Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, Aztec είπε

Παιδια πρακτικό θέμα με το αυτοκίνητο και την μπαταρία τι κάνουμε ? εχω να το κινήσω δέκα ημέρες και λογικά καλό είναι να δουλέψει λίγο. Να το συνδυάσω και καλά με σουπερ μαρκετ ? Αν και δίπλα εχω δυο τρία 

Αν δεν έχεις pet shop κοντά σου, πήγαινε εκεί με αυτοκίνητο. Ακόμα κι αν δεν έχεις κατοικίδιο. Είναι από τα καταστήματα που παραμένουν ανοιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, lionheart20 είπε

Ακόμα και μ αυτα τα νούμερα είναι 4 με 5 φορές πιο θανατηφόρος από απλή γρίππη.

Είναι ένα τεστ στο ανοσοποιητικό κάθε ανθρώπου.εγω πιστεύω ότι παγκόσμια η μπίλια θα κάτσει από 0.8 μέχρι 1.2 σε θνησιμότητα 

ναι ρε συ εννοείται δεν είναι παίξε γέλασε από τη στιγμή που σε αντίθεση με τη γρίπη δεν παίζουν εμβόλια και δοκιμασμένα φάρμακα 

αλλά δεν είναι και πανούκλα του μεσαίωνα που εξαφάνισε τα 2/3 της ευρώπης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

κάποιοι άλλοι ίσως σκέφτονται ότι θα μείνουμε έτσι κάνα 18μηνο ακόμα μέχρι να εξαφανιστεί τελείως ή να κάνουν όλοι εμβόλιο.. πράγμα που δεν βλέπω να συμβαίνει (ευτυχώς) 

18μηνο δεν θα μεινουμε. Αλλα χρειαζεται πρωτα να μπει σε φαση ελγχου το ολο πραγμα (αργει ακομα) και δευτερον να αρθουν ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ τα περιοριστικα μετρα. 

Η υφεση ειναι δεδομενη. Το πως θα αντιμετωπιστει ειναι το επομενο (πολυ μεγαλυτερο) θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέλγιο και Ολλανδία ξεφεύγουν σε νεκρούς. Δεν βλέπω ιδιαίτερη - αισιόδοξη μείωση για Ιταλία. Η Γερμανια φαίνεται να συγκρατεί τους αριθμούς, εκτός αν ενημερώσουν σε λίγο με νέα νούμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lionheart20 είπε

Στη Γερμανία τεστάρουν αβέρτα.εχω γνωστό σε νοσοκομείο της γερμανιας γ αυτο σου λέω.ναι και μετά θάνατον κάνουν.

το θέμα είναι αν αποδίδουν τον θάνατο στον ιό ή σε άλλα υπάρχοντα νοσήματα , γιατί έχουν πολύ χαμηλά νούμερα σε σχέση με άλλους

 

εκτός αν κάνουν τόσα περισσότερα τεστ, οπότε στα θετικά τους τεστ έχουν και πολλές ελαφριές περιπτώσεις που σε άλλες χώρες δεν θα έχουν υπολογίσει καν 

 

αλλά και πάλι δεν έχει πολλή λογική να είναι τόσο πίσω χρονικά σε θανάτους από άλλες δυτικές χώρες (το ίδιο ισχύει και για την αμερική)

δεν πρόκειται για απομονωμένες χώρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, retrob8 είπε

nope

roactemra (τοσιλουμαμπη) του δωσανε. Και για να απαντησω και στην οριτζιναλ ερωτηση, ναι οσοι οι δεικτες τους απαιτουν ανοσοπαρεμβαση το παιρνουν

το redeμsivir ειναι αντι-ιικο και χορηγειται σε πολυ περισσοτερους

Θενκς για την ενημέρωση. Nόμιζα ήταν σαριλουμάμπη, αλλά είναι όντως τοσιλουμαμπη όπως αναφέρεται στις οδηγίες θεραπείας.

Επεξ/σία από fmarulezkd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adi32 είπε

Κρουαζιεροπλοιο τουρκικό κάνει βόλτες και δεν το δέχονται πίσω τώρα οι Τουρκαλαδες. 

Ποια ζώα μπήκαν να πάνε κρουαζιέρα τώρα? 

Μετά λέμε γιατί κάποιες χώρες λέγανε δεν έχουν κρούσματα 

Το πλοιο της ΑΝΕΚ ηταν ναυλωμένο  από Τούρκους για να χρησιμοποιηθεί σαν ξενοδοχείο εργατών οι οποίοι θα εργάζονταν σε ανακαίνιση κρουαζιερόπλοιου της Royal Caribbean στην Ισπανία για περιπου 2 μηνες. Με την εκδηλωση της επιδημίας ακυρωθηκε η επισκευή και ο ναύλος. Τωρα οι εργατες ( Τούρκοι, Ουκρανοί, Βούλγαροι  κλπ + 36 μόνο Έλληνες πλήρωμα) παραμένουν εγκλωβισμένοι στο Πειραιά, αφού δεν τους δέχονται πίσω οι Τούρκοι! Καλά ξεμπερδέματα...

