Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Krusty είπε

"Με το άρθρο 2 της πρόσφατης Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου που δημοσιεύτηκε στις 20 Μαρτίου στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (ΦΕΚ Α 68/20-3-2020) και στο πλαίσιο των μέτρων στήριξης της κοινωνίας και της επιχειρηματικότητας προβλέπεται μεταξύ άλλων σε συγκεκριμένες περιπτώσεις η μείωση των μισθωμάτων επαγγελματικών μισθώσεων και των μισθώσεων κύριας κατοικίας."

"Σημειώνεται επίσης ότι η απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής του 40% του συνολικού μισθώματος για τους μήνες Μάρτιο και Απρίλιο 2020".

Το μέτρο αυτό λέει ξεκάθαρα ότι την διαφορά την πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Ο οποίος ιδιοκτήτης δεν αποζημιώνεται όπως άλλοι επαγγελματίες αφού η εκμίσθωση ακινήτων δεν έχει ΚΑΔ!

Προφανώς τα σαΐνια της κυβέρνησης δεν βγάλαν επιδότηση ενοικίου αλλά μετακύλιση του κόστους στους ιδιοκτήτες ακινήτων. "¨Ετσι κι αλλιώς κάθονται και πληρώνονται...", όπως ακούγεται από μερικούς.

Και αν κάποιος είναι μακροχρόνια άνεργος και νοικιάζει, δεν θα πάρει τα 800 ευρώ και ούτε την μείωση ενοικίου!!!

https://www.forin.gr/articles/article/31567/forin-gr-essentials-meiwsh-enoikiwn-epaggelmatikwn-misthwsewn-kai-misthwsewn-kurias-katoikias

αν καποιος ειναι μακροχρονια ανεργος δε παιρνει το αλλο το πως το λενε, επιδομα ενοικιου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, Aztec είπε

Τι ταλαιπωρούνται έτσι με τις τράπεζες δεν έχουν μάθει ακόμα το IBanking ?

υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει ιδέα από ebanking. 

Αλλά και πάλι, δεν χρειάζεται να έχεις ιντερνετ για να κάνεις μια συναλλαγή με κάρτα. Ορισμένοι ούτε αυτό ξέρουν να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις άδειες ειδικού σκοπού, τι σκοπεύουν να κάνουν; Καλές οι μέρες μέχρι τις 10/4, μετά; Ναι τα σχολεία θα ήταν κλειστά, αλλά έπαιζε το ενδεχόμενο λίγο με γονείς / πεθερικά να βολευτει λίγο η κατάσταση. Τώρα;

Είμαι σε επάγγελμα και εγώ και η γυναίκα μου που δεν σταματήσαμε και ούτε προβλέπεται.

Επεξ/σία από mynam3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mynam3 είπε

Με τις άδειες ειδικού σκοπού, τι σκοπεύουν να κάνουν; Καλές οι μέρες μέχρι τις 10/4, μετά; Ναι τα σχολεία θα ήταν κλειστά, αλλά έπαιζε το ενδεχόμενο λίγο με γονείς / πεθερικά να βολευτει λίγο η κατάσταση. Τώρα;

Είμαι σε επάγγελμα και εγώ και η γυναίκα μου που δεν σταματήσαμε και ούτε προβλέπεται.

λογικα οταν επεκταθουν επισημα και τα μετρα (κλειστα σχολεια κλπ) , θα επεκταθουν και τα διαστηματα για αδεια ειδικου σκοπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, The_Judas είπε

υπάρχει πολύς κόσμος που δεν έχει ιδέα από ebanking. 

Αλλά και πάλι, δεν χρειάζεται να έχεις ιντερνετ για να κάνεις μια συναλλαγή με κάρτα. Ορισμένοι ούτε αυτό ξέρουν να κάνουν.

