Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγγλια 381 νεκροι σημερα μεχρι τωρα χθες ειχε κλεισει με 180

Για μας λενε 102 νεα κρουσματα και 3 νεκροι στο worldmeters

 

Εχουμε πολυ καλυτερη καμπυλη απο αλλες χωρες αλλα δεν ξερω ποτε θα γινει το μπαμ οπως παμε με αυτα που ειδαμε χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

43 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μα έχουμε πει μερικές χιλιάδες φορές οτι το να φοράς μάσκα δεν σε προστατεύει από τους άλλους αλλά προστατεύει τους άλλους από εσένα εφόσον είσαι άρρωστος...

Δεν λέει κανείς να μην φοράς αν είσαι άρρωστος!

Φίλε κοινή είναι η είσοδος με την έξοδο του αέρα, φίλτρο υπάρχει, προστατεύει την εκπνοή, προστατεύει και την αναπνοή.

Αναφέρομαι σε τύπου Ν95 και παρεμφερή.

Άρρωστος επίσης δεν πάει να πει τίποτα με τόσο υψηλό ποσοστό ασυμπτωματικών.

Οι χώρες που έχουν εμπειρία στον SARS, π.χ. taiwan/Κορέα/Ιαπωνία όλες έχουν παραγωγή και δίνουν στον γενικό πληθυσμό αβέρτα, είναι από τους βασικούς λόγους που ελέγχουν την εξάπλωση σε τέτοιο βαθμό (σύμφωνα με τα λεγόμενά τους) με πολύ χαλαρά lockdown (π.χ. σε σχολεία μόνο)

  

42 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν άκουσες τίποτα από όσα είπε ο Τσιόδρας ε?

Μια χαρά άκουσα, τις αστειότητες που λέει ο who αναπαραγάγει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, neosstoforum είπε

Μας κλείσανε εδώ στη Ξάνθη.

Μπορεί να μην φταις και να τα έκανες όλα καλά, σκέψου μόνο πως το έκαναν για καλό και πως θα περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13,5 εκατομμύρια μάσκες με συνολικό κόστος 7,75 εκατομμύρια ευρώ...  από Κίνα.
Δε μας έδειξαν τις μάσκες όμως, γιατί αν είναι οι απλές θα πρέπει να αγόρασαν και
το εργοστάσιο μαζί, για να τους βγει τόσο το ποσό... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, dionisis1925 είπε

Όταν σχολιάζεις φράσεις που τις έγραψα εγώ σε ποιον απευθύνεσαι ? Ξανά απαντάω λοιπόν διότι ίσως να μην το είδες.

Γράφεις το παρακάτω μήνυμα 

Δεν γνωρίζω τα μέτρα της Κύπρου οπότε δεν μπορώ ν"απαντήσω.

Μα ο στρατός στους δρόμους δεν θα με κανε να νιώθω καλά.Ας ρωτήσουμε αυτούς που το βίωσαν πριν κάμποσα χρόνια πως ένιωθαν με τον στρατό στους δρόμους..

Ας μη ξεφύγουμε άλλο.

Συμφωνώ με το "μένουμε σπίτι"  κ διαφωνώ κάθετα με το "στρατό στους δρόμους για να βάλουν μυαλό ορισμένοι"..έτσι ακριβώς γράφτηκε.

Υγεία για όλους κ καλή σας συνέχεια.

Απαντάω το εξής

Eγώ το έγραψα και δεν είναι το θέμα αν έθιξα εσένα ή τον καθένα,εγώ δεν θέλω να δω ούτε τον στρατό να επιβάλλει τα μέτρα ούτε στρατιωτικά φορτηγά να μεταφέρουν σωρούς.

Σε καμία από τις 2 περιπτώσεις δεν θέλω να δω στρατιωτικό όχημα έξω.

Κατανοητό ?

Και στην επόμενη ακριβώς σελίδα αναφέρεις πάλι για στρατό,μητσοτάκη κτλπ.

Δεν είδα το μήνυμα που έγραψες παρακάτω.

Οπότε ας μη τρώμε άλλο χώρο από το θέμα.σχολίασα ένα μήνυμα κ το εξήγησες.ας λήξει εδώ.

