Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, SIP1995 είπε

Πάντως θεωρώ πως αν συνεχίσουμε να διαχειριζόμαστε σωστά την κατάσταση, θα είμαστε από τις λίγες Ευρωπαϊκές χώρες που θα ανακάμψουν οικονομικά σε σχετικά σύντομο διάστημα....αρκεί βέβαια να υπάρχει Ευρώπη μέχρι τότε.

Είμαστε μονο-οικονομία και ο τουρισμός κατά πάσα πιθανότητα θα είναι νεκρός φέτος (μπορεί και του χρόνου!) Νομίζω πως αυτό τα λέει όλα.  

9 λεπτά πριν, DTsuras είπε

2) Ξερω παρα πολλους φιλους μου. δες ινσταγραμ. που μαζευονται καθε βραδυ σε σπιτια και παιζουν χαρτια, ps4, ταινιες.

4) Εγω προσωπικα βγαινω 3 φορες την μερα εξω για πραγματα αναγκης κλτ. Αυτο θα με περιοριζε αν γινοταν στην Ελλαδα.

Πρέπει να βρεθούν έξυπνα μέτρα. π.χ. Κάπου διάβασα πως σε ορισμένες χώρες τα σουπερμάρκετ έχουν ώρες μόνο για ηλικιωμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Sanjuro είπε

Είμαστε μονο-οικονομία και ο τουρισμός κατά πάσα πιθανότητα θα είναι νεκρός φέτος (μπορεί και του χρόνου!) Νομίζω πως αυτό τα λέει όλα.  

Πρέπει να βρεθούν έξυπνα μέτρα. π.χ. Κάπου διάβασα πως σε ορισμένες χώρες τα σουπερμάρκετ έχουν ώρες μόνο για ηλικιωμένους.

Εγω το εχω παρει αποφαση απο μεσα Γεναρη οτι φετος θα εχω ελαχιστη δουλεια και στην καλυτερη απο Αυγουστο.Για του χρονου δεν ξερω,εξαρταται ποσο θα εχουν επηρεαστει οι τσεπες επισκεπτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sanjuro είπε

Είμαστε μονο-οικονομία και ο τουρισμός κατά πάσα πιθανότητα θα είναι νεκρός φέτος (μπορεί και του χρόνου!) Νομίζω πως αυτό τα λέει όλα.  

Πρέπει να βρεθούν έξυπνα μέτρα. π.χ. Κάπου διάβασα πως σε ορισμένες χώρες τα σουπερμάρκετ έχουν ώρες μόνο για ηλικιωμένους.

Φέτος "αν" πανε ολα τέλεια ίσως κουτσο-δουλεψει 1 μηνα η σεζόν, του χρόνου λογικά θα υπάρχει εμβόλιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, 4saken said:

Εγω το εχω παρει αποφαση απο μεσα Γεναρη οτι φετος θα εχω ελαχιστη δουλεια και στην καλυτερη απο Αυγουστο.Για του χρονου δεν ξερω,εξαρταται ποσο θα εχουν επηρεαστει οι τσεπες επισκεπτων.

Εγώ που είχα κλείσει για δουλειά σεζόν, εκεί που σπουδάζω, τι να πω...που κατά πάσα πιθανότητα θα φάω άκυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, algorithm_one είπε

Μέχρι να γίνει αξιολόγηση μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει.

Επίσης χωρίς αξιολόγηση παίρνουν οι εργατικοί τα ίδια λεφτά με τους λουφαδόρους.

