Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα #2


insomnia.gr
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh
  • Μια τελευταία προειδοποίηση, το ότι υπάρχει αυτό το topic δεν σημαίνει ότι είναι εξαίρεση στους κανόνες του forum.
  • Επόμενες αναφορές σε κόμματα  και πολιτικά πρόσωπα (εσωτερικού ΚΙ εξωτερικού) δεν θα έχουν "προειδοποιητικές βολές" αλλά απευθείας 30μερο ban.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ποιά νοοτροπία; Να θέλω να κάνω διάφορες αναγκαίες για μενα δουλειές από τις οποίες δεν θα κινδυνεύσει κανένας γιατί θα είμαι μόνος;

29 χρονών είμαι με μια χαρά ανοσοποιητικό. Δεν κινδυνεύω από κάτι ούτε θα πάω σε κάποιο τμήμα επειγόντων. Εσύ μπορεί, εγώ σίγουρα όχι!

Μα το κράτος έχει μεριμνήσει για τις αναγκαίες σου δουλειές, γι' αυτό και άφησε ανοιχτά supermarkets και φαρμακεία. Επίσης, σου δίνει τη δυνατότητα να πας σε γιατρό, ακόμη και να βγεις για μισή ωρίτσα έξω να πάρεις αέρα. 

Όλα τα υπόλοιπα, από τα οποία δεν εξαρτάται η επιβίωση και υγεία σου, είναι το ίδιο αναγκαία με το ημιμόνιμο μανικιούρ. 

Επίσης, δεν θα είσαι μόνος. Γιατί αν βγεις εσύ, θα βγω κι εγώ, θα βγει και ο άλλος. Με την ίδια λογική, γιατί να μην κάτσω στην καφετέρια; αφού μόνη μου θα είμαι, όλοι είναι σπίτια τους... 

Τέλος, ποτέ δεν ξέρεις πώς θα αντιδράσει το ανοσοποιητικό σου. Αλλά αν όντως είσαι τόσο σίγουρος, αν αρρωστήσεις, μην δεχθείς θεραπεία! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βλέπω στο gsis, μέχρι τον 8ο πρέπει να έχω κερδίσει λαχείο για να πληρώσω τις συσσωρευμένες οφειλές. Ο Σταϊκούρας μιλάει τώρα για την έκπτωση του 25% (η μπάλα στην εξέδρα) και μιλάει και για μελλοντική ρύθμιση οφειλών. Δηλαδή κάθεσαι μέσα, αλλά πρέπει να πληρώσεις κανονικά τα πάντα σαν να δουλεύεις Ξέχασα, πήρα voucher 600 ευρώ για τηλεκατάρτιση...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Irene.j είπε

Διάβασα όλα τα μηνύματα σου. Και το συγκεκριμένο το βρήκα απαράδεκτο από οποιονδήποτε προς οποιονδήποτε.  

Τρολ είναι, ποιος ασχολείται με το τι γράφει. Μην του απαντάς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι χώρες με το μεγαλύτερο ποσοστό αύξησης κρουσμάτων από χθες:

Χώρα Αύξηση Κρούσματα

Russia 16% 4149
Romania 16% 3183
Philippines 14% 3018
UK 13% 38168
Denmark 10% 3757
Indonesia 10% 1986
Poland 10% 3266

2. Ποσοστό αύξησης κρουσμάτων από εχθές για τις χώρες με τα περισσότερα κρούσματα

Χώρα Κρούσματα Αύξηση

USA 258112 5%
Italy 119827 3%
Spain 117710 5%
Germany 89451 5%
China 81620 0%
Iran 53183 5%
UK 38168 13%

3. Σε παγκόσμια κλίμακα, έχουμε αυτή τη στιγμή 1.062.476 κρούσματα, σε σχέση με 983.381 εχθές περίπου την ίδια ώρα.

Αύξηση δηλαδή κατά 79095 κρούσματα, και ποσοστό 8,04%. Εχθές η αύξηση ήταν 8,45% και προχθές 10,0%

Αναλυτικά οι λίστες εδώ:
https://grbusinessforum.com/forum/leitourgia-epixeirisis/korwno%CF%8Aos-kai-epixeiriseis/page/1000/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kirileman είπε

Βλέπω στο gsis, μέχρι τον 8ο πρέπει να έχω κερδίσει λαχείο για να πληρώσω τις συσσωρευμένες οφειλές. Ο Σταϊκούρας μιλάει τώρα για την έκπτωση του 25% (η μπάλα στην εξέδρα) και μιλάει και για μελλοντική ρύθμιση οφειλών. Δηλαδή κάθεσαι μέσα, αλλά πρέπει να πληρώσεις κανονικά τα πάντα σαν να δουλεύεις Ξέχασα, πήρα voucher 600 ευρώ για τηλεκατάρτιση...

τι να πουμε και εμεις οι ανεργοι.. ολοι σε ενα τσουβαλι ειμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, xgol είπε

Η ευθύνη είναι στον κάθε έναν μας. Όποιος μπορεί και θέλει, την αναλαμβάνει. Όποιος όχι, τη ρίχνει στους πολιτικούς, ή όπου αλλού τον βολεύει.