Επεξ/σία από lovesucks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Muchacho said:

Αν αναφέρεσαι για αυτό που ακούστηκε ως κρουαζιερόπλοιο, είναι επιβατηγό-οχηματαγωγό πλοίο που  από όσο ξέρω συνήθως έκανε το ΧΑΝΙΑ-ΠΕΙΡΑΙΑ. Αυτήν την φορά ναυλώθηκε από Τούρκους...

https://www.protothema.gr/koronoios-live/article/990913/koronoios-sta-20-anevikan-ta-epivevaiomena-krousmata-sto-elvenizelos/

Τα παλιά, καλά χρόνια έκανε και το Πάτρα/Μπριντεζι ή Μπάρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να ξεκαθαρίσω κάτι και εγώ, δεν διάβασα την ανάρτηση που έκανε παράθεση ο φίλος @lovesucks σχετικά με το λόγο που μπορεί να βγει στρατός στο δρόμο με την οποία διαφωνώ κάθετα και εγώ μαζί του, υπέθεσα ότι μιλάει γενικά ότι και στο worst case scenario δεν θα ήθελε να το δει ποτέ. Φυσικά δεν συμφωνώ σε καμία περίπτωση σε κάτι τέτοιο για να "συμμορφώσει" τους πολίτες η να "λογικευτούν" η κάτι ανάλογο ούτε ρεαλιστικά θα γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο σε μια δημοκρατία. 

Στο μυαλό μου το να βγει είναι ένα ακραίο δυστοπικό σενάριο στο οποίο η πανδημία ξεφεύγει και δεν υπάρχει άλλη επιλογή από το να είμαστε 24/7 μέσα και να φροντίζει ο στρατός για τη σίτιση και όλα τα σχετικά. Κάτι που απεύχομαι σε οποιαδήποτε χώρα με όλη μου την καρδιά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, agrio.imeros είπε

13,5 εκατομμύρια μάσκες με συνολικό κόστος 7,75 εκατομμύρια ευρώ...  από Κίνα.
Δε μας έδειξαν τις μάσκες όμως, γιατί αν είναι οι απλές θα πρέπει να αγόρασαν και
το εργοστάσιο μαζί, για να τους βγει τόσο το ποσό... :P

13,5 εκατομμύρια χειρουργικές μάσκες λέει. Χειρουργικές είναι οι απλές. Αυτές που κοστίζει 1 ευρώ η 50άδα στη χονδρική και 5 ευρώ η 50άδα στο φαρμακείο. Προτιμούσα να έδιναν 13,5 εκατομμύρια για να φτιάξουν βιοτεχνία παραγωγής μασκών και να βγάζουν 100,000 μάσκες την ημέρα. Δεν μειώνω, ήταν πάρα πολύ καλή και άμεση κίνηση, αλλά όπως έχουν πει άνθρωποι με πολύ μυαλό: Για να καταπολεμήσεις την πείνα, πρέπει να διδάξεις πως να βγάζουν φαγητό. Για να καταπολεμήσεις την δίψα πρέπει να φτιάξεις πηγάδια  και όχι να χαρίζεις μπουκάλια νερό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, agrio.imeros είπε

13,5 εκατομμύρια μάσκες με συνολικό κόστος 7,75 εκατομμύρια ευρώ...  από Κίνα.
Δε μας έδειξαν τις μάσκες όμως, γιατί αν είναι οι απλές θα πρέπει να αγόρασαν και
το εργοστάσιο μαζί, για να τους βγει τόσο το ποσό... :P

τοσο κανουν οι μασκες χοντρικη, μπορεις να πας κι εσυ alibaba να αγορασεις :)

προ covid το κουτι 50 μασκες εκανε 3 ευρω λιανικη στην Ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχε μόνο μάσκες το αεροπλάνο που ήρθε σαν δωρεά του Ιδρύματος Ωνάση, μην βγάζετε συμπεράσματα από πιασάρικους τίτλους άρθρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VaJohn είπε

4053 κρουσματα 837 θανατοι Ιταλια, σταματημο δεν εχουν :(

Αν μετρανε σωστα τα κρουσματα και απλως δεν λιγοστεψαν τα τεστ τοτε εχει πτωση στον ρυθμο αυξησης σαφως και σε κανα 10ημερο-2βδομαδο πλησιαζουν το πικ τους οποτε συντομα(3 εβδομαδες) θα καλυτερεψει η κατασταση. Θα μου πεις τι συντομα μου λες? Δραμα ειναι δυστυχως αλλά τουλαχιστον δεν αυξανονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, VaJohn είπε

4053 κρουσματα 837 θανατοι Ιταλια, σταματημο δεν εχουν :(

τα κρουσματα μειωνονται, οι θανατοι οπως ειναι φυσικο εχουν χρονικη υστεριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρουαζιεροπλοιο τουρκικό κάνει βόλτες και δεν το δέχονται πίσω τώρα οι Τουρκαλαδες. 

Ποια ζώα μπήκαν να πάνε κρουαζιέρα τώρα? 

Μετά λέμε γιατί κάποιες χώρες λέγανε δεν έχουν κρούσματα 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα λιγοτερα κρουσματα τις 2 τελευταιες εβδομαδες ειχε η ιταλια 

θα δειξει και τις επομενες μερες αλλα λογικα παει για σταθερη μειωση

αλλα 4.000 περιπου ειναι σε κρισιμη κατασταση στα νοσοκομεια για αυτο τα θυματα παραμενουν σε μεγαλα νουμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...