Φυσικά και μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει, μα και εδώ μέσα ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Τους λουφαδόρους και στους εργατικούς όμως για να τους κρίνει κάποιος πρέπει να το έχει σπουδάσει το θέμα. Όχι όπως γίνονται σχεδόν όλα στην Ελλάδα τσουπ σε μια θέση βάζουμε έναν και κρίνει yolo... Επίσης πάρα πολύ σημαντικό για να γίνει αξιολόγηση πρέπει εμένα τον εκπαιδευτικό να μου παρέχεις τα μέσα να κάνω τη δουλειά μου. Όχι να ψάχνω να κάνω αλχημείες για να κάνω δουλειά... Που στα μισά σχολεία εκτός πόλεων δεν έχουμε εκτύπωτες να δουλεύουν ή προσπαθούμε να κάνουμε οικονομία σε χαρτί και αναλώσιμα γιατί δεν έχουμε αρκετά!!! Γιατί η εξ αποστάσεως ως τώρα είναι φιάσκο όχι λόγω τεμπέληδων εκπαιδευτικών αλλά λόγω απαλευτης κατάστασης υλικοτεχνικής. Να ξέρουμε τι λέμε. Και επειδή σωστό είναι να αναγνωρίζουμε τα καλά πάντα εδώ να πω ότι από σήμερα το πρωί το eclass πάρει μπάλα, σχεδόν δεν κολλάει καθόλου!!! Βέβαια δεν έχει την κίνηση των προηγούμενων ημερών αλλά πάει σούπερ και πολύ το χαίρομαι. Υποθέτω ότι ίσως έδωσαν υπολογιστική ισχύ στο Παιδείας με κάποιο τρόπο. Μπράβο όπως και να έχει.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ADHD said:

Φέτος "αν" πανε ολα τέλεια ίσως κουτσο-δουλεψει 1 μηνα η σεζόν, του χρόνου λογικά θα υπάρχει εμβόλιο.

Μήπως, ήρθε η ώρα να σταματήσουμε να εξαρτιόμαστε από τον τουρισμό πλέον και να κοιτάξουμε εναλλακτικές.  

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Πραγματική ανάγκη έχει κι αυτος που ναι άρρωστος και δε θέλει να κολλησει τους δικούς του

Τις πραγματικες αναγκες τις καθοριζουν αυτοι που βρισκονται στη πρωτη γραμμη και αντιμετωπιζουν τα περιστατικα, κανεις αλλος.

Απλες χειρουργικες μασκες μπορουν να διατεθούν μονο αν υπαρχει αρκετη διαθεσιμότητα/παραγωγη για την πρωτη γραμμη.

Οι επαγγελματικες μασκες κανονικα σε κανεναν.

Η παραγωγη/διαθεσιμοτητα επρεπε ηδη να ελεγχεται/δεσμευεται απο τους οργανισμους υγειας.

Ετσι πρεπει να λειτουργει μια οργανωμενη κοινωνια, διαφορετικα επαφιεται κανεις στην ατομικη ευθυνη, που σε τετοιες ωρες παει διακοπες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, unameit είπε

Τις πραγματικες αναγκες τις καθοριζουν αυτοι που βρισκονται στη πρωτη γραμμη και αντιμετωπιζουν τα περιστατικα, κανεις αλλος.

Απλες χειρουργικες μασκες μπορουν να διατεθούν μονο αν υπαρχει αρκετη διαθεσιμότητα/παραγωγη για την πρωτη γραμμη.

Οι επαγγελματικες μασκες κανονικα σε κανεναν.

Η παραγωγη/διαθεσιμοτητα επρεπε ηδη να ειναι ελεγχεται/δεσμευεται απο τους οργανισμους υγειας.

Εντάξει επίτρεψέ μας σε καποιους όταν πρέπει να βγούμε να μη βγαίνουμε γιολο χωρίς προστασία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ADHD είπε

Φέτος "αν" πανε ολα τέλεια ίσως κουτσο-δουλεψει 1 μηνα η σεζόν, του χρόνου λογικά θα υπάρχει εμβόλιο.

Κατ' αρχήν μακάρι. Πρακτικά, τα μέτρα θα αρχίσουν να σταματάνε σταδιακά και αυτό πρέπει και θα πάρει μήνες. Και για να έρθει κάποιος, θα πρέπει να έχει αποφασιστεί ότι δε θα μπαίνει σε καραντίνα, αλλιώς ποιος θα ταξιδέψει; Έστω ότι υπάρχει το εμβόλιο, σε μια νύχτα δεν εφοδιάζεται όλος ο πλανήτης και αυτό θα γίνει σταδιακά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ADHD είπε

Φέτος "αν" πανε ολα τέλεια ίσως κουτσο-δουλεψει 1 μηνα η σεζόν, του χρόνου λογικά θα υπάρχει εμβόλιο.

