Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Δεν πρόλαβαν, σε αντιθεση με εμάς που ειδαμε τι γινεται εκει και προλάβαμε.

Φαντάσου να ακουγαμε τους Άγγλους και τους Αμερικάνους τι θα ειχαμε πάθει.

Ενταξει μπορουσαν να γινουν πολλα περισσοτερα.Αργησε πολυ να κλεισει τα συνορα με Ιταλια το περα δωθε συνεχιζοταν καιρο.Αλλα αν σκεφτεις οτι ζητησε να μην γινει το καραναβαλι και ενηλικοι και μεσηλιξ ανθρωποι ντυθηκαν κοτοπουλα και παπακια για να διαδηλωσουν(και να παρελασουν με τα μαραμπου) για τον φασισμο του κρατους κ.τ.λ.ε τοτε μια χαρα τα εχουν παει.

Επεξ/σία από Dannie
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Vtsola είπε

δεν υπαρχει περιπτωση μετα το πασχα θεωρω 5 με 10 μαιου

Ενας καθηγητης ιατρικης τωρα στην ΕΡΤ1, Γ. Τουντας, λεει οτι η καμπυλη θα φτασει στο πικ τελη Απριλιου με μεσα Μαιου και ολος ο Μάιος θα ειναι κρισιμος και ελπιζουμε να δουμε μεσα στον Μάιο σημαντικη πτωση.
Οποτε ολα τα δεδομενα και ολες οι προβλεψεις οδηγουν....ε ξερετε που.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xgol είπε

Καταλαβαίνεις τη διαφορά σ αυτά που γράφεις?

Υ.Γ. Το επιθετικό υφάκι προς τι? Είσαι κάποιος επειδή πουλάς παπουτσια στην επιχείρηση του μπαμπά να υποθέσω..

Εγώ δεν βλέπω καμία αντίθεση. Λέω απλώς ότι οι λόγοι μετακίνησης δεν με καλύπτουν για να πάω στο μαγαζί και να ετοιμάσω τις παραγγελίες, παρόλα αυτά το κάνω εκμεταλλευόμενος το ελλιπές σύστημα. Δεν έρχομαι σε επαφή με άλλους και δεν θέτω κανέναν σε κίνδυνο! Εσύ κάπου μπερδεύτηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Weiss είπε

Είναι απίθανο να κολλήσεις κάποιον όντας ασυμπτωματικός.

καθολου απιθανο δεν ειναι. Και αυτο ειναι και το μεγαλο προβλημα του covid-19 (και η μεγαλη διαφορα του απο τον SARS), οτι μπορεις να εισαι ασυμπτωματικος για μεχρι 7 μερες και να ματαδιδεις τον ιο 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Δεν με απασχολεί αγαπητέ μου. Όπως είπα και πιο πάνω, κινούμαι μόνος μου σε δικούς μου χώρους και δεν θέτω ούτε άλλους σε κίνδυνο ούτε κι εμένα. Ξέρεις πιθανώς να θέσω πιο πολλούς σε κίνδυνο σε ένα κλειστό χώρο τύπου σουπερμαρκετ πιάνοντας τόσο αντικείμενα.

Ουτε εμενα με απασχολει γιατι δεν εχει προφανως νοημα καποιος να συζητησει μαζι σου λογικα απο τη στιγμη που δεν καταλαβαινεις.
Ευτυχως εισαι υποχρεωμενος να κάνεις αυτο που λεει ο νόμος και οχι το δικο σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jokul7 είπε

Δηλαδή μέχρι τώρα δεν τους ένοιαζε "να γίνουν ρεζίλι" αλλά πλέον τους νοιάζει; Ό,τι να ναι λέτε... 

Ναι, γιατί άλλο το να πεθάνουν Χ κάθε μέρα που δεν ανακοινώνονται και πουθενά ούτε και οι λόγοι θανάτου ή αν φταίει το σύστημα, κι άλλο τώρα που φαίνονται για ποιό λόγο και ως σύνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Weiss είπε

Είναι απίθανο να κολλήσεις κάποιον όντας ασυμπτωματικός.

Δεν νομιζω,  ισα ισα επειδη δεν εχεις και συμπτωματα δεν ξερεις οτι εχεις και τον ιο. Ο καθενας μας ειναι πιθανο θυμα του ιου.

Επεξ/σία από Fir3fly
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Εγώ δεν βλέπω καμία αντίθεση. Λέω απλώς ότι οι λόγοι μετακίνησης δεν με καλύπτουν για να πάω στο μαγαζί και να ετοιμάσω τις παραγγελίες, παρόλα αυτά το κάνω εκμεταλλευόμενος το ελλιπές σύστημα. Δεν έρχομαι σε επαφή με άλλους και δεν θέτω κανέναν σε κίνδυνο! Εσύ κάπου μπερδεύτηκες.