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, daredevil1 είπε

Κι εγώ έχω φίλο μέσα σε νοσοκομείο στην Γερμανία και αυτά που λέω δεν τα λέω από το κεφάλι μου. Μου λέει και 25-30 και 35 χρονών ζοριζονται πάρα πολύ. 

Εννοείτε ρε συ κανένας δεν είπε ότι είναι γριπουλα. Το γράφω και πιο πίσω ότι είναι ένα τεστ στο ανοσοποιητικό κάθε ανθρώπου,ένα δύσκολο τεστ.

 

3 λεπτά πριν, narta είπε

Εγω απο την αλλη απο γνωστοι στην Γερμανι ακουσα οτι πολλοι θανατοι γραφονται απλα "πνευμονικη ανεπαρκεια" και οχι covid-19 για να εμφανισουν μικροτερα νουμερα. Δεν βαζω το χερι μου στην φωτια.

Ότι έχει να κάνει με πνευμονία τεσταρετε για κορωνοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, daredevil1 είπε

Οι Αμερικάνοι κάνουν μαζικά τεστ και είχαν πριν 1 εβδομάδα 50.000 κρούσματα και σήμερα 3400 θανάτους και άλλες 4.000 περιπτώσεις σε Critical...προφανώς αυτοί είχαν τον ιό 1 εβδομάδα πριν.

η θνησιμότητα είναι 3-5% ότι άλλο σας λένε είναι πολύ απλά.. μπαρουφες. Με μπορεί και ίσως δεν βγαίνει 0.5

δηλαδή στην αμερική των 327 εκατομμυρίων θα έδινες γύρω στα 10 με 16 εκατομμύρια θανάτους; 

 

αν παίξει τέτοιο νούμερο αλοιμονό μας 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

δηλαδή στην αμερική των 327 εκατομμυρίων θα έδινες γύρω στα 10 με 16 εκατομμύρια θανάτους; 

Η θνησιμοτητα μετριεται οχι σε σχεση με τον πληθυσμο αλλα τα κρουσματα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

δηλαδή στην αμερική των 327 εκατομμυρίων θα έδινες γύρω στα 10 με 16 εκατομμύρια θανάτους; 

Αν κολλήσουν όλοι... φυσικά θα έχουν εκατομμύρια νεκρούς. Θα καταρρεύσει το σύστημα υγείας και δεν θα γλιτώνουν ούτε οι νέοι φίλε.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, narta είπε

Η θνησιμοτητα μετριεται οχι σε σχεση με τον πληθυσμο αλλα τα κρουσματα.

η θνητότητα πάει σε σχέση με τα κρούσματα η θνησιμότητα σε σχέση με τον πληθυσμό 

 

εμείς προς το παρόν έχουμε μια θνητότητα 4.8% παγκοσμίως σε σχέση με τα κρούσματα που έχουν διαγνωστεί και υποθέτουμε ότι παίζουν περισσότερα, αλλά έχουμε και ένα αρκετά υψηλό 19% στα closed cases που θέλω να πιστεύω ότι θα πέσει μόλις όλα γίνουν closed 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, kaspito said:

Μια χαρά άκουσα, τις αστειότητες που λέει ο who αναπαραγάγει.

Να ζητήσει συγγνώμη που ακούει τον WHO και όχι τον Μπάμπη τον ταξιτζή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

η θνητότητα πάει σε σχέση με τα κρούσματα η θνησιμότητα σε σχέση με τον πληθυσμό 

Δηλαδη με βαση το ελαφρυ σεναριο οτι η εποχιακη γριπη εχει θνησιμότητα 0.05% εχουμε 3.5εκ θανατους παγκοσμια σε παγκοσμιο πληθυσμο 7δις. Ο WHO που δινει περιπου 650.000 θανατους παγκοσμια απο εποχιακη γριπη (290.000-650.000) μαλλον δεν ξερει μαθηματικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, narta είπε

Δηλαδη με βαση το ελαφρυ σεναριο οτι η εποχιακη γριπη εχει θνησιμότητα 0.05% εχουμε 3.5εκ θανατους παγκοσμια σε παγκοσμιο πληθυσμο 7δις. Ο WHO που δινει περιπου 650.000 θανατους παγκοσμια απο εποχιακη γριπη (290.000-650.000) μαλλον δεν ξερει μαθηματικα

μεταξυ μας τωρα, αυτα ειναι estimates. Χωρις να υποστηριζω οτι ειναι ακριβες, αν κανεις αναγωγη τους 290,000-650,000 νεκρους σε 7 δις 800εκ παγκοσμιο πληθυσμο στην Ελλαδα των 11 εκατομυριων αντιστοιχουν 400-1000 νεκροι το χρονο απο γριπη.

Νομιζω η χειροτερη σαιζον γριπης στην Ελλαδα ειχε κατω απο 200 νεκρους.

 

ναι ξερω, υπαρχουν χωρες φτωχοτερες/με χειροτερες υποδομες απο εμας αλλα παλι το νουμερο φαινεται λιγο τσιμπημενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...