Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά έχει πεσεί κανείς με αυτοκίνητο σε έλεγχο της αστυνομίας; ξέρετε γενικά τι παίζει; αρκεί να δείξεις το sms που έχεις στείλει και την ταυτότητα και σε αφήνουν ήσυχο ή σε ξεσκίζουν στις ερωτήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, sotirisl είπε

παιδιά έχει πεσεί κανείς με αυτοκίνητο σε έλεγχο της αστυνομίας; ξέρετε γενικά τι παίζει; αρκεί να δείξεις το sms που έχεις στείλει και την ταυτότητα και σε αφήνουν ήσυχο ή σε ξεσκίζουν στις ερωτήσεις;

Μόνο χαρτί και ταυτότητα, απλά αν διαπιστώσουν τίποτα που κινεί υποψίες μπορεί να αρχίσουν ερωτήσεις πχ να μην έχει παρέλθει η ώρα μετακίνησης που γράφεις στο χαρτι, να μην είναι τα άτομα στο αυτοκίνητο πάνω από το επιτρεπόμενο όριο εκτός αν θέλεις πχ να πας στον γιατρό τα παιδιά σου ή κάπου που είναι αναγκαίο, να μην γράφεις πχ ότι πας τράπεζα ή ψώνια στην Νεα Σμύρνη και η κατοικία σου να ειναι στην άνω ραχουλα Αττικής. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προσωπική άποψη ,δίνω χρονικό περιθώριο μεχρι τέλος απριλίου στην συνέχιση αυτής της κατάστασης,αν συνεχιστεί και τον Μαιο κλάφτα χαράλαμπε ,ο κόσμος θα αρχίσει να αντιδράει πολύ άσχημα,πόσο να φάει απο τα έτοιμα αν δεν παράξει?όλοι οι κλαδοι σχεδόν δεν παράγουνε πλέον ,μόνο τα σούπερ δουλευουν οι φούρνοι και κάτι λοιπά.Η εκκλησία κάτι λέει για 23 μαιου Πασχα,λέτε να τραβηχτούνε τα μέτρα μέχρι τότε?

Επεξ/σία από expert30
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, expert30 είπε

προσωπική άποψη ,δίνω χρονικό περιθώριο μεχρι τέλος απριλίου στην συνέχιση αυτής της κατάστασης,αν συνεχιστεί και τον Μαιο κλάφτα χαράλαμπε ,ο κόσμος θα αρχίσει να αντιδράει πολύ άσχημα,προβλέπω αυτοκτονίες .Η εκκλησία κάτι λέει για 23 μαιου Πασχα,λέτε να τραβηχτούνε τα μέτρα μέχρι τότε?

και λίγο λές προβλέπω τέλη Μαίου .. και βάλε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, expert30 είπε

προσωπική άποψη ,δίνω χρονικό περιθώριο μεχρι τέλος απριλίου στην συνέχιση αυτής της κατάστασης,αν συνεχιστεί και τον Μαιο κλάφτα χαράλαμπε ,ο κόσμος θα αρχίσει να αντιδράει πολύ άσχημα,προβλέπω αυτοκτονίες .Η εκκλησία κάτι λέει για 23 μαιου Πασχα,λέτε να τραβηχτούνε τα μέτρα μέχρι τότε?

Το απεύχομαι, αλλά νομίζω μέχρι τα μεσα Μαΐου σίγουρα, αυτό που πολλοί δεν έχουν καταλαβει είναι ότι τα μέτρα θα χαλαρώνουν και θα καταργούνται σταδιακά δεν θα γίνει ακαριαία με μια απόφαση και αυτό διότι αν διαπιστώσουν αύξηση κρουσμάτων τότε θα τα επαναφέρουν. Γενικα μπορεί 2-3 εβδομαδες να διαρκέσει μόνο η σταδιακή χαλάρωση, πλήρης κανονικότητα από μέσα έως τελη Ιουνίου και μετά θα έχουμε τον λογαριασμό και την αποτίμηση της ζημιάς στην οικονομία. Από φθινόπωρο και χειμώνα θα ξεσπάσει πάλι επιδημία οπότε ελπίζω να έχουν βρει κάποια αποτελεσματική αγωγή. Γενικά τα πράγματα από εδώ και πέρα δεδομένου και των προβλημάτων της οικονομίας θα είναι πολύ δύσκολα. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, expert30 είπε

προσωπική άποψη ,δίνω χρονικό περιθώριο μεχρι τέλος απριλίου στην συνέχιση αυτής της κατάστασης,αν συνεχιστεί και τον Μαιο κλάφτα χαράλαμπε ,ο κόσμος θα αρχίσει να αντιδράει πολύ άσχημα,πόσο να φάει απο τα έτοιμα αν δεν παράξει?όλοι οι κλαδοι σχεδόν δεν παράγουνε πλέον ,μόνο τα σούπερ δουλευουν οι φούρνοι και κάτι λοιπά.Η εκκλησία κάτι λέει για 23 μαιου Πασχα,λέτε να τραβηχτούνε τα μέτρα μέχρι τότε?

Θα είμαστε τυχεροί αν ξεμπερδέψουμε τέλη Μαΐου.Αυτή θα είναι η αισιόδοξη περίπτωση.

Εγώ προβλέπω "μαύρο" καλοκαίρι.