μπορεις απολυτα νομιμα να λειτουργεις e-shop και μπορεις απολυτα νομιμα να πας στο χωρο εργασιας σου (το eshop)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 hours ago, pontez2 said:

Δεν πρόλαβαν, σε αντιθεση με εμάς που ειδαμε τι γινεται εκει και προλάβαμε.

Φαντάσου να ακουγαμε τους Άγγλους και τους Αμερικάνους τι θα ειχαμε πάθει.

Γιατί δεν πρόλαβαν;

Οι Αμερικάνοι έκλεισαν την αεροπορική σύνδεση με την Κίνα ,αυτοί γιατί δεν το έκαναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PostHelper είπε

Ενας καθηγητης ιατρικης τωρα στην ΕΡΤ1, Γ. Τουντας, λεει οτι η καμπυλη θα φτασει στο πικ τελη Απριλιου με μεσα Μαιου και ολος ο Μάιος θα ειναι κρισιμος και ελπιζουμε να δουμε μεσα στον Μάιο σημαντικη πτωση.
Οποτε ολα τα δεδομενα και ολες οι προβλεψεις οδηγουν....ε ξερετε που.....

Το κυριότερο ερώτημα είναι ένα.

Μετά απο πόσο χρόνο απο το τελευταίο διαγνωσμένο κρούσμα επιτρέπεται να κυκλοφορήσει ο κόσμος μαζικά.

Χωρίς να είμαι επιδημιολόγος, υποθέτω πως η λογική υπαγορεύει (τελευταίο κρούσμα) + χρόνος επώασης ιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, xgol είπε

Προφανώς και το μοντέλο αυτό έχει αποτύχει, γιατί εμείς σαν πολίτες έχουμε αποτύχει.

Έπρεπε να έχουμε την Πανδημία για να καταλάβει ο κάθε κατσαπλιάς "που αυτός μας πληρώνει" τι έργο γίνεται στα Νοσοκομεία.

Αχ μη το πάμε πάλι στον πολίτη. Κατέρρευσε αυτο το αφηγημα. 

Το εκάστοτε κράτος έχει διοίκηση. 

Οπως τωρα ο Πρωθυπουργος παίρνει τα ευσημα έτσι και για ότι έχει γινει στη υγεία, φταίνε αυτοι που διοικουσαν. Ο ίδιος ανθρωπος, ο πρωθυπουργος μας, που τωρα κάνει σωστά προσλήψεις και θα κάνει τα πάντα για να ισχυροποιήσει το ΕΣΥ, κάποτε εφάρμοζε, απο άλλη θέση και υπο άλλου εντολές,  διαθεσιμότητα και σε εργαζόμενους στο ΕΣΥ.

Οh tempora oh morres. Αντιλήφθηκαν πως κάποια πράγματα ειναι αναγκαία. Κάποιοι κοιτάνε πίσω, βλέπουν λάθη και τα διορθωνουν. Άλλοι παραμένουν προσκείμενοι σε ιδέες άλλων.

Οπως ειπα και νωριτερα, αν εφαρμοζαμε το μοντέλο των Αγγλων και των Αμερικάνων αυτη τη στιγμη δεν θα ειχαμε απλά σοβαρά προβλήματα αλλά θα ειχαμε καταρρεύσει ως κράτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PostHelper είπε

Ουτε εμενα με απασχολει γιατι δεν εχει προφανως νοημα καποιος να συζητησει μαζι σου λογικα απο τη στιγμη που δεν καταλαβαινεις.
Ευτυχως εισαι υποχρεωμενος να κάνεις αυτο που λεει ο νόμος και οχι το δικο σου.

Φυσικά και δεν είμαι υποχρεωμένος εφόσον στην πόλη μου δεν έχω δει παρουσία αστυνομίας να τσεκάρει το οτιδήποτε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Δηλαδή μέχρι τώρα δεν τους ένοιαζε "να γίνουν ρεζίλι" αλλά πλέον τους νοιάζει; Ό,τι να ναι λέτε... 

Δε τους ένοιαζε.

Εδώ τον μέσο Έλληνα δεν ένοιαζε αν υπάρχει δημόσιο σύστημα Υγείας.

Τώρα τους έπιασε όλους ο πόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Ναι, γιατί άλλο το να πεθάνουν Χ κάθε μέρα που δεν ανακοινώνονται και πουθενά ούτε και οι λόγοι θανάτου ή αν φταίει το σύστημα, κι άλλο τώρα που φαίνονται για ποιό λόγο και ως σύνολο.

Γιατί φαίνονται τώρα και όχι παλιότερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...