Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, 1comment είπε

29 χρονών είμαι με μια χαρά ανοσοποιητικό. Δεν κινδυνεύω από κάτι ούτε θα πάω σε κάποιο τμήμα επειγόντων. Εσύ μπορεί, εγώ σίγουρα όχι!

Μνημονια μεχρι να πάει ο κορωνοιος και στον παράδεισο. 

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

μπορεις απολυτα νομιμα να λειτουργεις e-shop και μπορεις απολυτα νομιμα να πας στο χωρο εργασιας σου (το eshop)

Το eshop είναι δευτερεύον καδ και δεν γίνεται να είναι ανοιχτό το μαγαζί. Επίσης είναι του πατέρα μου και δεν μπορώ να πηγαίνω γιατί δεν είμαι εργαζόμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Weiss είπε

Είναι απίθανο να κολλήσεις κάποιον όντας ασυμπτωματικός.

Καθολου απιθανο. Καπου ειχα δει ερευνες απο 2 χωρες που ελεγε το ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
Το ποσοστο αυτων που κολλησαν απο ασυμπτωματικους ηταν πολυ μεγαλο, δεν θυμαμαι κανενα απο τα 2 νουμερα αλλά ηταν πανω απο 15 % σιγουρα.

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Το eshop είναι δευτερεύον καδ και δεν γίνεται να είναι ανοιχτό το μαγαζί. Επίσης είναι του πατέρα μου και δεν μπορώ να πηγαίνω γιατί δεν είμαι εργαζόμενος.

το eshop μπορει να λειτουργει κι ας ειναι τεταρτευον καβ.

το οτι δεν εισαι εργαζομενος ειναι προβλημα δικο σου και του πατερα σου. Αλλα ερωτηση. Πες σε βλεπω  εγω στον δρομο μ'ενα τσιγαροβηχα, χαιρετιομαστε, τσιμπας ιο και τον πας στον πατερα σου. Εκει ποιος θα φταιει? Εγω, εσυ, το κρατος, η θα ναι μοιραιο?

Επεξ/σία από fredd0
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PostHelper είπε

Καθολου παιθανο. Καπου ειχα δει ερευνες απο 2 χωρες που ελεγε το ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
Το ποσοστο αυτων που κολλησαν απο ασυμπτωματικους ηταν πολυ μεγαλο, δεν θυμαμαι κανενα απο τα 2 νουμερα αλλά ηταν πανω απο 15 % σιγουρα.

3 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Δεν νομιζω,  ισα ισα επειδη δεν εχεις και συμπτωματα δεν ξερεις οτι εχεις και τον ιο. Ο καθενας μας ειναι πιθανο θυμα του ιου.

Can CoVID-19 be caught from a person who has no symptoms?

The main way the disease spreads is through respiratory droplets expelled by someone who is coughing. The risk of catching COVID-19 from someone with no symptoms at all is very low. However, many people with COVID-19 experience only mild symptoms. This is particularly true at the early stages of the disease. It is therefore possible to catch COVID-19 from someone who has, for example, just a mild cough and does not feel ill.  WHO is assessing ongoing research on the period of transmission of COVID-19 and will continue to share updated findings.   

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να χαλαρώσουμε λίγο τα κορμάκια μας; Έγινε τσατ σήμερα το θέμα και βαριέσαι και μόνο να σκρολάρεις.

Το ξέρω οτι η κατάσταση όσο περνάνε οι μέρες τη βαράει στα νεύρα όλων αλλά ας αντιληφθούμε πόσο καιρό θα τραβήξει όλο αυτό...

Κλείσαμε την τηλεόραση που βλέπαμε την ενημέρωση τις πρώτες μέρες να μας φύγει η περιέργεια για τους 2 νέους στη ζωή μας (Τσιόδρας, Χαρδαλιάς).....

Μη μας κάνετε να κλείσουμε και το ίντερνετ.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Seldon68 είπε

 

Γιατί δεν πρόλαβαν;

Οι Αμερικάνοι έκλεισαν την αεροπορική σύνδεση με την Κίνα ,αυτοί γιατί δεν το έκαναν;

Ρωτας τωρα κάτι που έχει αποδεχθει όλη η γη. Δεν ειχαν γνωση του ιού, τους χτυπησε πρώτους και τους έσκισε.

Παρόλαυτα κανεις δεν τους κατηγορησε...τον Αγγλο κατηγορουν ολοι που ηξερε και έλεγε ανοησίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, 1comment είπε

Φυσικά και δεν είμαι υποχρεωμένος εφόσον στην πόλη μου δεν έχω δει παρουσία αστυνομίας να τσεκάρει το οτιδήποτε.

WOW! Μπραβο Ελληνα, αφου δεν υπαρχει αστυνομια να με νταντευει ας παραβω οσους νόμους θελω.
Κριμα, κατι τετοιοι σαν και εσενα ειναι πρωτεργατες για το πως φτασαμε ως εδω σαν κρατος.

Επεξ/σία από PostHelper
  • Like 23
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

το eshop μπορει να λειτουργει κι ας ειναι τεταρτευον καβ.

το οτι δεν εισαι εργαζομενος ειναι προβλημα δικο σου και του πατερα σου. Αλλα ερωτηση. Πες σε βλεπω  εγω στον δρομο μ'ενα τσιγαροβηχα, χαιρετιομαστε, τσιμπας ιο και τον πας στον πατερα σου. Εκει ποιος θα φταιει? Εγω, εσυ, το κρατος, η θα ναι μοιραιο?