Πίστευα οτι το pagalismus έχει πεθάνει. Υπάρχει αυτή η μαζοχιστικη τάση για αυτομαστίγωμα. 

Έστω ομως πως το feedback που έχω εγω ειναι λάθος και ισχυει πως η πλειοψηφία των πολιτων συμπεριφερόντουσαν αισχρά.

Αυτο που έγραψα νωριτερα, ειναι πως ΠΛΕΟΝ η απαξίωση αυτή δεν υπάρχει, διότι πρώτοι και καλύτεροι οι πολιτικοι και οι δημοσιογράφοι, ξεκινησαν τα χειροκροτήματα. Αυτοι ηταν πρωτοι που κατηγορουσαν. Ο κόσμος δεν σέβεται κάποιον, όταν η ιδια η κρατικη μηχανη δε τον σέβεται.

Οτι ισχυε για τα νοσοκομεια, ισχυε και για τα σχολεία.

Τωρα που η κατάσταση ειναι τέτοια, ακομα και τέτοιου ειδους ανθρωποι, αντιλήφθηκαν την αναγκαιότητα της δημοσιας υγείας και της παιδείας.

Η παρακάτω γελοιογραφία απεικονίζει ολο αυτο το σκηνικο με τη δημοσια υγεια του παρελθοντος και του παρόντος με τον καλυτερο τροπο.

Spoiler

1501229834_.jpg.fb46ef3607ae35356ed5a6bc91825878.jpg

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Πίστευα οτι το pagalismus έχει πεθάνει. Υπάρχει αυτή η μαζοχιστικη τάση για αυτομαστίγωμα. 

Για τον εαυτό σου το γράφεις?

Το καταλάβαμε, έχεις παραπάνω πληροφορίες για τα νοσοκομεία απ όσους δουλεύουν καθημερινά εκει και ζουν την κατάσταση. 

Φταίει ο Νομοθέτης, οι πολιτικοί κτλ κτλ. Ποτέ εμείς οι ίδιοι.

Αυτά λέει και ο 1comment και "εκμεταλλεύεται τα παραθυράκια του Νόμου". Προφανώς κάνεις το ίδιο και ρίχνεις την ευθύνη αλλού.

Είπαμε, θέλει "μπάλες" να αναλάβεις ευθύνη, προυποθέτει να συγκρουστείς με τον εαυτό σου.

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Ζητώ συγνώμη αν έχει αναφερθεί παλαιότερα.

https://www.gstatic.com/covid19/mobility/2020-03-29_GR_Mobility_Report_en.pdf

Εδώ υπαρχουν αντίστοιχες αναφορές και για άλλες χώρες.

https://www.google.com/covid19/mobility/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, pontez2 είπε

εισαι σιγουρος? Διότι 2 νοσηλευτές 'εχω που μπηκαν σε διαθεσιμότητα εκεινη την εποχή και ευτυχως τους επανέφεραν. Αντιθετα δεν ξέρω για εκπαιδευτικους. Δε νομιζω οτι άγγιξε η διαθεσιμοτητα τους εκπαιδευτικους (οχι οτι έχει σημασία αλλά λογος να γινεται)

Υπήρξε διαθεσιμότητα και στους εκπαιδευτικούς των τεχικών λυκείων!
Δυστυχώς, κάποιοι, στα μέτρα μείωσης των δημόσιων εξόδων, θεώρησαν ότι τα τεχνικά λύκεια είχαν υπερβολικά πολλούς διδάσκοντες και σε υπερβολικά πολλά αντικείμενα, που κατά τη γνώμη τους δεν χρειάζονταν!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pelekan είπε

Καλησπέρα!

Ζητώ συγνώμη αν έχει αναφερθεί παλαιότερα.

https://www.gstatic.com/covid19/mobility/2020-03-29_GR_Mobility_Report_en.pdf

Εδώ υπαρχουν αντίστοιχες αναφορές και για άλλες χώρες.

https://www.google.com/covid19/mobility/

Φάση έχουν τα στατιστικά αυτά όμως δεν ξέρω αν και πως θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν. Το base line που είναι το σημείο εκκίνησης των στατιστικών αυτών από χώρα σε χώρα διαφέρει αναλόγως με διάφορους παράγοντες π.χ. οι μεσογειακοί λαοί είναι περισσότερο του έξω εκ φύσεως κλπ. Μπακάλικα λίγο υποθέτω πως θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε π.χ. Ελλάδα με Τουρκία ή Φινλανδία με Σουηδία. Όμως κάποιο ασφαλές συμπέρασμα δεν θα βγάζαμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, xgol είπε

 

Είπαμε, θέλει "μπάλες" να αναλάβεις ευθύνη, προυποθέτει να συγκρουστείς με τον εαυτό σου.

xgol όντως θέλει μπάλες να αναλαμβάνεις ευθύνες που δε σου αναλογουν. Είτε είσαι ο Ιησους Χριστός, είτε κάποιος που αναπολεί την εποχή που για όλα έφταιγαν οι πολίτες και που οι καημένοι στις εκάστοτε κυβερνήσεις έκαναν οτι μπορούσαν. Τις εποχές που έβγαιναν αντιπροεδροι κυβέρνησης και κατηγορουσαν ως τεμπέληες τον κόσμο, τους γιατρους, τους δασκάλους, τους τραπεζουπαλλήλους, τους κουριερ κτλ. Αυτά τα αφηγήματα θεωρω οτι πέθαναν.

