Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα δυστυχώς θα είναι η μέρα του 1.000.000/50.000 παγκοσμίως. Να δούμε πότε θα τελειώσει όλο αυτό, και ο Χειμώνας δεν το ψήνει να φύγει. 5 βαθμούς είχε εδώ νωρίτερα το πρωί και τώρα έχει 6..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Σήμερα δυστυχώς θα είναι η μέρα του 1.000.000/50.000 παγκοσμίως. Να δούμε πότε θα τελειώσει όλο αυτό, και ο Χειμώνας δεν το ψήνει να φύγει. 5 βαθμούς είχε εδώ νωρίτερα το πρωί και τώρα έχει 6..

εγώ θέλω ζέστη για φουλ ανοικτά παράθυρα 

 

βέβαια στην πραγματικά πολλή ζέστη να δω τι θα κάνω χωρίς a/c πέρα από σημείο που θα είμαι τελείως μόνος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, margaritagr said:

Δηλαδή τι μέτρο ισχύει διαφορετικό από το να πας στο σούπερ μάρκετ πχ; (που έχει κ πιο πολύ κόσμο σε μικρότερο χωρο) 

Πήρε το μάτι μου μια ανάλυση σχετικά με τις μάσκες που έχουν φίλτρα και βαλβίδες και το τι συμβαίνει αν τις φορέσει κάποιος που έχει τον ιό και βγει έξω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πήρε το μάτι μου μια ανάλυση σχετικά με τις μάσκες που έχουν φίλτρα και βαλβίδες και το τι συμβαίνει αν τις φορέσει κάποιος που έχει τον ίδιο και βγει έξω... 

Kάποιος μου έλεγε κάποιος ότι αυτοί με αυτές τις μάσκες βγάζουν έξω τα μικρόβιά τους; παίζει αυτό; 

 

ότι δηλαδή αυτές δεν αφήνουν πράγματα να μπουν μέσα, αλλά όχι ότι κρατάνε και τα δικά σου μέσα 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πήρε το μάτι μου μια ανάλυση σχετικά με τις μάσκες που έχουν φίλτρα και βαλβίδες και το τι συμβαίνει αν τις φορέσει κάποιος που έχει τον ίδιο και βγει έξω... 

Τον διασπείρει ουσιαστικά. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, φιλτράρουν από έξω προς τα μέσα αλλά όχι από μέσα προς τα έξω. Και νομίζω ότι διασπείρει περισσότερο από ό,τι αν δεν φορούσε καθόλου μάσκα αλλά δεν θα πάρω και όρκο για αυτό το τελευταίο.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Ο περιορισμός των εξόδων πως θα γίνει? 

Με τα χαρτιά δεν μπορεί να γίνει κάτι. 

Μόνο με τα SMS που πρέπει να σου επιτρέπουν να στείλεις ίσως μόνο 2 για τρόφιμα τη μέρα 2 για φάρμακα και άλλο 1 για όλα τα άλλα. 

Θα μου πεις αν δεν έχω κινητό τι θα κάνω. 

Ας επιτραπεί με χαρτί μόνο για ψώνια και φαρμακείο για τα άλλα μόνο με SMS 

Επίσης στα σούπερ μάρκετ βλέπω να πηγαίνουν πολλοί μαζί από κάθε οικογένεια. Μήπως πρέπει να πηγαίνει μόνο ένας? 

Πρεπει να εισαι τσακωμενος με τον εξω κοσμο.Δεν εξηγηται αλλιως το μισος για την εξοδο και την ζωη.

Αληθεια, την κοκκινη Ferrari δεν την βγαζεις βολτα; Στο χωριο εχουν ανθηση ολα.Παραδεισος.Οσα μετρα και να παρουν καποιοι θα ζουν και θα βολταρουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Πρεπει να εισαι τσακωμενος με τον εξω κοσμο.Δεν εξηγηται αλλιως το μισος για την εξοδο και την ζωη.

Αληθεια, την κοκκινη Ferrari δεν την βγαζεις βολτα; Στο χωριο εχουν ανθηση ολα.Παραδεισος.Οσα μετρα και να παρουν καποιοι θα ζουν και θα βολταρουν.

Όχι δεν τη βγάζω. Την κοιτάω στο γκαράζ μόνο και τη γυαλιζω. 

Επίσης απορώ με αυτούς που λένε ότι κακώς τρομοκρατούν τα μέσα τον κόσμο. 

