Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Fir3fly είπε

Η «ύπουλη» εξάπλωση του κορωνοϊού – Ένας στους δέκα κολλάει χωρίς συμπτώματα

https://www.fortunegreece.com/article/i-ipouli-exaplosi-tou-koronoiou-enas-stous-deka-kollai-choris-simptomata

Απο ασυμπτωματικους κολλαει το 50% των κρουσματων

https://www.enikos.gr/society/710815/koronoios-apo-asymptomatikous-kollaei-to-50-ton-krousmaton-video


Εγω δεν το ειχα δει απο αρθρο/ρεπορταζ αλλά απο 2 paper ξενογλωσσα κιολας(Αγγλικά) για 2 χωρες.
ΠΡοφανως και θα υπαρχουν αντικρουομενες ερευνες αυτη τη στιγμη αφου ακομα ολα θολα ειναι.

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Παρόλαυτα κανεις δεν τους κατηγορησε...τον Αγγλο κατηγορουν ολοι που ηξερε και έλεγε ανοησίες.

Εσύ εδώ και πολλές σελίδες έχεις κολλήσει με το herd immunity, λες και είδες εδώ μέσα πληθώρα ατόμων που να υποστηρίζουν κάτι τέτοιο. :/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Irene.j είπε

Μακάρι να είσαι καλά αλλά δεν εξαιρείσαι  από γενικότερους  κινδύνους λόγω υπέρμετρης αισιοδοξίας.

Πάντως από την αλλαζονεια δεν εξαιρείσαι σίγουρα. Άκου 'κει.." εσύ μπορεί ,εγώ σίγουρα όχι"!!🙄 

Είναι και σπάνια επιπλοκή η εγκεφαλίτιδα απο κορονοιό, μπορεί να χει ένα δίκιο να μην ανησυχεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PostHelper είπε

Σωστα για αυτο ο καθενας πρεπει να παραβαινει τους νόμους αφου ξερει καλυτερα.
Καληνυχτα.

Εσύ αν κινδυνεύεις κάνε αυτό που πρέπει και να μην σε απασχολεί τι κάνουν οι άλλοι. Προσωπικά ποτέ δεν κοίταξα τι κάνουν οι άλλοι κι αν με επηρεάζουν κάπου. Ειδικά εδώ εννοείται ότι ο καθένας μόνος του μπορεί να προφυλαχθεί μένοντας απομονωμένος και σε ένα δωμάτιο αν χρειάζεται. Κάντο λοιπόν και μην νοιάζεσαι τι κάνω εγώ!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Αχ μη το πάμε πάλι στον πολίτη. Κατέρρευσε αυτο το αφηγημα. 

Το εκάστοτε κράτος έχει διοίκηση. 

Οπως τωρα ο Πρωθυπουργος παίρνει τα ευσημα έτσι και για ότι έχει γινει στη υγεία, φταίνε αυτοι που διοικουσαν. Ο ίδιος ανθρωπος, ο πρωθυπουργος μας, που τωρα κάνει σωστά προσλήψεις και θα κάνει τα πάντα για να ισχυροποιήσει το ΕΣΥ, κάποτε εφάρμοζε, απο άλλη θέση και υπο άλλου εντολές,  διαθεσιμότητα και σε εργαζόμενους στο ΕΣΥ.

Οh tempora oh morres. Αντιλήφθηκαν πως κάποια πράγματα ειναι αναγκαία. Κάποιοι κοιτάνε πίσω, βλέπουν λάθη και τα διορθωνουν. Άλλοι παραμένουν προσκείμενοι σε ιδέες άλλων.

Οπως ειπα και νωριτερα, αν εφαρμοζαμε το μοντέλο των Αγγλων και των Αμερικάνων αυτη τη στιγμη δεν θα ειχαμε απλά σοβαρά προβλήματα αλλά θα ειχαμε καταρρεύσει ως κράτος.

απολύσεις στο ΕΣΥ δεν θυμάμαι να έγιναν.  Κυρίως οι γιατροί-καθηγητές σε σχολεία και οι διπλοθεσίτες του ΙΚΑ επέλεξαν ΕΣΥ ή ιατρείο (ορθά νομίζω...)

Απλά έγιναν αποχωρήσεις-συνταξιοδοτήσεις που δεν αναπληρώθηκαν και καλύπτονταν με προσωρινές λύσεις (επικουρικοί, ιδιώτες με μπλοκάκι).

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xgol είπε

Είσαι ιατρός και το έχεις βιώσει ?

Τι σχέση έχει αυτο με ότι σου έγραψα εγω?