Η πραγματικότητα είναι πως ιδέα δεν έχουμε. Μας λένε τώρα 1 με 1 1/2 χρόνο. Ακόμα και αυτό σίγουρο δεν είναι. Ο 1 1/2 χρόνος που μας λένε πιάνει και την επόμενη σεζόν. Άσε αυτά που γράφω παρακάτω...

7 λεπτά πριν, 4saken είπε

Εγω το εχω παρει αποφαση απο μεσα Γεναρη οτι φετος θα εχω ελαχιστη δουλεια και στην καλυτερη απο Αυγουστο.Για του χρονου δεν ξερω,εξαρταται ποσο θα εχουν επηρεαστει οι τσεπες επισκεπτων.

Να ήταν η Τσέπη των επισκεπτών το μόνο πρόβλημα καλά θα ήταν. Το κυρίως πρόβλημα είναι πως δεν θα θέλει ο περισσότερος κόσμος να φύγει για ταξίδι στο εξωτερικό. Εγώ θα έλεγα πως η πίστη στα ταξίδια στο εξωτερικό θα αργήσει να αποκατασταθεί και θα αποκατασταθεί με μέτρα στα αεροδρόμια κλπ. Δευτερεύοντα προβλήματα είναι πως οι αεροπορικές εταιρίες θα έχουν πέσει έξω κλπ.

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Strigla είπε

Το τεστ κοστίζει 300 ευρώ.Μηπως πρέπει να το κάνω κι εγώ;Θέλω την ειλικρινή σας γνώμη.Ευχαριστώ.

 Έχει γίνει ήδη λόγος εδώ, αλλά αν δεν έχεις σχετικά συμπτώματα, επειδή είναι ακριβό δεν πιστεύω ότι αξίζει ακόμα και αν έχεις έρθει σε επαφή με μολυσμένο άτομο. Αν το κάνεις και δείξει αρνητικό η αγωνία σου δεν θα φύγει καθώς μπορείς να μολυνθείς και την επόμενη ημέρα. Ενώ αν έχεις σχετικά συμπτώματα και θες να το κάνεις, τότε ξες πως να κινηθείς σε περίπτωση αρνητικού (να ψάξεις για άλλο μικρόβιο μάλλον γρίπης) ή θετικού.

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Sanjuro said:

Δευτερεύοντα προβλήματα είναι πως οι αεροπορικές εταιρίες θα έχουν πέσει έξω κλπ.

Θα έχουν πέσει έξω ή θα έχουν πτωχεύσει με τις εναπομείναντες  να αυξάνουν τις τιμές κατακόρυφα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Sanjuro said:

Η πραγματικότητα είναι πως ιδέα δεν έχουμε. Μας λένε τώρα 1 με 1 1/2 χρόνο. 1 1/2 χρόνος που μας λένε πιάνει και την επόμενη σεζόν. Άσε αυτά που γράφω παρακάτω...

Να ήταν η Τσέπη των επισκεπτών το μόνο πρόβλημα καλά θα ήταν. Το κυρίως πρόβλημα είναι πως δεν θα θέλει ο περισσότερος κόσμος να φύγει για ταξίδι στο εξωτερικό. Εγώ θα έλεγα πως η πίστη στα ταξίδια στο εξωτερικό θα αργήσει να αποκατασταθεί και θα αποκατασταθεί με μέτρα στα αεροδρόμια κλπ. Δευτερεύοντα προβλήματα είναι πως οι αεροπορικές εταιρίες θα έχουν πέσει έξω κλπ.

Ακριβώς, δηλαδή πιστεύει κάποιος ότι από του χρόνου θα αρχίσουν να συνωστίζονται οι τουρίστες και πάλι στα αεροπλάνα;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Οταν σου φέρνει το μινι μαρκετ τα πράγματα πως θα πληρώσεις με κάρτα;Πόσοι έχουν ασυρματα pos?

Εδώ στις λαϊκές αγορές έχουν οι πωλητές ασύρματο pos, οι ταξιτζήδες,οι ντελιβεράδες, γιατί όχι και το μίνι μάρκετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...