Εγώ βλέπω ότι πολύ λίγο τρομοκρατούν και όλοι αποκρύπτουν κρούσματα και θανάτους. 

Τα πράγματα είναι πολύ πιο επικίνδυνα από ότι φαίνονται 

Επεξ/σία από adi32
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adi32 είπε

Όχι δεν τη βγάζω. Την κοιτάω στο γκαράζ μόνο και τη γυαλιζω. 

Επίσης απορώ με αυτούς που λένε ότι κακώς τρομοκρατούν τα μέσα τον κόσμο. 

Εγώ βλέπω ότι πολύ λίγο τρομοκρατούν 

Εγ  έλεγα από την αρχή ότι είναι ΒΛΑΚΕΙΑ που κάθονταν κι έλεγαν "εσείς οι νέοι δε κινδυνεύετε αλλά καθίστε μέσα για τους μεγαλους". 

ΜΕΓΙΣΤΗ ΜΠΟΥΡΔΑ να λες στον άλλον ουσιαστικά να γιολαρει. Άσε που και οι εξελίξεις δεν τους δικαίωσαν αφού πεθαίνουν μέχρι και βρέφη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και σχετικά με τις μάσκες γενικότερα και τις μάσκες με βαλβίδα (FFP2, FFP3) ειδικότερα, μερικές πληροφορίες από τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο...

https://pis.gr/105888/δελτίο-τύπου-π-ι-σ-οδηγίες-για-τη-χρήση/

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πήρε το μάτι μου μια ανάλυση σχετικά με τις μάσκες που έχουν φίλτρα και βαλβίδες και το τι συμβαίνει αν τις φορέσει κάποιος που έχει τον ιό και βγει έξω... 

 

18 λεπτά πριν, FCastor είπε

Τον διασπείρει ουσιαστικά. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, φιλτράρουν από έξω προς τα μέσα αλλά όχι από μέσα προς τα έξω. Και νομίζω ότι διασπείρει περισσότερο από ό,τι αν δεν φορούσε καθόλου μάσκα αλλά δεν θα πάρω και όρκο για αυτό το τελευταίο.

 

19 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Kάποιος μου έλεγε κάποιος ότι αυτοί με αυτές τις μάσκες βγάζουν έξω τα μικρόβιά τους; παίζει αυτό; 

ότι δηλαδή αυτές δεν αφήνουν πράγματα να μπουν μέσα, αλλά όχι ότι κρατάνε και τα δικά σου μέσα 

Για τις μάσκες (που τοσο τρελή συζήτηση έχει γίνει), ο WHO έχει περιγράψει και έχει ορίσει ακριβώς τι πρέπει να γίνεται:

1. Ιατρικό προσωπικό που περιθάλπει ασθενείς με covid-19 πρέπει να φέρει μάσκα FFP2/FFP3 (N95/Ν99 US), γυαλιά,προστατευτικό προσώπου και ένδυση μίας χρήσης. Όλα τα παραπάνω πρέπει να ανακυκλώνονται κατάλληλα και άμεσα μετά από κάθε χρήση.
2. Ασθενής με covid-19 πρέπει να φοράει ιατρική μάσκα (την απλή χειρουργική) για να μην διασπείρει σταγονίδια σε όσους τον περιθάλπουν (προφανώς δεν σουλατσάρει έξω). Από μέσα προς τα έξω δλδ.
3. Συγγενείς που περιθάλπουν ασθενείς με covid-19 και ήπια συμπτώματα σπίτι που είναι σε απομόνωση, πρέπει να φέρουν το λιγότερο μάσκα  FFP2/FFP3 όταν έρχονται σε επαφή μαζί του και να ελαχιστοποιήσουν τις επαφές.
4. Για τους υπόλοιπους υγιείς, δεν προτείνεται κάποια μάσκα (ακόμα) για τις ελάχιστες μετακινήσεις τους, μόνο συχνό πλύσιμο χεριών και φτέρνισμα στον αγκώνα.

Αυτά λέει επίσημα ο εθνικός εργανισμός υγείας, από εκεί και πέρα υπάρχει η προσωπική επιλογή του καθενός (που νομίζω δεν χωράει και κριτικές) που σίγουρα περλαμβάνει και το προσωπικό ψυχολογικό κομμάτι.