Εγώ. Γι αυτό και όπως είπα κινούμαι μόνος μου. Ούτε και πριν τον ιό έδινα εύκολα το χέρι μου για να χαιρετήσω κάποιον, ούτε και ερχόμουν σε κοντινή επαφή. Ποτέ δεν μ' άρεσε και θεωρώ μεγάλο καλό που αυτά μοιραία κόβονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Αχ μη το πάμε πάλι στον πολίτη. Κατέρρευσε αυτο το αφηγημα. 

Το εκάστοτε κράτος έχει διοίκηση. 

Οπως τωρα ο Πρωθυπουργος παίρνει τα ευσημα έτσι και για ότι έχει γινει στη υγεία, φταίνε αυτοι που διοικουσαν. Ο ίδιος ανθρωπος, ο πρωθυπουργος μας, που τωρα κάνει σωστά προσλήψεις και θα κάνει τα πάντα για να ισχυροποιήσει το ΕΣΥ, κάποτε εφάρμοζε, απο άλλη θέση και υπο άλλου εντολές,  διαθεσιμότητα και σε εργαζόμενους στο ΕΣΥ.

Οh tempora oh morres. Αντιλήφθηκαν πως κάποια πράγματα ειναι αναγκαία. Κάποιοι κοιτάνε πίσω, βλέπουν λάθη και τα διορθωνουν. Άλλοι παραμένουν προσκείμενοι σε ιδέες άλλων.

Οπως ειπα και νωριτερα, αν εφαρμοζαμε το μοντέλο των Αγγλων και των Αμερικάνων αυτη τη στιγμη δεν θα ειχαμε απλά σοβαρά προβλήματα αλλά θα ειχαμε καταρρεύσει ως κράτος.

Κατέρρευσε ποιό αφήγημα?

Είσαι ιατρός και το έχεις βιώσει ?

Έχεις δουλέψει 48 ώρες σερί σε νοσοκομείο όπου το 50% της κούρασής που νιώθεις μετά να είναι επειδή προσπαθούσες να συνετίσεις τους συγγενείς των ασθενών?

Λίγη σοβαρότητα.

Έχουμε απαξιώσει την Υγεία εμεις οι ίδιοι με τη συμπεριφορά μας σ' αυτούς τους χώρους και απέναντι στο επιστημονικό προσωπικό και απέναντι στις υπηρεσίες που παρέχει.

Και αφού το μόνο που καταλαβαίνουμε είναι ότι μας πονάει στην τσέπη, θεωρώ πως το καλύτερο για όλους μας θα είναι να γίνει ακριβώς αυτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, PostHelper είπε

WOW! Μπραβο Ελληνα, αφου δεν υπαρχει αστυνομια να με νταντευει ας παραβω οσους νόμους θελω.
Κριμα αλλα κατι τετοιοι σαν και εσενα ειναι πρωτεργατες το πως φτασαμε ως εδω σαν κρατος.

Ξαναλέω ότι εφόσον θέλω να μετακινηθώ μόνος και θα είμαι μόνος εκεί που θα πάω, θεωρώ ότι μπορώ να το κάνω. Οι νόμοι (ειδικά αυτοί) έχουν πάρα πολλά κενά και αδικίες που έχουμε επισημάνει όλοι μας.

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Ξαναλέω ότι εφόσον θέλω να μετακινηθώ μόνος και θα είμαι μόνος εκεί που θα πάω, θεωρώ ότι μπορώ να το κάνω. Οι νόμοι (ειδικά αυτοί) έχουν  πάρα πολλά κενά που έχουμε επισημάνει όλοι μας.

Σωστα για αυτο ο καθενας πρεπει να παραβαινει τους νόμους αφου ξερει καλυτερα.
Καληνυχτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Weiss είπε

Can CoVID-19 be caught from a person who has no symptoms?

The main way the disease spreads is through respiratory droplets expelled by someone who is coughing. The risk of catching COVID-19 from someone with no symptoms at all is very low. However, many people with COVID-19 experience only mild symptoms. This is particularly true at the early stages of the disease. It is therefore possible to catch COVID-19 from someone who has, for example, just a mild cough and does not feel ill.  WHO is assessing ongoing research on the period of transmission of COVID-19 and will continue to share updated findings.   

Η «ύπουλη» εξάπλωση του κορωνοϊού – Ένας στους δέκα κολλάει χωρίς συμπτώματα

https://www.fortunegreece.com/article/i-ipouli-exaplosi-tou-koronoiou-enas-stous-deka-kollai-choris-simptomata

Απο ασυμπτωματικους κολλαει το 50% των κρουσματων

https://www.enikos.gr/society/710815/koronoios-apo-asymptomatikous-kollaei-to-50-ton-krousmaton-video

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ποιά νοοτροπία; Να θέλω να κάνω διάφορες αναγκαίες για μενα δουλειές από τις οποίες δεν θα κινδυνεύσει κανένας γιατί θα είμαι μόνος;

29 χρονών είμαι με μια χαρά ανοσοποιητικό. Δεν κινδυνεύω από κάτι ούτε θα πάω σε κάποιο τμήμα επειγόντων. Εσύ μπορεί, εγώ σίγουρα όχι! 

Μακάρι να είσαι καλά αλλά δεν εξαιρείσαι  από γενικότερους  κινδύνους λόγω υπέρμετρης αισιοδοξίας.

Πάντως από την αλλαζονεια δεν εξαιρείσαι σίγουρα. Άκου 'κει.." εσύ μπορεί ,εγώ σίγουρα όχι"!!🙄 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...