Δεν ξέρουν να περνάνε την κάρτα πάνω από το POS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αύριο 31/1 η Κυπριακή Δημοκρατία σε όλη την ελεύθερη επικράτεια της επιβάλλει τα παρακάτω νέα μέτρα:

1)Από 150€ στα 300€ το πρόστιμο

2) Απαγορεύεται η κυκλοφορία μετά τις 9 το βράδυ μέχρι τις 6 το πρωί εκτός όση δουλεύουν 

3) Απαγορεύεται να πηγαίνεις σε σπίτι γνωστού

4) ΜΟΝΟ μια φορά έξοδο με το SMS την ημέρα. Το χειρόγραφο χαρτί μόνο για ηλικίες 65+

5) Με το αυτοκίνητο μέχρι 3 άτομα.

Προσωπικά με έχει συμφωνώ με όλα.

  • Like 5
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, krakozia είπε

Καλα τους μακροχρονια ανεργους μας ειχαν και απο πριν γραμμενους εκει που δεν πιανει μελανι, δεν ειναι καινουργια η κατασταση.

Άκουσα για νέο κύκλο κοινωφελούς εργασίας στους Δήμους (μέσω ΟΑΕΔ)...

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, krakozia είπε

Αυτα δεν τα εχουν καν οι γιατροι εμεις που θα τα βρουμε; λολ

Προσωπικα εχω διαβασει οτι ακομα και η χειρουργικη μασκα προσφερει ως και 5 φορες περισσοτερη προστασια αλλα μην με ρωτας αν απο το 1% χωρις μασκα παει στο 5% δεν ξερω.

Εγω προσωπικα φοραω απο την πρωτη μερα οπου και αν παω

Μια χαρά υπάρχουν μάσκες τετοιες. Η τιμή τους ήταν και πριν τσουχτερή.

Το θέμα δεν είναι να φοράς την μάσκα με την λογική να μην κολλάς. 

Αλλά με την λογική του είμαι άρρωστος και δεν πρέπει να κολλήσω τους άλλους.

Και οι απλές χειρουργικές κάνουν δουλειά.

Τι να την κάνεις την μάσκα αν βήχει ο άλλος πάνω στην μούρη σου ή σε κλειστό χώρο

IMG_20200330_174806.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, fredd0 είπε

αν καποιος ειναι μακροχρονια ανεργος δε παιρνει το αλλο το πως το λενε, επιδομα ενοικιου?

Το link αφήνει να εννοηθεί ότι ισχύει για εργαζόμενους που εντάχθηκαν στις πληττόμενες επιχειρήσεις. Αλλιώς πρέπει να διαβάζουμε όλον το νόμο που αναφέρει. Πάντως σίγουρα οι μακροχρόνια άνεργοι δεν έχουν καμία σχέση με τα 800 ευρώ που θα πάρουν οι πληττόμενοι εργαζόμενοι.

Επεξ/σία από Krusty
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Υπάρχει κάποιος ουσιαστικός λόγος να πάρει κάποιος μετρητά αυτή τη στιγμή; Γιατί να μην πληρώνουν με κάρτα; Μάρκετ και φαρμακείο πάμε έτσι και αλλιώς μόνο..

Ουσιαστικός λόγος δεν υπάρχει. Έλα όμως που υπάρχουν ανθρωποι όπως πχ η μητέρα μου που δεν δυναται να μάθει και να προσαρμοστει σε τίποτα καινούργιο όσες προσπάθειες και να κάνω, έτσι πρέπει να βγω εγώ έξω που είμαι και ευπαθης ομάδα για να φέρω μετρητά στο σπίτι και να κάνει μετά τα ψώνια η μητέρα μου. Αλλά ατομα πάλι ενώ μαθαίνουν και προσαρμοζονται δεν θέλουν να χρησιμοποιούν κάρτες, φοβούνται φακέλωμα ενώ ήδη είναι φακελωμενοι από fb και άλλα, θεωρίες συνομωσιας τσιπάκια κα. Ο κάθενας με τις αδυναμίες τις παραξενιές και τις ιδιοτροπίες του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, thn είπε

Μια χαρά υπάρχουν μάσκες τετοιες. Η τιμή τους ήταν και πριν τσουχτερή.

Το θέμα δεν είναι να φοράς την μάσκα με την λογική να μην κολλάς. 

Αλλά με την λογική του είμαι άρρωστος και δεν πρέπει να κολλήσω τους άλλους.

Και οι απλές χειρουργικές κάνουν δουλειά.