Εγω ειπα πως δε μπορουμε να κατηγορουμε τον κόσμο για πολιτικές ευθύνες, δεν αναφέρθηκα σε συμπεριφορές ορισμένων πολιτων.

Ναι υπάρχουν και ηλιθιοι που πάνε και χτυπάνε νοσηλευτές, που τους βριζουν κτλ κτλ. Επισης υπάρχουν ηλιθιοι που χτυπάνε εκπαιδευτικους, που τους λένε άσχετους κτλ κτλ.

Ειναι αυτοι οι πλειοψηφία των πολιτών? Οχι βέβαια. Μια μειοψηφία ειναι που δυστηχως υπάρχουν. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ζητουσαν τοσα χρονια απολύσεις, που ηθελαν ψοφια τη κατσίκα του γείτονα και που τωρα ζητάνε δημοσια υγεία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Είναι και σπάνια επιπλοκή η εγκεφαλίτιδα απο κορονοιό, μπορεί να χει ένα δίκιο να μην ανησυχεί.

Ανησυχω εγώ όμως με τέτοια "κρούσματα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Εσύ αν κινδυνεύεις κάνε αυτό που πρέπει και να μην σε απασχολεί τι κάνουν οι άλλοι. Προσωπικά ποτέ δεν κοίταξα τι κάνουν οι άλλοι κι αν με επηρεάζουν κάπου. Ειδικά εδώ εννοείται ότι ο καθένας μόνος του μπορεί να προφυλαχθεί μένοντας απομονωμένος και σε ένα δωμάτιο αν χρειάζεται. Κάντο λοιπόν και μην νοιάζεσαι τι κάνω εγώ!

Βασικα θα νοιαζομαι γιατι εισαι επικινδυνος για την κοινωνια.
Και για την διασπορα του ιου και για την διασπορα δηλητηριωδους νοοτροπιας βγαλμενη απο την βιβλο "Ο Ελληναρας".

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Irene.j είπε

Μακάρι να είσαι καλά αλλά δεν εξαιρείσαι  από γενικότερους  κινδύνους λόγω υπέρμετρης αισιοδοξίας.

Πάντως από την αλλαζονεια δεν εξαιρείσαι σίγουρα. Άκου 'κει.." εσύ μπορεί ,εγώ σίγουρα όχι"!!🙄 

Αν δεις αυτό που μου έγραψε, θα δεις ότι αυτό που απάντησα είναι λογικό. Ο άνθρωπος είχε την έννοια ότι μπορεί να πάω στα επείγοντα ενός νοσοκομείου και πήρε την ανάλογη απάντηση. Δεν άνοιξα εγώ τέτοιο θέμα.

Μόλις τώρα, PostHelper είπε

Βασικα θα νοιαζομαι γιατι εισαι επικινδυνος για την κοινωνια.
Και για την διασπορα του ιου και για την διασπορα δηλητηριωδους νοοτροπιας βγαλμενη απο την βιβλο "Ο Ελληναρας".

Επειδή κινούμαι μόνος σε εξωτερικό χώρο; Αχαχαχαχα! Είμαι πολύ επικίνδυνος! Αφήνω τον ιό στον εξωτερικό αέρα και αν περάσεις μετά εσύ, μπορεί να κολλήσεις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, The_Judas είπε

απολύσεις στο "ΕΣΥ" ήταν κυρίως οι καθηγητές σχολείων και οι διπλοθεσίτες του ΙΚΑ.

 

εισαι σιγουρος? Διότι 2 νοσηλευτές 'εχω που μπηκαν σε διαθεσιμότητα εκεινη την εποχή και ευτυχως τους επανέφεραν. Αντιθετα δεν ξέρω για εκπαιδευτικους. Δε νομιζω οτι άγγιξε η διαθεσιμοτητα τους εκπαιδευτικους (οχι οτι έχει σημασία αλλά λογος να γινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Αν δεις αυτό που μου έγραψε, θα δεις ότι αυτό που απάντησα είναι λογικό. Ο άνθρωπος είχε την έννοια ότι μπορεί να πάω στα επείγοντα ενός νοσοκομείου και πήρε την ανάλογη απάντηση. Δεν άνοιξα εγώ τέτοιο θέμα.

