Ελληνικο καναλι, για την διαχειριση του εγκλησμου και τις συνεπειες αυτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργάζομαι κανονικά, το προτιμώ απο το να είμαι κλεισμένος στο σπίτι, οδηγώ πήγαινε-έλα κάπου 40 λεπτά και βλέπω στο 8ωρο τον ουρανό.Μοιάζει σαν Αύγουστος, ελάχιστη η κίνηση την ημέρα, το βράδυ ακόμα λιγότερη.Ομως τις απογευματινές ώρες βλέπω κίνηση σε μανάβικα και ΣΜ.Delivery πολύ λίγα, πιο πολλά είναι τα courier που μου φέρνουν δέματα της Huawei και διάφορα άλλα, μου έρχεται να τους τα πετάξω στο κεφάλι γιατί δεν είναι προβλεπόμενο στις υποχρεώσεις μου, λείπει ο παραλήπτης και τα παραλαμβάνω εγώ.Πλένω τα χέρια αρκετές φορές στο 24 ωρο, πάντα πρίν κάνω τσιγάρο η πρίν φάω.Παρατήρησα πως το αντισηπτικό κάνει ρωγμές, βάζω Bepantlol.

Υπάρχουν όμως πιθανότητες να μπω σε αναστολή εργασίας η να μου δώσουν αρχικά την κανονική άδεια.Δυστυχώς δεν θα μπορώ να πάω πουθενά γιατί έτσι πρέπει.Αν δεν είχα μεταφορικό μέσον θα είχα φρικάρει γιατί θα είχα διαδρομή πήγαινε-έλα 3 ώρες και γιατί οι πιθανότητες να κολλήσω θα ήταν πολύ πιο αυξημένες Εχω να κάνω διακοπές 10 χρόνια.Θα ήθελα να εξαφανιστώ για 1 μήνα.

Φτιάχνω 1 δυνατό Freddo απο το σπίτι, παίρνω και φαγητό.8 ώρες δουλειά, 8-10 ώρες ύπνο και οι υπόλοιπες 6-8 ώρες περνούν γρήγορα στο σπίτι, αράζω σπίτι να ηρεμήσω και στην ταράτσα που έχει θέα.2 βόλτες τον σκύλο για 10-15' την ημέρα και λίγο TV.Το PS4 το έχω παρατήσει μήνες, σκέφτομαι κάποια προσωπικά άλυτα προβλήματα και δεν έχω καλή ψυχολογία, το κυλιόμενο ωράριο με ξενύχτια με κουράζει.Κάποιες νεκρές βάρδιες όπως τώρα, περνούν διαβάζοντας insomnia.

Πιο πολύ ανησυχώ για τους γονείς μου που είναι 60+ και έπειτα για εμένα και τα αδέρφια μου, φοβάμαι πως αν κολλήσω, θα με στείλει για Freddo στον Αγιο Πέτρο. 😕.

Εσείς πως περνάτε;

  • Like 11
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, margaritagr είπε

Γνωστή μου γιατρός στην Ελβετία είπε οτι έκαναν δυο φορές τεστ σε ασθενή που βγήκαν αρνητικά. Κι ομως επέμειναν στο ψάξιμο και τελικά μετά απο λίγες μέρες τρίτο τεστ βγήκε θετικό.

Το θεμα ειναι οι έλεγχοι να γίνονται κατ οίκον ή σε κέντρα εκτός νοσοκομείων. Εκει ειναι το ζουμί. Ουτε να πάω εγώ με τον ιο στα επείγοντα να κολλήσω κι άλλους, ουτε να πάω και τελικά να κολλήσω απο εκει 

Γιατί στο σπίτι δε μπορείς να κολλήσεις; Που θα σου έρθουν οι γιατροί και θα έχουν πάει σε εκατό άλλους ασθενείς πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγω θα ήθελα να θέσω το εξης ερώτημα.Έχω βεβαίωση κυκλοφορίας για την μετακινηση μου στην εργασια  με την διαφορά ότι μες την εβδομάδα ,ενδέχεται να πρέπει κάνω μερικά ραντεβού σε πελάτες της εταιρίας που απασχολούμαι.Καλύπτομαι με την βεβαίωση ή ενδέχεται να έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εργάζομαι κανονικά, το προτιμώ απο το να είμαι κλεισμένος στο σπίτι, οδηγώ πήγαινε-έλα κάπου 40 λεπτά και βλέπω στο 8ωρο τον ουρανό.Μοιάζει σαν Αύγουστος, ελάχιστη η κίνηση την ημέρα, το βράδυ ακόμα λιγότερη.Ομως τις απογευματινές ώρες βλέπω κίνηση σε μανάβικα και ΣΜ.Delivery πολύ λίγα, πιο πολλά είναι τα courier που μου φέρνουν δέματα της Huawei και διάφορα άλλα, μου έρχεται να τους τα πετάξω στο κεφάλι γιατί δεν είναι προβλεπόμενο στις υποχρεώσεις μου, λείπει ο παραλήπτης και τα παραλαμβάνω εγώ.Πλένω τα χέρια αρκετές φορές στο 24 ωρο, πάντα πρίν κάνω τσιγάρο η πρίν φάω.Παρατήρησα πως το αντισηπτικό κάνει ρωγμές, βάζω Bepantlol.

Υπάρχουν όμως πιθανότητες να μπω σε αναστολή εργασίας η να μου δώσουν αρχικά την κανονική άδεια.Δυστυχώς δεν θα μπορώ να πάω πουθενά γιατί έτσι πρέπει.Αν δεν είχα μεταφορικό μέσον θα είχα φρικάρει γιατί θα είχα διαδρομή πήγαινε-έλα 3 ώρες και γιατί οι πιθανότητες να κολλήσω θα ήταν πολύ πιο αυξημένες Εχω να κάνω διακοπές 10 χρόνια.Θα ήθελα να εξαφανιστώ για 1 μήνα.

Φτιάχνω 1 δυνατό Freddo απο το σπίτι, παίρνω και φαγητό.8 ώρες δουλειά, 8-10 ώρες ύπνο και οι υπόλοιπες 6-8 ώρες περνούν γρήγορα στο σπίτι, αράζω σπίτι να ηρεμήσω και στην ταράτσα που έχει θέα.2 βόλτες τον σκύλο για 10-15' την ημέρα και λίγο TV.Το PS4 το έχω παρατήσει μήνες, σκέφτομαι κάποια προσωπικά άλυτα προβλήματα και δεν έχω καλή ψυχολογία, το κυλιόμενο ωράριο με ξενύχτια με κουράζει.Κάποιες νεκρές βάρδιες όπως τώρα, περνούν διαβάζοντας insomnia.

Πιο πολύ ανησυχώ για τους γονείς μου που είναι 60+ και έπειτα για εμένα και τα αδέρφια μου, φοβάμαι πως αν κολλήσω, θα με στείλει για Freddo στον Αγιο Πέτρο. 😕.

Εσείς πως περνάτε;

Εγώ σκέφτομαι να αγοράσω μηχανή καφέ για το σπίτι αλλά το κόστος της είναι απαγορευτικό και θέλει skillz και χρόνο.Επομένως φραπεδούμπα.

Τρέξιμο στο βουνό , εργασία ,διάβασμα ,άσκηση στο σπίτι ,ενημέρωση από το ραδιόφωνο κτλ τα γνωστά.Να ειναι καλα κ το xbox μας κρατάει παρέα τα βράδια του σουκου πλέον.

Επεξ/σία από Ggiorgos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...