Τι να την κάνεις την μάσκα αν βήχει ο άλλος πάνω στην μούρη σου ή σε κλειστό χώρο

IMG_20200330_174806.jpg

Δεν αντιλεγω σε αυτα που λες αλλα εγω βλεπω ενα δις και βαλε κινεζους να φορανε ολοι μασκα και να κυκλοφορουν και σε κλειστα μερη οπως μετρο και να εχουν καταφερει να ελεγξουν την κατασταση.

Σημερα ο κικιλιας πανηγυριζε για δωρεα 13,5εκ χειρουργικων μασκων απο το ιδρυμα ωναση.

Αν φτερνιστει ο αλλος πανω σου δεν σε σωζει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κάτι πήρε το μάτι μου, όσο περιμένουμε την ενημέρωση του αρχηγού, στείλτε pm με κωδικό insomnia Και σας έρχεται με αντικαταβολή στην προνομιακή τιμή των 50€ :D

 20200330-174959.jpg 
3 λεπτά πριν, thn είπε

Μια χαρά υπάρχουν μάσκες τετοιες. Η τιμή τους ήταν και πριν τσουχτερή.

Το θέμα δεν είναι να φοράς την μάσκα με την λογική να μην κολλάς. 

Αλλά με την λογική του είμαι άρρωστος και δεν πρέπει να κολλήσω τους άλλους.

Και οι απλές χειρουργικές κάνουν δουλειά.

Τι να την κάνεις την μάσκα αν βήχει ο άλλος πάνω στην μούρη σου ή σε κλειστό χώρο

IMG_20200330_174806.jpg

Όντως τώρα δεν υπάρχουν αυτές, περιμένουμε νέες παραλαβές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ουσιαστικός λόγος δεν υπάρχει. Έλα όμως που υπάρχουν ανθρωποι όπως πχ η μητέρα μου που δεν δυναται να μάθει και να προσαρμοστει σε τίποτα καινούργιο όσες προσπάθειες και να κάνω, έτσι πρέπει να βγω εγώ έξω που είμαι και ευπαθης ομάδα για να φέρω μετρητά στο σπίτι και να κάνει μετά τα ψώνια η μητέρα μου. Αλλά ατομα πάλι ενώ μαθαίνουν και προσαρμοζονται δεν θέλουν να χρησιμοποιούν κάρτες, φοβούνται φακέλωμα ενώ ήδη είναι φακελωμενοι από fb και άλλα, θεωρίες συνομωσιας τσιπάκια κα. Ο κάθενας με τις αδυναμίες τις παραξενιές και τις ιδιοτροπίες του. 

Για βλακείες δηλαδή οι περισσότεροι. Θα έπρεπε να επιτρέπονται μόνο συναλλαγές με κάρτα αυτές τις μέρες μέχρι να περάσει όλο αυτό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Για βλακείες δηλαδή οι περισσότεροι. Θα έπρεπε να επιτρέπονται μόνο συναλλαγές με κάρτα αυτές τις μέρες μέχρι να περάσει όλο αυτό..

Οταν σου φέρνει το μινι μαρκετ τα πράγματα πως θα πληρώσεις με κάρτα;Πόσοι έχουν ασυρματα pos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, krakozia είπε

Δεν αντιλεγω σε αυτα που λες αλλα εγω βλεπω ενα δις και βαλε κινεζους να φορανε ολοι μασκα και να κυκλοφορουν και σε κλειστα μερη οπως μετρο και να εχουν καταφερει να ελεγξουν την κατασταση.

Σημερα ο κικιλιας πανηγυριζε για δωρεα 13,5εκ χειρουργικων μασκων απο το ιδρυμα ωναση.

Αν φτερνιστει ο αλλος πανω σου δεν σε σωζει τιποτα.

Το ίδιο λέμε λοιπόν. Φοράς την μάσκα για να μην διασπείρεις όχι για να μην κολλήσεις.

Και να φτερνιστεις η διασπορά θα φτάσει αντε κάνα μέτρο σε ένα λεωφορείο. Χωρίς μάσκα θα φτάσει από πίσω μέχρι τον οδηγό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...