Και δε θα μπω στη διαδικασία να το συνεχίσω. Εσυ πιστεύεις οτι φταίνε οι πολίτες. Εγω διαφωνώ. Τέλος.

Απο την άλλη αυτό που γίνεται με τους εκπαιδευτικούς, μόνο στην Ελλάδα έτσι? 20 ώρες εργασία τη βδομάδα, μάθημα γυμναστικής = πάρτε μια μπάλα και παίξτε, οι συνδικαλιστές απλά δε δουλεύουν, άλλοι αποσπασμένοι σε γραφεία κτλ κτλ.

Ακόμα ένα αφήγημα που έχει καταρριφθεί προ πολλού. Kαι οι εκπαιδευτικοι έλαβαν συγχαρητήρια απο τη κυβέρνηση για το έργο τους τις δυσκολες αυτές ημέρες 

 

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Απο την άλλη αυτό που γίνεται με τους εκπαιδευτικούς, μόνο στην Ελλάδα έτσι? 20 ώρες εργασία τη βδομάδα, μάθημα γυμναστικής = πάρτε μια μπάλα και παίξτε, οι συνδικαλιστές απλά δε δουλεύουν, άλλοι αποσπασμένοι σε γραφεία κτλ κτλ.

Στο εξωτερικό δουλεύουν πλήρες ωράριο, αλλά δεν έχουν 20+ παιδιά!

Στα νηπιαγωγεία, η κάθε τάξη έχει 14 παιδιά και υπάρχουν 2 νηπιαγωγοί και 1 βοηθός!

2 λεπτά πριν, pontez2 είπε

xgol όντως θέλει μπάλες να αναλαμβάνεις ευθύνες που δε σου αναλογουν. Είτε είσαι ο Ιησους Χριστός, είτε κάποιος που αναπολεί την εποχή που για όλα έφταιγαν οι πολίτες και που οι καημένοι στις εκάστοτε κυβερνήσεις έκαναν οτι μπορούσαν. Τις εποχές που έβγαιναν αντιπροεδροι κυβέρνησης και κατηγορουσαν ως τεμπέληες τον κόσμο, τους γιατρους, τους δασκάλους, τους τραπεζουπαλλήλους, τους κουριερ κτλ. Αυτά τα αφηγήματα θεωρω οτι πέθαναν.

Και δε θα μπω στη διαδικασία να το συνεχίσω. Εσυ πιστεύεις οτι φταίνε οι πολίτες. Εγω διαφωνώ. Τέλος.

Το έχουμε ξαναπεί.

Οι πολίτες φταίνε γιατί αυτοί επιλέγουν ποιοί θα τους κυβερνούν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PostHelper είπε

WOW! Μπραβο Ελληνα, αφου δεν υπαρχει αστυνομια να με νταντευει ας παραβω οσους νόμους θελω.
Κριμα, κατι τετοιοι σαν και εσενα ειναι πρωτεργατες για το πως φτασαμε ως εδω σαν κρατος.

Και εδώ διαπιστώνουμε άλλη μια φορά γιατί επέλεξαν πολλοί να κατευθυνθούν προς την επαρχία τις προηγούμενες εβδομάδες (και όχι για τον καθαρό αέρα και την κοινωνική απομόνωση όπως έλεγαν)...

Στις αλεπουδιές ο Ελληνάρας πρώτος!

28 λεπτά πριν, xgol είπε

Για τον εαυτό σου το γράφεις?

Το καταλάβαμε, έχεις παραπάνω πληροφορίες για τα νοσοκομεία απ όσους δουλεύουν καθημερινά εκει και ζουν την κατάσταση. 

Φταίει ο Νομοθέτης, οι πολιτικοί κτλ κτλ. Ποτέ εμείς οι ίδιοι.

Αυτά λέει και ο 1comment και "εκμεταλλεύεται τα παραθυράκια του Νόμου". Προφανώς κάνεις το ίδιο και ρίχνεις την ευθύνη αλλού.

Είπαμε, θέλει "μπάλες" να αναλάβεις ευθύνη, προυποθέτει να συγκρουστείς με τον εαυτό σου.

Δεν ξέρω αν τώρα έχεις τύψεις που έψαχνες να γλυτώσεις φόρους και τέλη, που δεν πλήρωνες εισφορές και λοιπές εκκρεμότητες του ληστρικού κράτους, που δεν χρειαζόσουν δημόσιο σύστημα υγείας γιατί ήσουν ανεξάρτητος και αυτοδύναμος και τώρα σε έχει πάρει από κάτω...

Δεν είναι κακό όταν είμαστε σωστοί στις υποχρεώσεις μας να έχουμε και τις αντίστοιχες απαιτήσεις όμως!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...