Η δική μου ας πούμε:

 Εγώ δουλεύω σπίτι, πάω μόνο μάρκετ 1 τη βδομάδα, δεν φοράω τίποτα. Η σύντροφός μου δυστυχώς ακομα συναλλάσετε με κοινό στη δουλειά της 3 φορές τη βδομάδα επί 8 ώρες. Είχαμε την ευκαιρία να βρούμε να αγοράσουμε σε σχετικα λογική τιμή απλές χειρουργικές μάσκες, φοράει μία κάθε φορά που δουλεύει και την πετάει (δυστυχώς ffp2, ffp3 ούτε βρήκαμε, ούτε αντέχει η τσέπη μας για να αγοράσουμε 50-100)

Επεξ/σία από gthe
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Δηλαδή τι μέτρο ισχύει διαφορετικό από το να πας στο σούπερ μάρκετ πχ; (που έχει κ πιο πολύ κόσμο σε μικρότερο χωρο) 

Η κηδεία είναι άσκοπη μετακίνηση αν δεν είσαι συγγενής πρώτου βαθμού σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gthe είπε

Για τις μάσκες (που τοσο τρελή συζήτηση έχει γίνει), ο WHO έχει περιγράψει και έχει ορίσει ακριβώς τι πρέπει να γίνεται:

1. Ιατρικό προσωπικό που περιθάλπει ασθενείς με covid-19 πρέπει να φέρει μάσκα FFP2/FFP3 (N95/Ν99 US), γυαλιά,προστατευτικό προσώπου και ένδυση μίας χρήσης. Όλα τα παραπάνω πρέπει να ανακυκλώνονται κατάλληλα και άμεσα μετά από κάθε χρήση.
2. Ασθενής με covid-19 πρέπει να φοράει ιατρική μάσκα (την απλή χειρουργική) για να μην διασπείρει σταγονίδια σε όσους τον περιθάλπουν (προφανώς δεν σουλατσάρει έξω).
3. Συγγενείς που περιθάλπουν ασθενείς με covid-19 και ήπια συμπτώματα σπίτι που είναι σε απομόνωση, πρέπει να φέρουν το λιγότερο μάσκα  FFP2/FFP3 όταν έρχονται σε επαφή μαζί του και να ελαχιστοποιήσουν τις επαφές.
4. Για τους υπόλοιπους υγιείς, δεν προτείνεται κάποια μάσκα (ακόμα) για τις ελάχιστες μετακινήσεις τους, μόνο συχνό πλύσιμο χεριών και φτέρνισμα στον αγκώνα.

Αυτά λέει επίσημα ο εθνικός εργανισμός υγείας, από εκεί και πέρα υπάρχει η προσωπική επιλογή του καθενός (που νομίζω δεν χωράει και κριτικές) που σίγουρα περλαμβάνει και το προσωπικό ψυχολογικό κομμάτι.

Η δική μου ας πούμε Εγώ δουλεύω σπίτι, πάω μόνο μάρκετ 1 τη βδομάδα, δεν φοράω τίποτα. Η σύντροφός μου δυστυχώς ακομα συναλλάσετε με κοινό στη δουλειά της 3 φορές τη βδομάδα επί 8 ώρες. Είχαμε την ευκαιρία να βρούμε να αγοράσουμε σε σχετικα λογική τιμή απλές χειρουργικές μάσκες, φοράει μία κάθε φορά που δουλεύει και την πετάει (δυστυχώς ffp2, ffp3 ούτε βρήκαμε, ούτε αντέχει η τσέπη μας για να αγοράσουμε 50-100)

Λογικά ο WHO θα αναθεωρήσει το θέμα με τις μάσκες, τουλάχιστον τις απλές χειρουργικές. Το CDC φαίνεται να το σκέφτεται ήδη. Ο λόγος είναι όχι όμως γιατί προστατεύουν τους υγιείς αλλά γιατί έχει ήδη διασπαρεί στον πληθυσμό και υπάρχει σημαντικό ποσοστό ασυμπτωματικών φορέων. Ουσιαστικά θα τις φορούν "όλοι" με την έννοια ότι ο καθένας μπορεί δυνητικά να είναι φορέας. Οπότε και πάλι, όχι για να προστατεύσουν τους εαυτούς τους αλλά για να περιορίσουν τη διασπορά σε όποιον είναι όντως υγιής, ακόμα και μη γνωρίζοντας ποιος είναι αυτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιάξτε απλές μάσκες από βαμβακερό ύφασμα που πλένετε και εύκολα......2 στρώσεις βαμβακερου υφάσματος δεν τις διαπερνά τίποτα

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...