Επίσης σκέφτομαι το χειρότερο σενάριο, πχ εκεί που δεν θα έχουμε νέα κρούσματα και θανάτους, να γίνει κατάργηση των μέτρων και να επιστρέψει δριμύτερος ο ιός μέσα στο καλοκαίρι η απο Σεπτέμβριο-Οκτώβριο ίσως έχοντας μεταλλαχθεί η όχι και φτού πάλι απο την αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, sotirisl said:

παιδιά έχει πεσεί κανείς με αυτοκίνητο σε έλεγχο της αστυνομίας; ξέρετε γενικά τι παίζει; αρκεί να δείξεις το sms που έχεις στείλει και την ταυτότητα και σε αφήνουν ήσυχο ή σε ξεσκίζουν στις ερωτήσεις;

Κυκλοφορώ πολύ λόγω δουλειάς και με έχουν σταματήσει αρκετές φορές με το ΕΙΧ. Δεν μου έχουν ζητήσει ταυτότητα, την βεβαίωση μου έχουν ζητήσει μόνο, αλλά μου έχουν κάνει ερωτήσεις του τύπου τι κουβαλάω και που πάω. Επίσης, ξέρω περίπτωση που είχε στείλει ότι πάει S/M και ρωτήθηκε σε ποιό και γιατί πάει σε αυτό που είναι τόσο μακριά από το σπίτι του. Γενικά ο έλεγχος δεν είναι της πλάκας εντελώς, αν και θα μπορούσε να είναι αυστηρότερος.

Τέλος, στην Λεωφόρο Πεντέλης χθες, οι μπάτσοι στο μπλόκο, όχι μόνο έκαναν έλεγχο, αλλά κρατούσαν και σημειώσεις με τα στοιχεία των ελέγχων, δεν ξέρω γιατί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο περιορισμός των εξόδων πως θα γίνει? 

Με τα χαρτιά δεν μπορεί να γίνει κάτι. 

Μόνο με τα SMS που πρέπει να σου επιτρέπουν να στείλεις ίσως μόνο 2 για τρόφιμα τη μέρα 2 για φάρμακα και άλλο 1 για όλα τα άλλα. 

Θα μου πεις αν δεν έχω κινητό τι θα κάνω. 

Ας επιτραπεί με χαρτί μόνο για ψώνια και φαρμακείο για τα άλλα μόνο με SMS 

Επίσης στα σούπερ μάρκετ βλέπω να πηγαίνουν πολλοί μαζί από κάθε οικογένεια. Μήπως πρέπει να πηγαίνει μόνο ένας? 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Κυκλοφορώ πολύ λόγω δουλειάς και με έχουν σταματήσει αρκετές φορές με το ΕΙΧ. Δεν μου έχουν ζητήσει ταυτότητα, την βεβαίωση μου έχουν ζητήσει μόνο, αλλά μου έχουν κάνει ερωτήσεις του τύπου τι κουβαλάω και που πάω. Επίσης, ξέρω περίπτωση που είχε στείλει ότι πάει S/M και ρωτήθηκε σε ποιό και γιατί πάει σε αυτό που είναι τόσο μακριά από το σπίτι του. Γενικά ο έλεγχος δεν είναι της πλάκας εντελώς, αν και θα μπορούσε να είναι αυστηρότερος.

Τέλος, στην Λεωφόρο Πεντέλης χθες, οι μπάτσοι στο μπλόκο, όχι μόνο έκαναν έλεγχο, αλλά κρατούσαν και σημειώσεις με τα στοιχεία των ελέγχων, δεν ξέρω γιατί.

Σε ποιο σημειο στη πεντελης τους ειδες; Γιατι παω καθε μερα πεντελης και δεν εχω δει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Malthador είπε

Απέναντι από την Eurobank είχε μπλόκο.

Στη λεωφόρο Πεντέλης, ε.

Καταλαβα. Αν και πεζος τους βλεπεις απο μακρια. Γενικα τους βλεπεις κυριως σε κεντρικους δρομους;

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adi32 είπε

 

Επίσης στα σούπερ μάρκετ βλέπω να πηγαίνουν πολλοί μαζί από κάθε οικογένεια. Μήπως πρέπει να πηγαίνει μόνο ένας? 

εγώ αυτό σε γενικές γραμμές δεν το βλέπω, αλλά πιστεύω θα έπρεπε να πηγαίνει σίγουρα ένας και κατά προτίμηση ο πιο νέος

ένα άλλο πάντως που συμβαίνει είναι γιαγιάδες να βγαίνουν πολλές φορές τη μέρα να ψωνίζουν λίγα λίγα πράγματα 

 

εγώ θέλω να βγαίνω κάθε 10ημερο σ/μ να ψωνίζω και για τους γονείς και δεν ξανακάνω το λάθος να πάω σάββατο, απλά σάββατο με βόλεψε να το συνδυάσω με λαϊκή, αλλά πολύς κόσμος στα σ/μ σάββατο 

καθημερινές στο σχόλασμα είναι κυριλέ

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 hours ago, margaritagr said:

Δε χρειάζεται να φοράτε μάσκες εκτός αν είστε άρρωστοι άρα ο δήμαρχος αντί να κάτσει σπίτι τους ως άρρωστος, πήγε στην κηδεία. Οποτε πρόστιμο. Ε?

37E01DEA-E753-42F2-BFF7-05D7C68E52F2.jpeg

Εσυ μπορείς να φοράς 3 μαζί. Δεν στο απαγορεύει κανεις! 
 

Το ότι στις κηδείες και στο χώρο αυτό που βρίσκεται ισχύουν άλλα μέτρα κλπ φαντάζομαι είναι μια μικρή ασήμαντη λεπτομέρεια...

😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...