Διάβασα όλα τα μηνύματα σου. Και το συγκεκριμένο το βρήκα απαράδεκτο από οποιονδήποτε προς οποιονδήποτε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pontez2 είπε

εισαι σιγουρος? Διότι 2 νοσηλευτές 'εχω που μπηκαν σε διαθεσιμότητα εκεινη την εποχή και ευτυχως τους επανέφεραν. Αντιθετα δεν ξέρω για εκπαιδευτικους. Δε νομιζω οτι άγγιξε η διαθεσιμοτητα τους εκπαιδευτικους (οχι οτι έχει σημασία αλλά λογος να γινεται)

για γιατρούς νομίζω πως όχι.

Υπήρχαν καθηγητές εκπαιδευτικοί σε σχολεία και αυτοί απολύθηκαν. Οι οποίοι προφανώς και είχαν και δικά τους ιατρεία και δεύτερο εισόδημα.

Αυτό με την διαθεσιμότητα ήταν πράγματι μεγάλη μπαρούφα. Έδιωξαν κόσμο, πληρώνοντας το 75% χωρίς να δουλεύουν... και μετά τους περισσότερους τους πήραν πίσω.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ποιά νοοτροπία; Να θέλω να κάνω διάφορες αναγκαίες για μενα δουλειές από τις οποίες δεν θα κινδυνεύσει κανένας γιατί θα είμαι μόνος;

29 χρονών είμαι με μια χαρά ανοσοποιητικό. Θεωρώ πως δεν κινδυνεύω από κάτι ούτε θα πάω σε κάποιο τμήμα επειγόντων. Εσύ μπορεί, εγώ το πιθανότερο είναι πως όχι!

Fixed it for ya... ;)

Επεξ/σία από FCastor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Τι σχέση έχει αυτο με ότι σου έγραψα εγω?

Εγω ειπα πως δε μπορουμε να κατηγορουμε τον κόσμο για πολιτικές ευθύνες, δεν αναφέρθηκα σε συμπεριφορές ορισμένων πολιτων.

Ναι υπάρχουν και ηλιθιοι που πάνε και χτυπάνε νοσηλευτές, που τους βριζουν κτλ κτλ. Επισης υπάρχουν ηλιθιοι που χτυπάνε εκπαιδευτικους, που τους λένε άσχετους κτλ κτλ.

Ειναι αυτοι οι πλειοψηφία των πολιτών? Οχι βέβαια. Μια μειοψηφία ειναι που δυστηχως υπάρχουν. Είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ζητουσαν τοσα χρονια απολύσεις, που ηθελαν ψοφια τη κατσίκα του γείτονα και που τωρα ζητάνε δημοσια υγεία.

Εσύ ξέρεις οτι είναι μειοψηφία, απο που...? Εγώ σου λέω πως η κρίσιμη μάζα της ελληνικής κοινωνίας, φέρεται ΑΚΡΙΒΩΣ έτσι στα νοσοκομεία. Όσο δε χρειάζεται τις υπηρεσίες του το απαξιώνει συστηματικά, θεωρεί τους Ιατρούς, υψηλόμισθους, βολεμένους Δ.Υ, θεωρεί πως αυτός μας πληρώνει κτλ κτλ. Όταν το χρειαστεί ο ίδιος ή κάποιος συγγενής, θυμάται τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ του για δωρεάν περίθαλψη, και είναι έτοιμος να κάνει χαμό (και πάρα πολλές φορές κάνει) σε περίπτωση που θεωρήσει ο ίδιος οτι δεν εξυπηρετηθεί με τον τρόπο ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ.

Θέλεις να σου αναφέρω σκηνικά? Από τη σειρά προτεραιότητας, το ποιο δωμάτιο θα πάρει, επίμονες ερωτήσεις για το πότε θα γίνει η επίσκεψη στους θαλάμους (έχει και δουλειές φαντάζομαι), το αν θα πάρει και ποιά θεραπεία ανάλογα με το τι του έχουν πει ιδιώτες ιατροί ή τι έχει διαβάσει στο ίντερνετ και άλλα πολλά.

Άρα είναι πολιτική ευθύνη το οτι εμείς σαν πολίτες δεν έχουμε καμία προσωπική ηθική και δεν εκτιμούμε τίποτα? 

Ένα σωστό μέτρο πήγε να μπεί, να πληρώνουν όσοι εξετάζονται στα ΤΕΠ και δεν αποδεικνύεται το επείγον της κατάστασης τους, αλλά το πήραν και αυτό πίσω λ'ογω της "κοινωνικής κατακραυγής".

Η ευθύνη είναι στον κάθε έναν μας. Όποιος μπορεί και θέλει, την αναλαμβάνει. Όποιος όχι, τη ρίχνει στους πολιτικούς, ή όπου αλλού τον βολεύει.

 

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...